Vleasing.pl

Faktoring

 

Prześlij swoje faktury, nie czekaj do terminu płatności. Przelew otrzymasz w 15 minut! Bezpłatne porównanie ofert wielu instytucji finansowych. Wszystko w jednym miejscu! Skorzystaj z bezpłatnego doradztwa. Wypełnij formularz kontaktowy i poznaj najszersze porównanie ofert!

Numer telefonu: (*)
To pole jest wymagane
Adres e-mail: (*)
Field is required!
Wielkość finansowania:
To pole jest wymagane
Imię i nazwisko: (*)
To pole jest wymagane
NIP firmy: (*)
To pole jest wymagane
Uwagi:
Field is required!
Field is required!

Zaznacz, że nie jesteś robotem (weryfikacja CAPTCHA)

Dzięki faktoringowi firmy nie muszą się obawiać utraty płynności finansowej. Pieniądze są zazwyczaj wypłacane w czasie nie dłuższym niż 24 godziny. Jeśli prowadzisz biznes i oferujesz tzw. kredyt kupiecki, czyli faktury z odroczonym terminem płatności, faktoring jest świetnym rozwiązaniem dla Ciebie.

Łatwa kalkulacja kosztów
Oferta dla małych, średnich, jak i dużych firm
Limity nawet do 1 000 000 złotych
Szybki dostęp do środków

Faktoring co to jest?

Jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, zapewne znasz problem faktur z odroczoną płatnością. Ty wykonujesz zleconą usługę lub sprzedajesz zamówiony towar, a klient ma często nawet 1,5 miesiąca na uregulowanie płatności. Co gorsza, nierzadko zdarzają się sytuacje, w których zamawiający zwlekają ze zobowiązaniami finansowymi miesiącami. Jest to ogromny problem szczególnie dla mikro, małych oraz średnich firm. Kilka takich faktur może zaburzyć płynność finansową biznesu. To utrudnia rozwój i efektywne działanie, a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do upadku firmy.

Z pomocą przychodzi właśnie faktoring, który zgodnie z definicją jest umową cywilno-prawną. Zewnętrzna firma, czyli faktor, wykupuje wierzytelność od przedsiębiorcy, czyli faktoranta. Efektem zawarcia takiej umowy jest natychmiastowe wypłacenie faktorantowi zdecydowanej większości sumy z danej faktury. Zależnie od oferty, może to być nawet do 90%. Reszta pieniędzy (po odjęciu prowizji) jest wypłacana w momencie, gdy klient przedsiębiorcy ureguluje należność. Dzięki takiemu rozwiązaniu, długie terminy płatności nie wpływają negatywnie na kondycje Twojej firmy.

Procedura przyznawania faktoringu

icon-7.png
Wypełnij wniosek online

Wypełnij nasz wygodny wniosek online i niezobowiązująco poznaj naszą ofertę. 

Prześlij fakturę

Po akceptacji oferty, prześlij nam fakturę do weryfikacji, którą chcesz sfinansowować. 

icon-9.png
Ciesz się gotówką

Natychmiastowo otrzymasz gotówkę nawet w 15 minut od pozytywnej weryfikacji faktury.

Zalety faktoringu

Pamiętaj, że faktoring ma dużo zalet, a do najważniejszych należy zaliczyć:

Zdecydowane poprawienie płynności finansowej (faktury z odrodzoną płatnością są od razu regulowane).
Więcej pieniędzy na aktualne inwestycje czy zamawianie towaru.
Efektywniejsze zarządzanie finansami firmy.
Decydując się na faktoring możesz jeszcze bardziej wydłużać terminy płatności, co na pewno zachęci do skorzystania z Twojej oferty wielu nowych klientów (atrakcyjniejszy kredyt kupiecki).
Przy faktoringu pełnym oszczędzasz na księgowości, gdyż ściąganiem wierzytelności zajmuje się faktor.

Rodzaje faktoringu

Przeglądając oferty na rynku, np. korzystając z naszego formularza, znajdziesz dwa podstawowe rodzaje faktoringu, czyli z regresem oraz pełny. Sprawdź różnice już teraz i dowiedz się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze!

Faktoring z regresem

To najbardziej podstawowa oferta, która jest niedroga i jednocześnie gwarantuje zachowanie płynności finansowej. W faktoringu z regresem najważniejsze jest natychmiastowe regulowanie faktur. Gdy przedsiębiorca wystawi ją kontrahentowi, otrzymuje od faktora pieniądze w czasie nawet 24 godzin.

Wadą tej opcji jest to, że przedsiębiorca dalej ponosi odpowiedzialność za uregulowanie płatności. Jeśli kontrahent unika wypłaty pieniędzy, w gestii faktoranta jest to, aby o niej przypominać i w razie konieczności zająć się windykacją.

Faktoring bez regresu

Często nazywany pełnym ma tę zaletę, że faktor w całości przejmuje na siebie wierzytelność. Oznacza to, że faktorant dostaje od razu większość pieniędzy z faktury i nie musi się przejmować rzetelnością swojego kontrahenta. Płatności kontroluje faktor, to on wysyła przypomnienia i w razie potrzeby zajmuje się windykacją.

Z racji tej formy trzeba jednak pamiętać, że faktor może odmówić przejęcia wierzytelności od konkretnego kontrahenta. Tutaj firma skrupulatnie sprawdza każdą fakturę i przede wszystkim weryfikuje klienta przedsiębiorcy. Jeśli uzna, że może być on niewypłacalny, nie będzie możliwości przekazania wierzytelności. Z drugiej jednak strony przedsiębiorca w faktoringu bez regresu zyskuje ubezpieczenie każdej transakcji.

Znajdź już dziś najlepszy faktoring!

Jesteś zdecydowany na to, aby zacząć korzystać z faktoringu? Podjąłeś bardzo dobrą decyzję! Teraz pozostaje Ci tylko jedno – znalezienie dobrej oferty i wybranie odpowiedniej firmy faktoringowej. Tutaj z pomocą przychodzi nasza firma. Przygotowaliśmy specjalny formularz, dzięki któremu w kilka chwil przeanalizujesz wiele opcji dostępnych na rynku. Jedyne, co musisz zrobić, to wypełnić formularz na stronie. Prześlij nam podstawowe informacje, dzięki którym zespół specjalistów będzie mógł wyszukać najlepszy faktoring. Szybko przekonasz się, że to rozwiązanie, które nie będzie kosztowne, a ułatwi Ci prowadzenie biznesu.

Kim są strony umowy faktoringu? Faktor i faktorant

  • Faktor, czyli podmiot świadczący usługę faktoringu

     

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, faktorem jest podmiot niezależny lub bankowy, który świadczy usługę faktoringu. Pamiętaj, że podmioty niezależne to zazwyczaj prywatne firmy, które w żaden sposób nie są powiązane z sektorem bankowym. Dysponują własnym kapitałem, z którego finansują realizację swoich usług. Zazwyczaj korzystanie z ich ofert jest tańsze i dużo wygodniejsze. Najlepsze oferty faktorów możesz znaleźć już teraz, używając dostępnego na naszej stronie kalkulatora.

  • Faktorant, czyli przedsiębiorca korzystający z usługi faktoringu

     

Drugą stroną umowy faktoringu jest właśnie faktorant. To przedsiębiorca, właściciel firmy oferującej swoim klientom kredyty kupieckie. Przy takim rozliczeniu kontrahent otrzymuje fakturę z odroczoną płatnością. Dzięki faktoringowi przedsiębiorca może otrzymać zapłatę praktycznie natychmiast. Co ważne, faktorant może oprócz tego korzystać z różnych usług dodatkowych, które ułatwiają prowadzenie biznesu.

Jak wygląda faktoring?

