Vleasing.pl

Kredyt hipoteczny

Najlepsze oferty kredytów hipotecznych. Wypełnij formularz, a nasz doradca przedstawi najlepsze oferty.

1. Informacje o kredycie

Adres e-mail: (*)
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Kwota kredytu:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Okres spłaty:
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
Numer telefonu: (*)
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
Wartość nieruchomości:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
Wkład własny:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!

2. Informacje uzupełniające

Imię i nazwisko: (*)
To pole jest wymagane
To pole jest wymagane
Uwagi:
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!

Na co można dostać kredyt hipoteczny

Istnieje wiele możliwych celów, do których realizacji potrzebny jest kredyt hipoteczny. Należą do nich:

icon-2-ol42reeukrt2x7zvmjche7e1rc37lmq8hf6th6l110
Doświadczony specjalista kredytowy
icon-3-ol42reeukrt2x7zvmjche7e1rc37lmq8hf6th6l110
Szybka pomoc
icon-4-ol42reeukrt2x7zvmjche7e1rc37lmq8hf6th6l110
Wsparcie w zakupie mieszkania
icon-6-ol42rfcorlud8tyih1r3yp5icpyktbtytjuaygjmus
Formalności przez telefon i internet

Każda z tych inwestycji będzie wymagała innych środków finansowych, dlatego rozpiętość kwotowa kredytów hipotecznych jest bardzo duża. Zawsze trzeba przedstawić instytucji kredytującej konkretny plan, aby ustalić optymalne warunki i potwierdzić realizację właściwego celu przy pomocy przyznanych środków.

Sprawdź, jak otrzymać kredyt hipoteczny

icon-7.png
Wyślij wiadomość do do doradcy
icon-8.png
Czekaj na nasz kontakt
W Twoim imieniu złożymy zapytanie o kredyt
icon-9.png
Podpisz umowę w przypadku decyzji pozytywnej
gotowka
Złóż wniosek o wypłatę kredytu

Co zrobić, aby wziąć kredyt hipoteczny?

Osoby, które pierwszy raz chcą wziąć kredyt, mogą jeszcze nie znać formalnego przebiegu takiego działania. Oto instrukcja krok po kroku, jak wziąć kredyt hipoteczny:

1. Zaoszczędź pieniądze na wkład własny lub upewnij się, czy posiadasz inne zabezpieczenie.
2. Wybierz nieruchomość (lub np. ustal plan rozbudowy), na którą chcesz przeznaczyć środki z kredytu.
3. Porównaj oferty kredytów hipotecznych w różnych bankach. W przypadku tego produktu finansowego nie ma dużego znaczenia, czy jesteś klientem banku, czy też nie.
4. Wybierz bank, w którym warunki kredytu są dla ciebie najkorzystniejsze.
5. Złóż wniosek przez doradcę lub osobiście.
6. Poczekaj, aż bank zweryfikuje twoją zdolność kredytową i podejmie decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu wniosku.

Chociaż składanie wniosku o kredyt hipoteczny jest czasochłonne ze względu na dużą ilość formalności, otrzymanie pozytywnej decyzji wynagradza całe staranie. Gdy bank udzieli nam kredytu, możemy cieszyć się nowym mieszkaniem lub domem. Jeśli tego nie zrobi, warto zapytać o przyczynę odmowy – znając odpowiedź, możemy podjąć właściwą decyzję o dalszym działaniu.

Masz pytania związane z kredytem hipotecznym?

Myślisz o kredycie hipotecznym, ale obawiasz się wysokich kosztów? Masz pytania związane z procesem kredytowym? Nasi doradcy, są do Twojej dyspozycji! Wybór odpowiedniej oferty kredytu hipotecznego to ważna decyzja decyzja, a jej dobry wybór pozwala zaoszczędzić wiele pieniędzy. Całkowity koszt kredytu hipotecznego pomiędzy jednym, a drugim bankiem może nawet różnić się o kilkadziesiąt tysięcy złotych, przy przykładowej kwocie kredytu na 300000 zł. Wybór odpowiedniego kredytu hipotecznego, na samym starcie pozwoli Ci zaoszczędzić nawet kilkaset złotych miesięcznie. Obawiasz się, że nie masz odpowiedniej zdolności kredytowej? Wypełnij swój formularz, a my obliczymy Twoją zdolność kredytową.

