Ubezpieczenie OCP
Ubezpieczenie OC przewoźnika chroni przedsiębiorców, świadczących usługi transportu towarów od ewentualnych problemów związanych z ich utratą, uszkodzeniem lub zniszczeniem. Ubezpieczenie OCP jest dobrowolne, ale większość przewoźników posiada polisę OCP, jest wręcz wymagana od klientów przewoźników. Jeśli jesteś zainteresowany ubezpieczeniem OCP, skontaktuj się z naszym specjalistą.
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika - oferta
Poniższy formularz on-line wypełnisz maksymalnie w 5 minut.
Wybór dobrej polisy OCP ma kluczowe znaczenie dla całej działalności.
Mottem naszej pracy jest profesjonalna obsługa każdego Klienta.
Co to jest ubezpieczenie OCP?
Ubezpieczenie OC przewoźnika, w skrócie OCP, nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym i należy do produktów przeznaczonych dla przedsiębiorców oferujących odpłatny przewóz towarów. Pozwala ono pokryć odpowiedzialność cywilną osób prowadzących działalność z zakresu drogowego przewozu towarów w kraju oraz za granicą. Polisa OCP daje gwarancję ochrony w przypadku wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, do których zaliczyć można na przykład stłuczkę, wypadek oraz zniszczenie czy też kradzież towaru.
Przed podpisaniem polisy, warto zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia. Zawsze ochronę dobieramy indywidualnie do naszych klientów, tak aby mieć pewność, że nasz klient faktycznie będzie mógł liczyć na odszkodowanie w przypadku uszkodzenia towaru.
Rozszerzenie OCP przewoźnika o dodatkowe klauzule
Duża część przewoźników zgłasza się z prośbą o wprowadzenie do oferty dodatkowych klauzul rozszerzających ochronę ubezpieczeniową.
Dzięki dodatkowym klauzulom, możesz również poszerzyć zakres interesującej cię polisy o między innymi:.
- nienależyte wykonanie umowy, uwzględniające niedotrzymanie terminu dostawy,
- nieplanowane przeładunki towaru,
- brak staranności podczas wykonywania czynności związanych z pracą,
- potrzebę podstawienia dodatkowej floty pojazdów.
Zdecydowanie warto, aby firma transportowa przeanalizowała dokładnie swoje potrzeby, dzięki czemu firma ubezpieczeniowa będzie mogła zaproponować przedsiębiorcy najkorzystniejszy pakiet dotyczący polisy.
Zapoznaj się bliżej z naszą ofertą i skorzystaj z pomocy doradcy – nie będzie cię to nic kosztować, a możesz na tym wyłącznie zyskać
Kto może skorzystać z ubezpieczenia OCP?
Polisa OCP jest przeznaczona dla firm transportowych, bez względu na ich wielkość. Kradzież bądź uszkodzenie przewożonego towaru może doprowadzić do bardzo poważnych problemów finansowych przedsiębiorstwa, a niekiedy nawet i do bankructwa, dlatego też w celu ochrony przed tymi oraz innymi incydentami, warto wykupić ubezpieczenie OCP.
Firmy transportowe
Przewoźnicy
Warto wiedzieć, że w przypadku posiadania tego rodzaju polisy zyskują nie tylko firmy, ale także ich klienci, którzy w razie komplikacji, bezzwłocznie otrzymują od towarzystwa ubezpieczeniowego odszkodowanie. Jest to między innymi jeden z najważniejszych powodów, dla których przedsiębiorstwa, które zlecają przewóz towarów swoim kontrahentom, za warunek stawiają posiadanie ubezpieczeń OCP.
Jakie są rodzaje ubezpieczenia OCP?
W ofercie firm ubezpieczeniowych można spotkać się z dwoma rodzajami ubezpieczenia OCP: w ruchu krajowym oraz międzynarodowym.
OCP w ruchu krajowym
Ubezpieczenie w ruchu krajowym dotyczy przedsiębiorstw zajmujących się przewozem towarów wyłącznie na terenie Polski. W tym przypadku, ich odpowiedzialność narzucona jest przez ustawę prawa przewozowego, zaś ubezpieczyciel daje gwarancję wypłaty świadczenia w zgodzie z zawartą wcześniej umową.
OCP w ruchu międzynarodowym
Z ubezpieczenia OCP w ruchu międzynarodowym korzystają natomiast firmy, które oferują transport międzynarodowy, które z tego tytułu odpowiadają zgodnie z zasadami określonymi w CMR, czyli konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów.
Ile kosztuje ubezpieczenie OCP?
Zasady wyliczania wysokości składek mogą różnić się w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, jednak najczęściej wyliczane są one na postawie rocznych dochodów netto, uzyskanych przez firmę z tytułu świadczenia usług przewozowych.
Z tego też względu, wyższe wpływy firmy będą równoznaczne z wyższą składką ubezpieczenia OCP. Wysokość składki może być też wyliczana na podstawie sumy gwarancyjnej, jak również rodzaju transportowanych przez firmę towarów.
Niezależnie jednak od przypadku, suma gwarancyjna powinna całkowicie pokrywać wartość ładunku w jednym transporcie bądź wartość ładunku zadeklarowanego na liście przewozowym. Istnieje jednak możliwość negocjacji ceny ubezpieczenia.
Towarzystwa ubezpieczeniowe często również określają w umowie udział w szkodzie danego przewoźnika, czyli tzw. franszyzę reedukacyjną. Jeżeli firma dzieli z kimś koszty, polisa może finalnie być tańsza, jednak niższa składna wiąże się również z pokryciem ewentualnej szkody z własnej kieszeni. Jeżeli suma odszkodowania przewyższa udział przewoźnika, odszkodowanie nie zostanie wypłacone.
Przykładowe ceny ubezpieczenia OCP w ruchu krajowym i międzynarodowym:
- Suma gwarancyjna: 100 000 euro
- brak szkód w ciągu ostatnich 12 miesięcy
- 1 ciągnik siodłowy
W powyższym przypadku, koszt składki ubezpieczenia OCP wyniesie około 1300 zł, jednak w zakresie polisy zawarte są już klauzule, które chronią przez rabunkiem, rozbojem, a także klauzula postojowa oraz związana z odpowiedzialnością podwykonawców.
- Suma gwarancyjna: 300 000 euro
- brak szkód w ciągu ostatnich 12 miesięcy
- 6 ciągników
Przedstawiony przykład określa składkę w wysokości ok. 3400 zł, zaś w zakres ubezpieczenia wchodzą klauzule opisane w pierwszym przykładzie.
Ubezpieczenie OCP obejmuje wiele przepisów ubezpieczeniowych, z którymi powinien zapoznać się nie tylko przedsiębiorca, ale i zatrudniani przez niego pracownicy. Ubezpieczenie przewoźnika od odpowiedzialności cywilnej z pewnością nie zwalnia z dbałości o dobro firmy, dlatego też nawet w przypadku jej wykupienia, działania prewencyjne, które pozwolą zapobiegać powstawaniu poważnych szkód, powinny być na porządku dziennym.
Decydując się na wykupienie ubezpieczenia, bardzo istotne jest również dokładne porównanie w różnych firmach ubezpieczeniowych: warunków umowy, sum gwarantowanych, kosztów polisy oraz wyłączeń. Kilka procent różnicy, które z pozoru wydają się niewiele znaczyć, mogą bowiem znacząco wpłynąć na ostateczną kwotę ubezpieczenia.
Czy warto wykupić ubezpieczenie OCP?
OC przewoźnika co prawda nie jest ubezpieczeniem obowiązkowym, jednak jego wykupienie jest rozsądnym krokiem, który niesie za sobą naprawdę wiele korzyści.
Jednym z najważniejszych jest ochrona firmy przed zbankrutowaniem, do czego doprowadzić może nawet jedna szkoda, w przypadku której doszło do zniszczenia towaru o dużej wartości. W przypadku braku wykupionej polisy, firma musi pokryć straty samodzielnie, co może znacząco pogorszyć jej stan finansowy.
Posiadanie OCP jest również doceniane przez wielu kontrahentów, którzy oczekują od firmy transportowej odpowiedzialnego podejścia do wykonywanych zadań. Z tego też względu, posiadacze omawianego ubezpieczenia mają też znacznie większe szanse na zyskowne kontrakty, gdyż w oczach zleceniodawcy wypadają wiarygodniej.
Czego nie obejmuje polisa OCP?
Ubezpieczenie OCP obejmuje ochroną wiele rodzajów zdarzeń, jednak tak samo jak pozostałe rodzaje polisy, w tym przypadku również istnieją pewne wyłączenia. Niezwykle istotne jest, aby podczas zawierania umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym dokładnie określić charakter swojej działalności, co w przyszłości pozwoli uniknąć problemów z wypłatą ewentualnego odszkodowania.
Wyłączeniem w przypadku OCP są szkody, które związane są z transportem towarów niebezpiecznych (ADR), kontenerów, gotówki, farmaceutyków, dzieł sztuki oraz żywych zwierząt. Uiszczając jednak dodatkową składkę, przedsiębiorca może rozszerzyć zakres ubezpieczenia o wymienione wyżej towary.
Do wyłączeń, które jednak uniemożliwiają wypłatę składki, stanowią zaniedbania zarówno ze strony właściciela przedsiębiorstwa, jak i kierowcy. Należą do nich:
- prowadzenie pojazdu przez osobę nie posiadającą uprawnień,
- nieodpowiednie załadowanie oraz niezabezpieczenie towarów,
- postój na parkingu, który nie jest strzeżony,
- brak przestrzegania czasu pracy zatrudnionych kierowców,
- wjazd na teren państwa, w którym ubezpieczenie OCP nie obowiązuje.
Towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają jednak właścicielom wykluczenie niektórych z podanych wyłączeń, oferując między innymi rozszerzenie zakresu terytorialnego, co wiąże się jednak z dodatkową opłatą za składkę. Niektórzy ubezpieczyciele nie obejmują ochroną przewoźnika transportującego towar na teren Rosji, Ukrainy, Kazachstanu czy Białorusi, jednak zawsze istnieje możliwość dopłaty, która umożliwi objęcie przedsiębiorcy, przebywającego na terenie wymienionych państw, właściwą ochroną.
Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OCP
Prowadzenie działalności transportowej to nie łatwe wyzwanie, poniżej prezentujemy odpowiedzi na kilka najczęściej pojawiające się pytania w branży transportowej na temat ubezpieczenia OCP.
Gdzie kupić OCP?
OCP oferują różnego rodzaju towarzystwa ubezpieczeniowe. Warto jednak skontaktować się z firmą, która posiada długoletnie doświadczenie w tego rodzaju polisach i jest w stanie zaproponować najlepsze warunki umowy, po wcześniejszej analizie sytuacji przedsiębiorstwa.
Czy po szkodzie w OCP wzrośnie składka na wznowieniu polisy?
Tak. W przypadku tego rodzaju polisy, szkodowość ma wiele wspólnego z OC pojazdu. Towarzystwo może zdecydować się na podwyższenie ceny ubezpieczenie, gdy w ciągu ostatniego roku pojawiły się jakiekolwiek szkody.
Czy w trakcie trwania ochrony OCP można zmienić coś w polisie?
Tak. Jest to możliwe w przypadku, gdy zwiększeniu uległa liczba pojazdów służących do transportu bądź wtedy, gdy zmienił się rodzaj transportowanych towarów. Należy o tym fakcie poinformować swojego ubezpieczyciela, który wystawi aneks do umowy i określi, czy sytuacja ta wiązać się będzie z dodatkową składką.
Czy OCP jest obowiązkowe?
OCP nie jest obowiązkowe, jednak firmy chętnie korzystają z tego rodzaju ochrony, gdyż zleceniodawcom zależy na odpowiednim zabezpieczeniu ich ładunku. Warto jednak wiedzieć, że OCP chroni wyłącznie transportowane towary, dlatego też obowiązkiem firmy jest posiadanie OC pojazdów.
Co sprawdzić przed zakupem polisy OCP?
Warto, aby polisa była dopasowana do potrzeb przedsiębiorstwa transportowego, dlatego też przewoźnik powinien wziąć pod uwagę zarówno przewożone towary, jak i pokonywane trasy i sprawdzić:
- Obszar działania polisy OCP - zwłaszcza, gdy przebywa on w państwach, które podlegają wyłączeniom w umowie dotyczącej ubezpieczenia;
- Okres ubezpieczenia - najczęściej czas ten wynosi 12 miesięcy, jednak niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mogą wymagać podpisania umowy na dłuższy okres;
- Liczbę pojazdów, które mają zostać objęte ubezpieczeniem – ubezpieczyciel może zawrzeć w umowie zapis, mówiący o przewożeniu niektórych towarów wyłącznie konkretnym pojazdem. Zapis ten nie jest korzystny dla wielu firm, dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę.
Zanim zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia OC przewoźnika, powinieneś również dokładnie zapoznać się z OWU. Istotny zwłaszcza jest punkt wskazujący omawiane już wcześniej wyłączenia, aby nie dopuścić do sytuacji, w której wypłata świadczenia nie będzie mogła dojść do skutku.
Co znajduje się w umowie polisy OCP?
Pierwsza strona umowy dotyczącej polisy OCP zawiera najważniejsze dane, w tym:
- informację o tym, czy umowa zawierana jest po raz pierwszy, czy zawierana ponownie
- dane towarzystwa ubezpieczeniowego
- dane ubezpieczanego
- okres oraz miejsce ubezpieczenia, określające zakres terytorialny polisy
- zakres ubezpieczenia, mający na celu określenie transportowanych towarów oraz sytuacje, w których będzie obowiązywać ochrona.
Druga strona polisy zawierać będzie informacje, które dotyczyć będą sposobu płatności, kwoty składki oraz terminy spłaty, jeżeli płatność za ubezpieczenie odbywać się w ratach.
Chociaż składki mogą nie należeć do najtańszych, warto przekalkulować sobie ich koszt z sumą, jaką trzeba będzie wypłacić poszkodowanemu w przypadku wystąpienia ewentualnej szkody. Ubezpieczenie OCP stanowi ochronę przed niekiedy poważnymi problemami, z jakimi firma może borykać się w momencie, gdy zmuszona będzie do wypłaty odszkodowania. Ponadto, koszty polisy można wliczyć w koszty firmowe, co wpłynie na obniżenie wysokości należnego podatku dochodowego.
Ubezpieczenie OCP online
Postaw na doświadczonych specjalistów, dzięki którym uzyskasz korzystną polisę OCP.
Ochrona ubezpieczeniowa dopasowana do Twoich potrzeb.
Składkę wygodnie obliczysz przez Internet, a polisę OCP otrzymasz na maila.