Vleasing.pl

Leasing operacyjny a finansowy – który jest lepszy?

Leasing operacyjny a finansowy – co wybrać? Ogromna popularność leasingu pośród przedsiębiorców nie jest kwestią przypadku. Obecnie jest to jedna z lepszych form finansowania różnych ważnych dla firm inwestycji. Ułatwia rozwój przedsiębiorstwom, a do tego pozwala im w efektywny sposób optymalizować własne koszty. Leasing pozwala kupować wiele rzeczy, w tym samochody, specjalistyczne maszyny przemysłowe, komputery, profesjonalne narzędzia, a nawet nieruchomości. Jesteś zainteresowany taką formą finansowania? W takim razie powinieneś znać różnice pomiędzy leasingiem operacyjnym, a finansowym. Sprawdź już teraz, który wybrać i która opcja jest lepsza.

Leasing operacyjny i finansowy - czy można finansować te same rzeczy?

Zacznijmy może od tego, że leasing operacyjny oraz leasing finansowy są identyczne w kwestii tego, co można finansować. Jeśli przedsiębiorca tylko chce, może kupować zarówno samochody, specjalistyczne maszyny, nieruchomości, wyposażenie medyczne i wiele innych rzeczy. Różnice jak zwykle tkwią w szczegółach i dziś z pewnością przyjrzymy się im nieco bliżej.

Wartym podkreślenia jest fakt, że w ostatecznym rozrachunku obie formy finansowania są korzystne dla przedsiębiorców, w szczególności porównując je do klasycznego kredytu. Jednak to, która z tych opcji będzie najlepsza, zależy w dużej mierze od charakteru firmy, jej wielkości oraz indywidualnych potrzeb.

Pamiętaj, że zaletą leasingu finansowego, jak i operacyjnego jest fakt, że stosunkowo łatwo uzyskać to finansowanie. Wymagania związane ze zdolnością kredytową są stosunkowo niewielkie, a do tego wielu przedsiębiorców załapuje się na tzw. uproszczoną procedurę wnioskowania.

Sprawdźmy więc dokładnie, czym różnią się od siebie oba te rodzaje leasingu.

Oblicz ratę leasingu za maszynę
Oblicz ratę leasingu za samochód

Leasing operacyjny - podstawowe zasady

Nie da się ukryć, że od wielu lat to właśnie leasing operacyjny cieszy się w Polsce największą popularnością. Sprzyja temu wiele dodatkowych korzyści, jaką może z niego osiągnąć duża część przedsiębiorców. Rozwiązanie to jest szczególnie polecane mniejszym firmom, które zazwyczaj mają mocno ograniczone środki finansowe. Do tego istotny jest fakt, że z leasingu operacyjnego skorzystają nawet przedsiębiorcy dopiero rozpoczynający prowadzenie biznesu.

Czym w takim razie charakteryzuje się to finansowanie? Przyjrzyjmy się jego podstawowym zasadom:

pozwala na sfinansowanie praktycznie każdego środka trwałego, w tym samochodów, których zdecydowanie dotyczy najczęściej,
leasingodawca przez cały okres trwania umowy jest właścicielem finansowanego środka trwałego,
leasingobiorca może, ale nie musi, dokonać na koniec wykupu - ewentualna kwota tej transakcji jest ustalana przy podpisywaniu umowy (zazwyczaj nie korzysta się z tego rozwiązania, gdyż jest ono mało opłacalne),
minimalny okres obowiązywania umowy to 24 miesiące, natomiast maksymalny zależy od oferty konkretnego leasingodawcy (zdarzają się nawet propozycje rozłożenia finansowania na 84 raty),
podatek VAT nalicza się oddzielnie do każdej opłacanej raty,
koszty związane z amortyzacją przejmuje na siebie leasingodawca.
takie kwestie, jak długość umowy, wysokość wpłaty wstępnej oraz m.in. rat można w dużym zakresie negocjować przed zdecydowaniem się na finansowanie.

Rozliczenia w leasingu operacyjnym

Niewątpliwie wybór konkretnego rodzaju leasingu w dużej mierze zależy od tego, jakie korzyści finansowane można z niego uzyskać. W przypadku opcji operacyjnej na pewno ogromną zaletą jest swoboda w rozliczaniu podatku VAT. Oczywiście możliwości odliczenia go od przychodów w dużej mierze zależą od wartości leasingowanego przedmiotu. Może to być od 50% do nawet 100%.

Kolejną ważną zaletą jest fakt, że w leasingu operacyjnym firma może zaliczyć do kosztów również całość opłacanych rat. Na tym jednak nie koniec, gdyż przedsiębiorca może rozliczać się także ze wpłaty wstępnej, jak i kosztów ponoszonych w czasie eksploatacji leasingowanych środków trwałych. Przynosi to wiele korzyści szczególnie w przypadku brania w leasing samochodu, gdzie koszty eksploatacyjne są bardzo wysokie.

