Choć technologia produkcji samochodów elektrycznych rozwija się od lat – szczególnie pod kątem stosowanych w nich akumulatorów – tak niestety ich ceny spadają bardzo wolno. Wciąż są to pojazdy zdecydowanie droższe od swoich spalinowych odpowiedników co sprawia, że może sobie na nie pozwolić relatywnie niewiele osób. Dotyczy to także przedsiębiorców, którzy kupując takie auta mogliby poprawiać wizerunek swoich biznesów, jednak wiązałoby się to z ogromnym obciążeniem budżetu firmowego. Jednak czy wiesz, że zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy, mogą uzyskać dofinansowanie na zakup samochodu elektrycznego? Wszystko za sprawą rządowego programu „Mój elektryk” – sprawdź już teraz czym jest dopłata do samochodu elektrycznego i jak ją uzyskać.
Czym jest program „Mój elektryk”?
W całej Europie dostępne są różne programy mające zachęcać obywateli poszczególnych krajów do zakupu samochodów elektrycznych. Celem jest oczywiście stopniowa eliminacja pojazdów spalinowych z dróg i tym samym ograniczanie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. W Polsce również stosowane są takie zachęty, a jedną z nich jest właśnie program „Mój elektryk”. Jest on inicjatywą rządową, mając na celu wspieranie osób zainteresowanych zakupem lub leasingowaniem aut zeroemisyjnych, poprzez udzielanie dofinansowania.
Aby otrzymać pieniądze na ten cel, należy złożyć stosowny wniosek. Wymagane jest wysłanie go wraz z zestawem niezbędnych dokumentów, które różnią się zależnie od tego, czy wnioskodawcą jest osoba prywatna, czy przedsiębiorca. Dla każdej z tych grup dostępne są w sieci oddzielne listy wymaganych dokumentów, dlatego pobierając jedną z nich, należy upewnić się, że wybrana została właściwa.
Jakie samochody są objęte dotacją w ramach programu „Mój elektryk”?
Zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne, mogą poprzez ten program rządowy uzyskać dofinansowanie na zakup dowolnego samochodu z kategorii M1 wykorzystującego do zasilania wyłącznie energię elektryczną. Są tą więc w zasadzie wszystkie pojazdy osobowe umożliwiające przewóz maksymalnie 8 osób, w tym vany oraz auta terenowe.
- Renault Zoe,
- Peugeot 2008,
- Fiat 500 Electric,
- Opel Mokka-e.
Istnieje jednak limit kwotowy – wartość auta nie może przekraczać 225 tysięcy złotych. Z kolei maksymalna wysokość dofinansowania to 18750 lub 27000 złotych. Od czego zależy?
W przypadku osób prywatnych wyższa kwota przeznaczona jest dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny. Z kolei przedsiębiorcy otrzymają większe dofinansowanie, jeśli zadeklarują roczny przebieg pojazdu na poziomie 15 tysięcy lub więcej kilometrów. Co ważne, dopłaty dotyczą zarówno zakupu samochodu elektrycznego za gotówkę, jak i leasingowania go, w tym wzięcia w leasing konsumencki.
Dodatkowo przedsiębiorcy mogą również otrzymać dofinansowanie z programu „Mój elektryk” na zakup pojazdu dostawczego oraz dwu-, trój- i czterokołowca. W przypadku aut dostawczych kwoty dopłat wynoszą do 50 oraz 70 tysięcy złotych – zasady są podobne, a więc wyższa kwota dotyczy podwyższonego przebiegu. Dla motorowerów, motocykli oraz quadów dopłata wynosi maksymalnie 5000 zł i jest ona niezależna od ilości deklarowanych kilometrów.
Jak złożyć wniosek – wskazówki dla przedsiębiorców
Planujesz zakup auta elektrycznego na firmę? Aby otrzymać dofinansowanie z programu „Mój elektryk”, musisz złożyć stosowny wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Możesz wygodnie zrobić to online, korzystając z generatora wniosków dostępnego na stronie internetowej tej instytucji. Wcześniej należy zalogować się na niej, korzystając np. z profilu zaufanego.
Po uruchomieniu generatora wniosków wejdź do kategorii „Wniosek o dofinansowanie ze środków krajowych”, a następnie wybierz program „6.2. Zeroemisyjny transport „Mój elektryk”, gdzie znajdziesz już odpowiedni dokument do wypełnienia. Pamiętaj, aby wybrać jego wersję dla osób innych niż fizyczne.
- faktury dokumentujące zakup auta elektrycznego,
- dowodu rejestracyjnego pojazdu EV,
- potwierdzenia posiadania aktualnego ubezpieczenia.
Na koniec wniosek należy podpisać elektronicznie, a następnie przesłać.
Z programu „Mój elektryk” możesz skorzystać również w przypadku leasingowania auta elektrycznego. Pamiętaj, że nie wszyscy leasingodawcy w nim uczestniczą – listę firm biorących udział w programie znajdziesz na stronie Banku Ochrony Środowiska. Wniosek o dofinansowanie składa się bezpośrednio u leasingodawcy, który zajmie się wszystkimi formalnościami.
Dopłata do samochodu elektrycznego – najczęściej zadawane pytania
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać dofinansowanie z programu „Mój elektryk”?
