Vleasing.pl

Koszt leasingu – jak go obliczyć? 

Leasing umożliwia finansowanie zakupu środków trwałych, aczkolwiek podobnie jak kredyt jest to też umowa odpłatna. W każdej racie leasingu znajduje się część odsetkowa i kapitałowa. Przedsiębiorcy zainteresowani leasingiem analizują różne umowy i zastanawiają się, jaki całkowity koszt będą musieli ponieść. Niektórzy używają również kalkulatora leasingu, który w większości przypadków nie ukazuje rzeczywistych kosztów. W tym artykule poznasz jedną z metod na to, jak obliczyć koszt leasingu.

Całkowity koszt leasingu można obliczyć na mnóstwo sposobów – wszystko zależy od potrzeb osoby, która planuje go ustalić. Aczkolwiek niezwykle często stosuje się miarę, która bazuje na wartościach netto związanych z wszystkimi opłatami, jakie należy ponieść w czasie trwania umowy leasingu z uwzględnieniem wykupu środka trwałego. 

Obowiązkiem każdego leasingobiorcy, w zależności od zapisów umownych, jest uiszczenie opłat wstępnych i opłacanie rat w terminie. W przypadku umowy leasingowej w opcji finansowej obowiązkowe jest też przeniesienie środka trwałego na czas leasingobiorcy (jeśli chodzi o leasing operacyjny, to wykup jest opcjonalny). W związku z tym całkowity koszt to suma wszystkich wymienionych opłat. Co ważne: nierzadko koszt leasingu określa się w procentach, jako proporcja całkowitego kosztu, wynikającego z umowy leasingu do ceny netto środka trwałego. 

W jaki sposób obliczyć całkowity koszt leasingu?

Zanim zaczniesz liczyć i porównywać wydatki, to wiedz, że całkowity koszt leasingu wraz z wykupem na pewno będzie wyższy niż wartość przedmiotu leasingu. I jest to całkowicie normalne, bowiem leasing samochodowy jest usługą, a jak wiadomo: za każdą usługę należy płacić. Gdzie zatem są korzyści? Leasing jest rodzajem tarczy podatkowej. Koszt uzyskania przychodu da się powiększyć o poszczególne koszty umowy leasingu, co umożliwia obniżenie podatku. Inne formy finansowania nie dają takiej opcji. 

koszt leasingu - jak obliczyć obraz 3

Oblicz koszt leasingu - kalkulator leasingu samochodu

Aby orientacyjnie obliczyć całkowity koszt leasingu, trzeba uwzględnić kilka czynników, takich jak:

Koszty leasingu samochodu - przykład rachunku

Całkowity koszt leasingu wyniesie: 20 000 + (500 x 36) + (20 000 x 6%) + 200 = 20 000 + 18 000 + 1 200 + 200 + 10 000 zł =
49 400 zł.

Uwaga: powyższy rachunek jest tylko przykładowy i szacunkowy. Ostateczna kwota może się różnić w zależności od wybranego leasingodawcy i oferty. Umiejętni wybór oferty leasingu pozwoli Ci zaoszczędzić wiele pieniędzy.

Czynsz inicjalny - czyli opłata wstępna

Czynsz inicjalny może wynosić od 0 do 45% wartości przedmiotu leasingu. Właściwie obowiązuje tutaj zasada: im wyższa opłata wstępna, tym niższe mogą być raty leasingowe. Na rynku nie brakuje firm leasingowych, które podnoszą opłatę przedsiębiorcom o niższej zdolności leasingowej lub prowadzącym firmę od niedawna. Oczywiście robią to w ramach zabezpieczenia. 

Być może Cię zainteresuje: ➡️ Leasing bez wpłaty własnej – dla kogo jest możliwy?

Raty leasingowe

Na wysokość rat leasingowych wpływa wiele czynników. Jest ona uzależniona od opłaty wstępnej (im wyższy wkład własny, tym miesięczna rata może być niższa), wartości przedmiotu umowy (droższe auto = wyższe raty) i czasu trwania umowy leasingu (jeśli chcesz obniżyć ratę leasingu, to możesz wydłużyć okres trwania umowy). 

W cenie raty jest część kapitałowa (wynikająca z wartości auta) i odsetkowa (oprocentowanie leasingu). Jeśli chodzi o leasing operacyjny, to obie części da się zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, natomiast w leasingu finansowym tylko część odsetkową. Dodatkowo rata leasingowa może składać się też z ubezpieczenia, Assistance, GPS, czy karty serwisowej. 

Być może Cię zainteresuje: ➡️ Leasing operacyjny a finansowy – który jest lepszy?

Wartość wykupu

Umowa dobiega końca? Jeśli chodzi o leasing operacyjny, to istnieją praktycznie dwie możliwości – można oddać samochód leasingodawcy lub stać się jego właścicielem wraz ze spłatą wartości końcowej przedmiotu leasingu. Natomiast w przypadku leasingu finansowego umowa zawsze kończy się tak samo – leasingobiorca staje się właścicielem użytkowanego auta. 

Wspomnieliśmy, że im wyższa wartość wykupu, tym niższe raty leasingu, ale to nie oznacza, że można zaoszczędzić. Wyższa wartość wykupu równa się wyższemu całkowitemu kosztowi leasingu.

Weźmy jako przykład 3-letni leasing auta osobowego o wartości 80 000 z wpłatą własną 19% (15 200 zł):

  • jeśli wartość wykupu zostanie ustalona na 5% (4 000 zł), to rata miesięczna będzie wynosiła 1 878,71 zł, natomiast całkowity koszt leasingu to 106,19%;
  • jeśli wartość wykupu zostanie ustalona na 35% (28 000 zł), rata miesięczna będzie wynosiła 1 240, 18 zł, zaś całkowity koszt leasingu to 108,26%.


Podczas zapoznawania się z ofertami firm leasingowych, warto zwrócić szczególną uwagę na całkowity koszt leasingu samochodu, a dokładniej, czy zawiera kwotę za wykup pojazdu i czy została ona uwzględniona w kalkulatorze leasingowym. 

Być może Cię zainteresuje: ➡️ Leasing bez wykupu czy z wysokim wykupem – co wybrać?

Wartość pojazdu a całkowity koszt leasingu 

Aktualnie leasing samochodu osobowego jest dostępny dla różnych marek i modeli. Choć, zwykle w firmach leasingowych panuje zasada, że auto używane do leasingu nie może być starsze niż 6-8 lat. Pojazdy leasingowane różnią się między sobą nie tylko specyfikacją, ale także ceną. Im wyższa cena samochodu, tym większe koszty będzie trzeba ponieść, decydując się na umowę leasingu. Dobrą wiadomością jest jednak to, że jest duża dowolność rozłożenia ich w czasie. 

To, ile będzie kosztował przedmiot leasingu, ma bezpośredni wpływ na sumę opłat, która oznacza procentowy stosunek całkowitego kosztu leasingu do wartości leasingowanego przedmiotu. Jeśli wiesz, ile kosztuje pojazd i ile wyniesie całkowity koszt leasingu auta w procentach, to da się obliczyć sumę opłat w złotych. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli suma opłat to 104%, to leasing samochodu o wartości 80 000 zł kosztuje 83 200 zł, zaś jeśli suma opłat wynosi 119%, to leasing pojazdu o wartości 40 000 zł, to koszt 47 600 zł. 

Możesz łatwo sprawdzić, jak przedmiot leasingu wpływa na zmianę całkowitego kosztu leasingu, decydując się na testy pojazdów o różnej wartości w kalkulatorze leasingowym.

Umowa leasingu - jakie może zawierać dodatkowe wydatki i korzyści?

Kalkulator leasingowy to pomocne narzędzie, dzięki któremu można porównywać całkowity koszt leasingu, a wraz z nim wysokość opłaty wstępnej, miesięcznej raty i kwoty wykupu. Są to właściwie najważniejsze czynniki wpływające na wydatki, które musi ponieść leasingobiorca. Jednak do tych czynników dochodzi też składka ubezpieczeniowa (pakiet OC, AC, NNW). Większość kierowców decyduje się na jeden pakiet na kilka lat – wówczas jest pewność, że składka się nie zmieni przez cały okres umowy. Ubezpieczenie można wrzucić do kosztu comiesięcznej raty leasingu. 

