Vleasing.pl

Leasing finansowy – co to jest?

Choć powszechnie przyjęło się mówić o leasingu w kwestii metody finansowania zakupu różnych dóbr, tak w rzeczywistości dzieli się on na dwa rodzaje – na leasing operacyjny i leasing finansowy. Pierwsza z tych opcji niewątpliwie cieszy się w Polsce największą popularnością. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z niej m.in. w celu sfinansowania zakupu samochodów. Jednak to nie oznacza, że leasing finansowy należy omijać szerokim łukiem. W wielu przypadkach okazuje się bardzo atrakcyjny. Sprawdź już teraz, o co dokładnie chodzi w leasingu finansowym.

Nie czekaj, już dziś skorzystaj z naszego kalkulatora. Pamiętaj, że zawsze możesz liczyć na nasze profesjonalne wsparcie. Pomagamy w załatwieniu formalności, doradzamy i dbamy o to, aby leasing sprostał Twoim oczekiwaniom i był tani!

Co to jest leasing finansowy?

Standardowo leasing oznacza podpisanie umowy z leasingodawcą, w ramach której zobowiązujesz się do opłacania miesięcznych rat. W zamian za to firma oferująca leasing finansuje zakup potrzebnego Ci dobra, np. samochodu czy specjalistycznej maszyny przemysłowej. 

W leasingu finansowym istotne jest to, że leasingobiorca staje się właścicielem przedmiotu umowy od razu po jej podpisaniu. Oznacza to, że jest zobowiązany do ponoszenia kosztów amortyzacyjnych. Po spłaceniu ostatniej raty zazwyczaj dochodzi do wykupu za symboliczną kwotę.

W leasingu finansowym leasingobiorca musi zapłacić cały VAT z góry. Do tego od kosztów uzyskania przychodu może odliczyć tylko odsetkową część raty.

Oblicz ratę leasingu za maszynę
Oblicz ratę leasingu za samochód

Leasing finansowy czy operacyjny - który jest popularniejszy?

Statystyki dla rynku polskiego nie pozostawiają cienia wątpliwości – według szacunków ponad 80% umów leasingowych dotyczy opcji operacyjnej. Dlaczego tak się dzieje?

Głównym powodem są mniejsze korzyści podatkowe, o których wspominaliśmy już wcześniej. W leasingu operacyjnym leasingobiorca zalicza do kosztów całość rat, a w finansowym tylko część odsetkową. Do tego VAT trzeba opłacić w całości na początku, gdy w leasingu operacyjnym jest on naliczany do każdej raty.

Korzyści te są szczególnie zauważalne w przypadku zakupu samochodów. Raty są bardzo niskie, można dużo odliczyć od kosztów prowadzenia biznesu i co kilkanaście miesięcy wymieniać auta. Dokładnie tak samo wygląda sytuacja w przypadku zakupu m.in. sprzętu komputerowego, wyposażenia biurowego czy różnych narzędzi warsztatowych.

Kto wybiera leasing finansowy?

Sytuacja zmienia się jednak diametralnie w momencie, gdy leasing ma dotyczyć np. nietypowych lub bardzo drogich maszyn. Sprzęt ten jest eksploatowany latami i nie ma większego sensu wymieniać go co chwilę na nowy. Przy tak dużych wartościach leasing operacyjny mógłby okazać się nieopłacalny – trzeba pamiętać o konieczności zapłaty opłaty początkowej.

Leasing finansowy z reguły wybierają osoby, które posiadają wystarczająca ilość środków na opłatę początkową. Osoby, które nie dysponują wystarczająca ilość środków, zawsze wybierają leasing operacyjny.

Kiedy lepiej wybrać leasing finansowy?

Jak już wiesz, leasing finansowy cieszy się dużo mniejszą popularnością, niż operacyjną. W takim razie komu jest on dedykowany? Zanim podejmiesz decyzję, dobrze zastanów się, czego oczekujesz od takiego finansowania oraz przede wszystkim, co będzie jego przedmiotem.

