Vleasing.pl

Jak faktoring może pomóc w rozwoju Twojej firmy?

Założenie działalności gospodarczej jest stosunkowo proste i często można to zrobić online. Jednak prawdziwe wyzwania zaczynają się dopiero po uruchomieniu firmy. Jednym z kluczowych problemów, z jakimi mierzą się przedsiębiorcy, jest utrzymanie płynności finansowej. Nawet mając wielu kontrahentów, wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności może prowadzić do problemów z regulowaniem bieżących zobowiązań. Takie sytuacje są nie tylko stresujące, ale również mogą hamować rozwój firmy. Faktoring to rozwiązanie, które może znacząco ułatwić zarządzanie finansami i wspomóc rozwój Twojej firmy. Sprawdź, jak faktoring może Ci pomóc w prowadzeniu działalności!

jak faktoring może pomóc obraz 1

Faktoring – co kryje się pod tym pojęciem?

Aby wyjaśnić jego znacznie, najlepiej posłużyć się prostym przykładem. Załóżmy, że sprzedajesz produkt wystawiając swojemu klientowi fakturę z odroczonym terminem płatności na 60 dni. Następnie przekazujesz ją innemu przedsiębiorstwu, które po jej weryfikacji wypłaca Ci zaliczkę dla wskazanej na tym dokumencie należności – zazwyczaj od 70 do 90% jej wielkości. Pieniądze te otrzymujesz więc praktycznie natychmiast, a pozostałą kwotę w momencie, gdy Twój klient ureguluje płatności (czyli np. po 60 dniach).

Faktoring jest więc swego rodzaju usługą, w ramach której sprzedajesz swoje wierzytelności innemu przedsiębiorstwu. Wiąże się oczywiście z koniecznością zapłacenia prowizji, jednak ponosząc ten relatywnie niewielki koszt, zyskujesz większe bezpieczeństwo. Szybko otrzymujesz większą część pieniędzy z faktur, mogąc uregulować bieżące opłaty i inwestować w rozwój działalności.

Sprawdź też ➡️ Zalety i wady faktoringu – co warto wiedzieć?

Dlaczego faktoring jest korzystny dla firm?

Przede wszystkim rozwiązanie to jest godne polecenia przedsiębiorcom wystawiającym faktury z odroczonymi terminami płatności, którzy doświadczyli już wynikającej z tego utraty płynności finansowej. Główną korzyścią z faktoringu jest bowiem stały dopływ gotówki. Skrócisz czas oczekiwania na przelewy od swoich klientów, otrzymując większość należnych pieniędzy nawet jeszcze w dniu wystawienia faktury! Możesz w pełni nimi dysponować, w tym regulować wszystkie bieżące opłaty.

Co należy dodać, faktoring nie traktuje się jak pożyczkę czy kredyt obrotowy. Nie ma więc wpływu na Twoją zdolność kredytową. Jednocześnie wynikające z niego koszty nie są uzależnione od aktualnej wysokości stóp procentowych – będą stałe, ustalone w momencie podpisywania umowy z firmą faktoringową. Do tego faktury możesz przekazywać online, co jest wygodne i przyspiesza proces ich weryfikacji oraz wypłaty pieniędzy.

faktoring
Jednak to dopiero początek korzyści, jakie faktoring przynosi firmom. Do innych, równie istotnych, należy zaliczyć:

Sprawdź też ➡️ Leasing dla firm

Korzystając z faktoringu, unikasz zamrażania środków finansowych

Jeśli na przykład handlujesz produktami, wcześniej musisz je kupić lub ponieść koszty związane z ich wytworzeniem. Gdy do tego, gdy sprzedajesz je z odroczonym terminem płatności, wydane pieniądze zamrażasz nawet na wiele tygodni. Może to oznaczać poważny brak środków na rozwój. Będziesz mieć ograniczone możliwości zatrudniania nowych pracowników, zakupu sprzętu czy robienia innych inwestycji.

Korzystając z faktoringu, odzyskujesz te pieniądze praktycznie od razu. Wystawiasz fakturę klientowi, następnie przekazujesz ją firmie faktoringowej i szybko dostajesz przelew. Środki są Twoje, a więc możesz wykorzystać je na dowolny cel.

Sprawdź też ➡️ Brak zapłaty za fakturę – co robić, gdy klient nie płaci?

Dzięki faktoringowi łatwiej jest nawiązywać kontakty biznesowe

Tak, jak Ty oczekujesz terminowych płatności od swoich klientów, tak samo Twoi partnerzy biznesowi liczą na to, że bez opóźnień wywiążesz się ze swoich zobowiązań. Okresowo tracąc płynność finansową możesz nie być w stanie tego zrobić, ograniczając tym samym swoje możliwości w zakresie nawiązywania nowych kontaktów biznesowych. Korzystając z faktoringu będziesz wypłacalny, co ponownie zwiększy możliwości rozwoju Twojej firmy.

Płacąc na bieżąco możesz wypracować atrakcyjne rabaty

Jeśli współpracujesz z różnymi dostawcami produktów, np. hurtowniami, kupując na faktury z odroczonym terminem płatności ograniczasz sobie możliwości negocjacji cen. Płacąc od ręki, na co pozwolą Ci środki z faktoringu, możesz negocjować bardzo atrakcyjne rabaty. Oznacza to, że zmniejszysz koszty prowadzenia swojej działalności gospodarczej. W konsekwencji prowizje ponoszone w związku z umową faktoringową mogą się zwrócić.

Faktoring to mniejsze ryzyko prowadzenia biznesu

Samo ograniczenie ryzyka czasowej utraty płynności finansowej sprawia, że prowadzenie biznesu staje się bezpieczniejsze. Jednak faktoring przynosi w tym zakresie jeszcze jedną korzyść. Świadczące taką usługę firmy, wnikliwie analizują osoby, którym chcesz wystawić fakturę i sprzedać później wierzytelność. Dokładnie sprawdzą każdego kontrahenta, co przełoży się na zmniejszenie ryzyka podjęcia współpracy z nierzetelnym partnerem, który w przyszłości może unikać regulowania swoich zobowiązań finansowych.

Jak faktoring może pomóc firmom? 3 przykłady z życia wzięte

Poniżej przedstawiamy trzy realne przykłady, które ukazują, jak różnorodne branże skorzystały z tej metody finansowania.

Korzystając z faktoringu Twoja firma może być bardziej konkurencyjna!
Firmy mające problemy z płynnością finansową w związku z fakturami z odroczoną płatnością, zwykle decydują się ograniczać ich wystawianie. W ten sposób zwiększają swoje bezpieczeństwo, ale jednocześnie zmniejszają możliwości rozwoju. Konieczność szybkiego uregulowania należności może zniechęcić wiele osób do zakupu produktów czy usług. Korzystając z faktoringu, możesz wystawiać faktury z odroczeniem płatności nawet na 90 dni! W efekcie Twoja firma stanie się bardziej konkurencyjna i łatwiej będzie Ci docierać z ofertą do nowych klientów.