Wniosek o dofinansowanie zostanie rozpatrzony pozytywnie, jeśli składająca go osoba kupiła bądź wzięła w leasing nowy samochód elektryczny, którego wartość nie przekracza określonego w programie limitu (225 tysięcy złotych). Dodatkowo, jeśli pojazd został kupiony, musi być zarejestrowany na terenie Polski i wnioskodawca ma obowiązek złożyć oświadczenie, że nie sprzeda go przez okres minimum 24 miesięcy.
Czy długoterminowo wynajmując auto elektryczne, także mogę otrzymać dopłatę?
Wynajem długoterminowy również może być zakwalifikowany do programu „Mój elektryk”. Warunkiem jest jednak to, aby finansowanie to realizowane było na identycznych zasadach, jak leasing operacyjny.
Czy samochody z silnikami hybrydowymi również kwalifikują się do programu „Mój elektryk”?
Zgodnie z warunkami tego rządowego programu, obejmuje on samochody zasilane wyłącznie energią elektryczną – tym modele, w których pochodzi ona z wodoru. Niestety silniki hybrydowe nie spełniają tego wymogu, dlatego kupując auto wyposażone w taką jednostkę napędową, nie można otrzymać dotacji.
Na jaką wysokość dotacji do zakupu auta elektrycznego mogę liczyć?
W przypadku osób prywatnych uzależniona jest ona przede wszystkim od tego, czy wnioskujący o dotację posiada Kartę Dużej Rodziny. Z kolei w przypadku przedsiębiorców wpływ na jej wysokość ma typ pojazdu, zakres rozliczanego podatku VAT (50% lub 100%) oraz minimalny roczny przebieg (jeśli zostanie zadeklarowany). Szczegółowych informacji na temat wysokości dotacji w konkretnej sytuacji zawsze udzielają sprzedawcy samochodów elektrycznych oraz leasingodawcy biorący udział w programie „Mój elektryk”.
Czy otrzymanie dotacji z programu „Mój elektryk” wiąże się z jakimiś zobowiązaniami?
W przypadku zakupu auta elektrycznego (w tym sfinansowania go kredytem), właściciel korzystający z programu ma obowiązek dokonać cesji polisy ubezpieczeniowej na Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Należy również okleić pojazd odpowiednią naklejką, której jest do pobrania na stronie programu „Mój elektryk” – obowiązek ten dotyczy wszystkich, również leasingujących auta elektryczne.
Dodatkowy obowiązek dotyczy przedsiębiorców, którzy zadeklarowali minimalny roczny przebieg, korzystając tym samym z wyższego dofinansowania. Są oni zobowiązani do jego monitorowania – Bank Ochrony Środowiska może przeprowadzać kontrole w tym zakresie.
W jakich miejscach należy umieścić naklejkę związaną z programem „Mój elektryk”?
Zgodnie z zasadami programu naklejki muszą znaleźć się na:
- tylnej części pojazdu – jedna na klapie bagażnika bezpośrednio nad tablicą rejestracyjną, a druga w dowolnym miejscu obok tablicy rejestracyjnej (na jej wysokości),
- bocznych przednich drzwiach auta z dowolnie wybranej strony (musi być w górnej części),
- górze przedniego nadkola, również z dowolnej strony samochodu.
Co bardzo istotne, właściciel pojazdu elektrycznego ma obowiązek zadbać o dobry stan i czytelność naklejek. W razie konieczności należy wymienić je na nowe.
Czy w przypadku kradzieży auta elektrycznego lub jego szkody całkowitej trzeba oddać dotację?
Jeśli do kradzieży dojdzie przed upływem 24 miesięcy od zakupu samochodu elektrycznego, dotacja zostanie rozliczona z polisy ubezpieczeniowej. Z odszkodowania zostanie odliczona kwota proporcjonalna dla niewykorzystanego okresu – pozostałego do końca umowy dotyczącej programu „Mój elektryk”.
Identyczne zasady obowiązują w przypadku szkody całkowitej, do której dojdzie w okresie obowiązywania umowy związanej z dofinansowaniem. Środków nie trzeba jednak zwracać, jeśli do zdarzenia doszło w momencie, gdy przebieg auta elektrycznego przekroczył 10 tysięcy kilometrów.
Czy za złożenie wniosku o dotację jest pobierana opłata?
Nie, złożenie wniosku jest darmowe, a sam dokument jest ważny przez 9 miesięcy od jego wysłania.
Czy można uzyskać dotację z programu „Mój elektryk” na samochód, który już został kupiony/wzięty w leasing?
Tak, na złożenie wniosku są 24 miesiące od momentu wejścia w posiadanie samochodu elektrycznego. Jeśli już masz takie auto i chcesz skorzystać z dotacji na nie, najlepiej zgłoś się do sprzedawcy pojazdu.
Czy w przypadku leasingowania auta elektrycznego dotacja może być wykorzystania do pokrycia opłaty wstępnej?
Jak najbardziej, dotacja z programu „Mój elektryk” może pokryć czynsz inicjalny dla leasingu. Istnieje także możliwość przeznaczenia jej na opłatę transferową.
- Odpowiedź z decyzją w ciągu 24h
- Najlepsza oferta na rynku