Aby móc skorzystać z faktoringu, trzeba najpierw znaleźć odpowiednią ofertę. Jest ich dużo na rynku, dlatego polecamy Ci skorzystanie z naszego kalkulatora. Szybko i bez wychodzenia z domu prześledzisz najnowsze oferty faktoringu. Pomożemy Ci także wybrać tę najlepszą, którą będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb.

Umowa faktoringu

Umowę podpisują dwie strony, czyli faktor (bank lub podmiot niezależny udzielający finansowania) oraz faktorant (przedsiębiorca korzystający z faktoringu). W ramach współpracy faktorant musi przekazywać faktorowi swoje faktury z odroczonym terminem płatności. Po ich weryfikacji oraz akceptacji, faktor wypłaca pieniędzę na konto przedsiębiorcy. Jej wielkość zależy od konkretnej oferty i rzadko kiedy wynosi więcej niż 90% wartości faktury. Zazwyczaj pieniądze są wypłacane w terminie do 24 godzin od przesłania faktury.

Co bardzo istotne, faktorant nie musi również zajmować się odzyskiwaniem należności. Przejmuje to na siebie faktor, który dodatkowo świadczy różne usługi ułatwiające przedsiębiorcy prowadzenie biznesu. Firma ta nie tylko monitoruje płatności, ale także w razie konieczności zajmuje się windykacją przeterminowanych należności.

Podjęcie współpracy uzależnione jest przede wszystkim od tego, czy kontrahent przedsiębiorcy wyraża zgodę na cesję swojej wierzytelności. Przejmuje ją bowiem faktor, czyli inna firma bądź bank. Faktorant natomiast musi korzystać z tzw. rozproszonego portfela odbiorców B2B i powinien prowadzić powtarzalną sprzedaż.

Jakie są obowiązki firmy oferującej faktoring?

Podstawową działalności faktorów jest oczywiście regulowanie należności z faktur klientów. W ramach faktoringu pieniądze są wypłacane zwykle w ciągu kilkunastu godzin. Oznacza to, że przedsiębiorca nie traci płynności finansowej. Bez umowy faktoringu oczekiwanie na płatność wynosi średnio od 30 do nawet 90 dni!

Co bardzo istotne, korzystanie z faktoringu zwiększa bezpieczeństwo prowadzenia biznesu. Przed podpisaniem umowy ze swoim kontrahentem, musisz przekazać fakturę do faktora. Tam kontrahent zostanie zweryfikowany pod kątem wypłacalności oraz wiarygodności. Tym samym możesz unikać nierzetelnych klientów, od których uzyskanie płatności może być problemem.

Oprócz tego faktorzy przejmują na siebie obowiązki związane z monitorowaniem płatności, wysyłaniem przypomnień o przeterminowanych fakturach i windykacją należności. W wielu przypadkach faktorant otrzymuje pewną część sumy z faktury. Reszta pieniędzy jest wypłacana w momencie uregulowania wierzytelności.

Dla kogo faktoring jest dostępny?

Regularnie spotykamy się z opiniami, że mikro przedsiębiorstwa nie mają co liczyć na możliwość skorzystania z faktoringu. Wiele osób uważa również, że finansowanie to jest niedostępne dla nowych firm, czyli tzw. startupów.

Czas rozwiać te mity, gdyż jest to absolutnie nieprawdą. Faktoring tak naprawdę jest dedykowany przede wszystkim mniejszym firmom. To dla nich faktury z odroczoną płatnością są największym problemem. Takie przedsiębiorstwa nie generują dużych obrotów i często mają problemy z uzyskaniem kredytu. Jeśli dodać do tego mnóstwo faktur z odroczoną płatnością, ryzyko utraty płynności finansowej jest bardzo dużo.

Podobny problem dotyczy przedsiębiorstw wchodzących na rynek, których budżet zawsze jest mocno napięty. Większość takich firm działa na początku z dużymi stratami i konieczność radzenia sobie z odroczonymi płatnościami zdecydowanie nie pomaga.

