Vleasing.pl

Ubezpieczenie komunikacyjne

Ubezpieczenia komunikacyjne zapewniają gwarancję ochrony finansowej właścicielom i użytkownikom pojazdów, w przypadku szkody mienia lub szkody poniesionej przez osoby trzecie. Do ubezpieczeń komunikacyjnych zaliczają się polisy obowiązkowe i dobrowolne. Poznaj naszą ofertę.

Oferujemy

Ubezpieczenie komunikacyjne przez Internet

Aby wykupić jedną z opisanych wyżej polis wystarczy, że wypełnisz formularz po prawej stronie. Nasi specjaliści, znajdą dla Ciebie najlepszą ofertę ubezpieczeniową na rynku. Wszystkie formalności załatwisz całkowicie online, bez wychodzenia z domu. Oblicz swoje OC/AC w przeciągu kilku minut. 

Ubezpieczenia komunikacyjne - oblicz składkę

Skorzystaj z pomocy naszego specjalisty i znajdź najlepsze ubezpieczenie.

1. Dane pojazdu

Pojemność silnika: (*)
To pole jest wymagane
Rodzaj paliwa: (*)
To pole jest wymagane
Marka pojazdu (*)
To pole jest wymagane
Zakres ubezpieczenia: (*)
To pole jest wymagane
Rok produkcji pojazdu (*):
To pole jest wymagane
Model pojazdu (*)
To pole jest wymagane
Liczba drzwi:
Field is required!
Od kiedy potrzebujesz ubezpieczenia? (*)
To pole jest wymagane

2. Pytania dotyczące pojazdu

Jak wykorzystujesz pojazd?
  • Wyłącznie prywatnie
  • Wyłącznie prywatnie
  • W inny sposób
Field is required!
Jaki jest aktualny przebieg pojazdu? (*)
Field is required!
Data pierwszej rejestracji pojazdu: (*)
Field is required!
Zaznacz, jeśli samochód jest zarejestrowany:
Field is required!
Wartość pojazdu:
Field is required!
Kraj pierwszej rejestracji:
Field is required!
Moc kW/KM: (*)
To pole jest wymagane
Zaznacz rodzaj pojazdu:
To pole jest wymagane

3. Dane ubezpieczającego

Skan dowodu rejestracyjnego:
Wgraj zdjęcie...
Field is required!
Kod pocztowy: (*)
To pole jest wymagane
Okres posiadania prawa jazdy: (*)
To pole jest wymagane
Pesel:
Field is required!
Okres posiadania prawa jazdy:
Field is required!
Imię i nazwisko: (*)
To pole jest wymagane
Pesel: (*)
To pole jest wymagane
Dodaj kolejną osobę:
Field is required!
Imię i nazwisko:
Field is required!
Kod pocztowy:
Field is required!

4. Dane kontaktowe

Adres e-mail:
Field is required!
Numer telefonu: (*)
To pole jest wymagane
Field is required!

Jak kupić ubezpieczenie komunikacyjne?

1. Oblicz składkę

Na naszej stronie w łatwy sposób obliczysz składkę dla każdego pojazdu mechanicznego.

2. Wypełnij formularz

Wybierz pakiet ubezpieczenia, uzupełnij formularz o wymagane dane i czekaj na kontakt.

3. Porównaj oferty

Skontaktujemy się z Tobą. Nasz specjalista pozwoli Ci wybrać dla siebie najlepsze ubezpieczenie na rynku.

4. Otrzymasz polisę

Wszystko załatwisz bez wychodzenia z domu. Polisę otrzymasz na wskazany adres mailowy.

Czym są ubezpieczenia komunikacyjne?

Ubezpieczenia komunikacyjne chronią właścicieli pojazdów oraz osoby z nich korzystające przed stratami finansowymi które wynikły z ich winy. Upoważniają one również do korzystania z nich w momencie awarii pojazdu. Jest to jeden z najistotniejszych elementów na rynku ubezpieczeniowym w naszym kraju.  

