Auta są dzisiaj dla większości przedsiębiorców podstawowym narzędziem pracy. Ich zakup można sfinansować na różne sposoby, ale niewątpliwie już od lat największą popularnością cieszy się leasing samochodu osobowego. Ty także planujesz kupić pojazd finansując go w ten sposób? Sprawdź w takim razie, jak wziąć auto w leasing.
Leasing operacyjny a finansowy samochodu
Zanim przejdziemy do konkretnych porad związanych z kupnem auta w leasingu, warto kilka słów wspomnieć o dwóch odrębnych formach tego finansowania. Jeśli zaczniecie przeglądać oferty, na pewno od razu rzuci Wam się w oczy coś ciekawego. Leasing samochodu osobowego może mieć charakter operacyjny lub finansowy. Jakie są różnice? Finalnie niewielkie, gdyż w obu przypadkach uzyskanie finansowania na zakup auta jest stosunkowo proste. Stanowi to niewątpliwie największą zaletę leasingu, ale jak to mówią, „diabeł tkwi w szczegółach”.
Operacyjny leasing samochodu osobowego
Zacząć należy od tego, że to rozwiązanie jest traktowane przez przepisy prawa jako usługa. Choć teoretycznie spłacamy raty za pojazd, to jednak w praktyce auto jest nam jedynie wynajmowane. Właścicielem przez cały czas trwania umowy pozostaje tutaj leasingodawca. W efekcie to on dokonuje wszystkich odpisów amortyzacyjnych.
Celem leasingu operacyjnego nie musi być spłacenie całej wartości pojazdu. Dzięki temu raty mogą być stosunkowo niskie. Na zakończenie umowy najczęściej pojazd można wykupić na własność. Kwota wykupu może być ściśle określona w umowie lub czasem stosuje się wykup za pewien procent wartości pojazdu.
Warto podkreślić, że przy opcji operacyjnej należy wnieść pewną wkład własny. Jego wysokość zależna jest od indywidualnych ustaleń pomiędzy leasingodawcą, a leasingobiorcą. Umowa taka nie może trwać krócej, jak 2 lata, ale z drugiej strony nie ma górnej granicy.
Finansowy leasing samochodu osobowego
W tej opcji leasingobiorca może dodać zakupiony pojazd do majątku własnej firmy. Nadal jednak nie jest jego właścicielem. Pozostaje nim leasingodawca do końca trwania umowy. W przeciwieństwie do opcji operacyjnej, tutaj celem rat jest spłacenie pełnej wartości pojazdu. Taki leasing samochodu osobowego sprawia więc, że na koniec umowy automatycznie leasingobiorca staje się właścicielem pojazdu. Można użytkować go dalej, już bez płacenia rat lub po prostu sprzedać.
Ponieważ auto wlicza się w majątek firmy, odpisów amortyzacyjnych dokonuje sam przedsiębiorca. Z racji konieczności spłacenia całej wartości pojazdu, raty są najczęściej wyższe, niż przy leasingu operacyjnym. Nie ma tutaj dodatkowo żadnych ograniczeń związanych z czasem trwania umowy. Najczęściej jednak w opcji finansowej umowy podpisywane są na 5 i więcej lat.
Leasing samochodu osobowego a podatek vat
Porównanie obu form leasingu mamy już za sobą, ale warto wspomnieć jeszcze bardzo pobieżnie o podatku VAT. Patrząc pod kątem finansowania zakupu auta kredytem, leasing zdecydowanie wygrywa tym, że przedsiębiorca może odliczać VAT od spłacanych rat. W przypadku kredytu taka opcja nie do końca jest możliwa.
Są pewne różnice w odliczeniach, zależnie od formy leasingu. Mamy dwie podstawowe, operacyjny i finansowy, o których wspominaliśmy już wcześniej. W opcji operacyjnej VAT odliczamy stopniowo, kolejno od każdej miesięcznej raty. W leasingu finansowym VAT odlicza się w całości z góry, tuż po podpisaniu umowy. To jedyne różnice związane z odliczaniem tego podatku.
Sporo jednak zmieniło się w tym, ile przedsiębiorca może w ogóle odliczyć VAT-u. Jeszcze do niedawna przepisy były w tej kwestii proste – odliczało się 100% podatku. Dzisiaj jest to trochę bardziej skomplikowane.
