Vleasing.pl

Leasing bez wykupu czy z wysokim wykupem – co wybrać?

Biorąc kredyt gotówkowy, trzeba liczyć się z tym, że im dłuższy będzie okres kredytowania, tym większy ostateczny koszt pożyczki. Podobne zasady dotyczą leasingu, choć w tym przypadku jednym z ważniejszych czynników jest wysokość tzw. wykupu. Leasing cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jej znaczenie rośnie zwłaszcza teraz, kiedy świat zmaga się z pandemią, a przedsiębiorcy muszą szukać nowych sposobów pozyskiwania pieniędzy na ważne inwestycje. Z tego powodu dziś przyjrzymy się, jakie są różnice pomiędzy leasingiem z niskim oraz wysokim wykupem. Sprawdź już teraz, na co warto się zdecydować!

Wykup w leasingu - na czym polega?

Na początek warto wyjaśnić samo pojęcie niskiego oraz wysokiego wykupu w leasingu. Ponownie użyjemy porównania do kredytu, np. na zakup samochodu. W jego przypadku każdego miesiąca uiszczamy raty, które przybliżają nas do spłaty całego zadłużenia. Kwota ta jest wartością finansowanego środka trwałego wraz z różnymi odsetkami oraz prowizjami. Gdy kredyt spłacimy, jego przedmiot, czyli w naszym przypadku auto, automatycznie staje się tylko własnością kredytobiorcy.

W leasingu wygląda to nieco inaczej. W leasingu finansowym leasingobiorca automatycznie staje się właścicielem przedmiotu umowy po jej zakończeniu. Przy wyborze leasingu operacyjnego nie jest to normą. Leasingobiorca może, ale nie musi na koniec kontraktu wykupywać danej rzeczy. Po spłaceniu ostatniej raty może ją po prostu oddać.

To, jak będzie kwota wykupienia przedmiotu, zależy od ustaleń z leasingodawcą i określa się ją przed podpisaniem umowy. W efekcie możemy korzystać z leasingu, w którym kwota wykupu będzie niska, zazwyczaj kilka procent, lub wysoka, a więc nawet kilkadziesiąt procent wartości środka trwałego. 

Leasing operacyjny, a finansowy - w której opcji można wybrać wysoki lub niski wykup?

Warto przy okazji wyjaśnić jeszcze jedną kwestię – najczęściej wybierany w Polsce jest leasing finansowy oraz leasing operacyjny. Mamy tutaj sporą różnicę pod kątem formy dojścia do własności przedmiotu umowy. Celem leasingu operacyjnego teoretycznie nie jest dojście do własności. Rozwiązanie to jest szczególnie popularne przy finansowaniu aut. Leasingobiorca np. płaci raty przez 2 lata i użytkuje pojazd, a po zakończeniu umowy po prostu go oddaje. W ten sposób użytkownik, np. co dwa lata korzysta z nowego pojazdu.

Jednak masz prawo dojść do własności na koniec kontraktu właśnie poprzez wykup. Jego wysokość ustala się już w momencie podpisywania umowy. Od tego, jak będzie wysoki, zależy później miesięczny koszt rat.

W przypadku leasingu finansowego sprawa wygląda zupełnie inaczej. Tutaj leasingobiorca od początku jest właścicielem finansowanego środka trwałego. Formalnie własność staje się pełna w momencie zakończenia umowy. Nie ma tutaj wykupu, gdyż raty, podobnie jak w kredycie, pokrywają w całości wartość przedmiotu umowy.

Leasing z wysokim wykupem

Jeśli zdecydujesz się na leasing operacyjny z tzw. wysokim wykupem, musisz liczyć się z tym, że na zakończenie umowy zapłacisz od 25% do nawet 60% wartości przedmiotu umowy. Oczywiście będzie tak tylko wtedy, gdy w ogóle postanowisz uzyskać do niego własność. Kwota jest wysoka, ale za to raty samego leasingu będą stosunkowo niskie. W tym scenariusz spłacasz w zasadzie jedynie utratę wartości środka trwałego w okresie jego eksploatacji, np. samochodu. Wykup z kolei będzie mniej więcej realną wartością tej rzeczy w momencie finalizowania takiej transakcji.

