Vleasing.pl

Leasing dla start-upów – czy to dobra opcja?

W dzisiejszych czasach rozpoczęcie działalności gospodarczej wiąże się z licznymi komplikacjami. Największą bolączką start-upów jest niewątpliwie bardzo ograniczony budżet na inwestycje. Pomimo tego trzeba znaleźć pieniądze na zakup chociaż podstawowych narzędzi pracy, do których dziś zazwyczaj zalicza się sprzęt komputerowy, telefony oraz niestety samochody, których ceny obecnie są niezwykle wysokie. Teoretycznie można wziąć kredyt w banku, ale świeżo upieczeni przedsiębiorcy mają niewiele możliwości w tym zakresie – są klientami wysokiego ryzyka. Alternatywę stanowi leasing dla start-upów i w artykule wyjaśniamy, czy skorzystanie z niego to dobra opcja – sprawdź już teraz!

Leasing dla start-upów – czym jest?

Oferty leasingowe to finansowanie udzielane przedsiębiorcom, w ramach którego leasingodawca kupuje przedmiot umowy (np. samochód). Następnie przekazuje go leasingobiorcy, który korzysta z niego przez cały okres obowiązywania umowy, opłacając z tego tytułu comiesięczne raty. Na zakończenie umowy może zwrócić finansowaną rzecz, bądź wykupić ją na własność.

Leasing dla startupów to świetna alternatywa dla zakupu gotówkowego. Po pierwsze wynika to z faktu, że przedsiębiorca nie musi na start angażować dużych środków finansowych – wpłaty wstępne zwykle są relatywnie niskie. Jednocześnie dużą część wydatków związanych z tym finansowaniem, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, a to z kolei stanowi podstawę do obniżenia podatku w rocznym rozliczeniu. Co ważne, leasing jest także dobrą alternatywą dla kredytu w banku – jest łatwiej dostępny dla startupów, tańszy i wiąże się ze zdecydowanie mniejszą liczbą formalności.

Kto może skorzystać z leasingu dla start-upów – jakie warunki należy spełnić?

Start-upy ubiegające się o leasing to firmy nowe, które nierzadko fizycznie nawet nie rozpoczęły jeszcze działalności. Pomimo tego uzyskanie tego finansowania jest możliwe, choć obarczone pewnymi wymogami.

Podstawowe warunki, jakie musi spełnić taka firma, to:

Oprócz tego w niektórych przypadkach leasingodawca może wymagać dodatkowych zabezpieczeń, np. weksli.

Co można sfinansować leasingiem dla start-upu?

Niewątpliwie w Polsce leasing kojarzy się głównie z zakupem samochodu, ale korzystając z oferty dla start-upów, można sfinansować wiele innych rzeczy. Leasingodawcy są skłonni zakupić m.in. różnego rodzaju maszyny, sprzęt komputerowy, wyposażenie biurowe w postaci mebli i wiele więcej. 

Warto tutaj podkreślić, że leasingować można zarówno samochody osobowe, jak i ciężarowe, w tym specjalistyczne (np. pojazdy budowlane). W efekcie leasing to także świetna opcja dla osób rozpoczynających działalność w branży transportowej. Wszystko to w ramach dość elastycznych warunków finansowania, które łatwo dopasować do potrzeb i sytuacji.

Sprawdź też ➡️ Przedmiot leasingu – co można wziąć w leasing?

Jaki leasing dla start-upu wybrać?

Decyzja o wyborze odpowiedniego leasingu dla Twojego start-upu jest kluczowa dla przyszłego rozwoju firmy. Masz do wyboru leasing operacyjny oraz finansowy – każdy z nich oferuje unikalne korzyści i spełnia różne potrzeby biznesowe.

Leasing operacyjny jest często preferowany ze względu na jego elastyczność i możliwość odliczania rat leasingowych od podatku dochodowego, co może być korzystne dla nowych przedsiębiorstw.

Z kolei leasing finansowy, oferując opcję wykupu i stopniowego stawania się właścicielem przedmiotu leasingu, może być atrakcyjny dla firm planujących długoterminowe inwestycje w aktywa. Ważne jest, aby przed podjęciem decyzji zastanowić się, jakie cele biznesowe chcesz osiągnąć i jakie są Twoje oczekiwania wobec finansowania. To pomoże Ci wybrać rozwiązanie, które najlepiej wpisze się w strategię rozwoju Twojego start-upu.

Sprawdź też ➡️  Leasing operacyjny a finansowy – który jest lepszy?

Leasing operacyjny – podstawowe cechy

Zaczniemy od opisu leasingu operacyjnego, który niewątpliwie cieszy się największą popularnością. Przede wszystkim pamiętaj, że w jego przypadku umowa musi obejmować minimum okres 40% czasu tzw. normatywnej amortyzacji. Na przykład dla samochodów osobowych wynosi ona 2 lata. Z drugiej jednak strony nie ma górnej granicy czasu trwania finansowania.