Do stałej miesięcznej raty można wrzucić również kompleksowy serwis, czyli przeglądy, wymiany i naprawy w autoryzowanych stacjach obsługi. Kierowca może również doliczyć ubezpieczenie Assistance, dzięki któremu będzie miał zapewnioną pomoc ze strony leasingodawcy w sytuacjach kryzysowych. Reasumując, rzeczywisty koszt leasingu można zatem powiększyć o usługi, które leasingodawca uzgodni z leasingobiorcą i zostanie to uwzględnione w umowie. 

leasing dla osoby prywatnej obraz 1

Jak obliczyć leasing i dobrze porównać propozycje?

Leasing jest popularnym sposobem finansowania zarówno dla firm, jak i dla osób prywatnych. Pozwala na nabycie potrzebnego sprzętu lub pojazdu, nie obciążając jednorazowo budżetu. Jednak przed podpisaniem umowy warto dokładnie przeanalizować oferty i wybrać najlepszą opcję. Poniżej prezentujemy najważniejsze wskazówki: 

Dokładne obliczenie kosztów leasingu i porównanie ofert różnych firm leasingowych pozwoli Ci na wybór najlepszej opcji dla siebie. Pamiętaj, że przed podpisaniem umowy należy dokładnie przeanalizować jej warunki i zwrócić uwagę na wszelkie dodatkowe opłaty.

leasing maszyn budowlanych 3
PORÓWNAJ OFERTY LEASINGU

Od wielu lat, pomagamy naszym klientom w uzyskiwaniu najlepszego finansowania. 

Możesz leasingować dokładnie wszystko – do najpopularniejszych produktów należy: leasing samochodu, leasing maszyn, leasing nieruchomości.

Kiedy warto wybrać leasing?

Nie jesteś pewien, czy leasing to dobra opcja dla Ciebie? Zastanawiasz się nad innymi opcjami finansowania auta? Masz wątpliwości na co się zdecydować? Sprawdź więc wszystkie opcje. 

Przede wszystkim pamiętaj, że leasing to usługa nie tylko dla firm. I choć w zdecydowanej większości decydują się na nią przedsiębiorcy, to jednak mogą skorzystać z niej też osoby prywatne. Leasing to opcja dla każdego, kto chce lub musi korzystać z samochodu, a nie chce martwić się mnóstwem opłat, czy spadkiem wartości samochodu. W racie leasingowej znajdą się bowiem wszystkie inne koszta. Dodatkowo leasing to znakomite rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą co jakiś czas wymieniać auta na nowe. Taką możliwość daje właśnie leasing operacyjny, dzięki któremu można wymieniać samochody co kilka lat. 

Oczywiście ważne są też korzyści finansowe. Wiele osób decyduje się na leasing, ponieważ jest to dla nich przystępniejsze rozwiązanie w porównaniu z kredytem na samochód. Wynika to z faktu, iż jest on dostępny już od 1% wkładu własnego, więc jest to atrakcyjna opcja. Oprócz tego nie wiąże się ze zbyt wieloma formalnościami ani dodatkowymi zaświadczeniami. 

Będąc przedsiębiorcą, możesz w ten sposób zoptymalizować swoje koszta w firmie. Opłaty leasingowe i raty można odliczyć od podatku, a więc zaoszczędzić środki. Równie istotne jest to, że nie ma konieczności, abyś przeznaczał znaczną część kapitału w celu korzystania z potrzebnego auta lub sprzętu. 

Leasing umożliwia również nie tylko finansowanie samochodów, ale także urządzeń, maszyn, komputerów, czy chociażby sprzętu rolniczego, a to wszystko tylko za jedną ratę co miesiąc!

Być może Cię zainteresuje: ➡️ Czy leasing się opłaca? Komu opłaca się leasing?

Jak obliczyć koszt leasingu - podsumowanie

ubezpieczenie komunikacyjne obraz 1

Z powyższego artykułu dowiedziałeś się, jak możesz obliczyć ratę leasingu i co się na nią składa. Zatem już dziś sprawdź, ile będziesz płacił co miesiąc za swój przedmiot. Pamiętaj, aby najpierw porównać dostępne oferty, a dopiero później dokonać wyboru tej najlepszej. Oferty firm leasingowych możesz porównać za pomocą naszych specjalistów.