Vleasing.pl

Ubezpieczenie mieszkania do kredytu hipotecznego – co należy wiedzieć?

Ubezpieczenie mieszkania przy kredycie hipotecznym

Na pewno taki rodzaj ubezpieczenia podnosi koszty kredytu, ale z drugiej strony banki na szczęście nie są wymagające w kwestii tego, jaki zakres ochrony ma oferować polisa.

ubezpieczenie mieszkania do kredytu hipotecznego obraz 2

Najważniejsze jest ubezpieczenie samej nieruchomości, a więc po prostu murów.
To gwarantują wszystkie ubezpieczenia w podstawowej ich formie i nie wiąże się to z dużymi wydatkami.

Nie musisz więc ubezpieczać ruchomości, choć powinieneś się nad tym zastanowić. Ta ochrona obejmuje elementy wyposażenia budynku, a więc między innymi meble, sprzęt RTV oraz AGD. Dobra wiadomość jest taka, że banki z reguły nie zmuszają swoich klientów do kupowania ubezpieczeń u nich.

Owszem, na pewno podczas starania się o kredyt dostaniesz taką propozycję. Ma to swoje zalety, gdyż nie musisz na własną rękę szukać ubezpieczenia, a i jednocześnie wszystkie formalności załatwiasz wspólnie z kredytem. Jednak pamiętaj, że pod kątem ceny takie ubezpieczenie domu często nie jest najtańsze.

Ubezpieczenie mieszkania i domu powinien wykupić każdy

Choć skupiamy się na polisie wymaganej przez banki w ramach kredytu hipotecznego, to musimy podkreślić, że na takie ubezpieczenie powinien się zdecydować każdy. Mieszkania zawsze kosztują ogromne pieniądze, a nigdy nie można mieć pewności, czy nie wydarzy się coś złego i nieprzewidzianego. Polisa gwarantuje spokojny sen.

Ubezpieczenie może chronić nie tylko przed pożarami, zalaniem czy zwarciami w sieci elektrycznej. To także ochrona ruchomości, a więc wyposażenia budynku, które często również ma ogromną wartość. Polisy tego typu można bez problemu konfigurować pod indywidualne potrzeby. Każda firma ubezpieczeniowa oferuje pakiety rozszerzające ich zakres. To oczywiście podnosi cenę, ale z drugiej strony daje jeszcze większy spokój. O pakietach rozszerzających więcej informacji znajdziesz w dalszej części naszego artykułu. 

oblicz składkę za ubezpieczenie mieszkania i domu

Jeśli jesteś właścicielem mieszkania, niezależnie od tego, jak je kupiłeś, koniecznie zastanów się nad taką polisą. Na pewno łatwiej będzie Ci podjąć decyzję, jeśli skorzystasz z naszego kalkulatora. Wypełnij formularz, sprawdź różne oferty i porównaj ze sobą ceny oraz zakres ochrony.

Najpopularniejsze ubezpieczenia do kredytu hipotecznego

Musisz mieć świadomość tego, że ubezpieczenie mieszkania to nie jedyna polisa, w jaką prawdopodobnie będziesz się musiał zaopatrzyć

Wiele oczywiście zależy od wymagań banków, ale najczęściej do wzięcia kredytu hipotecznego wymagane są dodatkowe ubezpieczenia. 

Ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym – jakie polisy bank wymaga?

Ubezpieczenie na życie

Większość banków obecnie wymaga polisy na życie, choć część z nich może być jedynie na pewien okres czasu (np. w ING wymagany okres na rok 2020 to 3 lata).

Ubezpieczenie pomostowe

Jest to ochrona ryzyka podejmowanego przez bank w ramach udzielanego kredytu hipotecznego.

Ubezpieczenie związane z niskim wkładem własnym

Jest praktycznie zawsze wtedy, gdy kredytobiorca nie może wpłacić 20% wartości nieruchomości.

Dwie ostatnie polisy musisz zawrzeć w banku, ale polisę na życie z powodzeniem będziesz mógł znaleźć na własną rękę. W tym zakresie również możesz skorzystać z naszego kalkulatora. Szybko i bez wychodzenia z domu wyszukasz najlepsze ubezpieczenie w przystępnej cenie.