Ubezpieczenia komunikacyjne dzielą się na obowiązkowe oraz dobrowolne. Najpopularniejszym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli polisa OC. Jeśli chodzi zaś o ubezpieczenia dobrowolne, są to między innymi Autocasco, ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) oraz Assistance. Jeżeli chodzi o ubezpieczenia obowiązkowe, należy do nich nie tylko OC – jest ich znacznie więcej, jednak nie kwalifikują się one do kategorii Ubezpieczeń Komunikacyjnych. Polisy dobrowolne stanowią równie istotne produkty, które są w stanie zapewnić ochronę w wielu sytuacjach. 

Ubezpieczenie bliskich obraz 1

Rodzaje ubezpieczeń komunikacyjnych

Sprawdź, jakie ubezpieczenia dostępne są dla posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Stosując się do przepisów ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zarejestrowanego w Polsce musi zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC

Okres umowy polisy wynosi 12 miesięcy. Ubezpieczenie to chroni jej posiadacza przed odpowiedzialnością finansową za szkody, które mogą zostać wyrządzone osobom trzecim podczas ruchu na drodze. Ochrona obejmuje mienie, zdrowie oraz życie osób poszkodowanych w zdarzeniu, a jej zakres u każdego ubezpieczyciela jest taki sam, gdyż jest on uregulowany prawnie. 

Jest to rodzaj ubezpieczenia dobrowolnego, które chroni przed konsekwencjami finansowymi w związku ze zniszczeniem oraz kradzieżą pojazdu, jednak wtedy odszkodowanie należy się wyłącznie jego właścicielowi. W przypadku tej polisy, zakres ochrony zależny jest od rodzaju podpisanej z ubezpieczycielem umowy. Posiadacze Autocasco otrzymają odszkodowanie między innymi wtedy, gdy dojdzie do zderzenia z innym pojazdem, w momencie wystąpienia pożaru, kradzieży pojazdu bądź tego, co znajdowało się na jego wyposażeniu. 

 

Przed wykupieniem ubezpieczenia Autocasco należy dokładnie sprawdzić warunki polisy zawarte w umowie, gdyż wśród ubezpieczycieli popularne są również umowy z ograniczoną odpowiedzialnością ubezpieczyciela, przez co może ono obejmować wyłącznie konkretne zdarzenia. Firma ubezpieczeniowa może nie wypłacić odszkodowania, gdy właściciel pojazdu dopuścił się poważnego zaniedbania – pozostawił pojazd z kluczykami w stacyjce lub dopuścił się jazdy pod wpływem alkoholu. Koszt polisy będzie zależny od warunków, na jakie się zdecydujemy. 

To dobrowolne ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, które chroni zdrowie oraz życie kierowcy oraz jego pasażerów. Kiedy dojdzie do wypadku, posiadacz tego rodzaju polisy będzie mógł otrzymać również zwrot kosztów, jakie poniósł podczas leczenia oraz rehabilitacji. Warto wiedzieć, że jednocześnie można posiadać kilka polis NNW, przy tym każda z nich uprawnia do wypłaty środków w razie wystąpienia zdarzenia. Dotyczy to jednak tylko odszkodowania w przypadku uszczerbku na zdrowiu. 

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków obowiązuje nie tylko podczas jazdy, ale i w chwili wsiadania do pojazdu oraz czynności związanych z jego załadunkiem. Polisa ta stanowi również finansowe zabezpieczenie dla bliskich osób kierowcy w momencie, gdy dojdzie do śmiertelnego wypadku na drodze, w którym stracił on życie. Przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem należy dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia. Dodatkowo należy pamiętać, że kwota odszkodowania będzie uzależniona od sumy ubezpieczeniowej. 

Jest to pomocny rodzaj ubezpieczenia, zapewniający wsparcie w wielu sytuacjach. Dotyczy zarówno pomocy serwisowej, medycznej, jak i informacyjnej. Zakres ochrony jest dość elastyczny, dlatego też w zależności od firmy ubezpieczeniowej, może się on różnić. Zazwyczaj jednak większość ubezpieczycieli w ramach Assistance oferuje naprawę i holowanie auta, wymianę opon, zapewnienie zakwaterowania kierowcy oraz przebywającym z nim pasażerom oraz dostarczenie paliwa. 