Zmiany w leasingu samochodu osobowego 2019
Pojawiły się jednak dodatkowo pewne limity. VAT odliczymy od tych aut, których wartość nie przekracza 150 tysięcy złotych. Wyższy limit jest tylko dla pojazdów elektrycznych – wynosi 225 tysięcy złotych. Co w takim razie w sytuacji, gdy auto jest droższe? Jeśli jego wartość wynosi na przykład 200 tysięcy złotych (nie ma silnika elektrycznego) to VAT odliczamy po prostu od kwoty maksymalnego limitu, czyli od 150 tysięcy złotych. Podobna reguła dotyczy wozów elektrycznych.
Jako ciekawostkę warto dodać, że w pewnym stopniu da się zrekompensować straty w przypadku, gdy zaliczamy się do 50-procentowego progu odliczenia. Można to bowiem zrobić dwukrotnie przy opcji operacyjnej. Najpierw co miesiąc odliczamy VAT od każdej raty, a później jeśli zdecydujemy się na wykup auta na własność, można to zrobić ponownie. Kupując zawieramy niejako zupełnie nową transakcję, gdyż leasing samochodu osobowego jest traktowany jako usługa.
Leasing samochodu osobowego oferty
Interesuje Cię najlepsza oferta na leasing samochodu osobowego? Zapraszamy zatem do wypełnienia naszego wniosku o leasing. Nasz specjalista ds. leasingu, przygotuje indywidualną ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb. Znajdziemy dla Ciebie najlepszą ofertę. Wypełnij wniosek.
Leasing samochodu osobowego w 2021 – ważne informacje
Z racji ogromnej popularności tej formy finansowania, na rynku mamy ogromny wysyp firm specjalizujących się w przygotowywaniu takich ofert. Ponieważ jest to wolna branża, to każda firma ustala własne zasady. Czytanie regulaminów oraz umów są tutaj więc podstawą wyboru możliwie najlepszej formy finansowania. Jest jednak kilka istotnych aspektów, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę.
Zweryfikuj wszystkie opłaty
Czytając ogólne warunki leasingu należy bardzo mocno skupić się na dodatkowych opłatach. Często okazuje się, że są one bardzo wysokie i pobierane od najdrobniejszych nawet kwestii formalnych. Warto skalkulować sobie, czy po doliczeniu tych opłat konkretny leasing samochodu osobowego naprawdę będzie opłacalny.
Czas istnienia firmy może mieć znaczenie
Leasing samochodu osobowego jest lepszy od kredytu w dużej mierze dlatego, że nie trzeba wykazywać się wieloletnim doświadczeniem na rynku. Teoretycznie nawet firma otworzona wczoraj, może dziś już ubiegać się o sfinansowanie auta. W praktyce jednak nie zawsze jest tak kolorowo. Nie wszyscy leasingodawcy podpisują umowy z takimi przedsiębiorcami. Dodatkowo w tym przypadku warunki finansowe najczęściej okazują się niestety gorsze.
Kwota wykupu auta
Jeśli decydujesz się na operacyjny leasing samochodu osobowego i masz zamiar wykupić później pojazd na własność, zwróć uwagę na warunki stawiane przez leasingodawcę. Niższa kwota wykupu będzie oznaczać wyższe raty i odwrotnie. Czasem lepiej więc zdecydować się na opcję finansową. Leasing operacyjny polecany jest przede wszystkim tym firmom, które chcą co kilka lat wymieniać flotę aut na nową.
Z autem używanym może być trudniej
Planując wciąć leasing samochodu osobowego nowego, nie trzeba obawiać się żadnych komplikacji. Leasingodawcy często współpracują z wieloma salonami i nierzadko mają ceny lepsze, niż bezpośrednio u dealera. Również w samym salonie bez problemu weźmiemy auto w leasing, podpisując umowę bezpośrednio z dealerem.
Problemy zaczynają się przy autach używanych. Teoretycznie można je leasingować, ale w praktyce nie każdy leasingodawca się na to godzi. Jeśli już jest taka możliwość, wydłuża się procedura wnioskowania. Potrzebna będzie między innymi precyzyjna wycena wartości rynkowej czy ocena rzeczoznawcy na temat stanu pojazdu. Granicą może być także wiek. Z naszego doświadczenia wynika, że wzięcie w leasing auta starszego, niż 5 lat, jest bardzo trudne.
