Vleasing.pl

Kredyt dla firmy jednoosobowej – jakie są możliwości?

Znajdziemy najlepszy kredyt dla osób prowadzących jednoosobową firmę

Interesuje Cię kredyt dla małej firmy? Wypełnij formularz na naszej stronie i sprawdź, co mogą Ci zaoferować banki.
W kilka chwil poznasz koszty kredytu oraz porównasz ze sobą wiele opcji finansowania. Nasz kalkulator obsługuje indywidualnie doradca, który porówna dla Ciebie najlepsze oferty.

Pamiętaj, że...

Kredyt to ryzyko dla prowadzących jednoosobową działalność

Na początek kwestia, o której niestety wielu przedsiębiorców zdaje się zapominać – ryzyko. Nie chcemy Cię oczywiście w żaden sposób zniechęcać do brania kredytu. Wręcz przeciwnie, odpowiednio dobrana oferta na pewno ułatwi Ci prowadzenie lub uruchomienie biznesu. Pamiętaj jednak, aby przed podpisaniem umowy wszystko sobie dokładnie policzyć, aby czasem nie popaść w długi.

Pamiętaj, że w większości przypadków raty kredytu bankowego mają charakter zmienny. O ile ogólne warunki umowy muszą pozostać niezmienione przez cały czas jej trwania, tak oprocentowanie jest płynne. Przy dużym kredycie branym na firmę nawet drobna jego zmiana może znacząco wpłynąć na wysokość rat.

Ryzyka związane z kredytem są tak naprawdę dwa:

wysokość stopy procentowej, która jest ustalana przez NBP,

wartość WIBOR, czyli kolejna stopa procentowa, ale tym razem międzybankowa.

Obie te wartości mają charakter zmienny, a ich wysokość zależy między innymi od ogólnej koniunktury na rynku. Stopy mogą spadać, co zmniejszy Twoje zadłużenie, jak i rosnąc, podnosząc raty kredytu. Przed wyborem konkretnej oferty postaraj się zapoznać z analizami finansowymi dotyczącymi przyszłości rynku. Bierz pod uwagę te założenia i wylicz sobie, ile mogą Cię kosztować raty w przyszłości. Dzięki temu łatwiej będzie Ci ocenić, czy na kredyt w ogóle Cię stać.

Na jakie kredyty mogą liczyć firmy jednoosobowe?

kredyt dla firmy jednoosobowej obraz 3

Wielu osobom mylnie wydaje się, że mikro przedsiębiorcy są na z góry straconej pozycji, jeśli chodzi o kredyty. Powszechnie uważa się, że przedsiębiorca, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie posiada zdolności kredytowej i banki najchętniej udzielają finansowania dużym graczom, gdzie ryzyko jest po prostu mniejsze, a kwoty pożyczek dużo wyższe.

Nie jest to jednak prawdą, choć faktycznie dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą trudno uzyskać kredyty na na bardzo duże kwoty. Wszystko zależy od sytuacji biznesu oraz branży, w jakiej działa. 

Kredyt dla firmy jednoosobowej – najpopularniejsze opcje finansowania przez banki

kredyt dla firmy jednoosobowej obraz 8

Kredyt na start dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą

Specjalne kredyty obrotowe bez zdolności kredytowej

Kredyt w rachunku bieżącym

Kredyty inwestycyjne

Linie kredytowe

Sprawdź też: Leasing na firmę jednoosobową – czy leasing jest korzystny dla małych firm?

Jeżeli natomiast nie jesteś pewien, jakie rozwiązanie wybrać, przyjrzyj się poniższym opcjom nieco bliżej. 

1

Kredyt na start dla małej firmy

Rozpoczęcie działalności zawsze wiąże się z licznymi problemami. Potrzebujesz dużo pieniędzy na zakup wszystkich tych rzeczy, bez których Twoja firma nie będzie mogła istnieć na rynku. Banki oczywiście udzielają finansowania takim przedsiębiorcom, którzy nie uruchomili jeszcze swoich biznesów. Jest to tzw. kredyt na start dla działalności gospodarczej, który, wbrew obiegowej opinii, wcale nie wymaga przedstawienia szczegółowego biznesplanu.