 

Ograniczenia w tym przypadku mogą dotyczyć na przykład odległości, co szczególnie istotne bywa w przypadku, kiedy konieczne jest holowanie pojazdu. Pozostałe sytuacje również mogą być objęte ograniczeniami, dlatego też należy się dokładnie zapoznać z warunkami, jakie proponuje dany ubezpieczyciel. Należy dodatkowo sprawdzić zakres terytorialny polisy, co jest istotne zwłaszcza podczas podróży poza granicę naszego kraju. 

Najtańsze OC

Szukasz sposobu na uzyskanie najtańszej składki na ubezpieczenie komunikacyjne? 
Zapraszamy do wypełnienia naszego kalkulatora OC/AC z indywidualnym wsparciem naszego specjalisty.

Cenę ubezpieczenia możesz obliczyć online.

Ubezpieczenia komunikacyjne – kompendium wiedzy

Każdy właściciel samochodu, niezależnie od jego rodzaju, powinien doskonale wiedzieć, czym jest ubezpieczenie komunikacyjne. Choć mamy kilka jego rodzajów, to jedno z nich jest obowiązkowe i oczywiście mamy tutaj na myśli OC. Warto jednak poznać w miarę dokładnie wszystkie z nich, a do tego mieć wiedzę na temat tego, jak z takich polis korzystać. Tym właśnie zajmiemy się dzisiaj i dlatego zapraszamy do dalszej lektury.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach komunikacyjnych?

Według ustawy z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, ubezpieczenie komunikacyjne to umowy ubezpieczeń, które należą do działu II, czyli „Pozostałe ubezpieczenia osobowe oraz ubezpieczenia majątkowe”.

Ubezpieczenia komunikacyjne możemy znaleźć w grupie 10 – „Ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej wszelkiego rodzaju, wynikającej z posiadania i użytkowania pojazdów lądowych z napędem własnym, łącznie z ubezpieczeniem odpowiedzialności przewoźnika”. Wśród ubezpieczeń komunikacyjnych znajdziemy zarówno te obowiązkowe (OC), jak i wybierane dobrowolnie – np. chroniące od następstw wypadków czy zapewniające pomoc w określonych zdarzeniach losowych, o których szerzej napisaliśmy w dalszej części tego wpisu.

Ubezpieczenie komunikacyjne – zakres ochrony

Polisy te są bardzo dokładnie regulowane przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych z 22 maja 2013 roku. Nazwa ustawy jest jednak w tym przypadku mylna, gdyż nie wszystkie z nich faktycznie trzeba opłacać.

Jakie polisy warto wykupić?

  • od Odpowiedzialności Cywilnej (OC)
  • Assistance
  • Autocasco (AC)
  • Następstw Nieszczęśliwego Wypadku (NNW)

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu – OC

Tę polisę z całą pewnością kojarzy każdy, kto jest właścicielem jakiegokolwiek samochodu. Zgodnie z polskimi przepisami prawa, jak również unijnymi, każdy zarejestrowany i poruszający się po publicznych drogach pojazd musi mieć aktualne ubezpieczenie. Dotyczy to w zasadzie wszystkich pojazdów mechanicznych, a więc nie tylko samochodów osobowych, ale także ciężarówek, maszyn budowlanych, rolniczych, motocykli czy skuterów.

Ubezpieczenie OC co obejmuje

OC komunikacyjne chroni kierowcę przed następstwami jego błędów popełnionych podczas prowadzenia pojazdu. W praktyce oznacza to, że polisę OC kupuje się w dużej mierze po to, aby zabezpieczyć innych uczestników ruchu. Nigdy nie zobaczy się pieniędzy z własnej polisy. Wypłacane są one ofiarom wypadku wtedy, gdy ubezpieczony jest sprawcą wypadku. Będąc ofiarą zdarzenia drogowego dostaje się więc odszkodowanie z polisy sprawcy.

Z punktu widzenia prawnego to ubezpieczenie komunikacyjne jest w pełni unormowane. Zakres oraz suma ubezpieczeniowa są regulowane, a to sprawia, że nie trzeba zagłębiać się w umowy i regulaminy, kupując taką polisę. Z drugiej strony sprawia to, że warto dokładnie przeglądać oferty wielu ubezpieczycieli. Najlepiej kupować po prostu polisę najtańszą dostępną na rynku.

W większości przypadków OC wykupuje się na rok. Po tym okresie ulega ono automatycznemu przedłużeniu, chyba, że wcześniej złoży się wypowiedzenie umowy. Nie można jednak dopuścić do sytuacji, w której pojazd będzie nieubezpieczony nawet przez jeden dzień. Przewidziane są za to kary finansowe, które systematycznie rosną z każdym rokiem w ostatnich latach. Krótsze polisy mogą wykupować między innymi komisy samochodowe, na przykład na 1 miesiąc, ale są to szczególne rodzaje umów.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Nie ma jednej i stałej kwoty na ubezpieczenie samochodu. Oferta niemalże każdego ubezpieczyciela różni się od siebie. Często również każdy ubezpieczyciel ma swoje wewnętrzne i indywidualne czynniki, które wchodzą w skład finalnej kalkulacji kwoty polisy. Zdarza się, że jeden ubezpieczyciel faworyzuje określoną grupę kierowców, a drudzy nie. Dlatego bardzo ważnym elementem podczas zakupu polisy na ubezpieczenie komunikacyjne jest rozeznanie się po firmach ubezpieczeniowych. Najlepiej zgłosić się do multiagencji, która ma dostęp do wszystkich ubezpieczycieli, a doświadczenie agenta umożliwi znalezienie i dopasowanie najlepszej oferty do klienta. 

Od czego zależy wysokość składki na ubezpieczenie samochodu?

Jak już wspominaliśmy, nie da się wskazać konkretnych liczb za ubezpieczenie komunikacyjne bez konkretnych danych – sytuacja na rynku ubezpieczeniowym zmienia się z dnia na dzień – i kalkulacja która była ważna np. miesiąc temu, dzisiaj może być już inna. Średnie stawki za ubezpieczenie komunikacyjne OC w roku 2020 wynoszą ok. 800 – 1000 zł rocznie.

Od finalnej kalkulacji kwoty za ubezpieczenie komunikacyjne OC zależy kilka czynników, są to między innymi:

Ubezpieczenia komunikacyjne porównywarka

Oczywiście nadal powinno się poświęcić sporo czasu na czytanie umów, warunków i wszystkich regulaminów. Można jednak pominąć ten etap – wystarczy skorzystać z naszej pomocy. Zajmiemy się do początku do końca wszystkimi sprawami związanymi z zakupem ubezpieczenia. Jedyne, co musisz zrobić, to wypełnić krótki formularz na naszej stronie. Wprowadzone w nim dane umożliwią nam dopasowanie polisy idealnie do Twoich potrzeb. Wyszukiwaniem i weryfikowaniem ofert zajmą się nasi agenci. Nie musisz tracić czasu – dostaniesz nasze propozycje najlepszych ubezpieczeń komunikacyjnych i będziesz mógł wybrać tę, która spełnia wszystkie Twoje oczekiwania. Współpracujemy z większością towarzystw ubezpieczeniowych i gwarantujemy swoim Klientom bezpieczeństwo. Upewnimy się, że umowa jest poprawnie skonstruowana i w razie szkody nie będziesz miał problemów z egzekwowaniem odszkodowania. Skorzystaj z naszej pomocy, oszczędzaj swój czas i pieniądze, a do tego ubezpiecz się pewnie.

Ubezpieczenie komunikacyjne Assistance na wypadek przygody na drodze

Teraz wkraczamy już na teren tych polis, które są fakultatywne, a więc nie ma obowiązku ich opłacania. Zaczniemy od Assistance, które zapewnia cenną ochronę szczególnie osobom dużo podróżującym na dłuższych trasach. Podstawowa ochrona dotyczy tutaj bowiem różnego rodzaju awarii pojazdu na drodze. Usterka pojazdu może zdarzyć się zawsze, nawet w przypadku aut stosunkowo nowych. Takie sytuacje są zawsze stresujące i kosztowne, a przy tym zabierają mnóstwo cennego czasu.

Ubezpieczenie Assistance – co obejmuje

 W ramach Assistance otrzymuje się bezpłatną pomoc drogową. Na miejsce zdarzenia przyjeżdża laweta i, jeśli auta nie da się naprawić na drodze, zabierane jest ono do warsztatu lub do miejsca, które wskaże ubezpieczony. Zależnie od wybranego pakietu, można tutaj skorzystać jeszcze z dodatkowych opcji. Jeśli naprawa potrwa, ubezpieczyciel opłaci nocleg kierowcy oraz pasażerom. Zapewni on także transport wszystkim tym ludziom, a nawet zaproponuje auto zastępcze na czas serwisu. Assistance to także pomoc w przypadku przebitej opony, braku paliwa w baku czy zatrzaśnięcia kluczyków w środku.

Kupując tę polisę trzeba już mocno zagłębiać się w warunki. Assistance nie jest regulowane prawnie i dlatego każdy ubezpieczyciel sam ustala warunki. Zakres ochrony to jedno, ale trzeba zwrócić uwagę także na wysokość świadczeń. Najtańsze ubezpieczenie komunikacyjne może na przykład gwarantować darmowe holowanie do 50 km, a lepsze nawet bez limitu.

Ubezpieczenie komunikacyjne AC – co trzeba o nim wiedzieć?

Kolejna polisa ubezpieczeniowa dedykowana właścicielom pojazdów zabezpiecza w dużej mierze sam majątek, a więc samochód. Kiedy z OC wypłacane są odszkodowania ofiarom wypadków, sprawca takiej kolizji mógłby otrzymać pieniądze na naprawę swojego auta z AC. Jest to jednak skrajny przypadek, gdyż Autocasco najczęściej wykorzystuje się w innych sytuacjach.

Przede wszystkim chodzi tutaj o zdarzenia, które nie były z winy właściciela auta lub nie miał on na nie wpływu. Przerysowanie karoserii na parkingu przed marketem, zjechanie samochodu zaparkowanego na słupek, akty wandalizmu, czy kradzież całego pojazdu. Między innymi w takich sytuacjach ubezpieczyciel będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania, jeśli wykupiona była polisa AC.

Co można naprawić z AC? Jak wygląda likwidacja szkody?

Oczywiście sytuacji może być więcej. Wystarczy chwila nieuwagi, aby przerysować swoje auto o jakiś murek. Często zdarzają się sytuacje, w których zwierzęta przegryzają różne przewody pod maską. AC to także ochrona na wypadek spalenia się pojazdu lub zalania go w wyniku powodzi. Ochrona wydaje się szeroka, ale wcale taka nie musi być.

Kupując ubezpieczenie komunikacyjne Autocasco należy zwrócić szczególną uwagę na zakres ochrony. Warto pamiętać też o pewnych wyłączeniach. Na przykład ubezpieczyciel nie jest odpowiedzialny za rzeczy pozostawione w aucie. Jeśli więc na przykład ktoś ukradnie z pojazdu laptopa, to odszkodowanie może pokryć co najwyżej straty uszkodzenie pojazdu w wyniku włamania. Strata laptopa nie będzie podlegała odszkodowaniu.

Ubezpieczenia te najczęściej polecane są osobom mającym auta stosunkowo nowe lub o dużej wartości rynkowej. Tutaj naprawa różnych uszkodzeń praktycznie zawsze wiąże się z ogromnymi kosztami.

Ubezpieczenie komunikacyjne NNW – kiedy może się przydać?

Został nam już ostatni rodzaj polisy, a więc NNW, które także zaliczane jest do grupy ubezpieczeń komunikacyjnych. To tak naprawdę ochrona na wypadek śmierci kierowcy w wyniku wypadku drogowego. Wtedy to ubezpieczyciel wypłaca odpowiednią sumę rodzinie lub najbliższym. NNW zapewnia także wsparcie finansowe wtedy, gdy w wyniku wypadku dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu. W zależności od wybranej opcji, polisa może obejmować swym zasięgiem tylko kierowcę albo kierowcę i wszystkich pasażerów.

Różnice w tych polisach polegają przede wszystkim na wysokości sumy ubezpieczeniowej. Im wyższa, tym wyższe odszkodowanie, ale jednocześnie większa będzie sama składka.

Zgłoszenie szkody z ubezpieczenia komunikacyjnego

Posiadając samochód trzeba mieć oczywiście aktualne OC, ale wiele osób decyduje się dodatkowo na polisy fakultatywne. Sprawdzimy więc teraz, jak dla każdej z nich wygląda procedura zgłaszania szkody.

Szkoda z tytułu OC

W tym przypadku trzeba rozgraniczyć dwie sytuację, sprawcę oraz ofiarę wypadku. Będąc sprawcą, trzeba poinformować o tym fakcie swoją firmę ubezpieczeniową. Nie dostanie się jednak z tego tytułu żadnego odszkodowania.

Ofiara zdarzenia drogowego musi natomiast zgłosić się do ubezpieczalni sprawcy. Jeśli na miejscu wypadku pojawi się Policja, to przygotuje ona odpowiednie dokumenty i wszystkim ofiarom przekaże dane kontaktowe do ubezpieczalni. Jeśli sprawa jest załatwiana bez Policji, konieczne będzie samodzielne sporządzenie dokumentu. Należy przygotować oświadczenie, w którym dokumentuje się całe zdarzenie. Warto wykonać również zdjęcia i dołączyć je do takiego dokumentu. Na oświadczeniu muszą znaleźć się dane sprawcy i ofiary, a do tego podpisy obu tych stron. Sprawca musi także przekazać dane firmy ubezpieczeniowej. Samo zgłoszenie powinno być dokonane po prostu niezwłocznie, możliwie najszybciej, jak się da.

Szkoda z tytułu AC

W przypadku ubezpieczenia autocasco procedura jest oczywiście standardowa, a więc po zauważeniu szkody po prostu ją zgłaszamy. Tutaj jednak czas naprawdę działa na naszą niekorzyść. Są towarzystwa ubezpieczeniowe, które za niezwłoczne zgłoszenie uznają nawet do maksymalnie 24 czy 48 godzin od wystąpienia zdarzenia. Jeśli zrobi się to później, można będzie zapomnieć o odszkodowaniu. Warto więc jeszcze przed podpisaniem umowy sprawdzić, ile ma się na to czasu. Praktycznie zawsze tak krótki czas dotyczy kradzieży pojazdu.

Po zgłoszeniu szkody najczęściej na miejscu pojawi się rzeczoznawca. Oczywiście w międzyczasie, jeśli w wyniku zdarzenia nie da się korzystać z auta, można ubiegać się o pojazd zastępczy do czasu naprawy.

Szkoda z tytułu NNW

Tutaj zasady są już trochę inne, gdyż szkody nie zgłaszamy niezwłocznie, ponieważ po prostu nie mamy takiej możliwości. Jeśli w wyniku wypadku doznało się trwałego uszczerbku na zdrowiu, to ubezpieczenia będzie trzeba zgłosić się na przykład z wynikami badań czy z opinią lekarską. Robi się to więc dopiero wtedy, gdy wyjdzie się ze szpitala.

Druga sytuacja dotyczy niestety śmierci ubezpieczonego. Tutaj zgłoszenie dokonują więc najbliżsi. Do ubezpieczyciela trzeba będzie dostarczyć akt zgonu. W przypadku śmierci wypłacana jest maksymalna kwota, a więc pełna suma ubezpieczenia

Ubezpieczenia OC AC

Sprawdzimy, które towarzystwo ubezpieczeniowe, oferuje najlepszą ofertę ubezpieczenia komunikacyjnego. Dobierzemy dla Ciebie najlepsze ubezpieczenie OC AC i w Twoim imieniu wynegocjujemy najlepsze stawki.
Oblicz wygodnie składkę online i czekaj na nasz kontakt!

Ubezpieczenia komunikacyjne – FAQ

Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z ubezpieczeniami komunikacyjnymi.

Czy opłaca się kupić wszystkie dostępne ubezpieczenia komunikacyjne? 

Wszystko tak naprawdę zależy od osobistych potrzeb kierowcy. Z pewnością dobrym wyborem będzie Autocasco, zapewniające ochronę na wypadek zniszczenia oraz kradzieży pojazdu, jak i Assistance lub NNW, które są nieco tańszymi produktami. 

Na jaki okres właściciel samochodu kupuje ubezpieczenia komunikacyjne? 

Okres ochrony wynosi najczęściej 12 miesięcy, chociaż niektórzy ubezpieczyciele oferują również ubezpieczenia krótkoterminowe, na przykład Assistance – ten rodzaj polisy można wykupić nawet na kilka dni.  

