Vleasing.pl

Leasing dla rolnika – jak wygląda i co rolnik może wziąć w leasing?

Maszyny i urządzenia rolnicze to niezbędne wyposażenie gospodarstwa rolnego, które umożliwiają wykonanie pewnych czynności lub znacząco je usprawniają. Ze względu na ich wysoki koszt, zamiast decydować się na zakup za gotówkę, rolnicy mogą skorzystać z leasingu – opcji finansowania, która niesie za sobą wiele korzyści. W niniejszym artykule poznasz między innymi przedmioty, jakie można wziąć w leasing oraz dowiesz się, na czym dokładnie polegają procedury związane z tą opcją finansowania. Poznaj leasing dla rolnika!

Sprawdź też:

Czym jest leasing i jakie przedmioty mogą być nim finansowane?

Leasing jest zbliżony do dzierżawy, gdyż umowa zakłada użytkowanie przez rolnika środka trwałego, który w zamian regularnie opłaca raty leasingowe. Przez cały okres trwania umowy prawnym właścicielem przedmiotu pozostaje zaś firma leasingowa. Jest to forma finansowania skierowana zarówno do przedsiębiorstw rolnych, jak i indywidualnych rolników, również tych nieposiadających numeru NIP.

Rolnicy mogą wziąć w leasing różnego rodzaju nowy lub używany sprzęt rolniczy, który w ich przypadku jest niezbędny do pracy. 

Do najczęściej wybieranych środków trwałych przez rolników należą między innymi:

leasing dla rolnika obraz 1

Oprócz maszyn i urządzeń niezbędnych do pracy w gospodarstwie rolnym, rolnicy chętnie decydują się również na leasing paneli fotowoltaicznych oraz samochodów. Dzięki tej opcji można zaopatrzyć się w auto osobowe, dostawcze lub ciężarowe bez konieczności wydawania jednorazowo dużej sumy pieniędzy. Jest to korzystne rozwiązanie zwłaszcza w przypadku osób, których specyfika pracy wymaga częstego transportu rzeczy niezbędnych do sprawnego funkcjonowania gospodarstwa.

Sprawdź też:

Leasing dla rolnika - operacyjny czy finansowy?

Warto mieć na względzie, że leasing posiada dwie formy – operacyjną i finansową, które odróżnia od siebie kilka warunków zawartych w umowie. Leasing operacyjny to najczęściej wybierana przez rolników opcja, zawierana zazwyczaj na czas wynoszący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji. W przypadku leasingu auta, umowa podpisywana jest zwykle na minimum 2 lata, jeżeli zaś chodzi o maszyny rolnicze, okres ten powinien trwać minimum 3 lata. Leasing operacyjny to forma, w przypadku której leasingowany przedmiot przez cały czas trwania umowy jest składnikiem majątku leasingodawcy.

Jeżeli chodzi o leasing finansowy, umowa może zostać podpisana na znacznie krótszy czas, który wynosić może nawet zaledwie 6 miesięcy. Ponadto, forma ta daje rolnikowi możliwość uwzględnienia leasingowanego przedmiotu w rejestrze środków trwałych oraz samodzielnego dokonywania jego amortyzacji. Wybierając leasing finansowy, przedmiot automatycznie staje się własnością rolnika, kiedy ten spłaci ostatnią ratę leasingową. W leasingu operacyjnym można jednak dokonać wyboru i albo wykupić dany przedmiot na własność, albo zwrócić go firmie leasingowej. Wykup będzie jednak opłacalną opcją, ze względu na korzystne warunki tego rodzaju transakcji. 

Zalety i korzyści leasingu dla rolników

leasing maszyn rolniczych kalkulator

Uwzględniając najistotniejsze kwestie dotyczące leasingu dla rolników, nie sposób nie wspomnieć o zaletach, jakie wiążą się z tą formą finansowania. Dzięki przedstawieniu najważniejszych z nich, łatwo możesz dojść do wniosku, czy leasing będzie korzystny także dla ciebie.

