Vleasing.pl

Rejestracja samochodu w leasingu – jak przebiega i ile trwa?

Każde auto przed dopuszczeniem do ruchu drogowego powinno zostać zarejestrowane w wydziale komunikacji. Obowiązek ten należy spełnić w terminie 30 dni od daty jego nabycia. W poniższym artykule dowiesz się, kto dokonuje rejestracji samochodu w leasingu oraz jakie wiążą się z tym opłaty, a także poznasz inne ważne kwestie związane z rejestracją samochodu w leasingu. 

Kto rejestruje samochód w leasingu?

Firma leasingowa jest jedynym właścicielem użytkowanego samochodu, dopiero po rozwiązaniu umowy leasingobiorca ma prawo zarejestrować pojazd w Wydziale Transportu samodzielnie.

Pracownik firmy leasingowej podpisuje umowę na leasing samochodu z leasingobiorcą, który płaci opłatę wstępną i pokrywa wszystkie inne niezbędne koszty z góry, a następnie leasingodawca dokonuje niezbędnej rejestracji. W ten sposób przedsiębiorcy mogą zaoszczędzić cenny czas i nie muszą załatwiać przy tym wielu formalności. Rejestracją samochodu w leasingu zajmuje się zatem pracownik firmy leasingowej, przedsiębiorca nic nie musi robić w tym kierunku. 

Rejestracja samochodu a ubezpieczenie

Przed złożeniem wniosku o rejestrację samochodu, konieczne jest  wykupienie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Firmy leasingowe mogą narzucić przedsiębiorcom szczegółowe warunki ubezpieczenia i wyznaczyć konkretne firmy. Jeżeli leasingobiorca chce sam wybrać umowę, wymagana jest w tym przypadku zgoda leasingodawcy, który może pobrać za to dodatkową opłatę, wynoszącą zwykle do kilkuset złotych rocznie. Wielu przedsiębiorców decyduje się jednak mimo wszystko na zawarcie ubezpieczenia samochodu w leasingu na własną rękę. 

Ile kosztuje rejestracja samochodu w leasingu?

Leasingobiorca ponosi rzeczywiste koszty rejestracji pojazdu w urzędzie oraz wszelkie dodatkowe koszty pobierane przez firmę leasingową z tego tytułu. Koszty najczęściej wynoszą 180,50 zł. Jeśli chcesz zarejestrować swój pojazd pochodzący zza granicy, będziesz musiał uiścić dodatkową opłatę w wysokości 75,50 zł.

Rejestracja samochodu po wykupie

Wykupienie auta po zakończeniu okresu trwającej umowy oznacza zmianę właściciela danego pojazdu. Wraz z tym momentem, staje się nim dotychczasowy leasingobiorca, który aby móc legalnie go użytkować, musi zarejestrować pojazd na swoje dane.

Wykupując leasingowany samochód, staje się on własnością dotychczasowego leasingobiorcy. Firma leasingowa natomiast przesyła nowemu właścicielowi pojazdu fakturę VAT wykupową, kartę pojazdu oraz aktualny numer KRS. Wraz z dostarczonymi oraz posiadanymi wcześniej dokumentami, czyli dowodem rejestracyjnym i tablicami, należy udać się do swojego wydziału komunikacji w celu wypełnienia właściwego wniosku. Należy również pamiętać, że auto musi posiadać aktualne badanie techniczne.

Rejestracja samochodu w leasingu w dowolnym mieście

Leasingodawcy mogą rejestrować tam, gdzie znajduje się ich oddział, dlatego też najkorzystniej jest wybrać dużą firmę, która posiada swoje oddziały w całej Polsce. Istnieje wiele powodów, dla których przedsiębiorca może chcieć zarejestrować swój pojazd w konkretnej miejscowości.

Rejestracja samochodu w miejscu zamieszkania może stanowić doskonały sposób na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, jeśli leasingobiorca zdecyduje się odkupić swój samochód od firmy leasingowej. Jeśli pojazd był wcześniej zarejestrowany w tej samej miejscowości, nie ma potrzeby zmiany tablicy rejestracyjnej ani zmiany naklejek rejestracyjnych. Zmniejsza to koszt ponownej rejestracji, w którym to przypadku właściciel zapłaci 81 zł zamiast 180,50 zł.

Rejestracja samochodu w leasingu – podsumowanie

Osobą odpowiedzialną za rejestrację leasingowanego samochodu jest finansujący, który rejestruje pojazd – zatem to leasingodawca jest jedynym właścicielem pojazdu. Rejestracja wynajętego samochodu trwa zwykle kilka dni, po czym leasingodawca przekazuje leasingobiorcy tablicę rejestracyjną i tymczasowy dowód rejestracyjny. Koszt związany z rejestracją pokrywa przedsiębiorca, który musi mieć na uwadze, że leasingodawca może naliczyć również dodatkową prowizję. Rejestracji można dokonać w dowolnym miejscu, w którym firma leasingowa posiada swoje oddziały.

Sprawdź też: