Vleasing.pl

Leasing konsumencki

Zakup samochodu, szczególnie stosunkowo nowego, jak i nawet prosto z salonu, to dla dużej części naszych obywateli ogromny problem. Najczęściej wspieramy się po prostu kredytami, spłacając później dość wysokie raty, ale istnieje jeszcze coś takiego, jak leasing konsumencki. Choć w Polsce wciąż bardzo mało popularny, to na zachodzie naszego kontynentu jest często wybieraną formą finansowania. Warto więc poznać zasady z nim związane, gdyż może się okazać, że będzie to lepsze rozwiązanie, niż zwykły kredyt.

Leasing konsumencki samochodu

Problem polega na tym, że w ostatnich latach banki coraz bardziej rygorystycznie podchodzą do kredytobiorców. O ile nie mamy większego problemu z pożyczeniem 2-3 tysięcy złotych na przykład na telewizor, tak kredyt w wysokości 60-70 tysięcy złotych na auto to już problem. Jeszcze gorzej, gdy planujemy w ten sposób finansować nieruchomość, pożyczając na przykład 300-400 tysięcy złotych.

Wzięcie kredytu wiąże się więc z przejściem zawiłej procedury, zebraniem wielu dokumentów, spełnieniem różnych formalności, a i tak ostatecznie decyzja może być odmowna. Leasing konsumencki jest pozbawiony tych wad. Aby uzyskać takie finansowanie, najczęściej wystarczy jedynie:

  • zaświadczenie o zatrudnieniu oraz informacja o osiąganych dochodach;
  • dokument tożsamości;
  • poprawnie wypełniony wniosek o udzielenie leasingu.

Jeśli ktoś brał kiedyś kredyt na auto czy nieruchomość albo chociaż próbował, to wie, jak skomplikowana jest to procedura.

Kredyt i leasing należy jeszcze porównywać pod innym, bardzo ważnym kątem. Każdy kolejny kredyt obniża naszą zdolność kredytową. Zadłużając się więc w celu kupienia nieruchomości, później możemy mieć problem z otrzymaniem finansowania na przeprowadzenie remontu czy zakup mebli. Wybierając leasing konsumencki, tego problemu nie ma. Podpisanie umowy nie obniża zdolności kredytowej, gdyż zobowiązanie to nie trafia do BIK-u. Finansujemy więc na przykład auto i dalej bez problemu możemy brać kredyty.

Leasing konsumencki na samochód – zalety

leasing konsumencki obrazek 2

Leasing konsumencki może być również tańszy, a i na pewno jest bezpieczniejszy. Leasingodawca zarabia bowiem na przykład na kosztach amortyzacji w przypadku pojazdów. Do tego może współpracować z niektórymi salonami samochodowymi. W efekcie cena zakupu pojazdu może okazać się niższa, niż przy braniu go na kredyt, a i leasingodawcy pobierają mniejsze prowizje, niż banki. Wynika to również z tego, że jeśli klient nie będzie spłacał rat, to przedmiot leasingu zostanie odebrany i od razu sprzedany. Firma finansująca ruchomość czy nieruchomość czuje się bezpieczniej. W większości przypadków umowę leasingu można również bez konsekwencji zerwać przed czasem.

W Polsce leasinguje się najczęściej samochody i trzeba tutaj pamiętać o pewnej wadzie tego rozwiązania. Jeśli tak sfinansowany pojazd zostanie nam skradziony, umowa niestety jest zrywana.

Najpopularniejsze opcje w leasingu konsumenckim

leasing konsumencki skoda

leasing konsumencki opel

leasing konsumencki toyota

leasing konsumencki vw

leasing konsumencki audi

leasing konsumencki kia

Co to jest leasing konsumencki?

Choć z zasady jest to forma finansowania bardzo podobna, jak ta dedykowana przedsiębiorcom, to jednak są pewne różnice, o których należy pamiętać.

Przede wszystkim leasingowana ruchomość czy nieruchomość nie jest własnością leasingobiorcy. Aż do zakończenia umowy właścicielem jest leasingodawca i dopiero na zakończenie umowy można, ale nie trzeba, wykupić przedmiot finansowania na własność. Najczęściej cena wykupu jest bardzo atrakcyjna i wynosi około 1% pierwotnej wartości. Kredyt jednak tylko pozornie jest tutaj lepszy. Choć biorąc na przykład auto na kredyt, teoretycznie od razu jesteśmy jego właścicielem, to jednak współwłaścicielem jest również bank. Sytuacja taka będzie miała miejsce tak długo, aż nie spłacimy pożyczki.

Po drugie leasing konsumencki nie wiąże się z żadnymi przywilejami podatkowymi. Przedsiębiorcy mogą odliczać sobie różne koszty, natomiast osoby prywatne takiej możliwości nie mają.

Ubezpieczenia w leasingu konsumenckim

Należy tutaj oczywiście pamiętać o ubezpieczeniach, szczególnie w przypadku aut. Wybierając leasing konsumencki, będziemy zobowiązani do opłacania pełnych pakietów, a więc OC+AC+NNW. Oznacza to niestety wyższe koszty utrzymania pojazdu, choć leasingodawcy mogą oferować te ubezpieczenia od swoich partnerów na lepszych warunkach. Teoretycznie w przypadku kredytu na samochód sytuacja jest podobna, ale…nikt nie każe brać kredytu bezpośrednio na auto. W bankach można brać również pożyczki na dowolny cel i kupić na przykład auto, co do którego nie będzie wymogu pełnego ubezpieczenia. Kredyty na dowolny cel są jednak oczywiście droższe.

Najbardziej na niekorzyść tej formy finansowania wpływa na pewno to, jakie rzeczy można zakupić w ten sposób. Skupiając się już na samochodach, będziemy obracali się raczej pomiędzy autami nowymi i góra kilkuletnimi. Na kredyt możemy bez problemu kupić natomiast auto nawet i 12-letnie czy starsze. Leasing konsumencki może okazać się więc atrakcyjny dla osób poszukujących stosunkowo nowych ruchomości czy nieruchomości.

Trzeba tutaj podkreślić również kwestię wkładu własnego. Kupując coś na kredyt, nie musimy nic płacić na początek, może poza nieruchomościami, choć i tutaj nierzadko banki finansują zdecydowaną większość wartości. Leasing konsumencki zawsze będzie oznaczał konieczność wniesienia wpłaty początkowej. Ile ona wynosi? Zazwyczaj mieści się ona w kwocie 1 do 10% wartości ruchomości lub nieruchomości.

Leasing konsumencki a kredyt

leasing konsumencki obrazek 3

Najważniejsza różnica pomiędzy leasingiem a kredytem jest taka, że w tym pierwszym przypadku musimy mieć jasno określony cel. Jak już wspominaliśmy wcześniej, kredyt może być na dowolny cel. Możemy więc się zapożyczyć i kupić samochód, telewizor, nową pralkę, ale i iść do marketu i zrobić z tych pieniędzy zakupy żywnościowe.

Leasing konsumencki dotyczy konkretnej ruchomości lub nieruchomości. Teoretycznie może być to wszystko, ale w praktyce leasingodawca musi wyrazić zgodę na sfinansowanie wybranego dobra. Można więc znaleźć mieszkanie na rynku wtórnym, ale jeśli z punktu widzenia leasingodawcy będzie ono mało wartościowe, finansowania nie otrzymamy. Najbardziej opłacalne jest na pewno korzystanie z propozycji samej firmy finansującej. Leasingodawcy często mają umowy na przykład z salonami samochodowymi, a więc auta konkretnej marki kupimy dzięki temu taniej.

Auto na abonament w leasingu konsumenckim

W Polsce pojęcie, jakim jest leasing konsumencki, jest raczej mało znane, ale…od pewnego czasu pojawiają się oferty wzięcia auta na abonament. To właśnie taka forma finansowania, którą proponują między innymi salony samochodowe. Naszym zdaniem to dobre rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które nie wiążą się z autami na długo i chcą korzystać z nich stosunkowo tanio. Na czym to polega?

Biorąc auto na abonament, po prostu dostajemy nowy pojazd z salonu i zobowiązujemy się na spłacanie rat za jego użytkowanie. Umowa podpisywana jest na kilka lat i po jej wygaśnięciu zdajemy poprzednie auto i możemy dostać kolejne. Tym samym nieustannie korzystamy z pojazdów całkiem nowych, za które nie płacimy ogromnych pieniędzy.

Leasing konsumencki oferty

Jeśli zainteresował Was temat tej formy finansowania, to gorąco zachęcamy do tego, aby porównywać oferty dostępne na rynku. Choć firm oferujących leasing konsumencki może nie ma na rynku bardzo dużo, to jednak różnice pomiędzy proponowanymi warunkami są wręcz ogromne.

Aby skutecznie porównać te oferty i wybrać tę najlepszą, najlepiej skontaktować się z nami. Nie tylko prześwietlimy wszystkie możliwe opcje, ale także dobierzemy leasing idealnie pod potrzeby oraz możliwości finansowe. Zadbamy także o Państwa bezpieczeństwo i pomożemy przejść przez wszystkie procedury. Wystarczy po prostu się z nami skontaktować.

Sprawdź też: Auto w leasing