Vleasing.pl

Leasing bez wpłaty własnej – dla kogo jest możliwy?

Firmy leasingowe działające na rynku często oferują finansowanie środków trwałych bez wkładu własnego, czyli z czynszem inicjalnym 0%. Czym cechuje się leasing bez wpłaty własnej? Kto może skorzystać z takiego rozwiązania? Co się z tym wiąże? Dowiedz się więcej na ten temat.

Czynsz inicjalny - co to?

Czynsz inicjalny to inaczej opłata wstępna leasingowa, która jest jednym z warunków zawarcia umowy leasingowej. Odpowiada ona kwocie wkładu własnego przedsiębiorcy, który wnosi się na rzecz firmy leasingowej w celu zabezpieczenia źródła finansowania. Wpłata własna ma charakter bezzwrotny. Jeśli leasingobiorca nie będzie płacił rat, to leasingodawca może wykorzystać wpłatę własną w celu pokrycia ewentualnych zaległości w opłacaniu rat przez przedsiębiorcę. Jest to sposób na to, aby ograniczyć ryzyko braku jego wypłacalności. Zatem można powiedzieć, że czynsz inicjalny to pierwszy wydatek, który należy ponieść, decydując się na leasing. Ile natomiast wynosi jego wysokość? Zwykle mieści się w przedziale 0-45% wartości środka trwałego. 

Kiedy można skorzystać z leasingu bez wpłaty własnej?

Leasing bez wpłaty własnej jest możliwy, jeśli wysokość czynszu inicjalnego jest wyznaczona na 0%. Jest to jednoznaczne z tym, że osoba zainteresowana, czyli leasingobiorca nie wnosi żadnej opłaty początkowej. Jeśli natomiast chodzi o kryteria przyznawania leasingu bez wkładu własnego, to są one różne w zależności od firmy leasingowej. Zatem nie da się jednoznacznie powiedzieć, kiedy przedsiębiorca może zdecydować się na taki rodzaj finansowania środka trwałego. Wiadomo jednak, że taka możliwość zależy od trybu zawarcia umowy, stażu przedsiębiorcy na rynku, czy zdolności leasingowej. Nie bez znaczenia jest też rodzaj i wartość leasingowanego produktu.

Kto może skorzystać z leasingu operacyjnego bez wpłaty?

Wybierając leasing, trzeba się liczyć z opłatą wstępną, wynoszącą od 0% do 45%. Aczkolwiek na rynku działa kilka firm leasingowych, które mogą zaproponować leasing bez wpłaty własnej. Wiele towarzystw leasingowych bez problemu zgadza się na wpłatę zaledwie 1% wartości nowego samochodu. Bardzo ważne jest, aby auto było całkowicie nowe, choć akceptowane są też pojazdy demonstracyjne do określonego przebiegu kilometrów. Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, to istnieje prawdopodobieństwo na pomyślny leasing samochodu z wpłatą od 1%, jeśli firma działa na rynku dłużej niż 3 miesiące. Gdy natomiast ma roczny staż, to możesz starać się o leasing bez jakiejkolwiek wpłaty początkowej. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli chodzi o spółki prawa handlowego. W takim przypadku może być wymagana większa wpłata lub poręczenie innego podmiotu (gdy spółka istnieje krócej niż rok).

Jak działa leasing bez wpłaty własnej?

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na leasing, zwykle dokonują wpłaty własnej na start. Ma to na celu obniżenie wartości miesięcznej raty i kosztu całkowitego leasingu. Czy w każdej sytuacji jest to jednak niezbędne? Okazuje się, że nie. Alternatywą jest leasing bez wkładu własnego, który stanowi interesującą opcję dla wielu przedsiębiorców. Decydując się na takie rozwiązanie, nie trzeba angażować środków przy uruchomieniu umowy leasingowej. Sposób działania leasingu bez wpłaty własnej jest bardzo prosty. Wystarczy podpisać umowę leasingową, a leasingodawca następnie kupuje wybrany przez przedsiębiorcę przedmiot leasingu, angażując w całości swoje środki. 

