Vleasing.pl

Ubezpieczenie OC Warszawa

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każdy właściciel pojazdu mechanicznego ma obowiązek wykupienia polisy komunikacyjnej od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli opłacacie każdego roku ubezpieczenie OC w Warszawie, to na pewno nie raz zastanawialiście się, skąd tak duże różnice w cenach pomiędzy różnymi firmami ubezpieczeniowymi. Dzisiaj zajmiemy się tym tematem i postaramy się dokładnie nakreślić Wam ten temat. W razie jakichkolwiek pytań do oferty na Ubezpieczenie OC Warszawa, zapraszamy już teraz do bezpośredniego kontaktu z naszym specjalistą. 

Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

Najpierw jednak kilka słów istotnego wstępu. Być może niektórzy z Was zachodzą bowiem w głowę, skąd w ogóle taki obowiązek. Wynika on z ogromnych kosztów, jakie generują kolizje drogowe. Nie chodzi tylko o uszkodzenie mienia, ale także o ewentualne koszty leczenia ofiar. Wyobraźcie sobie, jak duże są to kwoty w sytuacji, gdy ofiara wypadku dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu albo nawet poniesie śmierć. Bez ubezpieczenia pieniądze te należałoby egzekwować od sprawcy wypadku, a więc od kierowcy. Czy gdyby doszło do takiego zdarzenia i obciążono by Was kwotą na przykład 500 tysięcy złotych, to zapłacilibyście to bez żadnych problemów?

Dla wielu osób takie kwoty mogą oznaczać zadłużenie się na pół, a może i na całe życie. Egzekwowanie tych pieniędzy byłoby bardzo trudne i tak dochodzimy do tego, z jakiego powodu polisy komunikacyjne są obowiązkowe. Choć to Wy kupujecie ubezpieczenie OC w Warszawie, to jednak tak naprawdę ubezpieczacie ewentualne ofiary własnych błędów. Tak – nigdy nie zobaczycie pieniędzy z własnej polisy. Ideą tych ubezpieczeń jest ochrona finansowa przed błędami kierowców. Pieniądze dostaniecie więc wtedy, gdy sami będziecie ofiarą wypadku, ale będzie to oczywiście odszkodowanie z polisy sprawcy.

Ubezpieczenie OC Warszawa – zakres normowany przez przepisy

Ponieważ będziemy zajmować się cenami takich polis, to należy zacząć od pewnego istotnego wyjaśnienia. Ubezpieczenie komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej jest wyjątkowe z punktu widzenia zakresu ochrony. Normalnie to firma ubezpieczeniowa ustala zakres polisy według własnego uznania. W przypadku OC nie ma wolnej ręki. Zakres ochrony, a przede wszystkim suma ubezpieczeniowa, są normowane przez przepisy prawa. Pamiętajcie więc, że nie ma kompletnie znaczenia to, jakie ubezpieczenie OC w Warszawie kupicie. Zawsze będzie ono zapewniało pełną ochronę. Nie dajcie się więc złapać na sztuczki marketingowe, w których to wmawia się klientom, że konkretna polisa jest najlepsza na rynku.

Na dzień dzisiejszych sumy ubezpieczenia dla OC prezentują się następująco:

  • 1 000 000 euro dla szkód związanych z mieniem,
  • 5 000 000 euro dla szkód związanych z osobą.

Sporo, prawda? Nie dziwcie się tak wysokiej ochronie związane z osobami. Przy bardzo poważnych wypadkach ludzie nierzadko są w niezwykle trudnym stanie i powrót do pełnej sprawności może wiązać się z kosztownymi rehabilitacjami, operacjami i zakupem specjalistycznych leków.

W zasadzie jedyne, co ubezpieczyciel może zaproponować ponadto, to ubezpieczenie assistance. Praktycznie każde OC je zawiera, ale najczęściej dotyczy ono holowania pojazdu i sfinansowania auta zastępczego po wypadku. Czasem, choć bardzo rzadko, assistance w minimalnym stopniu zapewnia także ochronę wtedy, gdy pojazd się zepsuje. Oczywiście mowa o ubezpieczeniu w ramach polisy OC.

Dlaczego ceny za ubezpieczenia OC w Warszawie się różnią?

Czas przejść teraz do tego, co zapewne interesuje Was najbardziej. Dlaczego kupując ubezpieczenie OC w Warszawie spotykacie się z rozbieżnością w cenach rzędu nawet kilkuset złotych? O ile zakres ubezpieczenia jest określony odgórnie przez prawo, tak przepisy (na szczęście) nie narzucają stawek za polisy. Ubezpieczyciele mają tutaj wolną rękę i teraz wszystko zależy od ich indywidualnych wyliczeń.

Firma ubezpieczeniowa nie działa charytatywnie, co chyba jest zrozumiałe dla każdego z Was. Musi ona na sprzedawanych polisach zarabiać, a nie tracić. Podstawą wyliczenia ceny jest więc oszacowanie, jak ryzykowny jest konkretny klient. Chodzi o określenie prawdopodobieństwa, że kierowca spowoduje jakąś kolizję czy wypadek. Metody wyliczania tego ryzyka są zróżnicowane, indywidualne dla każdej firmy ubezpieczeniowej. Rozumiecie teraz, dlaczego są takie różnice w cenach? Kiedy firma A sprzedając ubezpieczenie OC w Warszawie umieści Was w grupie kierowców większego ryzyka, firma B na podstawie własnych algorytmów uzna Was za kierowców bezpiecznych i zaproponuje niższą cenę.

Ostateczne oszacowanie ryzyka jest kwestią indywidualną firmy ubezpieczeniowej. Są jednak pewne kryteria, które w zasadzie na pewno spowodują, że polisa z zasady będzie droższa.

Czynniki wpływające na koszt ubezpieczenia OC

Ubezpieczenie OC Warszawa czynniki
miejsce zamieszkania,
przeszłość szkodowa kierowcy (najczęściej ubezpieczyciele sprawdzają historię szkód do 5 lat wstecz),
doświadczenie za kierownicą (tutaj chodzi o to, jak długo kierowca posiada prawo jazdy),
młody wiek kierowcy (osoby poniżej 26 roku życia płacą zazwyczaj dużo więcej),
marka oraz model samochodu.

Zastanawia Was, dlaczego ubezpieczyciel tak wnikliwie analizuje miejsce zamieszkania swojego klienta oraz markę jego auta? Odpowiedź na to pytanie jest prosta i trzeba jej szukać w statystykach policyjnych. Zauważcie, że ubezpieczenie OC w Warszawie będzie sporo droższe, niż na przykład w pobliskim Piasecznie. Mieszkańcy dużych miast zawsze muszą płacić więcej, gdyż w aglomeracjach dużo częściej dochodzi do wypadków, niż w małych miejscowościach.

Nieco mniej sprawiedliwe może się wydawać zwracanie uwagi na markę auta. Niestety w policyjnych statystykach pewne marki, jak i modele, figurują jako pojazdy wyjątkowo często powodujące kolizje. Często są to auta z mocnymi silnikami lub takie, które są popularne pośród młodych kierowców.

Tanie ubezpieczenie OC Warszawa

Ubezpieczenie OC Warszawa obraz 4

Jesteś zainteresowany niską składką na ubezpieczenie OC? Nie dziwimy się, w końcu po co przepłacać? Na jednej polisie można zaoszczędzić setki, jak nie tysiące złoty! Zapraszamy do wypełnienia prostego kalkulatora OC/AC, jego wypełnienie nie zajmie Ci więcej niż kilka minut. Na podstawie danych wysłanych przez Ciebie w formularzu, nasz specjalista z oddziału Ubezpieczenie OC Warszawa przygotuje dla Ciebie indywidualną wycenę.

Tanie OC – jak można obniżyć cenę ubezpieczenia OC?

Dobrze – wiecie już, jakie czynniki na pewno podniosą cenę polisy. Czy jednak istnieją również jakieś pewniki, dzięki którym cena będzie niższa? Jak najbardziej tak! Stawkę na pewno obniżą takie rzeczy jak:

Ubezpieczenie OC Warszawa obraz 3
brak historii szkodowej w ostatnich latach (w ten sposób zyskuje się zniżki do OC, które mogą wynosić nawet od 60 do 80%),
wiek powyżej 26 roku życia,
samochód z silnikiem o mniejszym litrażu,
mieszkanie w małej miejscowości,
bycie w związku małżeńskim (w szczególności posiadanie dzieci).

Teraz pewnie najbardziej zastanawia Was ten „związek małżeński”. Nigdy nie dziwiło Was, dlaczego wypełniając formularz u ubezpieczyciela znajdujecie tam pole „stan cywilny”? To kolejny nieco kontrowersyjny element wyliczania ryzyka. Wielu ubezpieczycieli po prostu uznaje, że osoby samotne mniej szanują swoje życie, niż osoby mające na utrzymaniu rodzinę. Nie będziemy wchodzić tutaj w kwestie moralne, ale po prostu tak jest i musicie się z tym pogodzić.

