Vleasing.pl

Korzyści leasingu – 11 najważniejszych zalet

Czym jest leasing?

Zanim przejdziemy do zalet, warto wyjaśnić, czym w ogóle jest leasing. Być może słyszałeś nie raz, że finansowanie to jest w dużej mierze podobne do wynajmu długoterminowego i niewątpliwie jest w tym trochę prawdy. Jednak w przeciwieństwie do niego, finansowaną rzecz możesz wykupić na własność (leasing operacyjny) lub automatycznie stajesz się jej właścicielem po zakończeniu umowy (leasing finansowy).

Co do zasady, mamy tutaj do czynienia z klasyczną umową cywilnoprawną z dwiema stronami. Pierwszą z nich jest leasingodawca. To firma lub instytucja udzielająca finansowania, która odpowiedzialna je za zakup. Przez cały okres obowiązywania umowy pozostaje właścicielem jej przedmiotu. Drugą stroną jest leasingobiorca, czyli przedsiębiorca korzystający z usługi. W jej ramach może swobodnie dysponować środkiem trwałym w czasie trwania kontraktu, ale w zamian opłaca comiesięczne raty.

Tym, co odróżnia leasing od wynajmu długoterminowego, są również korzyści podatkowe. Oprócz tego należy podkreślić, że umowa leasingowa może dotyczyć wyłącznie środków trwałych. Co ważne, oferty tego typu są dziś dostępne nie tylko dla przedsiębiorców. Również osoby prywatne mogą z nich skorzystać, decydując się na tzw. leasing konsumencki – w Polsce na chwilę obecną dotyczy tylko finansowania samochodów.

11 najważniejszych zalet leasingu

pozyczka leasingowa obraz 1

Nieustannie widać rosnące zainteresowanie ofertami leasingowymi. Jak wynika z danych, w roku 2017 sama wartość leasingowanych samochód przekroczyła 30 miliardów złotych, co oznacza wzrost o ponad 20% rok do roku! Co warte podkreślenia, ponad 70% podpisanych w tamtym okresie umów dotyczyło firm z sektora MŚP. To efekt wielu zalet leasingu i dlatego dziś przyjrzymy się tym najważniejszym. Sprawdź już teraz, co zachęca przedsiębiorców do korzystania z tego finansowania.

1

KORZYŚĆ LEASINGU

Możliwość obniżenia podstawy do opodatkowania

Niewątpliwie w zasadzie wszyscy przedsiębiorcy podkreślają, że korzyści podatkowe to największa zaleta leasingu. To, jakie będą faktycznie, zależy od tego, jaka jego forma zostanie wybrana. W opcji operacyjnej leasingobiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania dochodów całą kwotę raty, a do tego podatek VAT. W przypadku leasingu finansowego VAT również można odliczyć w całości, choć tutaj należy go zapłacić w całości zaraz po podpisaniu umowy. Dodatkowo przedsiębiorca do kosztów zalicza również odsetkową część rat.

Ważną zaletą jest także fakt, że w opcji finansowej opłaty amortyzacyjne pozostają po stronie leasingobiorcy. Przechodzą one na leasingodawcę tylko w leasingu operacyjnym.

2

KORZYŚĆ LEASINGU

Duża oszczędność czasu

Jeśli zdecydujesz się na leasing samochodu, a to właśnie ten środek trwały cieszy się największą popularnością, docenisz również dużą oszczędność czasu. Zakup auta np. za gotówkę czy na kredyt oznacza dla właściciela mnóstwo dodatkowych formalności. Przy umowie leasingowej za zarejestrowanie oraz ubezpieczenie pojazdu odpowiedzialny jest leasingodawca. Co więcej, firma udzielająca finansowania zajmuje się również okresowymi przeglądami technicznymi oraz serwisowaniem. Leasingobiorca musi tylko tankować paliwo, eksploatując samochód zgodnie z warunkami umowy leasingowej.