Dodatkowe i często nieobowiązkowe ubezpieczenia, które bank oferuje to m.in:

ubezpieczenie od utraty pracy

ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

ubezpieczenie na wypadek choroby i trwałego inwalidztwa

ubezpieczenie na życie pod kredyt hipoteczny do kredytu mieszkaniowego

ubezpieczenie na życie spłaty kredytu mieszkaniowego

ubezpieczenie na wypadek utraty wartości nieruchomości

ubezpieczenie spłaty kredytu

ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym

Ubezpieczenie mieszkania do kredytu hipotecznego musi mieć cesję na bank

Kolejną sprawą, o której koniecznie powinieneś wiedzieć, jest cesja. Nawet jeśli na własną rękę kupisz ubezpieczenie mieszkania, musisz od razu wykonać jego cesję na bank. 

Co to oznacza w praktyce? Jeśli np. w wyniku pożaru dojdzie do szkody całkowitej (mieszkanie zostanie doszczętnie zniszczone), pieniądze z odszkodowania nie trafią do Ciebie – otrzyma je bank. Myślisz, że to niezgodne z prawem?

Jak najbardziej jest taka możliwość. Pamiętaj, że to bank udziela Ci finansowania, a więc ma prawo do dyktowania warunków. Ty natomiast możesz się z nimi nie zgodzić, odstępując od dalszego procedowania związanego z udzieleniem kredytu. Bank podejmuje duże ryzyko przy kredytach hipotecznych i cesja jest zabezpieczeniem jego interesu. Bez cesji, gdyby doszło do takiej sytuacji, pieniądze otrzymałby klient, a bank musiałby walczyć o ich odzyskanie.

Jest również dobra informacja, cesja nie oznacza, że nie dostaniesz ani grosza z polisy. Banki, w ramach kredytu hipotecznego, wymagają tylko ubezpieczenia murów, czyli podstawowego. Możesz natomiast rozszerzyć jego zakres, ubezpieczając np. ruchomości. Jeśli one również ulegną zniszczeniu, masz prawo złożyć roszczenia do banku. Dostaniesz dzięki temu wszystkie pieniądze z odszkodowania w ramach dokupionych przez Ciebie pakietów.

Jak wygląda cesja ubezpieczenia mieszkania?

Z punktu widzenia formalnego dokonanie cesji nie jest skomplikowanym procesem.Najważniejsze, aby w dokumencie tym znalazło się kilka istotnych informacji:

czego dokładnie dotyczy cesja, więc np. ubezpieczenia mieszkania, domu lub innej nieruchomości,

dokładne określenie cesjonariusza, czyli instytucji, na którą umowa jest przenoszona (w tym przypadku będą to dane adresowe banku),

wartość nieruchomości, która jest ubezpieczana.

Dokument przygotowuje się w dwóch wersjach, po jednej dla obu stron. Na każdym musi się znaleźć podpis przedstawiciela banku oraz kredytobiorcy, a także aktualna data.

Uciążliwe jest natomiast to, że cesja wygasa wraz z końcem umowy ubezpieczenia. Polisa jest na rok i po tym czasie trzeba ją przedłużyć, a to niestety oznacza kolejne spisanie cesji, już dla nowej umowy. Wszystko to trwa do momentu całkowitego spłacenia zadłużenia.

Jak wybrać ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Chcesz bezpiecznie żyć w swoim mieszkaniu, nie obawiając się nagłych sytuacji, które mogą Cię nawet pozbawić dachu nad głową? Staraj się ubezpieczyć możliwie największą część swojego majątku. Nie musisz ograniczać się do tego, co wymaga bank, a więc do ubezpieczenia murów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby objąć ochroną również ruchomości.

Kupując mieszkanie, dużą część budżetu przeznaczasz na wykończenie, umeblowanie oraz zakup różnych sprzętów. Wszystko to jest sporo warte i z powodzeniem możesz te rzeczy ubezpieczyć.

Dostępne dodatkowe rozszerzenia do ubezpieczenia mieszkania

Ochrona na wypadek kradzieży z włamaniem

Dotyczy to nie tylko zrabowanych z mieszkania rzeczy, ale także uszkodzeń, jakie dokonał włamywacz, np. wybite szyby, zniszczone drzwi, wyrwane zamki czy akty wandalizmu w budynku.

Ochrona na wypadek rabunku

To bardzo szerokie podejście, które obejmuje również tereny zewnętrzne (ważne z punktu widzenia właścicieli domów jednorodzinnych).

Ochrona na wypadek działalności wandali

Wybite szyby, pomazane ściany, uszkodzone tynki i wiele innych zdarzeń.

Każdy z tych pakietów oznacza dopłaty, ale najczęściej są one bardzo niskie, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, ile wart jest ubezpieczany majątek. Dodatkowo polecamy zainteresować się OC w życiu prywatnym. Choć mieszkanie wydaje nam się najbezpieczniejszym miejscem na świecie, to niestety może tam dojść do wypadku. W takiej sytuacji OC zapewni rekompensatę finansową.