Do kredytu na start będzie potrzebne zabezpieczenie

Oczywiście żaden bank nie udziela kredytów bez zabezpieczenia. Jeśli planujesz uruchomienie biznesu, to zapewne nie masz już pracy albo właśnie jesteś na etapie wypowiadania umowy. Oznacza to, że Twoja zdolność kredytowa nie jest zbyt dobra. Bank zaproponuje Ci jednak kilka opcji zabezpieczenia kredytu na start:

weksel in blanco,

zastaw cennych ruchomości, np. drogich maszyn czy samochodów.

udzielenie finansowania pod zastaw nieruchomości,

poręczenie majątkowe kogoś z rodziny lub od osób trzecich,

Dodatkowo bank może zażądać udzielenia pełnomocnictwa do Twojego firmowego rachunku. Ciekawą opcją zabezpieczenia może być również wykonanie cesji dla banku kontraktów handlowych, jakie już zawarłeś. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy głównie od Twojej sytuacji oraz od tego, ile pieniędzy potrzebujesz.

Firmy jednoosobowe zwykle nie potrzebują ogromnych pieniędzy na startowe inwestycje. W takim przypadku możesz się starać o zwykły kredyt w rachunku, dla którego procedury bankowe są mocno uproszczone, a banki nie wymagają zdolności kredytowej. Musisz jednak dokładnie przeanalizować swoje potrzeby. Przygotuj listę pierwszych zakupów i postaraj się w miarę rzetelnie określić, ile pieniędzy na to potrzebujesz.

2

Kredyt inwestycyjny dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą

To jest właśnie ten moment, w którym bank prawie na pewno będzie od Ciebie wymagał przedstawienia dobrego biznesplanu. Kredyty inwestycyjne udziela się również tym firmom, które albo dobrze prosperują na rynku, albo perspektywy ich rozwoju w przyszłości są naprawdę niezłe.

Decydując się na takie finansowanie, z pewnością musisz się liczyć z tym, że bank bardzo dokładnie prześwietli Twój biznes. W większości przypadków bank nie przyzna kredytu działalności gospodarczej prowadzonej krócej niż 12 miesięcy.Twoja sytuacja finansowa powinna być nie tylko przejrzysta, ale stosunkowo dobra. Jeśli masz zaległości w opłatach lub osiągasz niskie obroty miesięczne, uzyskanie finansowania może być utrudnione. Bank w tym wypadku prawdopodobnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową.

Na pewno musisz się solidnie przygotować na negocjacje z bankiem. Dobrze przeanalizuj swój biznesplan i upewnij się, że wzięte pod uwagę założenia rozwoju są wykonalne. Musisz liczyć się również z wkładem własnym. Banki na pewno nie sfinansują Twojej inwestycji w całości. Najczęściej przedsiębiorca musi z własnej kieszeni wyłożyć około 20% kwoty, podobnie jak obecnie w przypadku kredytów hipotecznych.

Na czym polegają kredyty inwestycyjne?

Musisz mieć świadomość tego, że bank będzie się starał kontrolować to, jak i na co wydajesz pieniądze udzielone w ramach kredytu. Bardzo często spotkasz się więc z sytuacją, w której to środki finansowe zostaną przelane bezpośrednio do Twoich kontrahentów.

Jeśli np. inwestujesz w nowy sprzęt komputerowy, bank może wypłacić pieniądze sprzedawcy, z którym chcesz współpracować. Kontrola może być również bardzo bezpośrednia. Bank oddeleguje do Twojej firmy swojego przedstawiciela. Jego zadaniem będzie sprawdzenie, jak pieniądze zostały spożytkowane oraz czy realizujesz założenia ze swojego biznesplanu.

W kwestii spłaty natomiast procedura nie różni się specjalnie od zwykłego kredytu. Płacisz po prostu równe, miesięczne raty. Początkowo spłacasz głównie odsetki, a dopiero później kapitał. Warto podkreślić, że istnieje również opcja rozłożenia zadłużenia tylko na dwie transze. Każdą z nich uiszczasz w terminie ustalonym przez bank. Pamiętaj, że większość banków nie robi problemów związanych z odroczeniem spłaty. Jeśli masz problemy finansowe, nie czekaj do ostatniej chwili. Poinformuj o tym jak najszybciej, a na pewno znajdziecie porozumienie w tej sprawie.