3

KORZYŚĆ LEASINGU

Możliwość skorzystania z uproszczonej procedury wnioskowania o leasing

To kolejna zaleta, którą docenią przede wszystkim firmy planujące zakup samochodów. Jeśli starałeś się kiedyś o kredyt na auto, z pewnością wiesz, jak uciążliwe jest wnioskowanie o pieniądze. Trzeba spełnić mnóstwo formalności, przygotować różne dokumenty, a do tego jeszcze wykazać się wysoką zdolnością kredytową.

W przypadku leasingu możesz tego wszystkiego uniknąć. Większość przedsiębiorców załapuje się na tzw. uproszczoną procedurę składania wniosku leasingowego. Oznacza to, że dostarczasz leasingodawcy tylko wypełniony wniosek, dokumenty rejestrowe firmy oraz własny dokument tożsamości. Zazwyczaj to wystarczy, aby uzyskać zgodę na finansowanie zakupu pojazdu.

Staranie się o leasing jest więc wyjątkowo proste, a do tego od momentu złożenia dokumentów do chwili otrzymania kluczyków od auta zazwyczaj mija zaledwie parę dni! W przypadku nowych pojazdów osobowych jest to zwykle od 2 do 5 dni, a dla aut ciężarowych może się to wydłużyć do 7 dni. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku różnego rodzaju maszyn budowlanych. Najdłużej zajmuje oczekiwanie na nieruchomości – zwykle to kilkanaście tygodni, co w porównaniu z kredytem i tak jest świetnym wynikiem.

Warto podkreślić jeszcze, że przy leasingu wnioskodawca nie musi określić żadnych dodatkowych zabezpieczeń. Jest nim bowiem przedmiot umowy, który przez cały okres jej obowiązywania jest własnością leasingodawcy.

4

KORZYŚĆ LEASINGU

Samochód sfinansujesz bez wkładu własnego

Ponownie skupiamy się na autach, które w Polsce są najczęściej leasingowane. Wybór takiej formy finansowania to świetny pomysł, jeśli nie chcesz inwestować firmowych pieniędzy. Wielu leasingodawców ma oferty z zerowym wkładem własnym. Oczywiście w takim przypadku nieco wydłuża się proces wnioskowania o leasing. Leasingobiorca musi bowiem potwierdzić swoje dochody. Zazwyczaj wymaga się do tego przedstawienia:

  • wyciągów z księgi przychodów i rozchodów,
  • ostatniego rozliczenia PIT,
  • bilansu zysków oraz strat,
  • oświadczenia o osiąganych dochodach.
5

KORZYŚĆ LEASINGU

Niższe koszty polisy Autocasco

Jeśli chcesz wziąć leasing na samochód, możesz dodatkowo liczyć na niższe koszty ubezpieczenia Autocasco. Korzystając z tego finansowania i tak będziesz miał obowiązek jego posiadania. Za zawarcie umowy odpowiedzialny jest leasingodawca, który często może skorzystać z preferencyjnych ofert firm ubezpieczeniowych.

6

KORZYŚĆ LEASINGU

Brak własności do samochodu może być zaletą

Cechą charakterystyczną leasingu jest to, że leasingodawca pozostaje właścicielem przedmiotu umowy do końca jej obowiązywania. Po jej zakończeniu leasingobiorca może zdecydować się na wykup lub automatycznie uzyskać własność, zależnie od formy finansowania. Może się to wydawać wadą, ale wszystko zależy od potrzeb przedsiębiorcy.

Dziś samochody stały się podstawowym narzędziem pracy i wielu firmom zależy na tym, aby były niezawodne oraz reprezentacyjne. Korzystając z leasingu, możesz je regularnie wymieniać. Po zakończeniu umowy oddajesz pojazd leasingodawcy, podpisujesz kolejny kontrakt i masz nowe auto. Ponieważ nie byłeś właścicielem poprzedniego, odchodzi Ci obowiązek jego dalszego utrzymywania czy sprzedaży na wolnym rynku, który może być uciążliwy.

Dodatkowo w leasingu operacyjnym spłacasz tylko utratę wartości auta, dzięki czemu raty są stosunkowo niskie.