Faktoring jak najbardziej jest dostępny dla takich przedsiębiorstwo. Jeśli chcesz się o tym przekonać, najlepiej już teraz skorzystaj z naszego kalkulatora. Szybko porównasz ze sobą różne oferty dostępne na rynku i wybierzesz tę najatrakcyjniejszą. Decydując się na faktoring, zmniejszasz ryzyko utraty płynności finansowej. Faktury są regulowane praktycznie od ręki, a Ty zawsze masz pieniądze na dynamiczny rozwój i ważne inwestycje.

Faktoring dla firm transportowych

Jeśli prowadzisz biznes związany ze spedycją, znajdziesz na rynku specjalne oferty faktoringu dedykowane tej branży. Jest to tzw. faktoring eksportowy. W ramach tej usługi zyskujesz nie tylko gwarancję zachowania płynności finansowej. Faktor zapewnia również szerokie wsparcie związane z prowadzeniem takiego biznesu.

To między innymi fachowe doradztwo, jak również wiele cennych informacji związanych z przepisami prawa i zwyczajami handlowymi w innych krajach. Przydaje się również to, że faktor pomaga przedsiębiorcy w odzyskaniu należności od kontrahentów zagranicznych. Zawiłości prawne niestety nie ułatwiają tego procesu.

Jest jeszcze jedna, bardzo ważna zaleta faktoringu eksportowego. Zajmując się transportem międzynarodowym, zapewne wystawiasz faktury w różnych walutach. Ich opłacenie poprzez przeliczenie na złotówki w wielu przypadkach mogłoby się wiązać ze stratami. Faktoring eksportowy gwarantuje jednak, że każda faktura zostanie rozliczona w takiej walucie, w jakiej została opłacona.

Czym jest faktoring odwrotny?

To całkiem ciekawa odmiana opisywanego do tej pory faktoringu. W tym przypadku faktor nie reguluje należności wobec faktoranta, ale jego zobowiązania finansowe. Na czym to polega? Jest to swego rodzaju kredyt z dość krótkim terminem płatności. Przedsiębiorca korzystający z usług zewnętrznych dostawców otrzymuje własne faktury do opłacenia. Uregulowanie tych wierzytelności może polecić faktorowi, któremu w późniejszym terminie odda pieniądze wraz z niewielką prowizją.

Faktoring odwrotny jest świetnym rozwiązaniem dla mniejszych firm, które nie mają dużych obrotów. Sprawdza się także w przypadku wchodzących na rynek przedsiębiorców, gdyż zdecydowanie ułatwia dynamiczny rozwój. Co ciekawe, korzystając z faktoringu, możesz dodatkowo zyskać. W wielu przypadkach da się bowiem uzyskać ciekawe rabaty u dostawców. To efekt natychmiastowej płatności za realizowane zlecenie. Zyskuje się także w oczach dostawcy, co może się przekładać na kolejne rabaty i stale poprawiające się warunki współpracy.

Czym jest mikrofaktoring?

Jest to oferta skierowana przede wszystkim do mniejszych firm o stosunkowo niskich obrotach. Ideą tego faktoringu jest uproszczenie procedury weryfikacji każdej transakcji. Faktor sprawdza tutaj jedynie najważniejsze kwestie związane z zachowaniem płynności finansowej. Pamiętaj, że możesz być poproszony o przedstawienie historii współpracy z Twoimi kontrahentami. Faktor musi ocenić ryzyko współpracy z konkretnym przedsiębiorcą.

Zasada działania nie różni się tutaj niczym od zwykłego faktoringu. Przekazujesz więc fakturę dla swojego kontrahenta faktorowi, który opłaca ją, a następnie czeka na uregulowanie płatności przez Twojego klienta.

Faktoring online

Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że dziś korzystanie z faktoringu jest wyjątkowo proste i wygodne, a do tego gwarantuje szybką wypłatę pieniędzy. Cała komunikacja z faktorem może bowiem odbywać się drogą elektroniczną. Online wysyłasz nie tylko faktury, ale i kontaktujesz się z firmą bądź bankiem, korzystając ze wsparcie zawsze wtedy, gdy jest Ci potrzebne.

Szukasz dobrego faktoringu online? W takim razie już teraz skorzystaj z naszego internetowego kalkulatora. Wypełnij wszystkie pola formularza i pokaż nam, czego potrzebujesz. Po otrzymaniu danych prześledzimy rynek i wybierzemy dla Ciebie najlepsze oferty, dopasowane do indywidualnych preferencji. Pamiętaj, że porównanie wielu ofert to jedyny skuteczny sposób na to, aby znaleźć najlepszy faktoring.

Faktoring to nie jedyna forma wsparcia finansowego firmy – porównaj go z leasingiem i kredytem

Przedsiębiorcy mają obecnie mnóstwo opcji finansowania swojego biznesu i faktoring jest tylko jedną z nich. Do innych popularnych zalicza się kredyty oraz leasing. Jak te rozwiązania mają się do faktoringu?

Kredyt bankowy

Drogi, trudny do uzyskania i niestety wymagający bardzo dobrej sytuacji finansowej. Kredyt bankowy na pewno nie jest rozwiązaniem dla firm, które już mają kłopoty z płynnością finansową. Będzie on trudny do uzyskania również dla nowych przedsiębiorców, jak i małych z niewielkimi obrotami.

Pamiętaj, że kredyt zawsze jest ogromnym zobowiązaniem finansowym, które powinieneś solidnie przemyśleć. Sprawdza się głównie przy większych inwestycjach, takich jak zakup samochodów, specjalistycznych maszyn czy nieruchomości. W kwestii utrzymania płynności finansowej wybór faktoringu jest dużo lepszy.

Leasing

To kolejne finansowanie, które ma zastosowanie przede wszystkim przy zakupie nieruchomości lub pojazdów. Na pewno bardziej polecamy leasing niż kredyt. Jest on tańszy, wymagania są mniejsze i, co najważniejsze, mogą z niego skorzystać również przedsiębiorcy dopiero wchodzący na rynek. Jednak ponownie, jeśli wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności i chcesz zachować płynnością finansową, lepiej postaw na faktoring.

Czy do faktoringu jest potrzebne ubezpieczenie?

Wszystko zależy od formy, jaką wybierzesz. Przy faktoringu z regresem to Ty, jako przedsiębiorca, jesteś odpowiedzialny za własne faktury. Faktor opłaci je, ale jeśli Twój kontrahent będzie się spóźniał z płatnością, zostaniesz sam z problemem. W pewnym momencie będzie trzeba oddać pieniądze faktorowi, a następnie na własną rękę „toczyć boje” z klientem. Przy tej opcji na pewno warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie związane z transakcjami handlowymi. Spóźniający się z płatnościami kontrahent nie będzie już tak dużym problemem.

Jeśli często podpisujesz umowy z nowymi kontrahentami, dużo lepszym rozwiązaniem jest faktoring pełny, czyli bez regresu. Tutaj transakcje z automatu są ubezpieczone i, co ważne, faktor przejmuje na siebie wierzytelność. Oznacza to, że wypłaci Ci pieniądze z faktury, a później, w razie problemu, sam zajmie się np. windykacją. Oczywiście rozwiązanie to ma swoje minusy. Faktor dokładnie zweryfikuje każdą transakcję i może się zdarzyć, że nie zgodzi się na jej przejęcie i wypłatę pieniędzy.

Jak wygląda księgowanie faktoringu?

Poprawa płynności finansowej firmy to nie jedyne zalety faktoringu. Do ważniejszych zalicza się także to, że stosuje się tutaj księgowanie pozabilansowe. Co to oznacza w praktyce? Umowa z faktorem w żaden sposób nie obciąża wyników uzyskiwanych przez firmę. Co więcej, korzystanie z faktoringu nie powoduje pogorszenia zdolności kredytowej Twojego biznesu. W razie potrzeby możesz bez problemu kupować na kredyt np. nieruchomości czy samochody.

