Vleasing.pl

Pożyczka leasingowa, a leasing – co wybrać?

Obecnie przedsiębiorcy mają do wyboru wiele sposobów sfinansowania maszyn, samochodów i innych środków trwałych dla swojej firmy. Zainteresowani przedsiębiorcy mogą wybrać spośród takich opcji jak kredyt, leasing, czy pożyczka leasingowa. Te wszystkie rozwiązania wiele łączy, ale także dzieli. Ostatnimi czasy szczególnie dużą popularnością cieszy się pożyczka leasingowa. Czym ona jest? Jak działa ta forma finansowania środków trwałych? Jakie ma zalety? Czy pożyczka leasingowa to lepszy wybór niż leasing? Przekonaj się!

Czym jest pożyczka leasingowa?

Pożyczką leasingową nazywamy formę finansowania, która łączy najlepsze cechy kredytu i leasingu. Jej udzielaniem zajmują się wyspecjalizowane w tego typu produktach firmy leasingowe – jest to strona finansująca, z kolei stroną korzystającą są przedsiębiorcy, którzy kupują za pozyskane pieniądze maszyny, urządzenia, pojazdy i różnego rodzaju wyposażenie, wykorzystywane w firmie. 

To, na ile będzie możliwe zaciągnięcie pożyczki leasingowej, zależy w dużej mierze od zdolności kredytowej osoby, która chce ją pozyskać. Taką umowę podpisuje się zwykle na okres od 6 miesięcy aż do nawet 10 lat! Można zatem śmiało powiedzieć, że jest to niezwykle elastyczne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród przedsiębiorców z różnych branż. Bardzo często okazuje się korzystniejsze w porównaniu z leasingiem. Dużą zaletą pożyczki leasingowej jest to, że ta może być przyznana znacznie szybciej i na podstawie mniejszej ilości dokumentów (choć to też nie reguła, ponieważ często leasing możliwy jest w procedurze uproszczonej). 

Zobacz nasz artykuł: ➡️ Doradca leasingowy – znajdź kompetentnego partnera

pożyczka leasingowa a leasing obraz 2-min

Leasing - co to jest?

Leasing jest bardzo popularny już od wielu lat. Jest to umowa, dzięki której klient może korzystać z określonej rzeczy w zamian za regularne opłacanie ustalonych rat. Opisywana umowa leasingu jest zawierana na konkretny okres, choć zazwyczaj są to 2-4 lata. Najpierw jednak konieczne jest sprawdzenie zdolności leasingowej klienta, aby zyskać pewność, iż zainteresowana osoba jest wiarygodnym przedsiębiorcą. Co najczęściej bierze się w leasing? Najpopularniejszym wyborem są zdecydowanie samochody i maszyny, pozwalające na usprawnienie, przyspieszenie lub rozszerzenie produkcji i tym samym umożliwiające rozwój firmy.

Czym pożyczka leasingowa różni się od leasingu?

Najważniejszą różnicą jest to, że w przypadku pożyczki leasingowej zakupiony przedmiot należy do przedsiębiorcy (a nie firmy leasingowej). Ma to bardzo duże znaczenie, ponieważ wtedy przedsiębiorcy przysługuje prawo do odpisów amortyzacyjnych. Istnieje także możliwość wliczenia w koszty uzyskania przychodu prowizji, odsetek od zaciągniętej pożyczki leasingowej i rozmaitych wydatków związanych z eksploatacją środków trwałych. Pod tym względem pożyczka leasingowa okazuje się dużo lepsza niż klasyczny leasing (w tym przypadku właścicielem jest leasingodawca). Następną ważną różnicą jest okres, na jaki zawiera się umowę. W przypadku pożyczki leasingowej nie jest on ograniczony przepisami. Właściwie tutaj wszystko zależy od wewnętrznych ustaleń firmy leasingowej. Okres ten może być okres krótszy bądź dłuższy (może trwać nawet 12 lat!). 

Pożyczka leasingowa - na co da się ją przeznaczyć?

Przedsiębiorcy bardzo często decydują się na pożyczkę leasingową, ponieważ może być bardzo pomocna w rozwoju firmy. Dzięki takiej pożyczce istnieje możliwość zakupu pojazdów takich jak np. samochód osobowy, czy ciężarowy. Oczywiście można też ją przeznaczyć na różne maszyny rolnicze, które usprawnią pracę w gospodarstwie. 

Właściwie odpowiedź na pytanie, na co można przeznaczyć pożyczkę leasingową, zależy od rodzaju działalności gospodarczej. Może być sposobem na pokrycie zakupu potrzebnych komputerów i innych sprzętów z branży IT. Pożyczka leasingowa jest też rozwiązaniem, gdy chcesz kupić za nią np. urządzenia medyczne niezbędne, aby móc otworzyć gabinet dentystyczny. Co więcej, to także dobra opcja, gdy chcesz kupić nieruchomość na siedzibę firmy. 

Jeśli jesteś zainteresowany pożyczką leasingową lub leasingiem, zapraszamy do kontaktu.

Kto powinien rozważyć pożyczkę leasingową?

Pożyczka leasingowa to korzystne rozwiązanie szczególnie dla osób, które chciałyby skorzystać z dłuższego okresu kredytowania (a to wiąże się z możliwością obniżenia raty). Bardzo często rozważają ją przedstawiciele zawodów zwolnionych z podatku VAT, rolnicy, firmy ubiegające się o dotacje UE,  a także osoby wykonujące usługi bez działalności gospodarczej. 

pożyczka leasingowa a leasing obraz 3-min

Warto pamiętać, że pożyczka leasingowa może być wpisana w koszt prowadzenia działalności gospodarczej i nie musi być objęta podatkiem od towarów i usług, zatem stanowi ciekawą opcję dla przedsiębiorców, którzy chcieliby kupić używane pojazdy lub maszyny od indywidualnych sprzedawców.

Firmy mające w ofercie pożyczki leasingowe podczas oceny wniosków o przyznanie pożyczki biorą pod uwagę własne procedury. Zwykle oznacza to uproszczoną procedurę, mniejszą liczbę formalności i szybką decyzję – tę można otrzymać już nawet po 7 dniach od złożenia wszystkich niezbędnych dokumentów.

Zanim jednak zdecydujesz się na pożyczkę leasingową, koniecznie musisz wiedzieć, że jest to rozwiązanie, które ma wpływ na obniżenie zdolności kredytowej, natomiast klasyczny leasing nie ma na nią żadnego wpływu.

 

Pożyczka leasingowa a leasing operacyjny: ile czasu może trwać umowa? 

Inną różnicą pomiędzy pożyczką leasingową a leasingiem jest czas, na który podpisuje się umowę. Wybierając leasing operacyjny, powinien on wynosić minimum 40% okresu amortyzacji określonego przedmiotu, z kolei w przypadku leasingu finansowego i pożyczki leasingowej okres to od 6 do 120 miesięcy. Można powiedzieć, że każde z tych rozwiązań jest elastyczne. Dzięki możliwości rozłożenia płatności na raty można obniżyć wysokość raty, co na pewno docenią szczególnie przedsiębiorcy na początku rozwijania swojej firmy. 

Jak księguje się pożyczkę leasingową? 

Księgowanie pożyczki leasingowej opiera się na nieco innych zasadach, niż ma to miejsce w przypadku leasingu operacyjnego, ale mimo wszystko wciąż można odliczyć podatek VAT. Jak to wygląda? Co z kosztami osiągnięcia dochodu? 

Pożyczka leasingowa a koszty osiągnięcia dochodu

Według obowiązującego prawa jako koszt podatkowy można zaliczać część odsetkową raty. Istotną informacją jest to, że do raty pożyczki leasingowej nie dolicza się podatku VAT, natomiast rata leasingowa jest powiększana o 23% VAT. Jeśli chodzi o wartość miesięcznych zobowiązań przy posiadaniu kredytu lub pożyczki, to będzie ona niższa. Trzeba jednak pamiętać o tym, że pożyczka leasingowa (zupełnie tak samo jak kredyt bankowy) obniża zdolność kredytową firmy.

Pożyczka leasingowa a VAT

Pożyczkę leasingową pod względem prawnym traktuje się nie jak leasing, a kredyt. Przedmiot, który zostanie sfinansowany w ramach pożyczki leasingowej, automatycznie staje się własnością pożyczkobiorcy, a nie firmy leasingowej. To natomiast oznacza, że to pożyczkobiorca dokonuje amortyzacji przedmiotu i może odliczyć VAT. Tylko jednorazowo możliwe jest dokonanie odpisu. Istnieje też możliwość rozłożenia amortyzacji na kilkadziesiąt miesięcznych rat.

Sprawdź też naszą ofertę na:

Zachęcamy również do sprawdzenia naszych produktów: