Vleasing.pl

Leasing zwrotny – komu się opłaca?

Leasing zwrotny to jedna z dostępnych form finansowania, która w niektórych sytuacjach pomaga poprawić sytuację finansową firmy, przywracając równowagę w jej budżecie. Czym dokładnie jest leasing zwrotny i dla kogo jest on szczególnie korzystnym rozwiązaniem? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Leasing zwrotny - co to jest?

Leasing zwrotny polega na sprzedaży środka trwałego leasingodawcy, którego jednak zgodnie z warunkami umowy cywilnoprawnej, wciąż może używać. W ten sposób użytkownikiem przedmiotu wciąż pozostaje przedsiębiorstwo, jednak formalnie należy on już do firmy leasingowej. W przypadku leasingu zwrotnego można spotkać się z formą leasingu operacyjnego, gdzie to firma leasingowa dokonuje odpisów amortyzacyjnych, jak i finansową – tutaj amortyzacja może zostać uwzględniona w kosztach przychodu firmy.

Leasing zwrotny na przykładzie

1. Pan Jan to przedsiębiorca, który potrzebuje środków finansowych na niezbędne wyposażenie swojej firmy. Najbardziej wartościową rzeczą, jaką posiada, jest jego samochód – jest on mu jednak potrzebny do pracy.

2. Pan Jan udaje się więc do leasingodawcy, omawia szczegóły transakcji i podpisuje umowę – w tym momencie właścicielem samochodu staje się leasingodawca, jednak pan Jan, w ramach leasingu, wciąż będzie mógł go używać.

3. W ten sposób, pan Jan uzyskuje środki finansowe na rozwój swojej firmy, użytkując swój samochód dalej.

4. Wraz ze spłatą ostatniej raty, pan Jan może zdecydować się na wykupienie z powrotem swojego auta lub ponowne skorzystanie z leasingu zwrotnego, dzięki czemu będzie miał dodatkowe środki na niezbędne wydatki związane z firmą.

Kto może skorzystać z leasingu zwrotnego i dlaczego jest on opłacalny?

Leasing zwrotny to rodzaj finansowania, z którego najczęściej korzystają osoby prowadzące działalność gospodarczą – w ten sposób mogą otrzymać niezbędne środki finansowe, bez konieczności wyprzedawania majątku należącego do firmy. Jest to forma leasingu korzystna zwłaszcza dla przedsiębiorców mających chwilowo problemy z płynnością finansową lub potrzebujących zastrzyku gotówki na dalsze inwestycje. 

po co firmie polisa oc obraz 2

Dzięki leasingowi zwrotnemu można w prosty sposób uzyskać środki na spłatę innych obciążających zobowiązań. Dodatkowa gotówka może okazać się niezwykle pomocna również w przypadku zarobków sezonowych, kiedy przez kilka miesięcy sytuacja finansowa firmy nie przedstawia się najlepiej. Możliwość dalszego użytkowania przedmiotu sprawia, że przedsiębiorstwo może funkcjonować swobodnie, unikając niepotrzebnych przestojów. Leasing zwrotny jest również dużo korzystniejszy niż kredyt lub pożyczka, ze względu na nieobciążające raty oraz korzyści na tle podatkowym.

Warto zaznaczyć, że leasing zwrotny wcale nie jest przeznaczony dla firm znajdujących się aktualnie w trudnej sytuacji finansowej – mogą zdecydować się na tą opcję również przedsiębiorcy, którzy mają niepowtarzalną okazję na owocną inwestycję, jednak nie są w stanie jednorazowo zapłacić wysokiej sumy. 

Dodatkową zaletą tej formy finansowania jest też fakt, że każdy przedmiot, po uregulowaniu ostatniej raty leasingowej, można z powrotem wykupić na własność. Kiedy jednak nie ma takiej potrzeby, po zakończeniu umowy można spisać nową, ponownie otrzymując środki finansowe na rozwój swojej firmy.

Przedmioty leasingu zwrotnego

Do przedmiotów leasingu zwrotnego zaliczają się należące do przedsiębiorcy środki trwałe. Najczęściej są to różnego rodzaju pojazdy, maszyny, sprzęty oraz nieruchomości. 

W przypadku chęci skorzystania z tej formy finansowania, wyceny dokonuje doświadczony rzeczoznawca, określając stan rzeczy na dzień, w którym podpisana zostanie umowa. Niekiedy zdarza się, że wartość ze sprzedaży przedmiotu będzie niższa niż oczekiwał jej właściciel, co stanowi akurat wadę leasingu zwrotnego. Opodatkowanie sprzedaży środka trwałego sprawia natomiast, że cała transakcja wymaga opłaty podatku dochodowego i podatku VAT – przedsiębiorca może jednak wliczać w koszty raty leasingowe, rozliczając VAT.

SPRAWDŹ TEŻ NASZĄ OFERTĘ:

Leasing zwrotny – podsumowanie

Leasing zwrotny to korzystna opcja zarówno dla przedsiębiorców, którzy zmagają się z przejściowymi kłopotami na tle finansowym, jak i tych, którym aktualnie brakuje gotówki na rozwój firmy. Dzięki sprzedaży środków trwałych przy pomocy leasingu zwrotnego nie ma konieczności wyprzedawania majątku firmy – przedmioty można wciąż użytkować, płacąc jedynie raty leasingowe. Wysokość rat jest dopasowana do możliwości leasingobiorcy, co sprawia, że są one znacznie mniej obciążające niż raty kredytu lub pożyczki gotówkowej.

Ponadto, procedury w tym przypadku nie są czasochłonne – decyzja o przyznaniu finansowania zapada często jeszcze tego samego dnia, w którym złożony został wniosek. Warto również wspomnieć o możliwości wliczenia rat leasingowych w koszty przychodu, jednak ze względu na konkretne wymagania wobec leasingobiorcy pod tym względem, najlepszym wyjściem jest skorzystanie z pomocy fachowego doradcy, który będzie w stanie zaproponować najbardziej atrakcyjną ofertę.

Sprawdź też nasze inne artykuły:

Piotr Polak

Kilkanaście lat temu rozpocząłem przygodę ze światem finansowym i od tego czasu ciągle i aktywnie jestem w branży. Od kilku lat spełniam się jako dziennikarz i pomagam konsumentom oraz przedsiębiorcom wybierać najlepsze produkty i usługi finansowe. Piszę dla vleasing.pl o prawach konsumentów i pomagam poruszać się w gąszczu skomplikowanych usług finansowych.