Vleasing.pl

Leasing dla nievatowca – na czym polega?

Prowadzisz działalność gospodarczą, ale jesteś zwolniony z podatku VAT? Myślisz, że z tego powodu skorzystanie z ofert leasingowych będzie niemożliwe? Nic bardziej mylnego! Leasing dedykowany jest także nievatowcom. Korzystając z niego, możesz finansować zakup wielu środków trwałych do firmy, w tym np. samochodów, sprzętu komputerowego czy różnych specjalistycznych maszyn. Sprawdź już teraz, jak wygląda w praktyce leasing dla nievatowca, w tym umowy leasingowe dla nievatowców i z czym wiąże się ich podpisanie.

Dlaczego w ogóle warto skorzystać z leasingu u nievatowca?

Czy wiedziałeś, że leasing jest obecnie jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu środków trwałych? Firmy zwolnione z podatku VAT chętnie korzystają z niego po pierwsze dlatego, że pozwala uniknąć angażowania dużych środków pieniężnych. Do tego dochodzą liczne korzyści podatkowe. Umowa leasingowa może być opłacalna dla każdego przedsiębiorcy, zarówno prowadzącego dużą, jak i średnią czy małą działalność gospodarczą.

Korzyścią dla firm jest również możliwość odliczenia VAT-u, po tym kiedy firma przejdzie już na VAT, np. z powodu przekroczenia w danym roku obrotu 200 000 zł netto.

Czasem przedsiębiorcy mylnie uważają, że jako nievatowiec ta forma finansowania jest niedostępna. Spokojnie, możesz z niego skorzystać i również czerpać z tego tytułu istotne korzyści. Jakie konkretnie? Jeśli jesteś zwolniony z płacenia podatku VAT, do kosztów uzyskania przychodu zaliczasz po prostu całą kwotę brutto z faktury. Leasingodawcy wystawiają je każdego miesiąca.

Leasing dla nievatowca - zalety

Zalet leasingu dla nievatowca, które z pewnością docenisz, jest znacznie więcej. 
Pośród najważniejszych należy wymienić:

leasing dla nievatowca

Najlepszy rodzaj leasingu dla nievatowca

Szukając najlepszej oferty leasingu, będziesz musiał wybrać pomiędzy jego operacyjną oraz finansową formą. Jeśli jesteś nievatowcem, zdecydowanie polecamy leasing operacyjny

Dlaczego leasing operacyjny dla nievatowca jest najlepszy?

W leasingu finansowym VAT, którego nie możesz później odliczyć, będzie do zapłaty w całości od razu po podpisaniu umowy. W wersji operacyjnej jest on stopniowo naliczany do każdej raty. Pamiętaj, że do kosztów uzyskania przychodu zaliczasz kwotę brutto z każdej faktury, a więc naliczanie VAT-u do pojedynczych rat jest korzystniejsze.

Pamiętaj także, że zgodnie z przepisami leasing operacyjny traktuje się jak usługę. Oznacza to, że korzystanie z niego zawsze wiąże się z podatkiem VAT wynoszącym 23%. Opcja finansowania jest korzystniejsza dla vatowców, jeśli chcąc sfinansować środki trwałe objęte obniżoną stawką podatkową. W opcji operacyjnej zawsze zapłacą 23%, a w finansowej tyle, ile stawka przedmiotu umowy.

Wynegocjujemy w Twoim imieniu najlepszą ofertę na leasing dla nievatowca.

Pożyczka leasingowa dla nievatowca

Czy wiedziałeś, że dla osób zwolnionych z płacenia podatku VAT istnieje ciekawa alternatywa dla leasingu? Jest nią pożyczka leasingowa, chętnie wykorzystywana m.in. przez rolników i lekarzy, którzy są nievatowcami. Na czym polega?

Te produkty również oferują leasingodawcy. W ich przypadku finansują konkretny przedmiot umowy w kwocie brutto, a następnie wystawiają faktury bez podatku VAT. Co bardzo istotne, dokumenty te wypisywane są na klienta, a więc pożyczkobiorcę. Oznacza to, że nie będziesz miał 23-procentowego opodatkowania co miesiąc, jak ma to miejsce w leasingu operacyjnym. Nie musisz również płacić daniny z góry, co jest typowe dla finansowej formy umów leasingowych.

Jest jeszcze jedna korzyść, która może zachęcać do wzięcia pożyczki. To możliwość wynegocjowania krótszej umowy, niż w leasingu operacyjnym. Tam, jak już wiesz, okres ten musi wynosić przynajmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji.

Samochód kupiony na fakturę VAT-marża - czy to opłacalne dla nievatowca?

