Samochody to istotny element w funkcjonowaniu wielu firm. Niezależnie od sektora mogą one bezpośrednio wpływać na jakość oferowanych usług lub znacznie przyspieszać ich realizację. Zakup nowego auta to jednak znaczący wydatek, szczególnie obciążający małe firmy i jednoosobowe działalności. Często brakuje im funduszy, by móc sfinansować taki zakup gotówką. Możliwość zaciągnięcia kredytu na zakup pojazdu istnieje, ale to rozwiązanie jest ograniczone i często kosztowne. Dlatego wielu przedsiębiorców decyduje się na leasing samochodowy, który jest dostępniejszy i tańszy. W naszym artykule znajdziesz informacje o tym, jakie samochody najczęściej są brane w leasing w Polsce – zapraszamy do lektury!
Jakie rodzaje samochodów można leasingować?
W zasadzie nie istnieją żadne ograniczenia związane z tym, jaki pojazd można wziąć w leasing. Do tego może być on zarówno nowy, jak i używany, choć w tym drugim przypadku zwykle są pewne ograniczenia względem maksymalnego wieku.
- osobowe oraz dostawcze,
- busy do przewozu osób bądź towarów,
- wszelkiego rodzaju pojazdy ciężarowe,
- ciągniki siodłowe oraz przeznaczone do nich naczepy.
Co należy podkreślić, obecnie ta forma finansowania nie jest przeznaczona wyłącznie dla firm. Mogą z niej korzystać również osoby prywatne planujące zakup samochodu – dla nich dedykowany jest tzw. leasing konsumencki.
Sprawdź też Przedmiot leasingu – co można wziąć w leasing?
Leasingowanie samochodu nowego czy używanego – co bardziej się opłaca?
W kwestii opłacalności wszystko zależy od potrzeb przedsiębiorcy oraz, nierzadko, jego możliwości finansowych. Leasing samochodu nowego z pewnością będzie bowiem znacząco droższy od używanego, co wynika bezpośrednio z wyższej ceny zakupu pojazdu w salonie. Jednak z drugiej strony taki samochód na pewno będzie w doskonałym stanie technicznym, a za wszelkie jego usterki odpowiadać będzie producent – naprawy gwarancyjne. Do tego nowe auto podnosi prestiż firmy.
Leasing samochodu używanego, choć tańszy, tak wiąże się z większym ryzykiem. Nigdy nie można mieć bowiem absolutnej pewności co do jego stanu technicznego. Jeśli awarie będą często występować, choć za leasing zapłacisz dużo mniej, tak więcej wydasz na serwisowanie. Jednak z drugiej strony kupując pojazd używany nawet przy mocno ograniczonym budżecie, możesz postawić na wyższej klasy model, co także pozytywnie wpłynie na wizerunek Twojego biznesu.
Jeżeli zdecydujesz się na auto używane, rozwiązaniem najbezpieczniejszym jest zakup tzw. samochodu poleasingowego. Jest to pojazd, który wcześniej był leasingowany przez inną firmę. Jego historia jest udokumentowana, był serwisowany w ASO i, co ważne, wciąż jest on relatywnie nowy, a kosztuje znacznie mniej pieniędzy w porównaniu do odpowiednika prosto z salonu.
Najpopularniejsze modele aut leasingowanych w Polsce
Choć w leasing można wziąć w zasadzie każdy samochód, tak niektóre modele cieszą się wyjątkowo dużą popularnością pośród przedsiębiorców. Zwykle wynika to z ich ponadprzeciętnej niezawodności, praktyczności oraz relatywnie przystępnej ceny zakupu i niskich kosztów eksploatacji. Absolutnym „leasingowym” liderem w Polsce jest dziś Toyota Corolla – dostępna w nadwoziu typu hatchback, sedan i kombi, a więc każdy znajdzie coś dla siebie. Nawet w wersji z mocniejszym, prawie 200-konnym silnikiem, samochód jest bardzo oszczędny, wykazując się średnim spalaniem na poziomie poniżej 5 l/100 km. Jest przy tym dobrze wyposażony, oferuje wiele systemów bezpieczeństwa i gwarantuje wysoki komfort podróży nawet w dalekich trasach.
Na kolejny stopniach podium znajduje się Skoda Octavia oraz, prawdziwy motoryzacyjny hit ostatnich miesięcy, Hyundai Tucson. Oba te auta dostępne są z silnikami benzynowymi, Diesla oraz hybrydowymi, przy czym w przypadku Tucsona można zdecydować się na hybrydę pełną, plug-in oraz miękką.
- Kia Sportage,
- Skoda Superb,
- Mercedes GLC,
- Cupra Formentor,
- Mazda CX-5.
Wybór auta branego w leasing – na co zwrócić uwagę?
