Łatwa dostępność aut na rynku pierwotnym i wtórnym sprawia, że raczej nikt nie ma problemów ze znalezieniem tego wymarzonego modelu. Problemy zaczynają się jednak przy finansowaniu i dlatego wiele osób zastanawia się, czy pożyczka na samochód nie będzie najlepszym rozwiązaniem. Pożyczka to jednak pojęcie dość szerokie. Dzisiaj sprawdzimy więc, jakie są opcje sfinansowania pojazdu i z czym każda z nich może się wiązać.
Za gotówkę zawsze będzie najtaniej kupić samochód
Naturalnie trzeba zacząć od tego, że każda pożyczka na samochód będzie wiązała się z kosztami. Raz są one wyższe, a raz niższe, ale zawsze będzie trzeba do auta dopłacić. Teoretycznie pewną alternatywą może być wzięcie auta w leasing. Dzisiaj opcja taka jest dostępna również dla osób prywatnych. Leasing w tym przypadku nierzadko określany jest mianem wynajmu długoterminowego. Nadal jednak dostępność tej formy finansowania jest dość marna, a więc i możliwości w znalezieniu ciekawej opcji niewielkie.
Kredyt pozostaje więc jak na razie najlepszym rozwiązaniem wtedy, gdy potrzebne jest nowe auto, ale nie ma na nie gotówki.
Sprawdź: Leasing samochodu osobowego
Pożyczka na zakup samochodu
No dobrze – mamy już upatrzone auto, nie możemy zakupić go za gotówkę, więc decydujemy się na pożyczkę. Stajemy tutaj przed wyborem jednej z trzech głównych opcji:
Przyjrzyjmy się teraz po kolei każdej z nich i sprawdźmy, czym się charakteryzują.
Kredyt na samochód
W dużej mierze to rozwiązanie może okazać się najlepszym z możliwych, szczególnie dla osób kupujących auta nowe lub maksymalnie kilkuletnie. Czym charakteryzuje się taki kredyt? Klasyczna pożyczka bankowa jest udzielana na dowolny cel. Dostajemy gotówkę i możemy wydać ją, na co tylko chcemy. Kredyt gotówkowy na samochód jest, jak sama nazwa wskazuje, dedykowany pod konkretny produkt. Zabezpieczeniem takiej pożyczki jest więc auto.
W efekcie banki mogą stosować nieco mniejsze wymagania wobec kredytobiorców, a więc teoretycznie taka pożyczka na samochód jest łatwiejsza do zdobycia. Niższe może być także oprocentowanie, gdyż auto stanowi zabezpieczenie. Nierzadko banki są skłonne sfinansować nawet 100% wartości auta, choć często trzeba się liczyć z wymogiem wpłaty własnej.
Wadą natomiast może być to, że bank w takiej sytuacji staje się współwłaścicielem pojazdu i jest nim tak długo, jak długo pojazd nie zostanie spłacony. Rodzi to problemy głównie wtedy, gdy przed spłaceniem kredytu postanowimy auto sprzedać. Pewną wadą jest też wymaganie przez bank wykupowania polisy AC, przynajmniej do zakończenia umowy kredytowej. To podnosi koszt i z tego powodu taka pożyczka na samochód jest opłacalna dla osób kupujących pojazdy nowe. Mają one dużą wartość i większość i tak kupuje AC, aby uchronić się na wypadek uszkodzenia czy kradzieży.
Kredyt na dowolny cel
To już nie jest typowa pożyczka na samochód, a standardowy kredyt bankowy, z którego wiele osób korzystało pewnie nie raz. Po prostu wnioskujemy w banku o określoną kwotę kredytu, wypełniamy wnioski i czekamy na decyzję. Gdy będzie pozytywna, pieniądze trafiają na nasze konto. Możemy wykorzystać je na zakup auta, zrobienia pierwszego serwisu i co tylko nam się podoba.
W tej opcji bank nie staje się więc współwłaścicielem pojazdu. Nie ma również obowiązku opłacania polisy AC. Z drugiej jednak strony takie kredyty są zazwyczaj wyżej oprocentowane. Trudniej je także uzyskać. Bank nie ma zabezpieczenia majątkowego i wymaga mocniejszej zdolności kredytowej. Tę opcję polecamy szczególnie osobom kupującym starsze samochody, warte kilka do kilkunastu tysięcy złotych. Taka pożyczka na samochód jest atrakcyjna również wtedy, gdy zakup częściowo chcemy sfinansować gotówką z własnej kieszeni.
Pożyczka na samochód w instytucji pozabankowej
Nic nie stoi oczywiście na przeszkodzie, aby auto sfinansować z pomocą firmy udzielającej pożyczek. Nie polecamy jednak tego rozwiązania nikomu. Do takich firm najczęściej zgłaszają się osoby, które z jakichś powodów nie dostaną kredytu. Powodem najczęściej jest niska zdolność kredytowa, duże zadłużenie czy zła historia w BIK. Pożyczki tego typu są bardzo kosztowne. O ile można wspomóc się w ten sposób jadąc na wakacje, tak zakup auta ze wsparciem parabanku nie jest dobrym pomysłem.
Pożyczka na samochód u dealera
Zapewne wiele osób słusznie zauważyło, że jest jeszcze jedna opcja sfinansowania auta – kredyt bezpośrednio u dealera. Dotyczy to w dużej mierze auto nowych prosto z salonu, ale…u dealera często można kupić także auto używane. Klienci kupujący nowe samochody mogą zostawiać swoje w rozliczeniu. Teoretycznie pojazd taki powinien mieć udokumentowaną historię i być w bardzo dobrym stanie.
Nie zagłębiając się jednak w szczegóły, pożyczka na samochód u dealera również może być dobrym rozwiązaniem. Często warunki są bowiem atrakcyjniejsze niż w bankach. Ponieważ ponownie zabezpieczeniem jest samo auto, otrzymanie pożyczki u dealera może nie być wielkim wyzwaniem.
Pożyczka na samochód kalkulator
Nie ma co ukrywać, większość osób kupuje jednak auta na kredyt, a przynajmniej częściowo wspomaga się wzięciem pożyczki. Ofert tego typu na rynku jest mnóstwo, ale wbrew pozorom znalezienie tej najlepszej nie jest proste. Licząc na tanie finansowanie auta, nie można wybrać pierwszej lepszej oferty z brzegu. Bardzo możliwe, że u konkurencji jest taniej i ogólne warunki są lepsze. Co w takim razie zrobić?
Najlepiej porównać możliwie najwięcej ofert z rynku. Nie trzeba tutaj tracić swojego czasu – my możemy się tym zająć! Nasi agenci współpracują z wieloma bankami, dzięki czemu szybko porównujemy oferty. Pożyczkę dopasowujemy do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Weryfikujemy także umowy i gwarantujemy tym samym Klientom najwyższy poziom bezpieczeństwa. Zapraszamy do kontaktu!