Vleasing.pl

Kredyt dla małej firmy – jaki kredyt wybrać?

Prowadzenie działalności gospodarczej w praktycznie każdej branży wiąże się dzisiaj z koniecznością stałego inwestowania. Wykładanie na ten cel pieniędzy z własnej kieszeni najczęściej jest niemożliwe i wtedy pojawia się pomysł, aby wziąć kredyt dla małej firmy. Nie tylko duży przedsiębiorca ma dostęp do wielu atrakcyjnych form finansowania. Mogą z nich korzystać także mniejsze biznesy, a przypomnijmy, że mikro i małe firmy są w zdecydowanej większości odpowiedzialne w Polsce za generowanie PKB. Zanim jednak podejmiesz decyzję o wzięciu kredytu, powinieneś możliwie najlepiej poznać ten produkt. Poniższy artykuł dostarczy Ci wszystkich istotnych w tym zakresie informacji.

Mała firma w świetle przepisów

Na początek zajmijmy się jednak kwestią formalną, gdyż będzie ona ważna z punktu widzenia późniejszego brania kredytu. W świetle polskich przepisów mała firma to taka, która średnio każdego roku zatrudniała mniej, niż 50 osób. Warunkiem należenia do tej grupy przedsiębiorców jest także generowanie rocznych obrotów na kwotę nie większą, jak dziesięć milionów euro. Kwota ta dotyczy zarówno obrotów związanych z realizacją usług, jak również sprzedażą produktów.

Przedsiębiorca kwalifikujący się do tej grupy może rozliczać się na podstawie pełnej lub uproszczonej księgowości. Przepisy te są o tyle ważne, że przedsiębiorca w takim przypadku może skorzystać z tzw. kredytu obrotowego. Dostępne są również kredyty inwestycyjne, dedykowane tym firmom, które na przykład planują zakup samochodów lub nieruchomości.

Kredyt dla małej firmy – opcja odnawialna

Wspomniany przez nas wcześniej kredyt obrotowy oraz inwestycyjny to nie jedyne produkty finansowe, jakie banki oferują małym przedsiębiorcom. Bardzo często można spotkać się również z propozycją kredytu odnawialnego – na czym ona polega?

Działa to w zasadzie dokładnie tak samo, jak w przypadku kredytu odnawialnego dla osób prywatnych. W świetle polskiego prawa przedsiębiorca musi dysponować oddzielnym rachunkiem firmowym. Kredyty odnawialne są oferowane przez banki jedynie ich własnym klientom. Na podstawie obrotów finansowych na rachunku, bank proponuje określony limit takiego kredytu. Jego zasada działania jest prosta.

Kiedy na rachunku nie ma już pieniędzy, można zrobić na nim debet w ramach kredytu odnawialnego. Spłaty można dokonać w każdym momencie, ale najczęściej banki określają górną granicę spłaty na rok czasu od momentu zadłużenia się. Jest to rozwiązanie, które ewentualnie może sprawdzić się przy drobnych wydatkach. Zakup nowych materiałów biurowych, mebli do firmy, paliwa do samochodów i tym podobne rzeczy. Kiedy kredyt zostanie spłacony w całości, limit odnawia się i można znów z niego skorzystać.

Niestety odnawialny kredyt dla małej firmy jest dość kosztowny. Jego oprocentowanie nierzadko mieści się w zakresie od 10 do 20%. Do tego często spotkamy się z różnymi prowizjami, jak i opłatami za samo korzystanie z takiej opcji. Warto oczywiście to rozważyć, ale naszym zdaniem w większości przypadków będzie to rozwiązanie raczej nieopłacalne.

Bierzemy kredyt dla małej firmy – o co może poprosić bank?

Wiemy już, czym w świetle przepisów prawa cechuje się tzw. mała firma. Czas teraz sprawdzić, czego bank może wymagać od przedsiębiorcy, który złoży wniosek kredytowy.

 Oprócz wspomnianego już wniosku, będzie trzeba dostarczyć więc:

Kredyt dla małej firmy obrazek 2
dokument potwierdzający zarejestrowanie firmy, wystarczy chociażby zwykły wpis z bazy CEIDG,
dokument potwierdzający brak zaległości finansowych wobec ZUS-u oraz Urzędu Skarbowego,
ostatnio złożone zeznanie podatkowe PIT (konieczne będzie przedstawienie potwierdzenia urzędowego, że deklaracja została przyjęta),
wyciąg podsumowujący dochody (w formie zależnej od tego, jak rozlicza się przedsiębiorca).

W wielu przypadkach bank może poprosić jeszcze o przygotowanie symulacji dochodów w najbliższym czasie. Zazwyczaj prognoza ta powinna dotyczyć całego okresu kredytowania.

Dopiero po przedstawieniu wszystkich tych dokumentów bank zajmie się rozpatrzeniem wniosku. Warto tutaj podkreślić, że procedura może być uproszczona wtedy, gdy przedsiębiorca bierze kredyt dla małej firmy w swoim banku. Dostęp do wyciągu z rachunku ułatwia ocenę kondycji finansowej przedsiębiorcy. Nierzadko takie kredyty dla firm oferowane są naprawdę praktycznie od ręki, choć uwaga, wcale nie muszą być one tanie!