1. Dane kontaktowe

To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
  • -- wybierz sprawę --
  • Kredyt i pożyczki
  • Leasing
  • Ubezpieczenia
  • Inne
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!
To pole jest wymagane!

Kredyty hipoteczne

Jednym z najpowszechniejszych celów życiowych jest posiadanie własnego domu lub mieszkania. Większość z nas nie posiada dostatecznych środków, by opłacić nieruchomość w całości. Zamiast tego zaciągamy zobowiązania finansowe na lata lub dekady, aby uwolnić się od konieczności wynajmowania mieszkania. Kredyt hipoteczny to szczególny produkt finansowy – jakie warunki trzeba spełnić, aby go otrzymać? Oto najważniejsze informacje o kredytach na własne „M”.

Kredyt hipoteczny – co to?

Kredyt hipoteczny to rodzaj długoterminowego zobowiązania finansowego. Jest to zazwyczaj kredyt, który spłacamy najdłużej ze względu na wysokość kwoty. Ponieważ kredyt hipoteczny jest celowy (nie można wykorzystać środków w dowolny sposób), jego przeznaczeniem zawsze jest zakup, budowa lub przebudowa nieruchomości. Może to być dom lub mieszkanie, ale także działka pod budowę lub samo wykończenie wnętrza. Zależnie od rodzaju nieruchomości, którą chcemy nabyć, będziemy musieli zapłacić od kilkudziesięciu tysięcy do kilku milionów złotych. Dlatego bardzo rozwinął się rynek kredytów hipotecznych – dzięki nim własny lokal jest osiągalny dla młodych przedstawicieli klasy średniej.

Nazwa „kredyt hipoteczny” wywodzi się od słowa hipoteka, czyli prawo wierzyciela do zabezpieczenia nieruchomości w przypadku niespłacenia kredytu. Jeśli więc zaciągniemy kredyt hipoteczny i nie uregulujemy go w całości, nieruchomość może zostać przejęta przez bank kredytujący w celu spłaty zadłużenia. Aby mieć całkowitą pewność, że dom lub mieszkanie pozostanie w naszych rękach, musimy więc regularnie uiszczać raty aż do ostatecznego terminu.

Czy kredyt hipoteczny jest ryzykowny?

Kredyt hipoteczny to szansa na posiadanie własnego lokum, a więc lepsze warunki mieszkaniowe niż w przypadku wynajmu. Mieszkanie na własność stanowi także doskonałe zabezpieczenie na przyszłość. Osoby stale zatrudnione, bez długów i posiadające wysokie dochody mogą sobie pozwolić na taki krok. Niestety w życiu nie brakuje sytuacji losowych, które powodują tymczasowe kłopoty finansowe i trudności ze spłatą zobowiązań. Jeśli z jakiegoś powodu utracimy źródło dochodów, a przed nami będzie jeszcze 10-20 lat do końca spłaty kredytu hipotecznego, może się to okazać wielkim zagrożeniem.

Wszczęcie procedur windykacyjnych jest jednak traktowane przez banki jako ostateczność. Przedtem istnieje szereg różnych opcji, dzięki którym można zrestrukturyzować dług – na przykład wydłużenie okresu finansowania, przesunięcie daty płatności raty lub karencja w spłacie kapitału. Aby skorzystać z takiego koła ratunkowego, należy odpowiednio wcześnie wyjaśnić problem w banku i potwierdzić pogorszenie sytuacji finansowej przy pomocy dokumentów.

Ranking kredytów hipotecznych

Biorąc pod uwagę oprocentowanie kredytu, wysokość wkładu własnego i dodatkowe warunki można porównać kredyty hipoteczne oferowane przez różne banki. Warto pamiętać, że środki z kredytu mogą pokryć zarówno mieszkanie z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Przed podpisaniem umowy należy zwrócić uwagę na wartość RRSO (im niższa, tym lepiej), okres kredytowania, możliwość wzięcia wakacji kredytowych i kwotę maksymalną kredytu. Oto banki, które udzielają 5 najbardziej opłacalnych kredytów hipotecznych:

Nasi eksperci każdego miesiąca sprawdzają oferty kredytów hipotecznych i wybierają obiektywnie najtańsze i najlepsze oferty. W naszych kalkulacjach uwzględniamy wszystkie czynniki, które obejmują całkowity koszt kredytu hipotecznego. Zestawienie każdego miesiąca może ulegać zmianie.

1. PKO BP
2. Citi Handlowy
3. Bank Millennium
4. BNP Paribas
5. Pekao.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Każdy bank, który udziela kredytów hipotecznych, wnikliwie weryfikuje swoich klientów. Muszą oni być zdolni do podjęcia i utrzymania wieloletniego zobowiązania. Istnieje kilka podstawowych warunków, które stawia każdy kredytodawca.

Musisz być pełnoletni

Zgodnie z prawem nie można udzielić kredytu osobie nieletniej. Bezwzględną granicą jest 18 rok życia, choć bank może też wymagać ukończenia 20 lub 21 lat. Szczegółowe limity wiekowe są ustalane indywidualnie przez kredytodawców.

Musisz posiadać wkład własny

Zanim zaczniemy starać się o kredyt hipoteczny, musimy posiadać zaoszczędzone pieniądze na wkład własny. Odłożona kwota powinna być równa 20% wartości lokalu, choć można znaleźć oferty, w których wkład własny jest zmniejszony do 10% kwoty kredytu, w zamian za dodatkowe warunki. Kwestię zastąpienia wkładu własnego innymi zabezpieczeniami poruszymy w następnej części artykułu.

Musisz mieć stałe zatrudnienie

Aby móc spłacać należności w terminie, trzeba posiadać stałe źródło dochodów. Zatrudnienie musi być udokumentowane, a zarobki odpowiednio wysokie – od nich zależy, na jaką kwotę bank udzieli nam kredytu.

Musisz posiadać zdolność kredytową

Zdolność kredytowa zależy od różnych czynników, m.in. od wysokości wynagrodzenia i aktywnych zobowiązań finansowych. Szansa na bezproblemową spłatę kredytu hipotecznego maleje, jeśli obciążają nas inne pożyczki lub nie zostaje nam wiele pieniędzy po opłaceniu rachunków. Ważne jest posiadanie dobrej historii kredytowej – jej całkowity brak lub informacje o długach nie wzbudzą zaufania banku. Dlatego też zalecane jest, aby od czasu do czasu wziąć kredyt gotówkowy lub jakiś sprzęt na raty, banki bardziej ufają osobom z historią w BIK. 

Czy zawsze trzeba mieć wkład własny, by wziąć kredyt hipoteczny?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, banki nie udzielają kredytów hipotecznych klientom, którzy nie posiadają wkładu własnego. Co zatem możemy zrobić, jeśli nie posiadamy 20% kwoty kredytu na koncie oszczędnościowym? Pomocna będzie informacja, że wkład własny nie musi mieć postaci pieniężnej.

Istotą wkładu własnego jest zabezpieczenie klienta na wypadek, gdyby problemy finansowe zmusiły go do sprzedaży nieruchomości niedługo po zaciągnięciu kredytu. Wartość domu lub mieszkania w ciągu kilku lat spadłaby, w związku z czym nawet jej sprzedaż nie mogłaby pokryć całości długu. Jeśli wpłacimy 20% kwoty kredytowanej na samym początku lub zabezpieczymy się w inny sposób, taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Alternatywy dla dwudziestoprocentowego wkładu własnego obejmują:

● wkład własny w wysokości 10% wraz z ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego i podwyższeniem prowizji banku

● ustanowienie hipoteki na innej posiadanej nieruchomości (domu, mieszkaniu, działce), o ile nie zabezpiecza ona innego zobowiązania

● środki odkładane w ramach IKE lub IKZE

● bezpieczne papiery wartościowe

● pożyczka od dewelopera, który sprzedaje nieruchomość.

Kredyt hipoteczny z dodatkowymi środkami

Aby przenieść się do własnego mieszkania, trzeba mieć pieniądze na jego wykończenie lub remont i umeblowanie. Co zrobić, jeśli wszystkie oszczędności musimy przeznaczyć na wkład własny? Jeśli jedynym celem zawartym w umowie o kredyt hipoteczny był jedynie zakup nieruchomości, nie będzie można dobrać dodatkowych środków na zakup wyposażenia. Nie można bowiem zmienić przeznaczenia kredytu.

