Ubezpieczenie OC lekarza
Każdy lekarz wie, jak odpowiedzialny i jednocześnie wyczerpujący jest ich zawód. Posiadając ogromną wiedzę i wieloletnie doświadczenie również można jednak popełnić błąd, którego skutki mogą nieść za sobą wyjątkowo przykre konsekwencje. Z tego też względu, według polskiego prawa, każdy lekarz zobowiązany jest do wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC.
Kogo dotyczy obowiązkowe OC lekarza?
Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dotyczy wszystkich lekarzy, którzy wykonują działalność leczniczą w formie:
Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej lekarza - oferta
Wypełnij nasz poniższy formularz i otrzymaj ofertę na obowiązkowe ubezpieczenie podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Oferujemy szeroki zakres ochrony dla zawodu lekarza.
Co wchodzi w zakres ubezpieczenia OC lekarza?
OC lekarza pokrywa wszelkie szkody powstałe w wyniku prowadzenia działalności. W zakres ten wliczają się szkody, które wyrządzone zostały w skutek użytkowania oraz posiadania nieruchomości, na terenie której działalność jest prowadzona, a także maszyn, urządzeń i instalacji.
Z uwagi na odpowiedzialność ubezpieczyciela za różnego rodzaju szkody, polisa gwarantuje zabezpieczenie na tle materialnym. Osoby pracujące w branży medycznej często podejmują również decyzję o wykupieniu ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków, które mogą zdarzyć się tak naprawdę w każdej chwili.
Odpowiednio skonstruowana umowa stanowi natomiast solidne zabezpieczenie w przypadku niezdolności do wykonywania zawodu, wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych oraz zakażenia HIV oraz żółtaczką stanowiące ryzyko, z którym medycy muszą liczyć się każdego dnia swojej pracy.
Rozszerzenie OC lekarza – jak dobrać pakiety dodatkowe?
Medycy każdego dnia w swojej pracy zmagają się z wieloma trudnościami. Najczęściej towarzyszą im duży stres i wysiłek fizyczny, które wyjątkowo niekorzystnie oddziałują na zdrowie i mogą zwiększać ryzyko zachorowania na wiele chorób cywilizacyjnych. W związku z tym, warto wraz z podstawową polisą OC wykupić dodatkowe pakiety, obejmujące między innymi przypadek zachorowania na chorobę nowotworową, cukrzycę, jak również udar bądź zawał serca.
Tego rodzaju pakiety ubezpieczeń gwarantują wypłatę świadczeń pokrywających często bardzo kosztowne terapie. Stanowi to ogromne wsparcie w przypadku wystąpienia tak trudnej sytuacji, umożliwiając skorzystanie z nowoczesnych metod leczenia również poza granicami kraju. Ubezpieczenie można wypłacić od razu po otrzymaniu diagnozy, co w przypadku konieczności rezygnacji z wykonywania obowiązków zawodowych, zapobiega pogorszeniu rodzinnej sytuacji finansowej.
Pakiety dodatkowe warto dobierać przede wszystkim do osobistych potrzeb, uwzględniając ryzyko, jakie niesie za sobą konkretna specjalizacja. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na prowadzony tryb życia i obciążenia genetyczne, które w przyszłości mogą stać się przyczyną problemów zdrowotnych.
Uwzględnij również czynności, jakie wykonujesz poza godzinami pracy – jeżeli na przykład preferujesz dużą aktywność fizyczną, możesz zdecydować się na ubezpieczenie na wypadek uszkodzenia ciała, dzięki któremu otrzymasz odszkodowanie w momencie uszkodzenia ciała, podczas uprawiania ulubionego sportu.
Sugerowany pakiet ubezpieczenia dla lekarza
- Obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarza zawierające klauzulę rezygnacji z regresu (w przypadku decyzji sądu o winie lekarza wynikającej z zaniedbania obowiązków, ubezpieczyciel nie wystąpi z regresem w celu naprawy szkody)
- Dobrowolne ubezpieczenie OC lekarza (obejmujące nieprzewidziane przez ustawodawcę rozporządzenia o obowiązkowym ubezpieczeniu szkody)
- Ochronę prawną z asystą prawną (250 000 zł na poczet obrony w przypadku sprawy sądowej oraz konsultacje prawne w dowolnej sprawie, dotyczące wykonywanego zawodu)
- Ochrony HIV/WZW z NNW (pokrycie środkami z polisy kuracji antyretrowirusowej do 5 000zł, kosztów badań w celu wykrycia wirusa HIV oraz niezależnie następstw nieszczęśliwych wypadków 10 000zł)
- Wybór sumy ubezpieczenia podwojonej - wynoszącej 150 000 euro na jedno zdarzenie i 350 000 euro na wszystkie zdarzenia.
Ile kosztuje obowiązkowe ubezpieczenie OC lekarza?
Ubezpieczyciele coraz częściej oferują atrakcyjne pakiety, zawierające obowiązkowe ubezpieczenie OC dla lekarzy, rozszerzone o dodatkowe usługi. Wybór kompleksowego ubezpieczenia jest nie tylko przydatne, ale i zazwyczaj najbardziej korzystne pod względem finansowym, gdyż wiąże się ze znacznie atrakcyjniejszymi warunkami umowy.