7

KORZYŚĆ LEASINGU

Możliwość uzyskania niskiej raty

Przed skorzystaniem z leasingu przedsiębiorcy mają spore możliwości negocjowania warunków umowy. Dzięki temu jesteś w stanie uzyskać takie warunki finansowania, przy których rata będzie naprawdę bardzo niska. Pierwsza z opcji to zdecydowanie się na większą wpłatę wstępną oraz tzw. wysoki wykup. Rozwiązanie idealne dla tych firm, którym nie zależy na uzyskaniu własności do środka trwałego, np. samochodu. Druga opcja to po prostu wydłużenie czasu finansowania. Im dłuższa umowa, tym niższa będzie rata, choć oczywiście łączne koszty będą nieco rosły.

Potwierdzeniem tego są poniższe przykłady:

– kupujesz auto warte 100 tysięcy złotych, wpłacając 40% jego wartości i decydując się na wykup na poziomie 30%. Przy umowie na 3 lata rata miesięczna będzie wynosiła około 1100 zł,

– jeśli weźmiesz leasing na 6 lat, decydując się na pojazd o identycznej wartości i przy wkładzie własnym na poziomie 10% oraz wykupie 1%, rata wyniesienie około 1450 zł.

8

KORZYŚĆ LEASINGU

Szybkie zaliczenie leasingu do kosztów prowadzenia firmy

Jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z leasingu operacyjnego na auto, zgodnie z przepisami umowa będzie musiała obejmować przynajmniej okres 40% normatywnego czasu amortyzacji. Jest to bardzo korzystne szczególnie wtedy, gdy wartość pojazdu je duża. Możesz wziąć leasing zaledwie na 2 lata i już po tym okresie wszystkie poniesione opłaty wrzucisz w koszty prowadzenia działalności. To wielokrotnie szybciej, niż przy zakupie za gotówkę.

Co ważne, amortyzacja jest stopniowa, gdyż podatek VAT jest naliczany oddzielnie do każdej raty.

9

KORZYŚĆ LEASINGU

Możesz zdecydować się na wysoki wkład początkowy

Chcesz jeszcze szybciej rozliczać wydatki związane z finansowaniem zakupu auta? Przy leasingu jest to możliwe. Możesz zdecydować się na ofertę z wysoką wpłatą wstępną, która może wynosić maksymalnie 45% wartości pojazdu. Istnieje nawet możliwość zwiększenia wysokości pierwszych rat. W efekcie już po pierwszych kilku tygodniach kwota, którą zaliczysz do kosztów uzyskania przychodu, będzie bardzo wysoka.

Pamiętaj jednak, że w przypadku drogich pojazdów są ograniczenia. Obecnie możesz odliczyć maksymalnie 150 tysięcy złotych lub 225 000 zł, jeśli auto jest napędzane silnikiem elektrycznym.

10

KORZYŚĆ LEASINGU

Nie pogarszasz swojej zdolności kredytowej

Obawiasz się, że skorzystanie z leasingu ograniczy Twój dostęp do innych opcji finansowania różnych inwestycji? Nic bardziej mylnego – podpisanie umowy leasingowej w żaden sposób nie wpływa na Twoją zdolność kredytową. To zobowiązanie finansowe, które nie jest wpisywane do bazy BIK – traktuje się je na równi ze zwykłym abonamentem. W efekcie możesz leasingować środki trwałe i jednocześnie swobodnie starać się o kredyt bankowy.

11

KORZYŚĆ LEASINGU

Możesz zachować dużą płynność finansową

Na koniec zaleta leasingu, którą docenią wszyscy przedsiębiorcy. Korzystając z tego rozwiązania, nie musisz obawiać się nagłej utraty płynności finansowej. Przede wszystkim nie ma konieczności zamrażania swojego kapitału – możesz wykorzystać go na inne ważne inwestycje. Oprócz tego zyskujesz swobodę w dostosowaniu wysokości rat do swojej sytuacji tak, aby nie były dużym obciążeniem dla firmowego budżetu.