Kupujesz ubezpieczenie mieszkania do kredytu hipotecznego? Zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia!

Jednym z najważniejszych elementów każdej polisy jest tzw. suma ubezpieczeniowa. Od jej wielkości zależy to, ile pieniędzy możesz dostać w razie wystąpienia jakiegoś zdarzenia. W przypadku ubezpieczeń nieruchomości jest ona szczególnie istotna.

Zasada jest tutaj prosta, owa suma powinna odzwierciedlać wartość Twojego majątku. Gdy jest nim tylko nieruchomość (ubezpieczenie murów), wystarczy suma na poziomie ceny rynkowej mieszkania. Kiedy dokupujesz pakiety, postaraj się jak najlepiej wycenić swoje ruchomości. Gdy kwota ta będzie za niska, w przypadku szkody całkowitej możesz otrzymać mniej pieniędzy, niż faktycznie straciłeś.

Jednak pamiętaj, aby z tymi kwotami nie przesadzać. Zbyt wysoka suma ubezpieczeniowa nie ma żadnego sensu – firma i tak nie wypłaci więcej, niż warta jest dana nieruchomość. 

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania do kredytu hipotecznego?

Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie nie jest możliwe. Wynika to z faktu, że firmy ubezpieczeniowe indywidualnie określają ryzyko zawarcia takiej umowy. 

Wpływ na ostateczną cenę polisy będzie miał między innymi rodzaj budynku, jego wiek, lokalizacja oraz wartość rynkowa. Jeśli nieruchomość jest kupiona na kredyt hipoteczny, cenę podniesie również konieczność cesji, a i firma ubezpieczeniowa zwróci uwagę na wiek swojego klienta.

Nie można tutaj zapominać o pakietach, które zostały wybrane. Najtańsze są podstawowe ubezpieczenia mieszkania. Jeśli dokupisz dodatkowe pakiety, za każdy z nich będziesz musiał dopłacić osobno. Co więcej, bardzo duże znaczenie ma suma ubezpieczenia, im jest ona wyższa, tym większa będzie składka.

Jeśli już teraz chcesz sprawdzić, ile będzie kosztować ubezpieczenie mieszkania, po prostu skorzystaj z naszego kalkulatora. Możesz bez wychodzenia z domu porównać ze sobą wiele ofert – po prostu wypełnij formularz online!

Przykładowa cena ubezpieczenia mieszkania do kredytu

Aby choć trochę przybliżyć ceny takich polis, przygotowaliśmy prosty przykład, który wyliczyliśmy, korzystając z kalkulatora. Wzięliśmy pod uwagę nieruchomości o powierzchni 80, 100 oraz 120 mkw. Ich rynkowa wartość to kolejno 400, 500 oraz 700 tysięcy złotych. Od razu podkreślamy, iż jest to wyliczenie uwzględniające fakt, że właściciel takiego budynku ma kredyt hipoteczny i musi dokonać cesji umowy ubezpieczenia.

Na chwilę obecną roczne składki polis kształtują się następująco:

  • około 250 zł rocznie dla nieruchomości o powierzchni 80 mkw.,
  • około 350 zł za nieruchomość o powierzchni 100 mkw.,
  • niecałe 500 zł za nieruchomość o powierzchni 120 mkw.


Warto podkreślić, że są to ceny podstawowego pakietu ubezpieczeniowego, a więc takiego, jakiego wymagają banki. Dołożenie do nich dodatkowej ochrony w najpopularniejszym zakresie powoduje wzrost składki o około 100 zł dla każdego powyższego przypadku.

Przypominamy jednak, że jest to wyliczenie bardzo orientacyjne i nie można się nim zbyt mocno sugerować. Aby dokładnie sprawdzić cenę dla swojego przypadku, najlepiej wypełnij formularz i skorzystaj z naszego kalkulatora.

Podsumowanie informacji o ubezpieczeniach do kredytów hipotecznych

Biorąc kredyt hipoteczny na pewno nie unikniesz konieczności wykupienia ubezpieczenia mieszkania. Tak naprawdę jednak nawet, jeśli kupujesz nieruchomość na kredyt, również powinieneś na taką polisę postawić. To bardzo cenny majątek, a przecież nigdy nie możesz mieć pewności, że np. nie strawi go pożar.

Pamiętaj, że polisa ubezpieczeniowa nie musi być kosztowna. Po prostu skorzystaj z pomocy naszych ekspertów. Możesz bez wychodzenia z domu wyliczyć składkę i porównać oferty od najlepszych ubezpieczycieli na rynku.