Jak kwestia leasingu przedstawia się w przypadku spółek z o.o. – czy jest ona pozytywnie postrzegana przez firmy leasingowe? Wiele pytań w tym temacie mogą mieć zarówno przedsiębiorcy o stabilnej pozycji na rynku, jak i ci, którzy dopiero zamierzają go zdobyć. Dowiedz się, jak wygląda leasing dla spółki zoo!
Leasing dla spółki z o.o. - większe ryzyko dla leasingodawcy
Finansowanie spółki z o. o. wiąże się z większym ryzykiem dla firmy leasingowej ze względu na fakt, że tego rodzaju spółki odpowiadają wyłącznie do wysokości swojego kapitału zakładowego. Jeżeli wynosi on mniej niż wartość leasingowanego przedmiotu, firma może nie zgodzić się na udzielenie finansowania. Zdecydowanie większe szanse na to mają jednoosobowe działalności gospodarcze, w przypadku których to ich właściciel odpowiada posiadanym majątkiem osobistym.
Dla firm leasingowych zwyczajnie, spółki zoo są bardziej ryzykowne i wolą udzielać finansowania JDG (jednoosobowym działalnością gospodarczym), w których to właściciel odpowiada swoim majątkiem osobistym. Leasing dla spółki z. o. o. mimo wszystko również jest możliwy do uzyskania (tym bardziej, jeśli kapitał zakładowy dla spółki jest wysoki).
Cena przedmiotu leasingu a kapitał zakładowy spółki
Firmy leasingowe przywiązują dużą uwagę do kapitału zakładowego, dlatego też im jest on większy, tym bardziej wiarygodna w oczach leasingodawców będzie dana spółka. Może zdarzyć się również tak, że leasingodawca zgodzi się na udzielenie finansowania spółkom z niskim kapitałem zakładowym, w zamian wymagając jednak stosownego zabezpieczenia. Najczęściej dotyczy ono poręczenia cywilnego prezesa bądź członków zarządu. Kiedy zaś kapitał znacząco przekracza wartość przedmiotu leasingu, zabezpieczenia nie powinny być wymagane.
Długość prowadzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
Okres prowadzenia spółki także jest czynnikiem, który w dużej mierze wpływa na pozytywną decyzję dotyczącą otrzymania przedmiotu w leasing. W przeciwieństwie do właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych, którzy pozytywną decyzję mogą otrzymać nawet wtedy, gdy firmę prowadzą od zaledwie kilku miesięcy, spółki z o. o muszą wykazać dłuższą działalność na rynku. Wiele w tym przypadku zależy od firmy leasingowej, gdyż niektóre z nich wymagają, aby okres prowadzenia spółki nie był krótszy niż 18 miesięcy, inne zaś udzielają leasingu już po 6 miesiącach od założenia spółki.
Leasing na start dla spółki zoo
Początkujący przedsiębiorcy, którzy są właścicielami spółki z o. o, mogą mieć trudności z otrzymaniem leasingu. Leasing dla nowych firm, nie jest jednak procedurą niemożliwą do zrealizowania, jednak trzeba liczyć się z odmową ze strony wielu leasingodawców. To, czy leasing na start zostanie przyznany, zależeć będzie od wielu czynników, w tym między innymi kapitału zakładowego, ceny przedmiotu leasingu, wysokości opłaty początkowej oraz majątku firmy. Ponadto, konieczne może okazać się poręczenie majątkiem osobistym bądź montaż modułu GPS w celu zabezpieczenia, jeżeli przedmiotem leasingu jest pojazd.
Leasing dla spółki zoo - jakie dokumenty są potrzebne?
Jeżeli chodzi o dokumenty niezbędne do leasingu, wyglądają one podobnie jak w przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, choć wiele w tym temacie zależy również od rodzaju procedury. Zazwyczaj są to wniosek leasingowy, faktura VAT pro forma, techniczna specyfikacja przedmiotu, bilans oraz rachunek zysków i strat za ostatni rok lub dwa lata obrachunkowe wraz z rokiem bieżącym, a także informacje dotyczące prowadzonej działalności. Mniej skomplikowanie przedstawia się procedura uproszczona, wymagająca oświadczenia o dochodach zawartych we wniosku zamiast okazywania wyników finansowych firmy.
Uwaga – prowadząc spółkę z o. o. należy pamiętać, aby na bieżąco zgłaszać oraz aktualizować zmiany, które dotyczą beneficjentów rzeczywistych w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych. Ich brak grozi karą pieniężną, której wartość może wynosić nawet do 1 miliona złotych. Zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem, firmy leasingowe zmuszone są raportować wszelkie niezgodności.
Jeśli szukasz, najlepszej oferty na leasing, koniecznie skorzystaj z wiedzy naszych specjalistów.
Leasing dla spółki zoo – podsumowanie
Różnice pomiędzy leasingiem dla właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych a spółek z o. o nie są może tak widoczne, jednak są znaczące. W związku z ryzykiem, jakie firmy leasingowe podjęłyby udostępniając przedmiot spółce z o. o, są nieco większe problemy z uzyskaniem finansowania. Jednak mimo szczegółowych procedur, uzyskanie leasingu jest możliwe – warto jedynie zgłosić się do zaufanego leasingodawcy.
Sprawdź też nasze inne artykuły:
- Rezygnacja z leasingu – kiedy wypowiedzenie umowy leasingu jest możliwe?
- Leasing fabryczny – czy się opłaca? Wady i zalety
- Leasing zwrotny – komu się opłaca?
- Faktura VAT marża a leasing – jaki leasing wybrać?
- Leasing bez wykupu czy z wysokim wykupem – co wybrać?
- Leasing operacyjny a finansowy – który jest lepszy?