Warto więc od razu zaciągnąć kredyt na zakup i wykończenie lokalu. Jeżeli nawet przeznaczymy na ten drugi cel bardzo małą kwotę, później będziemy mogli ją powiększyć o dodatkowe środki. To bardziej korzystne rozwiązanie niż nowy kredyt gotówkowy. Pieniądze otrzymujemy od banku w ramach tego samego kredytu hipotecznego i możemy je przeznaczyć na dowolne cele związane z mieszkaniem, np. prace remontowe lub ratalną spłatę mebli.

Kredyty hipoteczne w obcych walutach

Banki w Polsce oferują nie tylko kredyty w złotówkach. Wyróżniamy także kilka obcych walut, w których można wziąć kredyt hipoteczny:

● euro

● funty szterlingi

● korony norweskie

● korony szwedzkie

● franki szwajcarskie.

Najpopularniejsze są kredyty w rodzimej walucie. Polacy często zachowują ostrożność wobec zagranicznych walut z powodu sytuacji frankowiczów. Jednak wielu z nich nadal korzysta z kredytów w euro czy funtach. Istnieje jeden warunek, który trzeba spełnić, by zaciągnąć kredyt w obcej walucie – musimy uzyskiwać w niej dochody.

Zalety i wady kredytu hipotecznego

Oto plusy kredytu hipotecznego, które wpłynęły na jego wielką popularność:

● możliwość szybkiego zakupu działki budowlanej lub nieruchomości w dobrej cenie, nie posiadając dużych oszczędności;
● oszczędność pieniędzy w dalszej perspektywie, jeśli alternatywą byłby wynajem
● niskie oprocentowanie kredytu;
● szansa na zysk w przypadku sprzedaży nieruchomości (lub jej zakup w aktualnej, niższej cenie rynkowej niż po latach oszczędzania).

Jak każda usługa finansowa, kredyt hipoteczny posiada także wady:

● dużo formalności i wiele szczegółowych warunków, które trzeba spełnić;
● dość niewielka liczba ofert do wyboru;
● bardzo długi okres spłaty;
● niektóre banki naliczają wysokie opłaty dodatkowe.

 Jakie są ważne parametry kredytu?

  • Marża banku – jej wysokość jest stała w okresie kredytowania i jest doprecyzowana w umowie. Jej wysokość ustlaona jest na podstawie konstrukcji oferty w banku. Najczęściej wpływa na nią LTV i kwota kredytu.
  • Niezależny od banku wskaźnik WIBOR (wysokość oprocentowania na naszym rynku krajowym międzybankowym), którego zmiana wpływa na wysokość oprocentowania Twojego kredytu i wysokość miesięcznej raty. 
  • Całkowita kwota spłaty;
  • Okres kredytowania i okres spłaty;
  • Koszt kredytu;
  • Możliwości wcześniejszej spłaty kredytu;
  • Koszt kredytu i całkowity koszt kredytu;

Warto zwrócić uwagę również na ubezpieczenia oferowane przez bank – nie wszystkie są Ci potrzebne. Zapoznaj się dokładnie z OWU. Banki często proponują dodatkowe usługi połączone z kredytem, jak np. karta kredytowa, ubezpieczenia itd. To nie są obowiązkowe usługi i warto się zastanowić, czy na pewno je potrzebujesz.

Kredyt hipoteczny kalkulator

Kalkulator kredytowy pozwoli określić szacunkowo o jaki poziom finansowania możesz się ubiegać oraz, które banki posiadają najlepszą ofertę. Pamiętaj, że kalkulator kredytów hipotecznych nie zastąpi nigdy pomocy doradcy kredytowego. Kalkulator kredytu hipotecznego to skrypt, który tylko przedstawia dane pobrane z bazy danych. Na najlepszą ofertę możesz bezpośrednio liczyć od doradcy kredytowego, który jest w stanie indywidualnie dopasować produkt kredytowy, bazując na swoim doświadczeniu. Warto również wziąć pod uwagę, że w kalkulatorach często nie ma również uwzględnionych dodatkowych opłat i niewygodnych warunków kredytowych, całkowita kwota kredytu w niektórych bankach jest zaniżana lub zawyżana w symulacjach. Symulacje kredytowe powinny uwzględniać takie parametry jak: rata, prowizja, marża, stopa procentowa, dodatkowe koszty i ubezpieczenia z podsumowaniem kosztów kredytu oraz wysokością rat przejściowych i docelowych. Skorzystaj z pomocy naszego doradcy.