Łatwa dostępność

Z pewnością jest to jedna z czołowych zalet leasingu. Wiele osób, a zwłaszcza przedsiębiorców z różnorodnych sektorów, często mierzy się z trudnościami podczas składania wniosku kredytowego. Dotyczy to także rolników, którzy zbyt często spotykają się z odmową banków. Leasing natomiast jest znacznie łatwiej dostępny i co istotne, mogą się o niego starać rolnicy nieposiadający numeru NIP oraz ci, których okres prowadzenia własnej działalności wynosi co najmniej 6 miesięcy. Wkład własny jest nieporównywalnie niższy, niż w przypadku kredytu, a w niektórych przypadkach może nawet nie być wcale wymagany. Procedura weryfikacji zdolności leasingowej nie tylko trwa krócej, ale jest też mniej szczegółowa, w przeciwieństwie do określania zdolności kredytowej. Umowa nie wymaga również żadnego zabezpieczenia w formie poręczenia, hipoteki czy blokady finansowej na lokacie.

Minimum formalności

Decyzja o udzieleniu leasingu może zapaść nawet w dniu złożenia wniosku, co ma duże znaczenie zwłaszcza dla rolników, którym niezbędny sprzęt do pracy jest potrzebny w jak najkrótszym czasie. Jeżeli zaś chodzi o niezbędne formalności, cała procedura jest niezwykle prosta. Jeszcze mniej czasochłonne jest skorzystanie z opcji procedury uproszczonej, dzięki czemu do weryfikacji potrzebne będą wyłącznie oświadczenie o uzyskanych z prowadzonej działalności dochodach i dokumenty rejestrowe - w niektórych przypadkach konieczne może okazać się jedynie dodatkowo przedstawienie umowy dzierżawy gruntu oraz potwierdzenie polisy OC danego gospodarstwa.

Brak wpływu na zdolność kredytową

Decydując się na leasing, rolnik nie musi obawiać się, że jego zdolność kredytowa ulegnie zmianie. Dzięki temu, mimo posiadania pojazdu, maszyny lub innego środka trwałego w leasingu, może on bez żadnego problemu starać się o dodatkową gotówkę w banku bez obaw, że będzie to stanowiło przeszkodę. W ten sposób jego działalność funkcjonuje bez przeszkód dzięki niezbędnym urządzeniom, zaś dodatkowa gotówka może zostać przeznaczona na przykład na cel dalszego rozwój gospodarstwa.

Możliwość uniknięcia zamrażania środków

Zamiast jednorazowo wydawać dużą kwotę pieniędzy, obciążając tym samym swój budżet, rolnik decydujący się na leasing będzie opłacać jedynie dostosowane do jego możliwości finansowych raty leasingowe. Jest to znacznie korzystniejszy sposób na utrzymanie płynności finansowej oraz rozdysponowanie ewentualnych wolnych środków na inny, równie ważny cel.

Sezonowy harmonogram spłaty

Możliwość dostosowania harmonogramu spłaty rat leasingowych to jedna z najistotniejszych kwestii zwłaszcza dla rolników, którzy ze względu na sezonowy charakter ich działalności mogą mieć większe problemy ze spłatą zobowiązania w niektórych miesiącach w ciągu roku. Dzięki tej opcji, rolnicy mogą wpłacać niższą ratę w momencie, gdy uzyskują niższe przychody - zostanie ona wyrównana dopiero w chwili, kiedy jego działalność znów zanotuje wyższe obroty. Rozwiązanie to pozwala uniknąć wielu nieprzyjemności związanych z brakiem możliwości spłaty zobowiązania oraz znacząco sprzyja utrzymaniu płynności finansowej w przedsiębiorstwie.

Leasing dla rolnika – podsumowanie

Chociaż leasing to jedna z wielu opcji finansowania różnego rodzaju środków trwałych, biorąc pod uwagę jego zalety łatwo jednak zauważyć, że z pewnością zalicza się on do grona najkorzystniejszych rozwiązań dla rolników. Niewielka ilość formalności, elastyczny harmonogram spłaty, brak wpływu na zdolność kredytową oraz szeroki wybór pojazdów i maszyn rolniczych sprawiają, że leasing jest dla rolników wyjątkowo opłacalny.

Oferujemy korzystne warunki finansowania dla rolników. 

Sprawdź też: