Vleasing.pl

Faktura VAT marża a leasing – jaki leasing wybrać?

Osoby kupujące w komisach auta sprowadzane z zagranicy mogą kojarzyć tzw. fakturę VAT marża. Jest ona popularna przy takich transakcjach, ale okazuje się, że może być wystawiona również w przypadku korzystania np. z leasingu na samochód. Z oczywistych względów rodzi ona unikalne skutki podatkowe dla osoby zdecydowanej na to finansowanie, czyli leasingobiorcy. W tym modelu rozliczenia opodatkowaniu, jak sama nazwa wskazuje, podlega marża. Marża to to różnica pomiędzy kwotą, za jaką pojazd był nabyty oraz później sprzedany. Co trzeba wiedzieć o fakturze VAT marża, z punktu widzenia leasingu? Sprawdź już teraz!

Czym jest faktura VAT marża?

Nie da się ukryć, że tego typu faktury są stosunkowo wyjątkowe, biorąc pod uwagę sposób naliczania podatku VAT. W ich przypadku ustala się tzw. marżę w stawce podatkowej VAT. Aby ją wyliczyć, należy ustalić różnicę pomiędzy kwotą, która zapłacić ma nabywca samochodu, a ceną, za jaką pojazd był wcześniej kupiony (zazwyczaj za granicą), ale pomniejszoną o podatek.

Za naliczenie oraz odprowadzenie podatku VAT jest odpowiedzialny sam sprzedawca. Co bardzo istotne, nabywca nie może tutaj w żaden sposób odliczyć sobie powyższej kwoty. Kwota opłaty podatkowej nie jest bowiem wyszczególniona na fakturze.

Umowy z taką fakturą są bardzo często wystawiane przez komisy samochodowe. Zdarzają się również w salonach dealerskich, jeśli zajmują się sprzedażą pojazdów sprowadzanych. Ponieważ leasing może dotyczyć aut używanych, w tym przypadku również można spotkać się z fakturą VAT marża.

Leasing operacyjny i finansowy

Jak już wiesz, faktura VAT marża może być związana również z leasingiem. Dotyczy to zarówno leasingu operacyjnego, jak i leasingu finansowego choć w zdecydowanie częściej zdarza się właśnie w opcji finansowej. Jednak niewątpliwie warto znać różnice pomiędzy oboma rodzajami finansowania.

Istotną cechą leasingu operacyjnego jest fakt, że leasingodawca może w całości zaliczyć raty do kosztów uzyskania przychodu. W efekcie następuje obniżenie kwoty do opodatkowania. Warto pamiętać, że w tej opcji VAT płaci się oddzielnie każdego miesiąca, gdyż jest on naliczany do pojedynczych rat. Odpisy amortyzacyjne spadają natomiast na leasingodawcę. Przy leasingu operacyjnym dojście do własności przedmiotu umowy jest tylko opcją. Jeśli leasingobiorca się na to zdecyduje, musi wpłacić tzw. kwotę wykupu.

W opcji finansowej od razu zakłada się, że leasingobiorca uzyska własność do finansowanego środka trwałego na koniec umowy. W efekcie to na niego przechodzą odpisy amortyzacyjne. Co ważne, w leasingu finansowym do kosztów prowadzenia działalności można zaliczyć tylko część odsetkową rat. Podatek VAT jest z kolei opłacany z góry po podpisaniu umowy, przy płatności pierwszej raty. Co do zasady, kontrakt w tym przypadku musi trwać minimum 12 miesięcy, natomiast nie ma górnego ograniczenia.

Faktura VAT marża, a leasing operacyjny

Biorąc pod uwagę leasing operacyjny, ewentualna faktura VAT marża nie będzie miała dla leasingobiorcy żadnego znaczenia. Należy bowiem pamiętać, że w leasingu zawierane są tak naprawdę dwie umowy. Pierwsza z nich jest pomiędzy leasingodawcą a dostawcą, czyli firmą sprzedającą środek trwały, np. samochód. To tutaj może dojść do wystawienia faktury VAT marża.

Jednak leasing operacyjny traktuje się tak naprawdę jako usługę wynajmu. Oznacza to, że przy zawieraniu umowy pomiędzy leasingodawcą a leasingobiorcą musi być naliczony podatek VAT. Korzystający z finansowania może odliczyć go w całości od dochodów lub w 50-procentach, jeśli pojazd będzie również do użytku prywatnego.

Leasing finansowy, a faktura VAT marża

Sytuacja diametralnie zmienia się w momencie, gdy zdecydujesz się na leasing finansowy, a leasingodawca kupi samochód na podstawie umowy VAT marża. Zgodnie z przepisami ma on prawo zawrzeć z leasingobiorcą kontrakt na dokładnie takich samych zasadach opodatkowania. W efekcie sytuacja ta będzie niekorzystna dla korzystającego z finansowania. Traci on bowiem możliwość zaliczenia podatku VAT do kosztów uzyskania przychodu, co zwiększa obciążenie związane z leasingiem.

Jedyną zaletą leasingu finansowego pozostaje w tym przypadku prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Uzyskuje je leasingobiorca, ale trzeba pamiętać o limicie wynoszącym 20 tysięcy euro. Kwoty powyżej tej wartości nie można już zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

W efekcie leasing finansowy z fakturą VAT marża jest korzystny w zasadzie jedynie dla osób, które nie są płatnikami tego podatku. Mogą się nim zainteresować również firmy rozliczające się na podstawie tzw. ryczałtu. W związku z tym, zanim zdecydujesz się podpisać umowę, przemyśl, czy na pewno jest ona dla Ciebie korzystna.

Leasing a VAT marża – podsumowanie

Niestety nie da się ukryć, że w większości przypadków leasing VAT marża jest mniej korzystny, niż jego standardowa forma. W opcji finansowej leasingobiorca traci możliwość odliczenia podatku. Jednak z drugiej strony należy pamiętać, że ta forma finansowania i tak jest często dużo korzystniejsza, niż kredyt bankowy. Mamy mniejsze wymagania związane ze zdolnością kredytową, a do tego uproszczone procedury formalne.

Co niezwykle istotne, leasing w żaden sposób nie pogarsza sytuacji finansowej firmy. Przy podpisaniu umowy na kredyt od razu spada zdolność kredytowa, czego nie doświadczymy w leasingu. Z całą pewnością ułatwia to przedsiębiorcy poszukiwanie w przyszłości innych źródeł finansowania różnych inwestycji.

Przy fakturze VAT marża warto wybrać leasing operacyjny

Nie da się ukryć, że faktury VAT marża, są bardzo popularne na rynku motoryzacyjnym. Jeśli Twoje auto będzie kupione właśnie na takiej umowie, najlepiej zdecyduj się na leasing operacyjny. Dzięki temu nie stracisz prawa, do odliczenia podatku co sprawi, że koszty finansowania będą dużo niższe.

Jeśli tylko chcesz, możemy pomóc Ci w znalezieniu najlepszego leasingu. Skorzystaj z kalkulatora i pomocy doświadczonych specjalistów. Prześledzimy oferty leasingodawców i wybierzemy te najlepsze.

Sprawdź też