Jeśli dysponujesz mocno ograniczonym budżetem, koszty są pierwszym czynnikiem, na który zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę. Pamiętaj, że im droższy samochód, tym wyższa rata leasingu, a do tego większe koszty związane z jego ubezpieczeniem. Oczywiście miesięczną opłatę możesz obniżyć poprzez zwiększenie wkładu własnego przy podpisywaniu umowy z leasingodawcą, jednak oznacza to konieczność dysponowania sporymi zasobami finansowymi. Trzymając się tematu kosztów, weź pod uwagę również ekonomiczność danego samochodu. Im wyższe spalanie, tym więcej będzie Cię kosztować utrzymanie pojazdu.
- przeznaczenie – np. jeśli auto ma służyć do pokonywania dalekich tras, warto pomyśleć nad modelem z silnikiem wysokoprężnym,
- dostępne w standardzie wyposażenie oraz opcje jego rozszerzenia – jest to istotna kwestia szczególnie wtedy, gdy samochód będzie dla jego kierowcy w zasadzie miejscem pracy, w którym spędzać będzie wiele godzin każdego dnia,
- bezpieczeństwo – stosowane przez producenta auta rozwiązania chroniące kierowcę oraz wszystkich pasażerów.
Warto zwrócić także uwagę na popularność danego modelu auta. Często najchętniej wybierane samochody cechują się najwyższym poziomem niezawodności, co w przypadku pojazdu wykorzystywanego w firmie może mieć kluczowe znaczenie.
Sprawdź też Koszt leasingu – jak go obliczyć?
Jakie są opcje leasingu samochodowego?
Leasing samochodowy jest dostępny zarówno dla firm, jak i dla osób prywatnych, oferując kilka opcji do wyboru. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z leasingu finansowego lub operacyjnego, z czego ten drugi jest częściej wybierany ze względu na korzyści finansowe i możliwość regularnej wymiany floty. Leasing finansowy jest atrakcyjny dla tych, którzy nie są płatnikami VAT i planują długotrwałe użytkowanie pojazdu. W tej opcji, auto przechodzi na własność leasingobiorcy po spłacie ostatniej raty i od razu jest zaliczane do majątku firmy, co umożliwia dokonywanie odpisów amortyzacyjnych.
Leasing operacyjny pozwala wliczyć w koszty działalności wszystkie wydatki związane z leasingiem, w tym raty z odsetkami i czynsz inicjalny. VAT jest rozliczany na bieżąco z każdą ratą. Na koniec umowy można wykupić auto na własność lub zwrócić je leasingodawcy.
Leasing konsumencki, przeznaczony dla osób prywatnych, stanowi alternatywę dla kredytu. Jest łatwiej dostępny niż produkty bankowe i często oferuje niższe ceny dzięki współpracy leasingodawców z producentami aut.
- Odpowiedź z decyzją w ciągu 24h
- Najlepsza oferta na rynku
Jaki samochód wziąć w leasing – FAQ
Poniżej kilka najczęściej zadawanych pytań przez naszych Klientów, właśnie w kwestii wyboru samochodu…
Kto ma prawo własności do leasingowanego auta?
W okresie obowiązywania umowy formalnym właścicielem pojazdu zawsze jest leasingodawca. W leasingu operacyjnym korzystający z niego przedsiębiorca może wykupić auto dopiero po spłaceniu ostatniej raty (alternatywą jest oddanie go leasingobiorcy). W opcji finansowej własność przechodzi na leasingobiorcę automatycznie w momencie uregulowania wszystkich jego zobowiązań.
Od czego zależy wysokość raty leasingu auta?
Czynników mających wpływ na wysokość raty leasingu jest wiele i należy podkreślić, że nierzadko zależą one od indywidualnego podejścia leasingodawcy. Z tego powodu różnice w cenach takich ofert pomiędzy poszczególnymi firmami mogą być bardzo duże.
Do głównych czynników mających na to wpływ zaliczyć można jednak:
- wartość pojazdu,
- wysokość czynszu inicjalnego,
- czas trwania umowy,
- wielkość limitu kilometrów,
- aktualną wysokość stóp procentowych.
Czy opłaca się wziąć w leasing auto na firmę?
W zdecydowanej większości przypadków jest to najlepsza alternatywa dla kredytów oraz zakupów za gotówkę. Leasing samochodu pozwala uniknąć zamrażania dużych środków finansowych i jest opłacalny z powodu licznych korzyści podatkowych. Do tego jego dostępność jest znacznie wyższa w porównaniu z kredytami, a i formalności związanych z ubieganiem się o leasing jest znacznie mniej. Ważną zaletą jest również ogromna swoboda w zakresie negocjowania warunków umowy leasingowej – produkty oferowane przez banki są pod tym kątem zdecydowanie bardziej „sztywne”.