W większości przypadków, na opłacenie OC należy przeznaczyć kilkaset złotych w ciągu roku. Koszt ubezpieczenia będzie jednak zależny od rodzaju polisy oraz dokładnego zakresu, jaki będzie ona posiadać. Jedną z najważniejszych kwestii, od której zależy również wysokość miesięcznej składki ubezpieczenia, jest jego suma gwarantowana.
Decydując się na podpisanie umowy z ubezpieczycielem, należy jednak mieć na uwadze to, czy w przypadku wypłaty odszkodowania suma ubezpieczenia nie ulegnie obniżeniu. Lepszą opcją w takim wypadku jest dopłacenie niewielkiej kwoty, dzięki czemu nie trzeba będzie martwić się malejącym odszkodowaniem w przypadku konieczności skorzystania z jego funduszy w przypadku niewielkiej szkody.
Otrzymaj najlepszą ofertę OC lekarza w mniej niż 1 minutę!
Wypełnij formularz dostępny na naszej stronie, a już po chwili otrzymasz na maila najlepszą ofertę ubezpieczenia – w ekspresowym tempie dostarczymy ci najkorzystniejsze propozycje ubezpieczenia OC, idealnie dopasowanych do specyfiki twojego zawodu.
Ubezpieczenie OC lekarza – na co, zwrócić uwagę?
Decydując się na zakup obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lekarza, warto zapoznać się z najważniejszymi kwestiami, na które warto zwrócić uwagę.
1. Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej lekarza
Obowiązkowe ubezpieczenie musi być zgodne z zasadami ustanowionymi przez Ministra Finansów, dlatego też niezależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego, zakres ochrony będzie wyglądał w ten sam sposób. Suma obejmująca jedno zdarzenie wynosi 75 000 euro, zaś wszystkie zdarzenia 350 000 euro. Jeżeli danej osobie zależy wyłącznie na spełnieniu obowiązku prawnego, może kierować się najniższą ceną, jednak z pewnością lepszym wyjściem będzie uwzględnienie ryzyka wiążącego się z zawodem medycznym i zabezpieczenie się w dodatkowy sposób.
2. Rozszerzenie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lekarza
Podstawowe ubezpieczenie może okazać się niewystarczające zwłaszcza dla lekarzy wykonujących specjalizacje podwyższonego ryzyka, w tym medycy wykonujący zabiegi bez konieczności uzyskania zgody pacjenta. Dobrowolne OC w takim przypadku zapewni wyższy poziom ochrony, podwyższając sumę ubezpieczenia do kwoty nawet 2 milionów złotych, ze względu na ryzyko żądania wysokich roszczeń ze strony osób trzecich. Na pewno należy mieć na uwadze, jaka suma przewidziana jest na jedno zdarzenie oraz to, czy w razie wypadku pokryje ona wszystkie szkody.
3. Umowy ubezpieczenia
Wypełniając wniosek, trzeba zrobić to całkowicie zgodnie z prawdą oraz w dokładny sposób - w przeciwnym wypadku, firma ubezpieczeniowa może mieć podstawy do zakwestionowania roszczenia. We wniosku należy zawrzeć Izbę Lekarską, do której się przynależy, posiadane tytuły naukowe i wykonywane specjalizacje, a także wskazać, czy wykonuje się zabiegi, które nie wymagają pisemnej zgody pacjenta. Powinno się również wpisać ilość wypłaconych odszkodowań oraz jeżeli ubezpieczyciel tego wymaga, wskazać dotychczasowe miejsca pracy. W przypadku problemów zawsze można skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy, który pomoże prawidłowo wypełnić wniosek dotyczący ubezpieczenia.
4. Ochrona prawna
Lekarze muszą liczyć się z różnego rodzaju roszczeniami ze strony osób trzecich w razie wystąpienia szkody, dlatego też powinni zadbać o kompleksowe zabezpieczenie. W ofercie towarzystwa ubezpieczeniowego można skorzystać z wielu dodatkowych opcji, w tym ochrony prawnej, polegającej na pokryciu ewentualnego kosztu biegłych, procesu oraz usług adwokackich. Z uwagi na ryzyko zawodowe, warto ubezpieczyć się na wypadek HIV i WZW, co zapewni wypłatę świadczenia w przypadku zarażenia wymienionymi chorobami, jak również trwałego uszczerbku na zdrowiu podczas pracy czy też śmierci.
5. Wiarygodny ubezpieczyciel
Niezwykle istotną kwestią jest również wybór wiarygodnego ubezpieczyciela, u którego zostanie wykupione OC lekarza. W tym celu warto zapoznać się z ofertami multiagencji ubezpieczeniowych, które specjalizują się w ubezpieczeniach zawodowych - najczęściej posiadają one w swojej ofercie taki sam produkt, jednak w dużo bardziej przystępnej cenie niż u agenta, który reprezentuje jedną firmę ubezpieczeniową.