Vleasing.pl

Jak skutecznie ubezpieczyć firmę?

Na Polskim rynku działają miliony firm, przy czym znaczna większość z nich to niewielkie przedsiębiorstwa. Niezależnie od ich wielkości czy profilu działalności, ryzyko dotyczy każdej z firm znajdujących się w  kraju, jednak to najmniejsze działalności gospodarcze narażone są na straty, które doprowadzić mogą nawet do bankructwa. Z tego też względu warto pomyśleć wcześniej o odpowiednim zabezpieczeniu firmy. Sprawdź, jak skutecznie ubezpieczyć firmę!

Co daje ubezpieczenie firmy?

Przede wszystkim, ubezpieczenie firmy jest w stanie zabezpieczyć finanse należące do przedsiębiorstwa. W razie sytuacji losowej, w wyniku której powstaną szkody, straty zostaną pokryte przez ubezpieczyciela. Ze względu na różnorodne potrzeby poszczególnych branż, firmy ubezpieczeniowe oferują szeroki zakres usług dostosowanych do ich indywidualnych oczekiwań.

Czy ubezpieczenie firmy jest obowiązkowe?

Ubezpieczenie OC firmy jest z reguły dobrowolne, jednak w niektórych przypadkach zachodzi konieczność posiadania ubezpieczenia OC zawodowego. Dotyczy to niektórych grup zawodowych, do których zaliczają się:

Ubezpieczenia dla firm od wszystkich ryzyk

Istotną kwestią jest określenie rodzaju zdarzeń, na jakie przedsiębiorstwo jest w szczególności narażone. Warto również poddać analizie stan mienia, czyli posiadanych nieruchomości, urządzeń i maszyn, wyposażenia, środków pieniężnych oraz obrotowych. Korzystną opcją jest wykupienie ubezpieczenie od wszystkich ryzyk (All Risk). Charakteryzuje się ono szerokim zakresem ochrony, z wyłączeniem sytuacji określonych w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Jakie korzyści niesie za sobą tego rodzaju polisa?

Ubezpieczenia dla firm - rodzaje ochrony

jak skutecznie ubezpieczyć firmę obraz 3

Ubezpieczenie od utraty zysku

Utrata płynności finansowej może stać się początkiem znacznie poważniejszych problemów, prowadzących niekiedy nawet do bankructwa. Przyczyn tego stanu może być wiele: kradzież, utrata mienia czy innego rodzaju zdarzenia losowe mogą sprawić, że firma nie będzie w stanie funkcjonować przez dłuższy czas. Na taki przestój większość przedsiębiorców nie może sobie jednak pozwolić, dlatego też zdecydowanie warto wykupić wcześniej ubezpieczenie od utraty zysku. Polisa tego rodzaju zabezpiecza środki, jakie generowane są poza przestojem wynikającym z wystąpienia szkody.

Ubezpieczenia cybernetyczne

Z uwagi na fakt, że większość firmowych danych przechowywana jest w chmurze, zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia sprzętu bądź ataku ze strony hakerów. Utrata istotnych lub poufnych informacji może nieść za sobą poważne konsekwencje, narażając firmę nie tylko na straty finansowe, ale i wizerunkowe. W przypadku posiadania dokumentów online warto posiadać ubezpieczenie cybernetyczne, stanowiące ochronę przed hakerami, problemami z siecią oraz nieuczciwymi pracownikami firmy.

Ubezpieczenie lokalu

Każdy lokal, czy to usługowy, handlowy czy też biurowy, każdego dnia narażony jest na różnego rodzaju zagrożenia. Ten rodzaj ubezpieczenia warto dopasować do profilu prowadzonej w lokalu działalności, aby produkt stał się zabezpieczeniem w razie sytuacji, której wystąpienie jest szczególnie wysoce prawdopodobne. Standardowa oferta może nie spełniać wszystkich oczekiwań, dlatego najlepszym wariantem jest dobranie do podstawowej polisy dodatkowych rozszerzeń. Należy również dokładnie określić sumę ubezpieczenia, aby starczyła ona na pokrycie wszelkich ewentualnych szkód.

Ubezpieczenie wyposażenia

Ubezpieczenie mienia firmy to jedna z najważniejszych kwestii. Posiadając ten rodzaj ochrony, po wystąpieniu szkody firma będzie mogła szybko wrócić do normalnego funkcjonowania. Ten rodzaj polisy stanowi również zabezpieczenie płynności finansowej, co znacząco minimalizuje ryzyko utracenia stabilnej pozycji na rynku. Ubezpieczenie wyposażenia uwzględnia wiele ryzyk oraz składników majątku przedsiębiorstwa, chroniąc nieruchomości i znajdujące się w nich wyposażenie przed pożarem, kradzieżą z włamaniem czy aktem wandalizmu. W tym przypadku również istotny jest świadomy dobór zakresu ubezpieczenia, aby w pełni odpowiadało ono na potrzeby firmy, gwarantując jej kompleksową ochronę.

Ubezpieczenie OC

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, w niektórych przypadkach posiadanie OC jest obowiązkowe. Jednak branże, które nie są objęte tym obowiązkiem, powinny dobrowolnie wykupić polisę odpowiedzialności cywilnej. Jest to produkt zapewniający wsparcie zwłaszcza w sytuacji, kiedy osoby trzecie wystąpią z roszczeniami. Sumy są na tyle wysokie, że wiele przedsiębiorstw może mieć problem z ich wypłatą, dlatego też odpowiednie zabezpieczenie pod tym względem jest niezwykle istotne i często może przeważyć o dalszych losach firmy.

Ile kosztuje ubezpieczenie firmy?

Ciężko jest jednoznacznie określić koszt ubezpieczenia, gdyż zależny jest on od wielu różnych czynników. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę zwłaszcza profil działalności danego przedsiębiorstwa, zakres i sumę ubezpieczenia oraz zabezpieczenia, jakie posiada użytkowany przez firmę lokal. Często można jednak liczyć na atrakcyjne oferty, uwzględniające zniżki, na przykład za bezszkodowość czy jednorazową wpłatę pełnej składki ubezpieczenia. Chociaż koszty mogą niekiedy wydawać się wysokie, warto mieć na uwadze, że pokrycie ewentualnych szkód może kosztować znacznie więcej – z tego też względu znacznie lepiej zainwestować w kompleksową ochronę.

Gdzie ubezpieczyć skutecznie firmę?

Na rynku znajduje się wiele firm ubezpieczeniowych, jednak nie każda z nich oferuje równie wartościowe produkty. Najistotniejszą kwestią jest dopasowanie do oczekiwań i potrzeb klienta, dlatego też warto skorzystać z usług ubezpieczyciela, który posiada wieloletnie doświadczenie na rynku i pozytywne opinie ze strony swoich klientów. W Vleasing możesz w każdej chwili porozmawiać z naszym doradcą, który przygotuje dla ciebie spersonalizowaną ofertę ubezpieczenia – dzięki temu twoja firma zyska pełne zabezpieczenie, zaś ty zamiast martwić się o jej przyszłość, skupisz się na przyszłości i rozwoju swojego przedsiębiorstwa.