Ubezpieczenie OCPD
Posiadając firmę, której zadaniem jest transport ładunków lub krajowa spedycja, musisz mieć na względzie różnego rodzaju zdarzenia, które mogą występować podczas wykonywania tego rodzaju pracy. Niektóre z nich są ciężkie do przewidzenia – zawsze może zdarzyć się, że przewożony towar zostanie uszkodzony w trakcie wypadku lub skradziony. Każda sytuacja wiąże się z dużymi stratami finansowymi, gdyż klient, aby samemu nie być stratnym, będzie domagał się odszkodowania. Z tego powodu warto zadbać o bezpieczeństwo firmy oraz kontrahentów, decydując się na wykupienie ubezpieczenia OCPD.
Ubezpieczenie OCPD - oferta
W transporcie drogowym odpowiednie ubezpieczenie jest bardzo ważne. Wyślij zapytanie do jednego z naszego działu transportu drogowego i uzyskaj najlepszą ofertę na ubezpieczenie OCPD.
Ubezpieczenie OCPD możesz również spotkać pod poniższymi terminami:
- Ubezpieczenie OCP (polisa OCP),
- Ubezpieczenie OC przewoźnika,
- Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego,
- Ubezpieczenie OC przewoźnika drogowego.
Poniższy formularz on-line wypełnisz maksymalnie w 5 minut.
Wybór dobrej polisy OCPD ma kluczowe znaczenie dla całej działalności.
Mottem naszej pracy jest profesjonalna obsługa każdego Klienta.
Co to jest ubezpieczenie OCPD?
OCPD, czyli ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika drogowego, to rodzaj polisy opracowany dla posiadaczy firm transportowych, którzy świadczą usługi na terenie kraju bądź poza jego granicami. Ubezpieczenie to zapewnia bezpieczeństwo kierowcy i przewożonemu ładunkowi oraz zabezpiecza przed skutkami opóźnienia w dostawie.
Rodzaje polis OCPD
Ubezpieczenie OCPD dzieli się na dwa rodzaje: ubezpieczenie OC przewoźnika w ruchu krajowym oraz międzynarodowym
OCPD w ruchu krajowym
Ubezpieczenie w ruchu krajowym dotyczy firmy, które świadczą usługi transportowe wyłącznie na terenie Polski
OCPD w ruchu międzynarodowym
bezpieczenie w ruchu międzynarodowym dotyczy przedsiębiorców transportujących towary poza granicami naszego kraju.
Jaki jest podstawowy zakres OCPD?
- Wypłata odszkodowania w przypadku niedotrzymania przez przewoźnika terminu realizacji zlecenia,
- Zwrot kosztów związanych z postępowaniem sądowym i roszczeniami osób trzecich, jak również związanych z pracą ekspertów, których obowiązkiem jest ustalenie przyczyny wypadku,
- Zwrot kosztów w przypadku przechowania towarów, co było konieczne między innymi w sytuacji, gdy pojazd uległ awarii i należało go oddać do naprawy,
- Regulowanie roszczeń zleceniodawców, wynikających z uszkodzenia towaru.
Kiedy warto wykupić ubezpieczenie OCPD?
- Ubezpieczenie tego rodzaju pozwoli zabezpieczyć firmowe środki na wypadek uszkodzenia towaru należącego do klienta.
- Zaletą polisy jest jednak nie tylko gwarancja bezpieczeństwa na tle finansowym, ale również możliwość zyskania w oczach zleceniodawców - przedsiębiorstwo posiadające OCPD zyskuje na wiarygodności, co zdecydowanie zachęca kontrahentów do podjęcia z nim współpracy.
Czy ubezpieczenie OCPD jest obowiązkowe?
- OCPD to rodzaj dobrowolnej polisy. Warto jednak wiedzieć, że w praktyce polisa ta jest niezwykle istotna oraz często wymagana przez klientów firm transportowych. Posiadanie tego rodzaju ubezpieczenia wiąże się z uwiarygodnieniem swojej działalności, gdyż pozwala ono ochronić również klientów, którzy obawiają się, że w razie wypadku mogą mieć problem z uzyskaniem środków przyznanych z tytułu odszkodowania.
