Vleasing.pl

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę

Jaki jest cel ubezpieczenia na wyjazd za granicę?

Podróżując wyłącznie po Polsce, faktycznie nie musisz się specjalnie przejmować, ale pod jednym warunkiem. Musisz mieć odprowadzane składki na ubezpieczenie zdrowotne NFZ. Sytuacja komplikuje się w momencie, w którym opuszczasz granice naszego kraju. Wtedy, jeśli stanie się coś złego, za wszystko zapłacisz z własnej kieszeni. Nie, karta EKUZ niewiele pomoże, a na pewno właśnie o niej pomyślałeś w tej chwili.

ubezpieczenie na wyjazd za granice 22

Warto ją wyrobić przed wyjazdem, ale zakres ochrony jest w tym przypadku gorzej, niż minimalny. Uzyskujesz dostęp jedynie do tych usług medycznych, które w konkretnym kraju są darmowe. Jeśli na przykład ulegniesz wypadkowi w Hiszpani i będziesz transportowany helikopterem, szybko dostaniesz za to rachunek!

Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd za granicę

Głównym celem takich polis jest ochrona finansowa związana z leczeniem. Ubezpieczyciel pokryje koszty wizyty w placówce medycznej, ale także transportu do kraju, jeśli będzie taka potrzeba.

Pamiętaj jednak, że w skutek wypadku czy choroby spotkasz się również z innymi problemami. To między innymi utrata części wyjazdu wakacyjnego, za który zapłaciłeś. To także niepotrzebne nerwy, a i być może Twoja rodzina dużo zapłaci za to, aby przylecieć do Ciebie z Polski.

Z tego powodu ubezpieczenie na wyjazd za granicę zapewnia również odszkodowanie. Jest to zawsze procentowa kwota od tzw. sumy ubezpieczenia. W warunkach każdej polisy znajdziesz dokładne tabele pokazujące, ile procent firma wypłaci zależnie od tego, do jakiego zdarzenia doszło. Im wyższa będzie suma ubezpieczeniowa tym lepiej, choć nie zawsze opłaca się stawiać na te najdroższe polisy, ale o tym za chwilę.

Na tym kończy się ochrona w ramach podstawowej polisy turystycznej – koszty leczenia oraz odszkodowanie. Ubezpieczenie można jednak poszerzyć, wykupując dodatkowe pakiety. Przyjrzymy się im nieco później.

Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu turystycznym

5000 euro, 100 000 euro, a nawet brak limitów – tak mocno zróżnicowane mogą być sumy ubezpieczeniowe. Jest to bazowa kwota do wyliczenia odszkodowania. Jednocześnie jest to również maksymalna ochrona. Jeśli macie polisę na 5 tys. euro, a leczenie będzie kosztować więcej, to różnicę pokryjecie z własnej kieszeni.

ubezpieczenie na wyjazd za granice small

Ubezpieczenie turystyczne online

Jeśli chcesz znaleźć najlepszą ofertę na ubezpieczenie turystyczne to wszystko, co musisz zrobić, to skorzystać z naszej pomocy! Wypełnij formularz i pozostaw nam dane, dzięki którym przygotujemy ofertę skrojoną pod Twoje potrzeby! Nie zajmujemy się bezpośrednio ubezpieczeniami, ale dokładnie prześwietlamy rynek i wybieramy z niego najlepsze możliwe oferty znanych i cenionych firm. Dzięki nam znajdziesz atrakcyjnie ubezpieczenie turystyczne bez wychodzenia z domu, tanio, a do tego wygodnie i bezpiecznie. Porównaj wiele ofert, wybierz najlepszą i bez stresu wyjedź na swoje wymarzone wakacje!

Czy zakup najwyższej opcji jest najlepszy?

Najdroższe opcje, czyli bez limitów, kosztują naprawdę dużo i nigdy nie wykorzystacie tych możliwości, będąc na wakacjach na przykład w Europie. Firmy ubezpieczeniowe już od dawna mają własne rekomendacje dotyczące tego, ile mniej więcej powinna wynosić ta kwota. 30 tysięcy euro to idealne rozwiązania, gdy podróżujecie po Europie. Jeśli wyruszacie poza granicę kontynentu, najlepiej wybrać ochronę z kwotą około 60 000 euro. Wyjątkiem są kraje z wyjątkowo kosztowną opieką medyczną. Zalicza się do nich na przykład Stany Zjednoczone, Kanadę oraz Australię. To właśnie tutaj najlepszym rozwiązaniem są nielimitowane polisy.

OC w podróży – co daje i czy warto je kupić?

ubezpieczenie na wyjazd za granice 3

Ochrona własnego zdrowia to podstawa, ale czy zdajecie sobie sprawę z tego, że możecie narazić się na koszty również z własnej winy? Wyobraźcie sobie sytuację na lotniskowym parkingu w obcym kraju. Przez zwykłą nieuwagę potrącacie lusterko w jakimś pojeździe i je urywacie lub tłuczecie. Co wtedy? Teoretycznie trzeba sięgnąć do własnej kieszeni i pokryć szkodę. Unikniecie tego dzięki ochronie OC. To dodatkowo płatna opcja, na którą warto się zdecydować, kupując ubezpieczenie na wyjazd za granicę.

Taka polisa chroni Wasz portfel przed następstwami zwykłej ludzkiej nieuwagi czy nieciekawych zbiegów okoliczności. Jeśli coś uszkodzicie z własnej winy, nie będziecie musieli za to płacić. Czy warto? Naszym zdaniem zdecydowanie tak!

Czym są wyłączenia niestandardowe w ubezpieczeniu turystycznym?

Każdy z Was musi mieć świadomość tego, że ubezpieczyciel nie będzie ponosił odpowiedzialności dosłownie za wszystko.
 W umowach stosowane są tzw. wyłączenia. To klauzule, które zdejmują odpowiedzialności z firmy ubezpieczeniowej w konkretnych, określonych regulaminem, sytuacjach. Jakie klauzule są stosowane najczęściej?

To między innymi:

wypadek osoby będącej pod wpływem alkoholu,
wypadek będący efektem uprawiania sportów ekstremalnych,
choroba przewlekła ubezpieczonego, która nie została zgłoszona przy podpisywaniu umowy,
wypadek w miejscu pracy (wykupione zostało ubezpieczenie turystyczne, a klient tak naprawdę pracuje w obcym kraju).

Wszystkie te klauzule można wykasować, choć trzeba za to dodatkowo zapłacić. Wypadek po alkoholu może pewnie zdarzyć się większości – w końcu przebywacie na wakacjach.

Ubezpieczenie sportów ekstremalnych na czas wyjazdu za granicę

ubezpieczenie na wyjazd za granice 15

Sporty ekstremalne wymagają podpisania specjalnej, dodatkowej polisy. Jeśli planujecie je uprawiać, koniecznie zainteresujcie się tym tematem. Koszt ubezpieczenia zależy nie tylko od oferty i zakresu ochrony, ale także od rodzaju sportu. 

Jeśli nie wiecie, czy dana aktywność fizyczna zalicza się do takich sportów, najlepiej zapytajcie agenta ubezpieczeniowego. Nie ukrywajcie takich planów – chodzi przecież o Wasze bezpieczeństwo, a to powinno być cenniejsze, niż pieniądze!

Wyjazd za granicę a choroby przewlekłe

W przypadku chorób przewlekłych firma ubezpieczeniowa może wymagać dodatkowych wyników badań, zanim jeszcze wyruszycie na wakacje. Polisa na pewno będzie również droższa, zależnie od Waszego wieku i rodzaju choroby.

Wyjazd za granicę a choroby przewlekłe
przedsiebiorca

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę do pracy

Jeśli chodzi o pracę, to oczywiście nikt Wam jej nie zabrania. Kiedy jednak macie takie plany, musicie poinformować o tym firmę ubezpieczeniową. Zostanie Wam przedstawiona dodatkowa oferta, która zapewni ochronę w miejscu zatrudnienia. 

Co bardzo ciekawe, większość ubezpieczycieli rozgranicza w tym przypadku pracę fizyczną oraz umysłową. Wydaje się to jednak logiczne. Zatrudnienie na stanowiskach fizycznych zawsze generuje wyższe ryzyko wystąpienia nieszczęśliwego wypadku. Taka polisa na pewno będzie trochę droższa.

Ubezpieczenie turystyczne – dodatki

ubezpieczenie na wyjazd za granice

Pewien dodatek do polisy poruszyliśmy już wcześniej – było to OC. Na tym jednak możliwości wcale się nie kończą! Jeśli podróżujecie samolotami lub autokarami, dobrze jest zabezpieczyć własny bagaż. Ubezpieczenie od jego kradzieży lub zgubienia sprawdzi się wręcz idealnie.

Na pewno warto zainteresować się również dodatkową ochroną sprzętu elektronicznego. Bierzecie ze sobą nowoczesny aparat fotograficzny albo drogiego laptopa? Wykupcie dla tych rzeczy ubezpieczenie. To często ledwie kilka dodatkowych złotych – jak się coś uszkodzi, bez ochrony można stracić tysiące.

Wielu osobom może przyda się również bezpłatna pomoc prawna oraz dostęp do usług doświadczonego tłumacza. Nigdy nie wiecie, co spotka Was za granicą. Bariera językowa i brak znajomości przepisów mogą być problemem.

Większość osób korzysta dzisiaj z wycieczek organizowanych przez biura podróży. Tutaj również może przydać się dodatkowa ochrona. Dzięki niej nagłe bankructwo takiej firmy nie spowoduje, że zostaniecie kompletnie z niczym!

O czym pamiętać wyjeżdżając do krajów egzotycznych 

Warto wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy, która powinna zainteresować miłośników egzotyki. Są takie kraje, w których ryzyko zarażenia się groźną chorobą zakaźną jest wyjątkowo duże. Dotyczy to na przykład wielu krajów afrykańskich. 

egzotyczne kraje

Podpisując umowę na ubezpieczenie turystyczne, zawsze dokładnie czytajcie wszystkie warunki wypłaty odszkodowania. Jeśli jedziecie do kraju zwiększonego ryzyka, firma ubezpieczeniowa może wymagać poddania się dodatkowym szczepieniom, oczywiście jeszcze Polsce.

