Oferty leasingowe powszechnie cenione są przez przedsiębiorców m.in. z racji ich wysokiej dostępności. W porównaniu do kredytów, ubieganie się o to finansowanie jest znacznie łatwiejsze, wnioski weryfikowane są bardzo szybko, a zdolność leasingowa nie musi być tak wysoka, jak kredytowa. Jednak to wcale nie oznacza, że leasingodawcy w ogóle omijają proces sprawdzania wiarygodności swoich przyszłych potencjalnych klientów. Jak najbardziej to robią, choć często po prostu mniej skrupulatnie. W artykule wyjaśniamy, na jakiej zasadzie działa ten mechanizm – sprawdź, jak dowiedzieć się, czy otrzymasz leasing!
Jakie czynniki brane są pod uwagę podczas oceny zdolności leasingowej?
Przedsiębiorstwa udzielające tego finansowania sprawdzają wiarygodność wnioskodawców poprzez określenie tzw. zdolności leasingowej. W ogromnym skrócie można określić, że jest to zdolność leasingobiorcy do spłaty swojego zobowiązania. To, na ile wnikliwie zostanie ona przeanalizowana, zależy od konkretnej sytuacji. Nierzadko przedsiębiorcy mogą bowiem korzystać z tzw. uproszczonej procedury wnioskowania o leasing. Zazwyczaj dotyczy to finansowania powszechnych środków trwałych, jak np. samochody.
- okres, w jakim firma działa na rynku,
- majątek przedsiębiorstwa,
- roczne obroty bądź zyski firmy,
- aktualne zadłużenie wnioskującego o leasing,
- branże w jakiej działa przedsiębiorca.
Ile czasu trzeba prowadzić firmę, aby móc ubiegać się o leasing?
Co do zasady, w wielu przypadkach leasingodawcy wymagają od wnioskujących o finansowanie przedsiębiorców minimum półrocznej obecności na rynku. Jednak w praktyce nie można traktować tego jako regułę, gdyż wszystko zależy od danej oferty. Są przypadki, w których wymaga się prowadzenia działalności od minimum roku czy nawet dwóch lat. Z drugiej strony można znaleźć również oferty leasingu dla startupów, a więc firm, które dopiero wchodzą na rynek.
Należy jednak podkreślić, że mając nową działalność gospodarczą, musisz liczyć się z mniej atrakcyjnymi warunkami leasingu. Koszty mogą być wyższe, a i leasingodawca nierzadko będzie wymagać dodatkowego zabezpieczenia umowy. Do tego większy będzie wkład własny oraz trzeba liczyć się z koniecznością przejścia standardowej, czyli pełnej procedury wnioskowania.
Sprawdź też Leasing dla nowych firm
Majątek przedsiębiorcy, a jego zdolność leasingowa
Im większym majątkiem dysponuje firma przedsiębiorcy, tym bardziej będzie on wiarygodny w oczach leasingodawcy. Należy tutaj podkreślić, że pod uwagę brane są zarówno zgromadzone środki pieniężne, jak i wszelkiego rodzaju środki trwałe. Działki, budynki czy samochody należące do przedsiębiorstwa także będą więc istotne. Dodatkowym plusem przy wnioskowaniu o leasing może być posiadanie udziałów w innych biznesach.
Warto podkreślić również to, że leasingodawcy biorą pod uwagę majątek samego przedsiębiorcy. Jeśli firma jest spółką, pod weryfikowany jest majątek wszystkich należących do niej wspólników.
Jak obroty lub zyski firmy wpływają na zdolność leasingową?
Leasingodawca może weryfikować tylko roczne obroty firmy, jej zysk bądź obie te rzeczy jednocześnie. Celem jest oczywiście upewnienie się, że leasingobiorca będzie dysponował środkami finansowymi wystarczającymi do spłaty nowego zobowiązania. Co więcej, często warunkiem udzielenia leasingu jest to, aby przedsiębiorca miał roczny dochód będący równowartością minimum 12 zsumowanych rat. Do tego przyjmuje się, że łączne zobowiązanie z tytułu leasingu nie powinno przekraczać równowartości 60% rocznego obrotu generowanego przez przedsiębiorstwo.
Oczywiście pamiętaj, że nie można traktować tego jako reguły. Jeśli nie jesteś w stanie spełnić powyższych warunków, to wcale nie oznacza, że masz znikome szanse na otrzymanie leasingu. Wielu leasingodawców ma mniej restrykcyjne wymagania, a więc warto dobrze przeanalizować oferty dostępne na rynku.
Wysoki poziom zadłużenia obniża zdolność leasingową
Z oczywistych względów im większe zadłużenie ma przedsiębiorca, tym niższe są jego możliwości w zakresie zaciągania kolejnych zobowiązań. Z drugiej strony dawne, spłacone już zadłużenia (np. kredyty bankowe), mogą działać na plus. Jeśli zobowiązania były regulowane terminowo, taki klient dla leasingodawcy jest bardziej wiarygodny.
Dlaczego branża, w jakiej prowadzisz firmę, może być istotna?
Wynika to z faktu, że wielu leasingodawców specjalizuje się w konkretnym sektorze gospodarki. Na przykład dana firma skupia się przede wszystkim na finansowaniu sprzętu komputerowego. Jeśli więc prowadzisz zakład produkcyjny i prześlesz do niej wniosek o leasing na maszynę przemysłową, możesz spotkać się z odmową. Z tego powodu, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie finansowania, warto zgłaszać się do leasingodawców, którzy specjalizują się w tej samej branży.
Sprawdź też Przedmiot leasingu – co można wziąć w leasing?
Podstawowe dokumenty, które należy dołączyć do wniosku leasingowego
Przygotowując wniosek leasingowy powinieneś od razu zebrać wszystkie dokumenty, które należy do niego dołączyć. Ewentualne braki w dokumentacji wydłużą bowiem proces ubiegania się o to finansowanie. Co w takim razie będzie potrzebne?
- dowód osobisty,
- dokumenty potwierdzające prowadzenie działalności gospodarczej (dane rejestrowe),
- zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach oraz wyciągi z kont bankowych,
- oświadczenie o braku zadłużeń (jeśli istnieją, to na jaką kwotę), aktualnym stanie majątku oraz zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.
Leasingodawca chcący dokładniej ocenić wiarygodność klienta może wymagać m.in. zaświadczenia o obrotach i zyskach czy formalnego potwierdzenia posiadanego majątku.
Sprawdź też Jakie dokumenty są potrzebne do leasingu?
Czy niska zdolność leasingowa zamyka dostęp do tego finansowania?
Zdecydowanie nie, choć w takich przypadkach mamy do czynienia z tzw. trudnym leasingiem. Po pierwsze taka sytuacja ogranicza możliwości wyboru oferty leasingu – podpisaniem umowy będzie zainteresowanych mniej leasingodawców. Po drugie oznacza to konieczność przejścia przez bardziej skomplikowaną formę wnioskowania.
Co należy podkreślić, trudny leasing dotyczy także finansowania niepopularnych środków trwałych. Są to np. maszyny dla nietypowej branży czy produkowane na indywidualne zamówienie. Ich sprzedaż będzie stanowić wyzwanie co sprawia, że są one mało atrakcyjnym zabezpieczeniem umowy leasingowej.
Sprawdź też Czy firmy leasingowe sprawdzają BIK?
Na co należy się przygotować podczas wnioskowania o trudny leasing?
- dokładnie sprawdzają historię kredytową przedsiębiorcy,
- wnikliwie analizują dochody oraz wszelkie wydatki przedsiębiorstwa oraz jego właściciela (w tym ewentualnych wspólników),
- wymagają przedstawienia planu biznesowego w zakresie zarządzania środkami finansowymi w przyszłości w celu zabezpieczenia spłat rat leasingu.
Oprócz tego musisz naszykować się na konieczność posiadania dodatkowych zabezpieczeń umowy leasingowej. Dostępnych rozwiązań jest wiele i nie dotyczą one wyłącznie klasycznych weksli czy gwarancji bankowych. Szansę na otrzymanie leasingu możesz zwiększyć m.in. poprzez podniesienie kwoty wkładu własnego, zagwarantowanie wykupu czy wystawienie zabezpieczenia majątkowego (np. leasing pod zastaw nieruchomości).
Jak przygotować się do rozmowy z doradcą leasingowym?
Przed rozmową z doradcą leasingowym warto określić swoje potrzeby, zebrać niezbędne dokumenty i przeanalizować sytuację finansową firmy. Przemyśl, jaki przedmiot leasingu Cię interesuje, jaki okres leasingu preferujesz, jaki procent wpłaty początkowej jesteś w stanie zaoferować oraz jaki procent wykupu Ci odpowiada. Przygotowanie pytań dotyczących szczegółów oferty pomoże w sprawnym przejściu przez proces wnioskowania. W razie potrzeby, nasz doradca leasingowy służy pomocą.
- Odpowiedź z decyzją w ciągu 24h
- Najlepsza oferta na rynku