Jest kilka sytuacji, w których rozsądnym wyborem będzie leasing finansowy, a do najważniejszych należy zaliczyć:

Finansowanie dóbr objętych obniżoną stawką podatku VAT

W leasingu operacyjnym VAT zawsze wynosi 23%. W efekcie, jeśli kupujesz rzeczy objęte obniżoną stawką tego podatku, po prostu na tym tracisz. Rozwiązaniem jest leasing finansowy. Zgodnie z przepisami traktuje się go jako dostawę towarów, a to niesie za sobą ważną korzyść. Opodatkowanie jest w efekcie takie samo, jak jego stawka dla finansowania przedmiotu. Przykładem tego jest zakup sprzętu medycznego, na który w naszym kraju VAT wynosi tylko 8%.

Zakup auta bez pełnej faktury VAT

Analogiczna, jak wcześniej sytuacja, dotyczy zakupu samochodów, gdzie sprzedawca nie wystawia pełnej faktury VAT. Jeśli sfinansujesz takie auto leasingiem operacyjnym, niepotrzebnie przepłacisz, gdyż raty będą objęte stawką 23%. Leasing finansowy rozwiązuje ten problem.

Chęć skorzystania z uprzywilejowanej amortyzacji

W leasingu finansowym to leasingobiorca jest odpowiedzialny za ponoszenie opłat amortyzacyjnych. Jeśli przedsiębiorca chce skorzystać z tzw. uprzywilejowanej amortyzacji, powinien wybrać właśnie taką umowę leasingową. To świetnie rozwiązanie m.in. dla mikro i małych firm, które mają prawo skorzystać z amortyzacji jednorazowej de minimis.

Chęć szybkiego zakończenia umowy finansowania

Opcja ta może być również dobra dla firm, które chciałyby skorzystać z leasingu i szybko spłacić swoje zobowiązania. W tym przypadku umowa może być nawet na zaledwie 12 miesięcy. Leasing operacyjny zazwyczaj trwa o wiele dłużej.

Chęć szybkiego rozliczenia VAT-u

W leasingu finansowym VAT trzeba opłacić od razu z góry. Dla niektórych firm jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Przy opcji operacyjnej podatek naliczany jest oddzielnie do każdej raty, przez cały okres obowiązywania umowy.

Leasing finansowy - zalety

Wiesz już, komu może opłacać się skorzystanie z leasingu finansowego, ale warto omówić jeszcze jego zalety. Do najważniejszych należy zaliczyć:

Możliwość podpisania umowy leasingowej na praktycznie dowolny okres, zazwyczaj nie krótszy, niż 12 miesięcy - jeśli finansujesz coś naprawdę drogiego, możesz wydłużyć umowę i tym samym obniżyć miesięczne raty.
Zerowe lub symboliczne koszty wykupu przedmiotu leasingu na zakończenie umowy - w opcji operacyjnej również możesz uzyskać własność, ale zazwyczaj kwota takiej transakcji jest bardzo wysoka.
Wartość końcowa może mieć dowolną, zależną od Twoich potrzeb wielkość.

Leasing finansowy - wady

Żeby obiektywnie podejść do tematu, musimy wspomnieć również o wadach tego finansowania, gdyż takie oczywiście istnieją. Jednak pamiętaj, że to, czy leasing finansowy będzie dla Ciebie niekorzystny, zależy wyłącznie od sytuacji firmy, jej rodzaju oraz Twoich indywidualnych potrzeb.

Do najważniejszych wad leasingu finansowego należy zaliczyć:

Konieczność opłacenia pełnego VAT-u w momencie otrzymania przedmiotu, co oczywiście dla niektórych firm jest zaletą.
Wpłata wstępna nie może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu.
W zdecydowanej większości przypadków „tarcza podatkowa” jest niestety niższa, niż dla leasingu operacyjnego.

Kalkulator leasingu finansowego

Zainteresowała Cię opcja skorzystania z leasingu finansowego? Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, dokładnie zapoznaj się z aktualnymi ofertami na rynku. Powinieneś przejrzeć i przeanalizować możliwie najwięcej z nich. Tylko wtedy masz pewność wyboru rozwiązania najbardziej dopasowanego do potrzeb. Jednocześnie zyskujesz szansę skorzystania z leasingu taniego, który nie będzie dla Ciebie dużym obciążeniem finansowym.

Nie musisz na własną rękę szukać leasingodawców, kontaktować się z nimi i zbierać informacji o ich oferta. Jest rozwiązanie szybsze, łatwiejsze i przede wszystkim dużo wygodniejsze – to nasz kalkulator leasingu finansowego! Skorzystaj z niego już dziś, jeśli chcesz znaleźć najlepsze finansowanie.