Gdy zbagatelizujecie ten obowiązek i zachorujcie za granicą, ubezpieczyciel ma pełne prawo do odmowy wypłaty odszkodowania!

Ile kosztuje i jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać?

Każdy z Was pewnie liczy teraz na jakieś konkretne kwoty – niestety nie da się tego określić w taki sposób. Na cenę ma bowiem wpływ mnóstwo zmiennych. To nie tylko kraj, do którego jedziecie. To także zakres ubezpieczenia, wiek osoby (im starszy klient, tym więcej płaci), jego ewentualne problemy zdrowotne czy czas wyjazdu.

Ogromne różnice są również pomiędzy samymi firmami ubezpieczeniowymi. Każda wylicza ryzyko ubezpieczeniowe według indywidualnych kryteriów. Wbrew pozorom rozbieżności w cenach pomiędzy dwiema ofertami mogą być ogromne.

Ubezpieczenie na wakacje

Szacunki są bardzo zróżnicowane. Jedna osoba może zapłacić zaledwie około 7 zł za jeden dzień ubezpieczenia przy podróżowaniu po Europie. 4 osobowa rodzina zapłaci około 27 zł, a jak postanowi wyjechać poza Stary Kontynent, to nawet 50 zł za jeden tylko dzień. Tutaj absolutnie nie ma żadnych standardów. Jeśli chcecie dokładnie poznać cenę, skorzystajcie ze specjalnego kalkulatora ubezpieczeniowego. Narzędzie to porównuje wiele ofert z rynku i od razu wyświetla wszystkie potrzebne informacje.

Na koszt wpływają oczywiście również różnego rodzaju dodatki. Niestety kosztowna jest na przykład polisa związana ze sportami ekstremalnymi. Sporo więcej zapłaci się wtedy, gdy w kraju docelowym jest większe ryzyko zapadnięcia na groźną chorobę zakaźną.

Na koniec ważnym kryterium jest suma ubezpieczeniowa. Im wyższa, tym większy będzie koszt wykupu polisy. Pamiętajcie jednak o jednym – wysoka cena nie musi oznaczać, że ubezpieczenie na wyjazd za granicę jest najlepsze z możliwych. W tym przypadku tak to nie działa. Tylko skrupulatne zestawienie ze sobą i porównanie wielu ofert umożliwia określenie, która opcja jest najlepsza.

Przy zakupie polisy na ubezpieczenie na wyjazd za granicę czytaj OWU

Cena jest oczywiście ważna i nie będziemy tego ukrywać, ale… zawsze musisz wykazać się czujnością. Aby ubezpieczenie spełniało wszystkie oczekiwania, powinno być dobrze skonfigurowane pod konkretne potrzeby. Wybór odpowiednich pakietów dodatkowych może jednak okazać się niewystarczający.

W wielu przypadkach jedna oferta będzie tańsza od drugiej przez nie do końca atrakcyjne zapisy OWU. To nic innego, jak regulaminy oferty przygotowywane indywidualnie przez firmy ubezpieczeniowe. Można wybrać teoretycznie atrakcyjną ofertę, ale w regulaminie znajdują się pewne wyłączenia, które zmniejszają odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej. To oczywiście tylko przykład, gdyż nieścisłości w zapisach OWU mogą mieć bardzo zróżnicowany charakter.

Zanim więc podpiszesz jakąś umowę, dokładnie zapoznaj się z OWU i nigdy nie bierz nic w ciemno. W tym przypadku mamy do czynienia z ubezpieczeniem, które ma zapewniać Ci najwyższą możliwą ochronę w nieprzewidzianych sytuacjach. Nie chcesz przecież, aby z jakichś dziwnych powodów odszkodowanie nie zostało Ci wypłacone, prawda?

Jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę

Jak zapewne zdążyłeś już zauważyć, wybranie ubezpieczenia na wyjazd za granicę wcale nie jest łatwym zadaniem. Aby znaleźć to najlepsze i najtańsze, trzeba porównać ze sobą możliwie najwięcej ofert. Do tego konieczna jest weryfikacja każdej z osobna, w tym zapoznanie się z zapisami OWU. Jakby tego było mało, musisz skonfigurować swój pakiet pod konkretne potrzeby, a wybór nie zawsze jest oczywisty. Możesz jednak je obliczyć w łatwy sposób dzięki pomocy naszym specjalistom!

Powiązane tematy:

Piotr Polak

Kilkanaście lat temu rozpocząłem przygodę ze światem finansowym i od tego czasu ciągle i aktywnie jestem w branży. Od kilku lat spełniam się jako dziennikarz i pomagam konsumentom oraz przedsiębiorcom wybierać najlepsze produkty i usługi finansowe. Piszę dla vleasing.pl o prawach konsumentów i pomagam poruszać się w gąszczu skomplikowanych usług finansowych.