Co ciekawe, do kosztów prowadzenia biznesu można zaliczyć również kwotę przeznaczoną na wykup środka trwałego po zakończeniu umowy. Choć w leasingu operacyjnym rzadko do tego dochodzi, to jednak warto o tym pamiętać.

Leasing finansowy - podstawowe zasady

Wiesz już, czym jest leasing operacyjny, a więc czas zająć się jego finansową odmianą. Ta niewątpliwie cieszy się mniejszą popularnością, ale zdecydowanie nie dlatego, że jest nieatrakcyjna. Wynika to z faktu, że z korzyści płynących z wykorzystania tego finansowania może skorzystać tylko pewna część firm. Z reguły na leasing finansowy decydują się większe przedsiębiorstwa i przede wszystkim te firmy, które potrzebują kupić bardzo kosztowne lub mało popularne środki trwałe. Oprócz tego jest to ciekawe rozwiązanie wtedy, gdy szuka się finansowania dla rzeczy objętych obniżoną stawką podatku VAT.

Sprawdźmy więc podstawowe zasady funkcjonowania tego finansowania:

przedmiotem leasingu może być praktycznie wszystko, a więc opcja finansowa jest tutaj zbieżna z operacyjną,
leasingobiorca staje się właścicielem środka trwałego z chwilą podpisania umowy z leasingodawcą,
strona korzystająca z finansowania ponosi koszty amortyzacyjne,
podatek VAT opłaca się w całości, z góry od razu po podpisaniu umowy,
umowę można podpisać na okres zaledwie 12 miesięcy, natomiast górna granica praktycznie nie istnieje (ilość rat zawsze można elastycznie dopasować do potrzeb),
leasing finansowy jest z zerowym wykupem - po zakończeniu umowy jej przedmiot od razu przechodzi w ręce leasingobiorcy, który od początku był jego właścicielem.

Rozliczenia w leasingu finansowym

Biorąc pod uwagę podatek VAT, możliwości rozliczenia go są dokładnie takie same w leasingu finansowym, jak operacyjnym. Tutaj jednak trzeba pamiętać o tym, że leasingobiorca opłaca cały podatek już w momencie podpisania umowy. To ważne, gdyż przedsiębiorca musi dysponować większą gotówką na start, niż przy leasingu operacyjnym.

Nieco gorzej wygląda sytuacja w przypadku samych rat. Tutaj firma może zaliczyć sobie do kosztów uzyskania przychodu wyłącznie ich część odsetkową.

Jednak z drugiej strony przedsiębiorca może się rozliczać z kosztów amortyzacyjnych. Tutaj, w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego, to leasingodawca przejmuje je na siebie, gdyż od razu po podpisaniu umowy staje się właścicielem środka trwałego. Nie ma również problemów z rozliczaniem kosztów eksploatacyjnych, np. przy leasingowaniu samochodów.

Leasing finansowy a operacyjny - najważniejsze różnice

Jeśli dokładnie zapoznałeś się z powyższymi informacjami, na pewno zauważyłeś, że wiele cech obu tych rodzajów leasingu jest wspólnych. Różnice pomiędzy nimi teoretycznie są niewielkie, ale w ostatecznym rachunku mają istotny wpływ na finanse firmy korzystającej z tego finansowania.

Z pewnością trzeba mieć na uwadze fakt, że leasing finansowy jest po prostu droższy. Już na początku trzeba się liczyć z wysoką wpłatą inicjacyjną. Do tego raty są dużo wyższe, gdyż celem tego finansowania jest dojście do własności. Zazwyczaj jest to leasing z tzw. niskimi wykupem, nierzadko na poziomie 1% wartości przedmiotu umowy. W efekcie leasingobiorca musi większość spłacić w ratach.

Tak pojawiła nam się kolejna ważna różnica, w leasingu finansowym leasingobiorca od razu jest właścicielem środka trwałego. W opcji operacyjnej jest nim leasingodawca, a własność może przejść na przedsiębiorcę ewentualnie w razie chęci wykupu. Jednak w tym przypadku kwota takiej transakcji nierzadko opiewa nawet na 50% wartości przedmiotu umowy, a więc jest bardzo wysoka.

W efekcie leasing operacyjny jest tańszy, ale za to utrudnia dojście do własności. Z racji niższych kosztów mniejsze są wymagania dotyczące kondycji finansowej firmy, która wnioskuje o uzyskanie finansowania.

Leasing finansowy a operacyjny - cechy wspólne

Skoro podsumowaliśmy najważniejsze różnice, to czas zrobić to samo dla cech wspólnych. Co łączy leasing operacyjny oraz finansowy? To przede wszystkim:

możliwość odliczenia podatku VAT, choć w różnych okresach czasu,
możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu opłat eksploatacyjnych,
dużo tańsze finansowanie w porównaniu do klasycznych kredytów bankowych,
opcja sfinansowania wielu rodzajów środków trwałych,
uproszczone procedury starania się o leasing,
możliwość skorzystania z finansowania przez początkujących przedsiębiorców.

Leasing operacyjny a finansowy - porównanie

Aby jeszcze bardziej ułatwić Ci podjęcie decyzji i wybór właściwego leasingu, postanowiliśmy przygotować przejrzyste zestawienie. W poniższej tabeli porównujemy podstawowe parametry obu rodzajów tego finansowania.

Rodzaj leasingu / Parametry finansowania
Leasing operacyjny
Leasing finansowy

Odpisy amortyzacyjne

Po stronie leasingodawcy.

Po stronie leasingobiorcy.

Rozliczanie podatku VAT

Zawsze wynosi 23% i jest naliczany oddzielnie do każdej raty.

Naliczany w całości po podpisaniu umowy, ale może być niższy, niż 23%. Przyjmuje taką stawkę, jaka dedykowana jest przedmiotowi umowy leasingowej.

Czas trwania umowy

Dolną granicę wyznacza 40% okresu tzw. standardowej amortyzacji.

Brak limitów, choć zazwyczaj minimum 12 miesięcy.

Co wlicza się do kosztów uzyskania przychodu

Opłaty eksploatacyjne i dodatkowe, wpłata wstępna, całość rat i podatek VAT.

Podatek VAT, część odsetkowa rat, opłaty eksploatacyjne.

Czy jest opłata wstępna?

Praktycznie zawsze.

Zazwyczaj nie ma lub jest minimalna.

Czy można wykupić przedmiot na koniec umowy?

Tak, ale nie jest to obowiązkowe.

Nie, przedmiot umowy od początku jest właściwością leasingobiorcy.

 

Znasz już najważniejsze różnice, a więc teraz nie pozostaje Ci nic innego, jak dokonać trafnego wyboru. Zanim to zrobisz, odpowiedz sobie jeszcze na kilka istotnych pytań:

czy leasingowany przedmiot jest objęty obniżoną stawką podatku VAT?
ile możesz maksymalnie przeznaczyć na wpłatę początkową?
czy koniecznie chcesz dojść do własności środka trwałego?
ile rat jesteś skłonny spłacać?
czy stać Cię na opłacenie całego podatku VAT z góry?

Dla kogo leasing operacyjny?

Z całą pewnością leasing operacyjny jest najlepszym rozwiązaniem wtedy, gdy chcesz sfinansować zakup samochodu. Sprawdza się też przy sprzęcie komputerowym i wszystkich rzeczach, które dość szybko tracą na wartości i często trzeba je wymieniać.

Leasing operacyjny to tak naprawdę długoterminowy wynajem. W efekcie raty są niskie, a po zakończeniu umowy po prostu zdajesz jej przedmiot. Do tego rozwiązanie to jest tańsze z racji wielu korzyści podatkowych. Teoretycznie możesz zdecydować się na leasing operacyjny i na jego zakończenie wykupić środek trwały, ale zazwyczaj się to nie opłaca.

Dla kogo leasing finansowy?

Z kolei leasing finansowy polecamy m.in. tym firmom, które finansują specjalistyczny sprzęt, np. maszyny przemysłowe czy budowlane. Wykup ich na własność jest dobrym rozwiązaniem, a leasingu może być sporo tańszy, niż kredyt.

Do tego jest to godna rozważenia opcja dla przedsiębiorców finansujących środki trwałe objęte obniżoną stawką podatku VAT. W takim przypadku leasing operacyjny zmusza do przepłacenia, gdyż wartość opłaty podatkowej zawsze wynosi 23%. W opcji finansowanej jest ona taka sama, jak podatku leasingowanego przedmiotu.

Leasing finansowy i operacyjny - który wybrać?

Z całą pewnością każdy leasing, zarówno operacyjny, jak i finansowy, bardzo ułatwia firmom finansowanie różnych inwestycji. Procedury starania się o niego są proste, wymagania stosunkowo niewielkie, a koszty zazwyczaj atrakcyjne. Obie te opcje pozwalają także na zakup praktycznie każdej rzeczy.

Ostateczny wybór konkretnego rozwiązania zależy po prostu od indywidualnych potrzeb firmy. Zdecydowanie polecamy skorzystanie ze specjalnego kalkulatora leasingu, który można znaleźć na naszej stronie. Dzięki niemu zyskasz dostęp do rzetelnego porównania różnych dostępnych na rynku ofert. Sprawdzisz koszty, warunki i tym samym łatwiej będzie Ci dokonać wyboru. Do tego korzystając z naszego kalkulatora, możesz liczyć na wsparcie specjalistów. Pomożemy Ci w znalezieniu najlepszego leasingu, odpowiemy na pytania i zapewnimy wsparcie w załatwianiu formalności.

Potrzebujesz finansowania, a nie wiesz którą opcję wybrać? Skontaktuj się z nami, dopasujemy najlepszą ofertę do Twoich możliwości finansowych oraz potrzeb.