Kredyt inwestycyjny – czego może dotyczyć?

W zasadzie pod tym kątem nie ma żadnych ograniczeń. Ważne jest to, aby planowana przez Ciebie inwestycja miała bezpośredni wpływ na Twoją działalność i dawała szansę na jej dynamiczniejszy rozwój.

Bez problemu możesz więc kupować samochody, komputery czy specjalistyczne maszyny dla firmy jednoosobowej. Możesz również budować różnorodne nieruchomości czy stawiać drobne obiekty budowlane. Co ważne, banki pozwalają również na stawienie budynków, które przedsiębiorca później przeznaczy na wynajem, osiągając z tego tytułu korzyści.

3

Kredyt w rachunku bieżącym dla firmy jednoosobowej

To rozwiązanie na pewno doskonale znasz ze swojego życia prywatnego. Jest to nic innego jak uruchomienie debetu. Jako przedsiębiorca masz obowiązek posiadania rachunku firmowego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby uruchomić dla niego dodatkowy kredyt. Zależnie od ustalonego limitu, możesz robić na nim zadłużenie, gdy zgromadzone tam środki po prostu się skończą. Debet spłacany jest automatycznie w momencie, kiery na rachunek bankowy wpływają pieniądze. Opcja jest wygodna i wiąże się z minimum formalności, ale limity zazwyczaj nie są wysokie. Kredyt ten możesz traktować jako dodatkowe wsparcie przy bieżącym finansowaniu swojej działalności.

4

Linia kredytowa – na czym polega?

Ta opcja jest stosunkowo podobna do opisanego wcześniej kredytu w rachunku bieżącym. Tutaj jednak bank niejako otwiera nowe konto, do którego przypisany jest konkretny limit zadłużenia.

Z tego rachunku możesz wypłacać pieniądze w dowolnym momencie. Spłata natomiast następuje poprzez przelew zwrotny. Co istotne, każda taka spłata automatycznie zwiększa Twój limit kredytowy w danym momencie. Rozwiązanie to jest o tyle atrakcyjne, że z reguły pozwala na większe zadłużenie, niż przy kredycie w rachunku bieżącym.

5

Kredyty obrotowe dla małych firm w dobrej sytuacji finansowej

To ostatnie z bardzo popularnych rozwiązań, które może się spodobać wielu przedsiębiorcom. Pamiętaj, że kredyt obrotowy jest dostępny również dla małych firm, ale wyłącznie takich, które istnieją już trochę czasu na rynku. Jeśli masz już np. kredyt w rachunku, działasz od pewnego czasu, nie masz problemów finansowych i interesuje Cię korzystny kredyt dla małej firmy, warto rozważyć ten produkt bankowy.

Jest to rozwiązanie bardzo wygodne. Dostajesz dodatkowe pieniądze na cele związane z prowadzeniem firmy, najczęściej bez konieczności legitymowania się dodatkowymi zabezpieczeniami.

Kredyt dla firmy jednoosobowej – co możesz odliczyć od podatku?

linia kredytowa


Na koniec jeszcze garść dobrych informacji. Przypominamy, że biorąc kredyt, możesz liczyć na pewne odliczenia podatkowe, dzięki którym zmniejszysz swoje zobowiązania finansowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorca może odliczyć:

naliczone przez bank odsetki od kredytu,

kwotę wydaną na ubezpieczenie (najczęściej bank tego wymaga),

pobraną przez bank prowizję.

Co ważne, możesz odliczyć całość tych kosztów już w pierwszym miesiącu następującym bezpośrednio po tym, w którym wziąłeś kredyt.

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? Skorzystaj z atrakcyjnego kredytu!

Jeśli chcesz wygodnie i bez wychodzenia z domu sprawdzić, ile będzie Cię kosztować kredyt na małą firmę, już teraz wypełnij nasz formularz online. Po prostu wypełnij wszystkie pola formularza, wpisz kwotę pożyczki, okres kredytowania oraz informacje kontaktowe. Nasze narzędzie porówna i zestawi ze sobą oferty od największych banków. Szybko i bez wychodzenia przejrzysz wiele propozycji i wybierzesz tę, która najlepiej sprosta Twoim oczekiwaniom.

Obawiasz się o swoją zdolność kredytową? Sprawdź też: Pożyczki dla firmy