Tutaj ważna uwaga – ostateczna kwota wykupu jest zawsze ustalana przez leasingodawcę. To on szacuje wartość, a do tego bierze pod uwagę m.in. długość trwania umowy oraz rodzaj leasingowanego środka trwałego.

Kiedy warto postawić na leasing z wysokim wykupem?

Wysoka kwota wykupu wydaje się nieatrakcyjna, ale takie rozwiązanie może być w niektórych przypadkach bardzo korzystne. Kiedy dokładnie? 

Polecamy leasing z wysokim wykupem przede wszystkim, gdy:

nie planujesz dojść do własności na koniec umowy, chcesz oddać środek trwały leasingodawcy - dzięki temu będziesz płacił bardzo niskie raty w okresie obowiązywania kontraktu,
liczysz na możliwie najniższe koszty początkowe - przy wysokim wykupie często czynsz inicjalny jest zerowy lub bardzo niewielki, a do tego oczywiście płacisz niskie raty; z opcji tej często korzystają firmy dopiero wchodzące na rynek, które dysponują niewielkim kapitałem i liczą, że wraz z rozwojem będzie je później stać na wykup środka trwałego,
chcesz od razu sprzedać leasingowany środek trwały - mówiąc w ogromnym skrócie, przy wysokim wykupie niewiele przepłacasz; koszty związane z leasingiem będą niewiele wyższe, niż rynkowa wartość przedmiotu umowy, a więc niewiele stracisz na natychmiastowej sprzedaży. Dzięki temu uwalniasz się od konieczności zapłaty wysokiego podatku dochodowego.

Leasing z wysokim wykupem – zalety

Czas na krótkie podsumowanie i wypunktowanie kilku najważniejszych zalet leasingu z wysokim wykupem. Zalicza się do nich przede wszystkim:

bardzo niską ratę leasingu,
możliwość skorzystania z oferty leasingowej z zerową wpłatą początkową,
dużo możliwości na zakończenie umowy - leasingobiorca może np. zdecydować się na wykup, scedować to na innego przedsiębiorcę lub nic nie zrobić, oddając środek trwały leasingodawcy,
łatwiejszy dostęp do droższych rzeczy, np. luksusowych samochodów, co jest efektem niskich rat,
brak konieczności naliczania dodatkowego podatku VAT oraz dochodowego po zdecydowaniu się na wykup.

Leasing z wysokim wykupem – wady

Oczywiście, aby być uczciwym, musimy także wspomnieć o pewnych wadach wyboru leasingu operacyjnego z wysokim wykupem. Na szczęście nie ma ich wiele, a do najważniejszych należy zaliczyć:

Spory koszt całkowity finansowania wynikający z faktu, że większość zadłużenia, zazwyczaj ponad 50%, spłaca się na końcu w ramach jednorazowej płatności.
Większe ryzyko dla leasingobiorcy wynikające z ewentualnych uszkodzeń środka trwałego - np. jeśli przedmiotem umowy jest samochód i dojdzie do szkody całkowitej, ubezpieczenie leasingodawcy może okazać się niewystarczające, firma porówna wysokość odszkodowania z kwotą, którą pozostała jeszcze do spłaty i jeśli rekompensata będzie niższa, leasingodawca zostanie zobowiązany do zrobienia wyrównania.

Na szczęście przed konsekwencjami drugiej wadu można się w łatwy sposób zabezpieczyć – wystarczy wykupić specjalne ubezpieczenie GAP. Chroni ono leasingobiorcę właśnie na wypadek takich przykrych niespodzianek.

Pamiętaj, że wady leasingu z wysokim wykupem w dużej mierze zależą do tego, czego oczekujesz po finansowaniu. Potrzeby każdego przedsiębiorcy są różne, dlatego dla jednych firm jest to korzystne rozwiązanie, a dla innych już nie.

Leasing z niskim wykupem

Statystyki wyraźnie pokazują, że zdecydowana większość firm decydujących się na leasing korzysta z opcji niskiego wykupu. Dlaczego tak się dzieje? Niewątpliwie w tym rozwiązaniu miesięcznie koszty finansowania będą wyższe. Kwota odkupu oscylująca na poziomie kilku procent wartości środka trwałego niejako wymusza podniesienie rat. Często rekompensuje się to w pewnym stopniu poprzez wydłużenie czasu obowiązywania umowy.

Jednak ostatecznie może się to okazać opłacalne. Np. w przypadku aut często wykupuje się je za symboliczne kwoty, a potem można jeszcze sprzedać z zyskiem.

Oczywiście trzeba pamiętać, że o wyborze niskiego lub wysokiego wykupu decyduje się przed podpisaniem umowy. Później zmiana jej warunków raczej będzie niemożliwa.

Kiedy warto postawić na leasing z niskim wykupem?

Zastanawiasz się, czy leasing operacyjny z niskim wykupem będzie dla Ciebie idealny?
Sprawdź, kiedy warto postawić na leasing z niskim wykupem.

Finansowany środek trwały nie traci szybko na wartości i chcesz go użytkować latami

W takiej sytuacji dłuższa umowa i nieco wyższe raty nie powinny być problemem. Po zakończeniu kontraktu wykupisz środek trwały na własność za symboliczne pieniądze i dalej będziesz mógł z niego wygodnie korzystać.

Kiedy chcesz, aby łączny koszt finansowania był możliwie najniższy

W opcji z wysokim wykupem koszty są niskie w czasie obowiązywania umowy, ale na jej zakończenie drastycznie rosną. Przy niskim wykupie miesięcznie płaci się trochę więcej, ale ostateczne wydatki będą na plus i możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy. Oczywiście warunek jest taki, że po uzyskaniu własności nie sprzedasz od razu środka trwałego. Przy niskim wykupie zapłacisz po takiej transakcji wysoki podatek dochodowy.

Chcesz skorzystać z leasingu z niskim lub wysokim wykupem?

leasing seat obraz 3

Mamy nadzieję, że wiesz już, czy chcesz wybrać leasing bez wykupu czy z wysokim wykupem i nasz wpis rozjaśnił wiele kwestii. Pamiętaj, że jeśli chcesz naprawdę tanio i przede wszystkim na korzystnych warunkach sfinansować zakup ważnych środków trwałych dla firmy, powinieneś dobrze rozejrzeć się na rynku. Pamiętaj, że konkurencja w branży leasingowej jest coraz większa. Jest ona szczególnie duża, teraz kiedy przedsiębiorstwa usilnie szukają oszczędności i nowych źródeł finansowania, a przecież leasing to świetna alternatywa dla kredytu.

Co w takim razie zrobić? Koniecznie porównaj ze sobą możliwie najwięcej ofert z rynku! Czy wiesz, że możesz to zrobić bez wychodzenia z domu? Wystarczy, że skorzystasz z naszej porównywarki leasingowej! Wypełnij formularz i zostaw w rękach specjalistów prześwietlenie rynku. Sprawdzimy różne dostępne opcje, wykonamy kalkulacje i wybierzemy te opcje finansowania, które są najlepiej dopasowane do potrzeb Twoich oraz sytuacji firmy.

Nie ma lepszego sposobu na znalezienie taniego i korzystnego leasingu, zarówno z niskim jak i wysokim wykupem, a do tego zestawienie wielu ofert. Dzięki naszemu doświadczeniu w branży możesz mieć pewność, że dokładnie zweryfikujemy propozycje najlepszych leasingodawców, do których mamy duże zaufanie. 

Otrzymasz pełne porównanie kosztów i szczegóły każdego finansowania. Jeśli tylko chcesz, możesz skorzystać z naszej pomocy przy finalizowaniu formalności.

Sprawdź też