Vleasing.pl

Podpisanie umowy leasingu – na co zwrócić uwagę?

Leasing od wielu lat cieszy się dużą popularnością wśród przedsiębiorców jako forma finansowania inwestycji. Jego popularność wynika z wysokiej dostępności i często niższych kosztów w porównaniu z kredytem. Jeśli rozważasz skorzystanie z leasingu, warto dokładnie przeanalizować dostępne oferty. Na co zwrócić uwagę i jakie aspekty mogą sugerować, że dana umowa leasingowa nie jest korzystna? W artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania oraz wskazówki od branżowych specjalistów.

podpisanie umowy leasingowej obraz 1

Przede wszystkim przeanalizuj wiele ofert leasingu

Na początek bardzo ważna wskazówka – chcąc podpisać umowę leasingową, unikaj skupiania się na ofercie wyłącznie jednego leasingodawcy. W tym celu możesz osobiście kontaktować się z wieloma podmiotami specjalizującymi się w udzielaniu takiego finansowania. Rozwiązanie to ma jednak pewne wady – po pierwsze wymaga czasu, a po drugie do przeanalizowania ofert niezbędna jest szeroka wiedza z zakresu leasingu.

Z tego powodu warto wybrać rozwiązanie alternatywne, jakim jest kontakt z doradcą leasingowymSpecjalista najpierw dokładnie pozna Twoje oczekiwania względem leasingu oraz sytuację finansową, a następnie na tej podstawie wybierze odpowiednie oferty. Przeanalizuje przy tym propozycje wielu leasingodawców, przedstawiając najlepsze w formie przejrzystego zestawienia. Dodatkowo szczegółowo wyjaśni Ci wszelkie zawiłości związane z tym finansowaniem oraz udzieli wsparcia w załatwieniu formalności. 

Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę leasingową?

Jeśli zdecydujesz się samodzielnie poszukiwać najlepszych ofert leasingu, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci dokonać właściwego wyboru. 

Analizując konkretne propozycje od leasingodawców, zwróć szczególną uwagę na:

Dodatkowo warto sprawdzić opinie innych klientów na temat leasingodawcy. Dobre recenzje mogą świadczyć o solidności firmy i przejrzystości warunków umowy, co jest równie istotne jak same parametry finansowe oferty.

1. Zweryfikuj realny koszt leasingu

Kierowanie się tylko miesięczną ratą leasingu to za mało, aby wiedzieć, z jakimi wydatkami może wiązać się to finansowanie. Do powyższej opłaty dojdą bowiem jeszcze koszty dodatkowe, dlatego koniecznie zapoznaj się z ich wysokością.
Najważniejsze z nich to:

Szczegółowe informacje na ten temat zawsze znajdziesz w warunkach umowy, a konkretniej w tabeli opłat i prowizji.

Sprawdź koniecznie ➡️ Koszt leasingu – jak go obliczyć? 

2. Przy wykupie, zweryfikuj warunki transakcji

Pamiętaj, że tylko w przypadku leasingu finansowego na zakończenie umowy automatycznie stajesz się właścicielem przedmiotu. W leasingu operacyjnym wykupienie środka trwałego jest możliwe tylko wtedy, gdy po spłaceniu ostatniej raty zdecydujesz się na ten krok. Jeśli masz taki plan, przed podpisaniem umowy koniecznie zapoznaj się z warunkami wykupu.

Przede wszystkim sprawdź, jakie formalności musisz spełnić, aby dokonać takiej transakcji. Ważne jest również, aby kwotę wykupu negocjować jeszcze przed podpisaniem umowy leasingowej. Upewnij się, że jest ona dla Ciebie akceptowalna, a jeśli nie – spróbuj wynegocjować lepsze warunki.

Sprawdź koniecznie ➡️ Leasing operacyjny a finansowy – który jest lepszy?

3. Poznaj wielkość kary umownej dla wybranego leasingu

Nawet jeśli w momencie podpisywania umowy Twoja sytuacja finansowa jest doskonała i jesteś gotowy płacić raty przez określony czas, tak nigdy nie wiesz, co przyniesie przyszłość. W razie przedwczesnego jej zerwania, leasingodawca zapewne naliczy karę umowną, dlatego koniecznie zweryfikuj jej wysokość. Opłata ta może być pobrana również w związku ze złamaniem warunków leasingu – np. udostępnienie leasingowanego przedmiotu osobie trzeciej. Jednocześnie pamiętaj, że leasingodawca nie ma prawa naliczyć kary umownej w związku z opóźnieniami w płatności.

Sprawdź koniecznie ➡️ Rezygnacja z leasingu – kiedy wypowiedzenie umowy leasingu jest możliwe?

4. Cesja umowy leasingu i wcześniejszej jej zakończenie – zapoznaj się z warunkami

Wspomniane ryzyko konieczności zapłacenia kary przy wcześniejszym zakończeniu umowy to jedno. Powinieneś bowiem zwrócić uwagę również na to, na jakich warunkach może się to odbyć. Warto mieć tego świadomość, gdyż nigdy nie możesz mieć pewności, czy z różnych przyczyn losowych nie będziesz musiał przedterminowo zamknąć tego finansowania. Zwróć przy tym uwagę na to, jakie są Twoje możliwości w zakresie wykupu finansowanego środka trwałego, jeśli zerwiesz umowę przed terminem.

Kluczowa jest również weryfikacja warunków oraz kosztów dokonania cesji umowy leasingu. Z czego to wynika? Gdyż tylko w taki sposób będziesz mógł pozbyć się obciążenia finansowego w razie różnych problemów bez przedwczesnego zrywania umowy i płacenia kary. Jeśli leasingodawca wyrazi na to zgodę, możesz sprzedać finansowany przedmiot innej osobie, która przejmie na siebie zobowiązania związane z leasingiem. Wymaga to jednak dokonania cesji.

5. Poznaj warunki, na jakich możesz korzystać z leasingowanego przedmiotu

Pamiętaj, że leasingowany środek trwały formalnie pozostaje własnością leasingodawcy przez cały okres obowiązywania umowy. Z tego powodu kluczowe jest, abyś dokładnie zapoznał się z warunkami korzystania z niego. Na przykład w przypadku samochodów możesz mieć określony limit kilometrów. Do tego dopuszczenie do kierowania osoby trzeciej może wiązać się z koniecznością uzyskania zgody, a i zapewne bez pozwolenia nie będziesz mógł wprowadzać modyfikacji w pojeździe.

Koniecznie zwróć także uwagę na kwestie związane ze zużyciem leasingowanej rzeczy. Jeśli na zakończenie umowy będzie ono zbyt duże, leasingodawca może domagać się np. pokrycia wynikających z tego strat.

Leasing możesz w dużym zakresie dopasować do swoich potrzeb

Pamiętaj, że leasingodawcy zwykle są bardzo elastyczni w zakresie warunków, na jakich udzielają finansowania. Oznacza to, że możesz je negocjować i tym samym dopasowywać do własnych potrzeb. Jednocześnie zwróć uwagę na formę danego leasingu. Najczęściej wybierany to operacyjny oraz finansowy, ale ciekawą opcją w niektórych przypadkach jest również leasing zwrotny.

Najczęściej dotyczy on nieruchomości. W ramach leasingu zwrotnego przedsiębiorca najpierw sprzedaje leasingodawcy np. jakiś budynek, a następnie leasinguje go od niego, mogąc na koniec dokonać wykupu. Celem jest tutaj odmrożenie środków finansowych, które można przeznaczyć np. na różne istotne inwestycje.

Masz więcej pytań? Skorzystaj z pomocy specjalistów od leasingu
Jeśli po przeczytaniu tego artykułu nadal masz wątpliwości lub pytania dotyczące podpisania umowy leasingowej, skontaktuj się z naszymi specjalistami. Jesteśmy gotowi dostarczyć Ci dopasowane rozwiązania i wsparcie.