Brak prawa jazdy nie musi być problemem
Wiele osób pyta nas, czy biorąc leasing samochodu osobowego trzeba mieć prawo jazdy. Absolutnie nie! Są sytuacje, w których przedsiębiorca sam nie może jeździć, ale zatrudnia pracowników, którzy potrzebują auta i mają uprawnienia do kierowania. Podpisując umowę, trzeba po prostu uzasadnić leasingodawcy cel posiadania takiego pojazdu. Najczęściej będzie trzeba również określić, które osoby konkretnie będą go użytkowały. Wydłuża to procedurę wnioskowania, ale nie zamyka drogi do tej formy finansowania.
Sprawdź też: Leasing samochodu
Kredyt czy leasing
W zasadzie warto odpowiedzieć na to pytanie przewrotnie – najlepsze jest sfinansowanie zakupu z własnej kieszeni…Zmieniło się jednak podejście przedsiębiorców do samochodów. Nie traktuje się ich już jak inwestycję, ale jako podstawowe narzędzie pracy, które i tak szybko ma podlegać wymianie. Zakup za gotówkę to zamrażanie pieniędzy, które można wykorzystać na inne, ważniejsze inwestycje.
Kredyt oraz leasing samochodu osobowego są więc wybierane najczęściej. Dlaczego jednak kredyty wyraźnie dzisiaj przegrywają? Przyczyn tego stanu rzeczy jest wiele, ale do najważniejszych zalicza się:
Kredyt może okazać się dobrym rozwiązaniem głównie wtedy, gdy planuje się zakup starszego auta. Banki nie zwracają uwagi na wiek i dlatego kredytem można sfinansować zakup każdego pojazdu.
Sprawdź też: Kredyt czy leasing?
Leasing samochodu osobowego – najczęstsze pytania
Oferując swoim Klientom pomoc w znalezieniu leasingu idealnie dopasowanego do potrzeb, możemy pochwalić się dużym doświadczeniem w tej branży. Znamy więc wątpliwości przedsiębiorców związanych z tym finansowaniem. Poruszymy teraz te, które pojawiają się zdecydowanie najczęściej.
Co się stanie w przypadku, gdy auto zostanie zniszczone lub skradzione?
Auta przez cały czas trwania umowy są ubezpieczone (w tym AC) i należą do leasingodawcy. Jeśli dojdzie do zniszczenia, przy którym naprawa nie jest opłacalna, umowa po prostu wygasa. Leasingodawca otrzyma odszkodowanie z ubezpieczenia. Zależnie od tego, jakie są warunki dla umowy, może on (lub nie) ubiegać się o zwrot części poniesionych strat od leasingobiorcy. Dotyczy to sytuacji, w której kwota odszkodowania nie pokrywa w całości strat. Sytuacja identycznie wygląda w przypadku kradzieży pojazdu.
Kradzież lub zniszczenie pojazdu – jak uchronić się przed tym finansowo?
Konieczność pokrycia strat nie napawa optymizmem i dlatego wiele osób pyta, czy można się przed tym zabezpieczyć. Jak najbardziej da się – wystarczy dodatkowo wykupić ubezpieczenie GAP. To właśnie taka polisa zrekompensuje ewentualne straty poniesione przez leasingodawcę. Do wyboru są polisy GAP w wersji finansowej, fakturowej lub indeksowanej.
Czy zawieszając działalność muszę zerwać umowę leasingu?
Niekoniecznie. Zazwyczaj przez pewien czas umowa dalej obowiązuje, chyba, że obie jej strony postanowią inaczej. Zawieszając działalność i nie zrywając umowy trzeba jednak liczyć się z kosztami. Raty za leasing samochodu osobowego trzeba nadal spłacić. Niestety w okresie zawieszenia nie będzie można odliczać od nich podatku VAT.
Masz więcej pytań? Zobacz: Auto w leasing
Znajdź najlepszy leasing samochodu osobowego
Choć uzyskanie tego finansowania jest proste, to jednak nie każda oferta musi być dla przedsiębiorcy atrakcyjna. Opcji jest wiele, a firm oferujących leasing naprawdę mnóstwo. Aby nie pogubić się w tym wszystkim i znaleźć najlepsze rozwiązanie, najlepiej zgłosić się do nas. Nasi doradcy dokładnie prześwietlą rynek i znajdą opcję leasingu idealnie dopasowaną do potrzeb. Zadbamy również o bezpieczeństwo przedsiębiorcy oraz o to, aby koszty leasingu nie były zbyt wysokie. Zapraszamy do kontaktu.