Czy tylko właściciel auta może ubezpieczyć samochód (kupić ubezpieczenia komunikacyjne)? 

Ubezpieczenia komunikacyjne stanowią produkt kupowany zazwyczaj przez właścicieli bądź współwłaścicieli pojazdów. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby polisę wykupiła inna osoba.  

Czy ubezpieczenia komunikacyjne zapewniają ochronę również za granicą? 

Ubezpieczenie OC obowiązuje zarówno na terenie Polski, jak i za granicą. Wyjątek stanowią jednak niektóre państwa, w przypadku których wymagane jest posiadanie Zielonej Karty.  

Nie korzystam z auta, czy muszę mieć polisę? 

Każdy kierowca oraz właściciel samochodu zobowiązany jest do posiadania ubezpieczenia OC. Brak polisy OC jest niezgodny z prawem, w związku z czym wiąże się z karami finansowymi, a nawet karą ograniczenia lub pozbawienia wolności. Nawet w momencie, kiedy nie korzystasz z samochodu, musisz posiadać ważną polisę do momentu, dopóki pojazd nie zostanie przez ciebie wyrejestrowany.  Co innego, jeśli chodzi o ubezpieczenia dobrowolne – np. ubezpieczenie ac, tego rodzaju polisy nie musisz posiadać.

Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia OC? 

Wpływ na wysokość składki na ubezpieczenie OC ma wiele czynników, między innymi wiek kierowcy, jego doświadczenie, miejsce zamieszkania, a także parametry jego pojazdu. Ubezpieczyciele posiadają różne stawki, dlatego też najlepszym sposobem jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, która wskaże ci najkorzystniejszą ofertę. 

Na czym polega ubezpieczenie szyb, opon i kluczyków? 

W ofercie niektórych ubezpieczycieli można spotkać się z ubezpieczeniem poszczególnych elementów samochodu, w tym szyb, opon, a nawet kluczyków. Zakup takiej polisy pomaga skutecznie uniknąć opłat, które będą wiązać się z naprawą elementów objętych ochroną. Za każdym razem jednak należy zapoznać się z dokładnym zakresem ochrony ubezpieczenia, gdyż pod tą samą nazwą polisy, w zależności od firmy ubezpieczeniowej, mogą kryć się różne zasady, które zostały indywidualnie ustalone przez ubezpieczycieli. 

Dlaczego ubezpieczenie komunikacyjne przez Internet się opłaca?

Niezależnie od tego, czy kupuje się samo OC, czy również dodatkowe polisy AC, Assistance lub NNW zawsze ważne jest to, aby prześwietlić możliwie najwięcej ofert. Jest to ważne nie tylko z tego powodu, aby wyszukać opcję możliwie najtańszą. Pomijając OC, we wszystkich pozostałych przypadkach trzeba zwracać uwagę na zakres ochrony i warunki postawione przez firmę. Łatwo wyobrazić sobie, ile czasu by to kosztowało, jeśli chciałoby się osobiście odwiedzać wszystkich ubezpieczycieli. Również kontaktowanie telefoniczne jest uciążliwe.

Przez internet po pierwsze robi się to szybciej, zakup polisy jest wygodny. Po drugie jest to rozwiązanie tańsze, gdyż nie traci się pieniędzy na jeżdżenie po firmach. Niższa cena to również efekt promocji ubezpieczyciele. Wiele z nich promuje zakup online w postaci dodatkowej zniżki na polisę, nierzadko jest to od 5 do nawet 15%. W końcu to najlepszy sposób na to, aby oszczędzić na ubezpieczeniu komunikacyjnym. W internecie przejrzymy mnóstwo ofert w jednym miejscu i bez wychodzenia z domu. Można łatwo wybrać opcję najtańszą i najlepiej dopasowaną do potrzeb.

Sprawdzimy, które towarzystwo ubezpieczeniowe, oferuje najlepszą ofertę ubezpieczenia komunikacyjnego. Dobierzemy dla Ciebie najlepsze ubezpieczenie i w Twoim imieniu wynegocjujemy najlepsze stawki. Oblicz wygodnie składkę online i czekaj na nasz kontakt!