- Polisa OCPD daje w tej kwestii gwarancję całkowitego bezpieczeństwa - w razie wystąpienia jakiejkolwiek szkody, która zawarta jest w warunkach umowy, wypłatą należnego świadczenia poszkodowanemu zajmuje się ubezpieczyciel. Jest to istotne również dla posiadacza polisy, który nie musi narażać swojej firmy na niekiedy bardzo wysokie straty finansowe.
Ile kosztuje OCPD?
Koszt polisy OCPD może wynieść od kilkuset do kilku tysięcy złotych rocznie, w zależności od tego, jak rozbudowana będzie umowa ubezpieczenia i jakie zapisy zostaną w niej zawarte.
Jednoznaczne określenie ceny ubezpieczenia nie jest jednak możliwe, gdyż jest to kwestia mocno indywidualna. Ubezpieczyciele posiadają również własne zasady, na podstawie których wyliczają wysokość składki – najczęściej branymi pod uwagę kryteriami są w tym przypadku:
- Wysokość sumy gwarancyjnej, określającej maksymalną granicę odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej;
- Zakres terytorialny, wskazujący na obszar funkcjonowania przedsiębiorstwa transportowego;
- Zakres polisy, czyli ilość zawartych w umowie rozszerzeń;
- Rodzaj przewożonych towarów;
- Roczne dochody przedsiębiorstwa.
Średni koszt polisy za OCPD waha się w granicach 2000 zł rocznie.
Na jakie zapisy umowy ubezpieczenia OC przewoźnika drogowego trzeba zwrócić uwagę?
Ubezpieczenie OCPD warto dopasować do swoich własnych potrzeb. Niektóre zapisy w umowie mogą okazać się dla przedsiębiorcy całkowicie zbędne, przez co niepotrzebnie będą podwyższać cenę polisy. Z tego względu, przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem, warto zastanowić się nad potrzebnym firmie zakresem ochrony.
Jeżeli w przedsiębiorstwie istnieje wysokie ryzyko wystąpienia różnego rodzaju zdarzeń, oszczędzanie poprzez wykupienie najtańszej polisy nie będzie dobrym pomysłem – znacznie lepszym wyjściem będzie rozszerzenie jej o dodatkowe klauzule, co zabezpieczy działalność przed wieloma skutkami nieprzewidzianych zdarzeń.
Decydując się na wykupienie ubezpieczenia OCPD, z pewnością dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań, które pomogą ci wybrać jej odpowiedni zakres. Przede wszystkim, powinieneś wziąć pod uwagę czy:
- Określona suma gwarancyjna jest wystarczająca, aby pokryć wartość transportowanego towaru;
- Twoja firma wymaga ochrony towarów podwyższonego ryzyka oraz potencjalnie niebezpiecznych;
- Masz możliwość zlecenia przetransportowania towaru swoim podwykonawcom;
- Firma ubezpieczeniowa określa towary, które objęte są ochroną oraz czy podczas obowiązywania umowy będziesz miał możliwość poszerzenia ich asortymentu;
- Warunki klauzuli postojowej są zgodne z potrzebami twojego przedsiębiorstwa;
- Umowa zawiera zapis w sprawie franszyzy redukcyjnej - jeżeli tak, to jaka jest jej wysokość.
Kiedy warto wykupić ubezpieczenie przewoźnika drogowego?
Czego nie obejmuje polisa OCPD?
Zapoznanie się z listą wyłączeń w umowie danego ubezpieczyciela to zdecydowanie priorytet, zanim dojdzie do podpisania umowy. Niektóre z nich będą powielane przez firmy ubezpieczeniowe, zaś pewne kwestie ustalane są przez nie indywidualnie.
Może zdarzyć się, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone w sytuacji, gdy transportowany towar nie był odpowiednio zabezpieczony – dotyczy to również między innymi żywności, która powinna była mieć zapewnione odpowiednie warunki chłodnicze.
Ubezpieczyciel może również nie wypłacić odszkodowania, jeżeli ładunek nie był zabezpieczony w trakcie postoju. Dokładne warunki określone są w umowie dotyczącej klauzuli postojowej, jednak w wielu przypadkach wymagane jest, aby kierowca na postój wybierał miejsca monitorowane i dobrze oświetlone, zaś przed opuszczeniem pojazdu upewnił się, że został on zabezpieczony przed ewentualnym włamaniem i kradzieżą lub uszkodzeniem znajdującego się w nim towaru.
Z odmową wypłaty odszkodowania można spotkać się także w przypadku, gdy w trakcie rozładunku nie zostały zapewnione odpowiednie warunki. Przekazanie towaru w ręce osoby nieuprawnionej czy nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego to jedne z sytuacji, które mogą wykluczyć otrzymanie odszkodowania w razie wystąpienia wypadku.
Najczęściej zadawane pytania o ubezpieczenie OCPD
Prowadzenie działalności transportowej to nie łatwe wyzwanie, poniżej prezentujemy odpowiedzi na kilka najczęściej pojawiające się pytania w branży transportowej na temat ubezpieczenia OCPD.
Czym różni się OCPD od OC komunikacyjnego?
OCPD skierowane jest do przedsiębiorstw z branży transportowej. Polisa ta ochrania przewożony towar w zakresie odpowiedzialności cywilnej, podczas gdy znajduje się on w rękach przewoźnika. W przeciwieństwie do OC komunikacyjnego, OCPD nie jest obowiązkowe, jednak powinna je posiadać każda firma zajmująca się transportem. Warto przede wszystkim wiedzieć, że mimo wykupienia OCPD, wciąż należy posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC.
Czy każda polisa OCPD ma taki sam zakres ochrony?
Nie – OCPD to ubezpieczenie dobrowolne, dlatego też można je dodatkowo rozszerzać. Ochronie podlegają szkody rzeczowe, dotyczące transportowanych towarów oraz szkody finansowe, spowodowane opóźnieniem dostawy, jednak zakres ochrony może być dowolnie, zgodnie z oczekiwaniami klienta, poszerzony bądź też zawężony.
Od czego zależy cena OC dla przewoźnika drogowego?
Ubezpieczyciel ustala wysokość składki polisy, opierając się na kilku czynnikach. Brane pod uwagę są między innymi roczne dochody przedsiębiorstwa, rodzaj transportowanych towarów, jak również kwestie dotyczące warunków umowy: wysokość sumy gwarancyjnej oraz jej zakres.
Co gwarantuje ubezpieczenie OCPD?
Ubezpieczenie zapewnia wypłatę odszkodowania poszkodowanemu za szkody powstałe, chroniąc tym samym interesy firmy, która odpowiedzialna jest za szkodę. W razie wypadku, zarówno jedna i druga strona nie musi martwić się o kwestię odszkodowania, którego koszt pokryje ubezpieczyciel. Przedmiot ubezpieczenia stanowi odpowiedzialność cywilna za szkody powstałe od momentu przyjęcia przesyłki towarowej.
Jakie są ograniczenia w ochronie OC przewoźnika drogowego?
Zabezpieczenie nie będzie możliwe w przypadku, gdy towar nie jest właściwie zabezpieczany podczas transportu, co ma zastosowanie również podczas postoju. Zarówno ograniczenia, jak i wyłączenia odpowiedzialności należy zawsze dokładnie sprawdzić w OWU, gdyż w zależności od firmy ubezpieczeniowej, zakres ten może się od siebie różnić.
Czy w czasie trwania ubezpieczenia OCPD możną rozszerzyć ją o dodatkowe klauzule?
Ubezpieczenie OCPD online
Postaw na doświadczonych specjalistów, dzięki którym uzyskasz korzystną polisę OCPD.
Ochrona ubezpieczeniowa dopasowana do Twoich potrzeb.
Składkę wygodnie obliczysz przez Internet, a polisę OCPD otrzymasz na maila.
Sprawdź też naszą ofertę na:
Powyższe opisy mają charakter wyłącznie informacyjny, nie są prawnie wiążące i nie stanowią oferty handlowej, w tym w rozumieniu art. 66 § 1 Kodeksu Cywilnego.
Specjalizujemy się w ubezpieczeniu przewoźników, podwykonawców oraz przedsiębiorców wykonujących przewóz rzeczy w ruchu krajowym lub międzynarodowym.