Dla nievatowców atrakcyjną opcją może być zakup samochodu na fakturę VAT-marża, a więc zwolnioną z podatku. Niestety w takiej sytuacji zdecydowanie odradzamy wyboru leasingu operacyjnego. To finansowanie zawsze objęte jest daniną od towarów i usług – 23%. Oznacza to, że podpisując umowę leasingową, pojazd będzie droższy o ten podatek.

Co w takim razie zrobić? Dużo korzystniejszy będzie leasing finansowy lub nawet pożyczka leasingowa. W pierwszej opcji leasingobiorca płaci taki VAT, jakim objęty jest przedmiotu umowy, a w tym przypadku daniny nie ma.

Leasing dla nievatowca - oszczędności podatkowe

Póki co skupialiśmy się tylko na teoretyzowaniu zalet korzystania z leasingu przez nievatowca. Czas więc na konkrety. Chcesz wiedzieć, ile zaoszczędzisz na podatkach przy tym finansowaniu? Aby to obliczyć, wystarczy pomnożyć wartość daniny przez wysokość miesięcznej raty. 

Samochód w leasingu u nievatowca

Załóżmy więc, że wybrałeś leasing samochodu i płacisz co miesiąc 2000 zł brutto. Podatek dochodowy to obecnie 19%, a więc przy przemnożeniu obu tych wartości, wychodzi nam 380 zł. Właśnie tyle zaoszczędzisz każdego miesiąca, czyli w praktyce użytkowanie leasingowanego auta będzie Cię kosztować 1620 zł miesięcznie.

Jest tylko jeden wyjątek od tej reguły. Dotyczy on sytuacji, w której pojazd jest warty więcej, niż 150 tysięcy złotych – ulga podatkowa nie obejmuje kwot ponad ten limit. Tutaj ponownie możemy posłużyć się przykładem.

Załóżmy, że:

  • finansujesz pojazd o wartości 200 tysięcy złotych,
  • miesięcznie płacisz z tego tytułu 4000 zł – rata leasingu (brutto),
  • użytkujesz pojazd wyłącznie do celów służbowych.

Limit 150 tysięcy złotych oznacza, że 50 000 zł nie podlega uldze podatkowej. Stanowi on jednocześnie 75% wartości pojazdu. To właśnie ten procent musisz przemnożyć przez podatek dochodowy (19%) i wysokość raty brutto (4000 zł). W naszym przykładzie oszczędność podatkowa to 570 zł miesięcznie. Rata spada więc z 4000 złotych do 3430 zł.

Jako nievatowiec nie możesz odliczyć stawki VAT, ale możesz zacząć ją odliczać w większości pryzpadków, jeśli przejdziesz kiedyś na VAT. 

Leasing dla nievatowca – podsumowanie

Czas na podsumowanie wszystkich przedstawionych do tej pory informacji. Na co możesz liczyć, będąc zwolnionym z podatku VAT i stawiając na leasing, np. samochodu?

Najważniejsze korzyści leasingu dla nievatowca to:

  • proste procedury wnioskowania o finansowanie i szybkie ich weryfikowanie,
  • mniejsze niż w bankach wymagania pod kątem zdolności kredytowej,
  • ponoszenie opłat amortyzacyjnych, które odliczysz od dochodu,
  • możliwość skorzystania z wykupu na koniec umowy leasingowej,
  • opcja skorzystania z leasingu z zerowym czynszem inicjalnym,
  • brak wpływu na obniżenie zdolności kredytowej.

Dla nievatowców bardzo korzystne są umowy objęte wysokim podatkiem. Kredyt tego nie zapewnia, dlatego pod tym kątem leasing zdecydowanie jest bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem. Jest to także wygodniejsze, gdyż nie musisz dochodzić do własności przedmiotu umowy, np. samochodu. Taki wybór sprawi, że raty z pewnością będą niższe.

Leasing dla nievatowca kalkulator

Jesteś nievatowcem i zainteresowała Cię opcja finansowania zakupu różnych środków trwałych poprzez leasing? Jeśli chcesz skorzystać z atrakcyjnej, dopasowanej do potrzeby oferty, zdaj się na wsparcie specjalistów. Skorzystaj z kalkulatora leasingowego, który znajdziesz na stronie Vleasing.pl. Zespół ekspertów prześwietli rynek, naszykuje zestawienie różnych opcji finansowania i pomoże Ci w dokonaniu trafnego wyboru!

SPRAWDŹ TEŻ:

Oblicz ratę leasingu za sprzęt IT
Oblicz ratę leasingu za samochód