Warto wspomnieć jeszcze parę słów o wieku. Tego oczywiście nie przeskoczycie, ale w pewnym stopniu możecie złagodzić gorycz droższej polisy. Jeśli macie mniej, niż 26 lat i chcecie kupić ubezpieczenie OC w Warszawie, znajdźcie w rodzinie kierowcę, który ma już duże zniżki na OC. Jeśli się zgodzi, można go zarejestrować jako współwłaściciela pojazdu. W takiej sytuacji przy wyliczaniu składki będą wzięte pod uwagę zniżki współwłaściciela. Pamiętajcie tylko, że każdy kij ma dwa końce. Gdy prowadząc auto spowodujecie kolizję, współwłaściciel może w efekcie stracić część swoich zniżek (można wykupić dodatkowe ubezpieczenie zniżek).

Unikanie płacenia OC – to się naprawdę nie opłaca!

Myśleliście kiedyś o tym, aby po prostu nie płacić za kolejny rok posiadania polisy? Jeździcie autem od wielu lat i nigdy nie zdarzyła Wam się kontrola drogowa, a więc ryzyko „wpadnięcia” jest niewielkie? To naprawdę błędne myślenie i odradzamy takie zachowanie. Wbrew pozorom największym zagrożeniem wcale nie jest ewentualna rutynowa kontrola drogowa.

Owszem, jeśli do niej dojdzie, dostaniecie mandat za brak OC. O swoje upomni się także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). W roku 2019 maksymalna kara wynosi 4500 zł i jest ona naliczana wtedy, gdy polisa jest nieopłacona dłużej, niż przez 14 dni. Najtańsze ubezpieczenie OC w Warszawie kupicie dzisiaj nawet za około 400 zł. Już samo to sprawia, że za jedną karę macie polisy na 11 kolejnych lat!

Prawdziwy dramat zacznie się jednak wtedy, gdy jadąc autem bez OC spowodujecie wypadek. Pamiętacie sumy gwarancyjne z początku tego artykułu? 5 milionów euro dla szkód na osobie? Tak – gdy do tego dojdzie, również zgłosi się do Was UFG, ale tym razem z dużo wyższych rachunkiem do pokrycia. Zapłacicie za naprawę samochodów, pracę służb ratunkowych, ale także za ewentualne leczenie oraz rekonwalescencję ofiar wypadku. Suma ubezpieczenia doskonale pokazuje, jakie mogą to być kwoty. Wystarczy przecież nawet, abyście przerysowali komuś nowe Ferrari – koszty naprawy na pewno niemiło Was zaskoczą!

Najtańsze ubezpieczenie OC w Warszawie w 2020 roku

Wiecie już, że cena polisy nie ma żadnego wpływu na zakres ochrony. Wiecie także, jakie są najważniejsze czynniki wpływające na zwyżkę lub zniżkę stawki za OC. Jak w takim razie wykorzystać te informacje, aby kupić naprawdę tanią polisę? Odpowiedź jest bardzo prosta – wystarczy porównać wiele ofert z rynku.

Wiemy jednak, że łatwo powiedzieć, a trudniej zrobić. Zapewne od razu przypomniało Wam się o popularnych w ostatnich latach kalkulatorach OC. Niestety jest to słaby sposób na porównanie wielu ofert. Kalkulatory opierają swoje działanie tylko na ofertach kilku większych firm ubezpieczeniowych. Co gorsza, wyniki wyszukiwania często nie są miarodajne. Znajdujecie tanią polisę, decydujecie się na nią i podczas weryfikacji wniosku okazuje się, że ostateczna cena jest dużo wyższa.

Oblicz najtańsze OC z pakietem AC

Ubezpieczenie

Wszystko, co trzeba zrobić, to zgłosić się do nas! Na naszej stronie dostępny jest specjalny formularz. Poprzez jego wypełnienie nasi pracownicy otrzymują dane, dzięki którym dopasują polisę idealnie do potrzeb Klienta. Nie dostaniesz wyników od ręki, ale za to masz pewność, że prześwietlimy rynek dosłownie w każdym calu. Współpracujemy z większością działających na polskim rynku firm ubezpieczeniowych. Szykujemy oferty spersonalizowane i podajemy realne, a nie orientacyjne ceny. Z nami bez wychodzenia z domu i tracenia czasu zaoszczędzisz nawet kilkaset złotych na jednej tylko polisie! Skorzystaj więc z formularza już teraz.