Vleasing.pl

Leasing operacyjny – co to jest?

Dziś przedsiębiorcy mają szerokie możliwości wyboru źródeł finansowania ważnych dla rozwoju firmy inwestycji. Można płacić gotówką, skorzystać z kredytu bankowego, a i w wielu przypadkach dostępne są np. dotacje unijne. Jednak przedsiębiorstwa mają jeszcze jedną możliwość – to leasing. Jeśli prowadzisz własny biznes, powinieneś wiedzieć czym jest leasing operacyjny i jakie są korzyści z wyboru tej opcji finansowania. Odpowiedzi m.in. na te pytania znajdziesz w dalszej części wpisu!

Co ważne, zawsze możesz skorzystać z naszego wsparcia w kwestii wyboru konkretnego finansowania. Pomożemy Ci także przejść przez wszystkie formalności. Skorzystaj z naszego kalkulatora leasingu już dziś!

Leasing cieszy się ogromną popularnością

leasing operacyjny obraz

Zacznijmy jednak od kilku ciekawych danych statystycznych. Jak wynika z przeprowadzonych w 2019 roku badań statystycznych, ponad 60 przedsiębiorstw z sektora małych i średnich firm bardzo chwali sobie leasing. Właściciele takich biznesów często podkreślają, że jest to zarówno wygodna, jak i stosunkowo niedroga forma inwestowania różnych inwestycji.

O tym, jak popularne jest to rozwiązanie, najlepiej świadczą dane dotyczące portfela firm zajmujących się leasingiem. W roku 2020 wynosił on ponad 180 miliardów złotych! Czy to dużo? Biorąc pod uwagę rok poprzedni, mamy wzrost na poziomie około 10%, a więc zdecydowanie imponujący.

Rosnąca popularność leasingu sprawia, że jest to coraz bardziej dostępny produkt. Wiele firm oferuje takie finansowe, co oczywiście przekłada się na większą konkurencję i, co za tym idzie, możliwość znalezienia naprawdę niedrogiego leasingu. Co ważne, to finansowanie często wiąże się z niskimi kosztami i jest dostępne nawet dla przedsiębiorców dopiero wchodzących na rynek. Jak widzisz, nie powinieneś przechodzić obojętnie obok tego rozwiązania.

Jak działa leasing?

Wiele osób porównuje leasing do wynajmu długoterminowego i jest w tym sporo racji, szczególnie biorąc pod uwagę opcję operacyjną. Tutaj niejako łączą się cechy dzierżawy środka trwałego z kredytem na jego zakup.

Skąd takie połączenie? Leasingobiorca spłaca comiesięczne raty, w ramach których ma prawo użytkować daną rzecz do końca obowiązywania umowy. Różnica polega na tym, że przy kredycie dochodzi się do uzyskania własności danej rzeczy. Z kolei w leasingu operacyjnym nigdy nie staniesz się właścicielem. Teoretycznie masz prawo wykupu na koniec, ale kwota transakcji zazwyczaj jest bardzo wysoka.

Co w takim razie dzieje się na koniec umowy? Po prostu zdajesz leasingobiorcy daną rzecz. Naturalnie w tym momencie możesz podpisać kolejną, z tą samą lub inną firmą, uzyskując dostęp do nowych dóbr trwałych. Ponieważ nie dochodzisz do przejęcia własności, pojawia się ważna zaleta – przystępne koszty finansowania.

Raty są dużo niższe niż w kredycie, gdyż spłacasz jedynie to kwotę utraty wartości danej rzeczy w czasie, gdy z niej korzystasz.

Sprawdź też: Leasing czy wynajem długoterminowy? Co lepsze?

Co to jest leasing operacyjny?

Leasing operacyjny, inaczej usługowy polega na czasowym oddaniu w użytkowanie środka trwałego w zamian za wnoszenie opłat za raty leasingowe. Leasing operacyjny możemy w pewnym stopniu porównać do wynajmu długoterminowego.

Do charakterystycznych cech leasingu operacyjnego można zaliczyć: 

korzystanie z leasingowanego przedmiotu bez uzyskania własności do niego,
przeniesienie kosztów amortyzacyjnych na leasingodawcę,
możliwość zaliczenia całej wartości raty do kosztów prowadzenia biznesu,
naliczanie podatku VAT oddzielnie do każdej raty - nie trzeba płacić go z góry,
umowa musi trwać przynajmniej tyle, ile wynosi 40% okresu typowej amortyzacji finansowanego dobra,
możliwość zdania przedmiotu po zakończeniu umowy - nie ma obowiązku wykupu.

Powszechnie utarło się, że leasing operacyjny dotyczy wyłącznie samochodów, ale to nieprawda. Faktycznie to auta są w ten sposób finansowane najczęściej, ale może to być również np. specjalistyczny sprzęt budowlany, maszyny przemysłowe, komputery, oprogramowanie, nieruchomości i wiele więcej.

Czym różni się leasing operacyjny od finansowego?

Na rynku powszechnie utarło się mówić po prostu o leasingu, jako opcji finansowania różnych inwestycji przedsiębiorców. W rzeczywistości jednak dzieli się go na operacyjny oraz finansowy. Czym odróżnia się to drugie rozwiązanie? W leasingu finansowym:

leasingobiorca od razu staje się właścicielem przedmiotu,
firma korzystająca z finansowania przejmuje na siebie koszty amortyzacyjne,
cały VAT trzeba opłacić z góry, na początku obowiązywania umowy,
minimalny okres leasingowania wynosi 12 miesięcy,
do kosztów uzyskania przychodu można zaliczyć tylko odsetkową część rat.

W leasingu finansowym raty są dużo wyższe, gdyż zazwyczaj na koniec umowy dochodzi do wykupu przedmiotu za stosunkowo niską kwotę.

Sprawdź też: Leasing operacyjny a finansowy – co lepsze?

Kiedy zdecydować się na leasing operacyjny?

Zastanawiasz się teraz, czy leasing operacyjny jest dedykowany właśnie Tobie? Wybór konkretnego rozwiązania zależy od indywidualnych potrzeb. To konkretne jest polecane przede wszystkim przy zakupie samochodów osobowych. Raty są niskie, a co kilkanaście miesięcy możesz wymieniać flotę. Do tego korzystasz z dużych ulg podatkowych.

Tak naprawdę leasing operacyjny to świetne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie ma konieczności dojścia do własności, a leasingowany sprzęt warto wymieniać regularnie. Dotyczy to więc również np. komputerów i sprzętu biurowego. Szybko się starzeje, traci na wartości i biorąc go w leasing operacyjny, będziesz mógł często go wymieniać.

Z kolei leasing finansowy jest polecany głównie tym osobom, które chcą daną rzecz użytkować długi czas. Dotyczy to np. firm budowlanych kupujących specjalistyczne, wykorzystywane potem latami maszyny. W podobnej sytuacji są rolnicy czy zakłady przemysłowe kupujące potężne maszyny.

Jeśli masz problem z wyborem konkretnej opcji, najlepiej wylicz sobie raty dla obu rodzajów leasingu. Na naszej stronie znajdziesz prosty w obsłudze kalkulator. Po prostu wypełnij wszystkie pola formularza, a nasz specjalista przygotuje kompletne zestawienie. Porównujemy oferty leasingu od najlepszych, wyłącznie sprawdzonych firm. Pomożemy Ci wybrać najlepszą opcję i przeprowadzimy przez cały proces załatwiania formalności.

Leasing operacyjny - korzyści

Ogromna popularność leasingu operacyjnego zdecydowanie nie jest przypadkowa. Wybór tego rozwiązania niesie za sobą mnóstwo korzyści, a o jednej z nich zdążyliśmy już wspomnieć. To oczywiście optymalizacja podatkowa, a więc naliczanie VAT-u do każdej raty i możliwość zaliczenia jej w całości do kosztów uzyskania przychodu.

Do innych ważnych korzyści należy zaliczyć:

możliwość wyboru, czy chce się wykupić dany przedmiot na koniec umowy czy jednak oddać go leasingodawcy,
brak konieczności zamrażania środków finansowych,
prosta procedura ubiegania o leasing - w większości przypadków,
niskie wymagania dotyczące leasingobiorców,
możliwość ubiegania się o leasing nawet przez przedsiębiorców dopiero wchodzących na rynek.

Leasing operacyjny dla osób prywatnych

Od jakiego czasu istnieje również specjalny leasing dedykowany osobom, które uzyskują dochody z innych źródeł, niż własna działalność. Jest to tzw. leasing konsumencki, który stanowi już typowy wynajem długoterminowy i dotyczy wyłącznie samochodów. Nierzadko określa się go nawet mianem auta w abonamencie.

Naturalnie w tym przypadku nie można liczyć na żadne ulgi podatkowe. Jednak z drugiej strony dla wielu osób może to być rozwiązanie atrakcyjne. Łatwiej otrzymać dziś leasing, niż kredyt!

Leasing operacyjny kalkulator

Zainteresowała Cię opcja finansowania inwestycji poprzez leasing operacyjny? Pamiętaj, że decydując się na to rozwiązanie, powinieneś bardzo dokładnie prześwietlić oferty dostępne na rynku. Im zrobisz to rzetelniej, tym większą zyskasz pewność, że wybrałeś możliwie najtańszą opcję.

Na szczęście zrobienie tego jest bardzo proste, wygodne i nie zajmuje dużo czasu – mamy dla Ciebie kalkulator leasingowy! Wypełniając formularz, pokazujesz, czego oczekujesz od takiego finansowania. Resztą zajmują się już nasi specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Prześwietlają rynek, wybierają oferty najlepszych leasingodawców i robią przejrzyste zestawienie.

Oblicz ratę leasingu za maszynę
Oblicz ratę leasingu za samochód