Sama forma księgowania jest za to zależna od rodzaju faktoringu i wygląda następująco:

– przy opcji bez regresu należy to traktować jako sprzedanie wierzytelności,

– w opcji z regresem fakturę trzeba zamieścić w księgach rachunkowych firmy.

Ile kosztuje faktoring?

Na pewno istotną informacją jest dla Ciebie to, ile trzeba zapłacić za taką usługę. Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta. Koszt zależny jest od wielu czynników. Na pewno duży wpływ na niego będzie miało to, jakie obroty generuje Twoja firma, czyli ile faktur będziesz dostarczał. Kluczowy jest również termin odroczenia, a więc np. czy kontrahent ma na uregulowanie należności 2 tygodnie, 30 dni, 60 dni, a może jeszcze więcej.

Na tym jednak dalej nie koniec. Faktor oceni również dokładnie poziom ryzyka współpracy z Twoją firmą. Sprawdzi także grupę odbiorców Twoich produktów lub usług. Oba te elementy będą miały istotny wpływ na koszt faktoringu. Naturalnie do tego wszystkiego trzeba dodać indywidualne warunki dyktowane przez konkretną firmę. To powód, dla którego przed dokonaniem wyboru powinieneś dokładnie prześledzić różne oferty. Im rzetelniej to zrobisz, tym łatwiej będzie Ci znaleźć najtańszą i jednocześnie najlepszą opcję.

Czym jest faktoring cichy?

Być może słyszałeś kiedyś taką nazwę i zastanawiałeś się, o co dokładnie chodzi? Faktoring cichy często jest określany również mianem tajnego i niestety wzbudza ogromne kontrowersje. Wynika to z faktu, ze w tym rozwiązaniu przekazuje się wierzytelność faktorowi bez informowania klienta. Opcja ta wydaje się nieetyczna i generuje mnóstwo wątpliwości natury prawnej.

Jeśli chcesz, aby Twoja firma była profesjonalna i transparentna, nie powinieneś korzystać z tego rozwiązania. Rzetelnie informuj swoich klientów o tym, że ich wierzytelność zostanie przekazana firmie faktoringowej.

Przykład działania faktoringu

Czas na nieco informacji bardziej praktycznych, gdyż być może nie do końca wiesz, jak dokładnie wygląda taka współpraca. W większości przypadków można ją podzielić na 4 następujące etapy:

  • wysłanie wniosku do faktora,
  • weryfikacja wierzytelności przez faktora i przedstawienie oferty (jeśli decyzja nie jest odmowna),
  • wypłata pieniędzy zgodnie z kwotą na fakturze,
  • zwrot pieniędzy (dotyczy tylko faktoringu niepełnego, gdzie kontrahent opłaca fakturę Tobie, a następnie Ty musisz przelać te pieniądze faktorowi.

Wysłanie wniosku to w zasadzie przesłanie konkretnej faktury oraz danych swojej firmy. Pamiętaj, że wierzytelność ta nie może być przeterminowana.

Weryfikacja to przede wszystkim proces, w którym faktor ocenia ryzyko. Jeśli zaakceptuje wniosek, może zaproponować zarówno wypłatę całości kwoty z faktury, jak i pewnej jej części.

Po zaakceptowaniu umowy następuje wypłata pieniędzy. Jeśli masz faktoring pełny, faktor przejmuje na siebie całą wierzytelność, łącznie z ewentualną windykacją. W efekcie nie dowiesz się nawet, że Twój klient opłacił fakturę. Przy faktoringu niepełnym to na Tobie spoczywa obowiązek zwrotu pieniędzy.

Masz pytania? Porozmawiaj z naszymi doradcami!

Słyszałeś, że faktoring to ciekawa oferta dla mikro, małych oraz średnich firm, ale masz kilka pytań na które szukasz odpowiedzi? Skontaktuj się z naszymi specjalistami. 

Field is required!
Field is required!
Field is required!
Field is required!
  • -- wybierz sprawę --
  • Kredyt i pożyczki
  • Leasing
  • Ubezpieczenia
  • Inne
Field is required!
Field is required!