Leasing samochodu dla przedsiębiorców w zdecydowanej większości przypadków oferowany jest bez limitu kilometrów. Jednak w niektórych umowach wprowadza się takie ograniczenia. Niestety choć można je przekroczyć, tak zazwyczaj wiąże się to z dużymi kosztami i jest zwyczajnie nieopłacalne. Jeśli masz możliwość skorzystania z takiej oferty leasingowej, zanim podpiszesz umowę, powinieneś wiedzieć, z czym wiąże się limit kilometrów. W artykule znajdziesz najważniejsze, związane z nim informacje – zapraszamy do lektury!
Limit kilometrów w leasingu - co to oznacza?
Jak sama nazwa wskazuje, jest to ograniczenie dotyczące dystansu, jaki można przejechać leasingowanym pojazdem. Limit kilometrów dotyczy okresu 12 miesięcy. Ustala się go jeszcze przed podpisaniem umowy, mając możliwość wyboru spośród kilku opcji, z których najniższa dotyczy zazwyczaj 10 tys. km. Z oczywistych względów im będzie on większy, tym niestety wyższa jest rata leasingu. Co ważne, można go przekroczyć, jednak praktycznie zawsze leasingodawcy naliczają dodatkową opłatę za każdy ponadprogramowo przejechany kilometr. Zależnie od przypadku może mieć ona wartość stałą lub (choć bardzo rzadko) zmienną, uzależnioną od aktualnej wartości rynkowej samochodu. Co należy podkreślić, limit kilometrów jest również domeną leasingu konsumenckiego, a więc przeznaczonego dla osób prywatnych.
Dlaczego w niektórych umowach leasingu może pojawić się limit kilometrów? Zwykle nie ma go w przypadku ofert dotyczących samego finansowania auta. Pojawia się zazwyczaj wtedy, gdy leasingodawca decyduje się korzystać z dodatkowych usług w ramach leasingu – np. opieka serwisowa, przeglądy techniczne, wymiana opon, ubezpieczenie Assistance, monitoring GPS itp. W przypadku każdej z nich, im większe przebiegi robione autem, tym wyższe ryzyko dla leasingodawcy, że będzie musiał sfinansować powyższe usługi. Z tego powodu wprowadzanie są limity kilometrów i związane z nimi dodatkowe opłaty.
Jeśli korzystasz z leasingu auta obciążonego limitem kilometrów, dobrze zastanów się nad jego wielkością. Zbyt duży sprawi, że będziesz przepłacać za finansowanie. Z kolei zbyt mały ograniczy możliwości korzystania z auta. Na szczęście większość leasingodawców oferuje możliwość zmiany tego limitu po spłaceniu pierwszych 12 rat. Choć opcja ta czasem może się przydać, tak pamiętaj, że zwiększenie limitu podniesie miesięczne koszty leasingu, a do tego wiązać się będzie z jednorazową, dodatkową opłatą manipulacyjną.
Jak leasingodawcy wyliczają stawkę za kilometr?
- wielkość kapitału, który leasingobiorca decyduje się spłacać w ratach (kwota po odjęciu ustalonego czynszu inicjalnego),
- koszt opłat za monitoring GPS (w leasingu z limitem kilometrów jest on obowiązkowy, gdyż pozwala leasingodawcy w pełni kontrolować przebiegi pojazdu),
- zadeklarowany przez leasingobiorcę limit kilometrów.
Kapitał oraz koszt GPS są sumowane, a następnie otrzymana kwota dzielona jest przez wskazaną w umowie liczbę kilometrów. Uzyskany wyniki jest stawką za 1 km, która będzie niezmienna przez cały okres obowiązywania umowy.
Sprawdź też Podpisanie umowy leasingu – na co zwrócić uwagę?
Limit kilometrów w leasingu a leasing operacyjny
Ważnym podkreślenia jest fakt, że nawet jeśli będziesz leasingować auto bez narzuconego limitu kilometrów, możesz być zobowiązany do dokumentowania przebiegów. Dotyczy to leasingu operacyjnego i sytuacji, w której leasingobiorca ma zamiar odliczyć 100% podatku VAT z tego finansowania. W takim przypadku przepisy zobowiązują przedsiębiorcę do prowadzenia tzw. kilometrówki. Obowiązku tego nie ma przy odliczaniu 50% podatku VAT.
Co bardzo istotne, pełne odliczenie tej daniny dostępne jest dla tych przedsiębiorców, którzy użytkują samochody wyłącznie służbowo, a więc w celach związanych z prowadzoną działalnością. Jeśli auto eksploatowane jest także prywatnie, odliczeniu podlega maksymalnie 50% podatku VAT.
Jaki może być limit kilometrów w leasingu samochodowym?
Ogromną zaletą leasingu jest jego elastyczność w zakresie dopasowania warunków umowy do potrzeb korzystającego z finansowania. Dzięki temu limit kilometrów ustala się z leasingodawcą jeszcze przed wzięciem leasingu i możliwości w tym zakresie są w zasadzie nieograniczone. Może to być np. 10, 20 czy 30 tysięcy kilometrów rocznie. Warto precyzyjnie oszacować prognozę przebiegu, gdyż im większy będzie limit, tym wyższy koszt leasingu. Co należy podkreślić, zwykle po pierwszym roku korzystania z finansowania leasingodawca oferuje możliwość zmiany limitu kilometrów – jego podwyższenia lub zmniejszenia. Wiąże się to jednak z dodatkową opłatą oraz ponowną kalkulacją wysokości raty.
Z czym wiąże się przekroczenie limitu kilometrów w leasingu?
Duże przekroczenie limitu zwykle jest nieopłacalne, gdyż leasingodawca naliczy dodatkową opłatę za każdy nadprogramowy kilometr. Stawkę ustala się w momencie podpisywania umowy i jest ona stała przez cały okres finansowania. Leasingodawca może zweryfikować przebieg zarówno poprzez dane z systemu GPS, jak i te wprowadzane podczas okresowych przeglądów technicznych czy serwisów realizowanych w ASO.
Sprawdź też Koszt leasingu – jak go obliczyć?
Leasing z limitem kilometrów – kiedy opłaca się go wybrać?
Rozwiązanie to jest godne polecenia w zasadzie wyłącznie tym przedsiębiorcom, którzy sporadycznie wykorzystują samochody do prowadzenia działalności lub po prostu robią nimi relatywnie niewielkie przebiegi. Leasing taki opłaca się bowiem tylko w przypadku niskiego limitu kilometrów. Dla leasingodawcy oznacza to mniejsze ryzyko m.in. wypadku czy awarii auta, a to pozwala mu zaoferować atrakcyjniejsze warunki finansowania. Do tego nierzadko można w takim przypadku podpisać umowę leasingu bez konieczności wnoszenia czynszu inicjalnego, co obniża koszty początkowe.
W pozostałych przypadkach zdecydowanie bardziej opłaca się leasingować auta bez limitu kilometrów. Rozwiązanie to zapewnia znacznie większą swobodę i jest idealne dla firm, które intensywnie eksploatują samochody, robiąc nimi ogromne roczne przebiegi. Jest on także korzystny dla przedsiębiorców, którzy biorą leasing z myślą o wykupie pojazdu po spłacie ostatniej raty. Co ważne, tylko w przypadku tego finansowania można kupować także auta dostawcze oraz ciężarowe.
- Odpowiedź z decyzją w ciągu 24h
- Najlepsza oferta na rynku