Jeśli właśnie otrzymałeś nowe zlecenie, zatrudniłeś kolejnego pracownika, który potrzebuje auta służbowego bądź Twoje auto uległo awarii, to powinieneś rozważyć leasing operacyjny. Gdy masz akurat trudny miesiąc i nie stać Cię na kolejną inwestycję lub nie możesz wpłacić większej kwoty jako czynsz inicjalny, to zainteresuj się leasingiem bez wkładu własnego. Zaznaczymy jednak, że w praktyce rzadko jest jednak spotykany leasing wartościowego przedmiotu bez opłaty wstępnej (np. leasing nieruchomości bez wpłaty własnej jest z reguły niemożliwy).

ubezpieczenie samochodu obraz 1
Leasing samochodu bez pierwszej wpłaty

Czynsz inicjalny to inaczej opłata wstępna leasingowa, która jest jednym z warunków zawarcia umowy leasingowej. Odpowiada ona kwocie wkładu własnego przedsiębiorcy, który wnosi się na rzecz firmy leasingowej w celu zabezpieczenia źródła finansowania. Wpłata własna ma charakter bezzwrotny. Jeśli leasingobiorca nie będzie płacił rat, to leasingodawca może wykorzystać wpłatę własną w celu pokrycia ewentualnych zaległości w opłacaniu rat przez przedsiębiorcę. Jest to sposób na to, aby ograniczyć ryzyko braku jego wypłacalności. Zatem można powiedzieć, że czynsz inicjalny to pierwszy wydatek, który należy ponieść, decydując się na leasing. Ile natomiast wynosi jego wysokość? Zwykle mieści się w przedziale 0-45% wartości środka trwałego. 

leasing sprzętu it obraz 1
Leasing sprzętu IT bez wkładu własnego

Mimo że sprzęt IT bez wkładu własnego może leasingować praktycznie każdy, to jednak w bardzo niewielkim gronie leasingodawców. Wynika to z faktu, że wielu z nich wymaga przynajmniej 10% wkładu własnego. Najważniejszym kryterium przyznania leasingu z 0% wpłaty jest obrót – dobrze było, gdyby był nawet 10 razy wyższy niż koszt zakupu sprzętu IT.

leasing ciągnika siodłowego
Leasing ciągnika siodłowego bez wkładu własnego

Chcesz zdecydować się na leasing ciągnika siodłowego bez wkładu własnego? Musisz zatem wiedzieć, że jest to możliwe praktycznie jedynie wtedy, gdy prowadzisz działalność powyżej 2 lat, decydujesz się na zakup nowego sprzętu i masz zdolność leasingową. Jeśli nie spełniasz tych wymagań, to najprawdopodobniej niezbędne będzie minimum 5% wkładu własnego do leasingu. 

leasing sprzętu medycznego obraz 3
Leasing sprzętu medycznego bez wkładu własnego

Lekarze są w najlepszej sytuacji. Bez znaczenia jest to, czy zakup sprzętu medycznego finansujesz pożyczką, czy leasingiem, jako lekarz możesz dostać finansowanie aż na 100% inwestycji. Dotyczy to nie tylko sprzętu medycznego, ale też wyposażenia gabinetu lekarskiego. 

leasing maszyn obrazek 3
Leasing maszyn bez wkładu własnego

Otrzymanie leasingu na maszyny bez wkładu własnego bywa bardzo trudne. Najłatwiej dostać go na standardowe maszyny takie jak np. koparki, tokarki, czy piły. Na leasing maszyn bez wkładu własnego mogą liczyć właściwie jedynie firmy z wieloletnią historią działalnością i mogące pochwalić się dobrymi wynikami finansowymi. Obowiązuje tutaj zasada – im bardziej specjalistyczna maszyna, tym ciężej. Większość przedsiębiorców zdaje sobie z tego sprawę, dlatego też zwykle dokonują oni wpłaty co najmniej 10% ceny maszyny na start.

Ile wyniesie rata dla leasingu bez wpłaty własnej? Sprawdź!

ubezpieczenie komunikacyjne obraz 1

Wypełnij nasz formularz i sprawdź, ile wyniesie rata leasingu z minimalną wpłatą lub bez wpłaty własnej. Już dziś dowiedz się, jak będzie wyglądała rata dla leasingu bez wkładu na start. Gdy natomiast planujesz zdecydować się na leasing z niską wpłatą, to dobrym krokiem będzie nawiązanie kontaktu z nami, doradzimy najlepsze rozwiązanie.

Sprawdź też nasze inne artykuły:

Piotr Polak

Kilkanaście lat temu rozpocząłem przygodę ze światem finansowym i od tego czasu ciągle i aktywnie jestem w branży. Od kilku lat spełniam się jako dziennikarz i pomagam konsumentom oraz przedsiębiorcom wybierać najlepsze produkty i usługi finansowe. Piszę dla vleasing.pl o prawach konsumentów i pomagam poruszać się w gąszczu skomplikowanych usług finansowych.