Kredyt dla firm online

Kredyt dla małej firmy obrazek 1

Szukasz specjalisty, który znajdzie dla Ciebie najlepszy kredyt dla firmy? Skontaktuj się z nami. Wypełnij krótki formularz na naszej stronie, a nasz agent znajdzie dla Ciebie najlepszą ofertę. Mamy wieloletnie doświadczenie, zapewnimy Tobie fachową pomoc. Oblicz już teraz składkę.

Kredyt dla małej firmy – zabezpieczenie dla banku

Po wydaniu wstępnej, pozytywnej decyzji związanej ze złożonym wnioskiem kredytowym, bank może zażądać jeszcze dodatkowego zabezpieczenia finansowego. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy kredytobiorca wnioskuje o naprawdę duże sumy pieniężne. Zabezpieczenie może być osobowe bądź też rzeczowe. Dostępnych opcji jest wiele i zaprezentujemy teraz kilka z tych, z którymi można spotkać się najczęściej.

Rzeczowe zabezpieczenie kredytu

Zabezpieczeniem w tym przypadku jest majątek. Co ważne, zabezpieczenie rzeczowe niekoniecznie musi wchodzić w skład majątku firmy. Może być ono także majątkiem prywatnym, a więc samego przedsiębiorcy. To między innymi:

Osobowe zabezpieczenie kredytu

W przypadku zabezpieczenia osobowego chodzi tutaj po prostu o jakieś poręczenie majątkowe. Może to być między innymi weksel, przyłączenie się drugiej osoby do długu kredytowego, czy klasyczne poręczenie w formie umowy cywilno-prawnej.

Należy tutaj podkreślić, że choć możliwych zabezpieczeń jest wiele, to z punktu widzenia banku ich „wartość” jest bardzo różna. Im wyższa będzie kwota kredytu, tym większe wymagania wobec przedsiębiorcy będzie miał bank. Na przykład przy dużych kwotach może nie wystarczyć zabezpieczenie w formie weksla in blanco albo zablokowanie niewielkiej sumy pieniędzy na rachunku firmy.

Bierzesz kredyt dla małej firmy? Dokładnie przeczytaj umowę!

Choć procedury mogą wydawać się skomplikowane, a wymagane przez bank zabezpieczenia nieatrakcyjne, to jednak obecnie wzięcie kredytu na firmę wcale nie jest wielkim wyzwaniem. Takie produkty finansowe oferują wszystkie banki i tak naprawdę wszystkie rządzą się tutaj swoimi zasadami. Jesteśmy chronieni prawnie pod kątem na przykład wysokości oprocentowania, ale już nie od opłat, które bank może wdrażać według własnego uznania.

Zanim podpisze się umowę o kredyt dla małej firmy, należy ją więc bardzo dokładnie przeanalizować. Zwracamy uwagę na wszystkie najdrobniejsze szczegóły. Sprawdzamy nie tylko kwotę pożyczki i okres kredytowania, ale także wszystkie koszty. Banki mogą stosować rozmaite opłaty związane z obsługą kredytu. Nierzadko okazuje się, że wystarczy dzień opóźnienia ze spłatą raty, aby naliczona została wysoka opłata na przykład za wysłanie przypomnienia. Niektóre banki chcą prowizję za wcześniejszą spłatę albo utrudniają przedsiębiorcy czasowe zawieszenie spłaty kolejnych rat.

Warto również dokładnie sprawdzić formę oprocentowania, czy jest ono stałe, czy zmienne, a więc zależne od aktualnej sytuacji na rynku. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że umowy i regulaminy bankowe są pisane zupełnie niezrozumiałym językiem. Najlepszym rozwiązaniem naszym zdaniem jest więc po prostu skorzystanie z pomocy doradcy finansowego.

Kredyt dla małej firmy – lepiej wziąć z doradcą

To prawda, że wsparcie doradcy finansowego jest obarczone pewną opłatą za jego pracę, ale prowadząc firmę naprawdę warto się na to zdecydować. Specjalista od finansów przede wszystkim upewni się, że umowa jest sporządzona w prawidłowej formie i nie ma tam niczego, co może zaskoczyć przedsiębiorcę. Osoby takie udzielają własnej gwarancji bezpieczeństwa, kiedy korzysta się z ich usług.

Kolejną, jeszcze ważniejszą zaletą, jest znalezienie taniego i idealnie dopasowanego do potrzeb kredytu. Nie ma co ukrywać, aby wybrać najlepszą ofertę, trzeba po prostu dokładnie prześwietlić rynek. Właściciel firmy zazwyczaj kompletnie nie ma na to czasu. Do tego przydaje się duża wiedza z zakresu finansów. Doradca kredytowy zbierze informacje o potrzebach przedsiębiorcy, a następnie prześwietli wszystkie dostępne na rynku oferty. Tutaj pojawia się jeszcze jedna zaleta. Profesjonalne firmy tego typu współpracują z bankami i mają tym samym dostęp do atrakcyjniejszych ofert, z których przedsiębiorca nie skorzystałby na własną rękę. Dzięki temu, choć taka pomoc kosztuje, to kredyt będzie tańszy, a więc wychodzi się na zero, mają jednocześnie pewność bezpieczeństwa.

Kredyt dla firm kalkulator

mężczyzna trzyma pieniądze w dłoni

Jeśli szukasz fachowego doradcy, z którym znajdziesz idealny kredyt dla małej firmy, zgłoś się po prostu do nas. Mamy wieloletnie doświadczenie i zapewnimy swoją fachową pomoc. Swoje wsparcie oferujemy wszystkim przedsiębiorcom, niezależnie od formy prowadzonego biznesu.