Do innych cech leasingu operacyjnego należy zaliczyć:

Leasing finansowy – podstawowe cechy

W przypadku leasingu finansowego dla start-upu, nie ma zarówno dolnej, jak i górnej granicy okresu obowiązywania umowy. Jednak pamiętaj, że w tym przypadku celem finansowania jest dojście do własności przedmiotu umowy (brak możliwości zwrócenia go leasingodawcy). Jeśli więc będzie on wart dużo pieniędzy, a leasing udzielony zostanie na krótki czas, raty będą wysokie.

Pozostałe, kluczowe cechy leasingu finansowego, to:

Czy start-up może dostać leasing bez wpłaty własnej?

Choć teoretycznie znalezienie takich ofert jest możliwe, tak w praktyce skorzystanie z nich zwykle będzie mało prawdopodobne. Czasem minimalna wpłata własna może być relatywnie niska, ale zazwyczaj zaczyna się od kilkunastu procent wartości przedmiotu umowy. Na ofertę bez czynszu inicjalnego można liczyć głównie w momencie, gdy przedstawi się naprawdę solidne zabezpieczenie finansowania. Rzadko się tak jednak zdarza, a pamiętaj, że podpisanie umowy ze start-upem jest dla leasingodawcy bardzo ryzykowne – nie ma żadnej pewności, czy firma utrzyma się na rynku przez dostatecznie długi czas.

Sprawdź też ➡️  Leasing bez wpłaty własnej – dla kogo jest możliwy?

Czy start-up w postaci spółki z o.o. także otrzyma leasing?

W przypadku nowych spółek działających w takiej formie niestety otrzymanie leasingu zwykle jest dużo trudniejsze, niż w przypadku właścicieli pozostałych rodzajów firm. Z pewnością trzeba liczyć się z tym, że leasingodawca dużo wnikliwiej przeanalizuje sytuację finansową przedsiębiorcy oraz jego plany związane z rozwojem biznesu. Wyjątkiem są sytuacje, w których spółka z o.o. stanowi niejako kontynuację już wcześniej prowadzonej firmy.

Sprawdź też ➡️  Leasing dla spółki zoo – na czym polega?

Leasing dla start-upu – z jakimi korzyściami się wiąże?

Decydując się na leasing, start-upy mogą skorzystać z szeregu korzyści, które ułatwiają zarządzanie finansami i przyspieszają rozwój firmy.

leasing dla start-upów obraz 2
Kluczowe zalety leasingu dla start-upów obejmują:

Pamiętaj, że wybór odpowiedniego leasingu powinien być poprzedzony szczegółową analizą potrzeb i możliwości Twojego start-upu. Nasz zespół ekspertów jest gotowy do wsparcia Cię w tym procesie i pomocy w znalezieniu optymalnego rozwiązania finansowego. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach leasingu dla Twojej firmy!

Jakie są warunki uzyskania leasingu przez start-up i jak wygląda procedura?

W przypadku start-upów leasingodawca zawsze musi nieco wnikliwiej przyjrzeć się klientowi, aby dokładnie ocenić ryzyko podpisania z nim umowy. Sama procedura wnioskowania uzależniona jest od konkretnej firmy udzielającej finansowania. Niewątpliwie jednak zawsze należy przygotować komplet wymaganych dokumentów i warto zrobić to rzetelnie przed złożeniem wniosku o leasing. Pozwoli to na skrócenie czasu oczekiwania na decyzję dotyczącą przyznania finansowania, gdyż unikniesz ryzyka konieczności dostarczania dodatkowych informacji, co wydłuży procedurę. Warto więc zdać się w tym zakresie na wsparcie specjalistów, które Ci zapewnimy – skontaktuj się z nami już dziś!

Z kolei w kwestii warunków uzyskania leasingu, z pewnością w dużym zakresie będziesz mógł je negocjować. Jednak będąc właściciele start-upu musisz liczyć się m.in. z:

Poznaj dopasowane do Ciebie oferty leasingu dla start-upów!

Jak widzisz, leasing to dla start-upu doskonałe źródło finansowania. Umożliwia relatywnie szybkie i proste uzyskanie pieniędzy na pierwsze inwestycje, w tym zakup samochodów, maszyn czy wyposażenia biurowego. Jednocześnie dobrze dobrany będzie on stosunkowo niewielkim obciążeniem finansowym w przyszłości, co zapewni Ci spokój i pozwoli w pełni skupić się na rozwoju biznesu. Już dziś skorzystaj z naszego wsparcia, aby znaleźć najlepszą ofertę leasingu – zadbamy o to, aby zmaksymalizować Twoje szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji dotyczącej przyznania finansowania!