Vleasing.pl

Ubezpieczenie rolne

Oferujemy zarówno ubezpieczenia obowiązkowe, jak i dobrowolne. Skorzystaj w prostego w obsłudze kalkulatora i skutecznie chroń swój dobytek, plony oraz hodowlę!

Field is required!
To pole jest wymagane
Field is required!
  • - wybierz opcje -
  • OC rolnika
  • Ubezpieczenie budynków
  • Ubezpieczenie upraw
  • Ubezpieczenie zwierząt gospodarskich
  • Inne
Field is required!
Field is required!
Field is required!

Zaznacz, że nie jesteś robotem (weryfikacja CAPTCHA)

3 kroki do ubezpieczenia:

Uzupełniasz nasz formularz ubezpieczenia

Czekasz na kontakt

Wybierasz najlepszą ofetę

Ubezpieczenia rolnicze

Prowadzisz własne gospodarstwo rolne? Jeśli zajmujesz się uprawą, na pewno doskonale wiesz, że dynamicznie zmieniający się klimat stwarza realne zagrożenie dla roślin. Również gospodarstwa typowo hodowlane nie mogą czuć się bezpiecznie. Oczywiście na gospodarstwa tego typu czyha wiele innych zagrożeń. Będąc rolnikiem, powinieneś więc poważnie pomyśleć o ubezpieczeniu. Pamiętaj, że część z nich jest obowiązkowa! Dzięki nam możesz szybko i bez wychodzenia z domu wyliczyć składkę polisy. 

OC Rolnika

Ubezpieczenie budynków

Uprawy

Obowiązkowe ubezpieczenie OC rolnika

Zaczniemy od polisy, którą obowiązkowo musi wykupić każdy rolnik z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego. Mowa o odpowiedzialności cywilnej, która, zgodnie z ustawą, dotyczy właścicieli lub współwłaścicieli:

  • gospodarstw rolnych o każdym charakterze,
  • terenów zaklasyfikowanych jako użytki rolne.

     

Od tej ustawy nie ma odstępstw, a więc każda taka osoba musi wykupić odpowiednią polisę. Co do zasady, chroni ona nie tylko samego rolnika, ale także jego pracowników i wszystkie osoby pomagające w prowadzeniu gospodarstwa. Naturalnie OC oznacza ochronę przed szkodami wyrządzonymi przez tych ludzi, a nie ich samych.

Ustawa bardzo dokładnie normuje zakres takiej polisy. Zgodnie z nią ubezpieczyciel musi zapewnić ochronę na poziomie:

  • 5 milionów euro w przypadku szkód związanych z ludźmi,
  • miliona euro dla szkód na mieniu.

     

Wszystko to sprawia, że kupując tylko ubezpieczenie rolne OC, możesz z powodzeniem wybierać opcję najtańszą, jaka aktualnie dostępna jest na rynku. Korzystając z naszego kalkulatora, zrobisz to szybko i bardzo wygodnie. Prezentujemy oferty od najlepszych firm ubezpieczeniowych.

Obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolnych

Ochrona od zdarzeń losowych to kolejna polisa, o której trzeba pamiętać. Z obowiązku jej posiadania zwolnione są tylko te osoby, które nie mają żadnych budynków gospodarczych na swojej ziemi. Co ważne podkreślenia, ubezpieczenie trzeba posiadać nawet wtedy, gdy obiekty tego typu są kompletnie niewykorzystywane. Jedyną furtką jest powierzchnia. Jeśli obiekt ma mniej niż 20 m2, nie ma obowiązku jego ubezpieczania.

W tym przypadku zabezpieczenie obejmuje przede wszystkim zdarzenia losowe oraz sytuacje wynikające z trudnych warunków atmosferycznych. Rolnik otrzyma więc odszkodowanie, jeśli np. budynek spłonął, uderzył w niego piorun, ma zerwany dach, został zalany czy zasypany osuwiskiem ziemi. Oczywiście zakres ochrony jest dużo szerszy i warto dokładnie się z nim zapoznać, przed podpisaniem umowy.

Kolejna ważna kwestia to fakt, że ubezpieczenie obejmuje nie tylko same mury. Odszkodowanie można dostać również wtedy, gdy uszkodzeniu bądź zniszczeniu uległy np. tynki, okna, wewnętrzne balustrady, schody czy instalacje elektryczne, wodne i kanalizacyjne.

Dla tych ubezpieczeń nie ma już jednej, z góry narzuconej sumy gwarancyjnej. Tę ustala się indywidualnie, na podstawie analizy wartości całego majątku. Z założenia polisa musi gwarantować pokrycie równowartości budynków, gdy w wyniku różnych zdarzeń dojdzie do ich całkowitego zniszczenia.

Umowę podpisuje się na 12 miesięcy z możliwością jej przedłużenia, a więc tak samo, jak przy zwykłych polisach OC. Warto dodać, że podstawowe ubezpieczenie budynków można rozszerzyć, np. o ochronę znajdującego się w nich mienia. Może to dotyczyć nie tylko pożarów, ale także kradzieży czy aktów wandalizmu.

Dlaczego warto ubezpieczyć uprawy

Następny pakiet, jaki oferuje rynek, to ubezpieczenie upraw, które obejmuje swym zasięgiem wszystkie plony rolne. Naszym zdaniem jest to ochrona, którą powinien zainteresować się każdy rolnik. Żyjemy w trudnych czasach, w których to każdy kolejny rok obfituje coraz bardziej tragicznymi klęskami żywiołowymi. Utrzymujące się tygodniami susze, ulewne opady, nawałnice z gradem i tornadami – to niestety dotyczy obecnie również naszego kraju.

Każde takie zdarzenie generuje ryzyko utraty części lub nawet wszystkich plonów, a to z kolei sprawia, że rolnik nie zarabia, a traci. Ubezpieczenie upraw chroni przed takimi zdarzeniami. Polisy te gwarantują między innymi:

  • wypłatę odszkodowania, gdy ubytki w plonach będą wyższe, niż 8%,
  • pokrycie strat związanych ze skutkami pożarów,
  • rekompensata strat, gdy z powodu trudnego roku plony stracą na swojej jakości.

     

Decydując się na takie ubezpieczenie, można również zyskać zniżki na polisę związaną z budynkami rolnymi. Gdy dojdzie do szkody, rolnik nie musi martwić się udziałem własnym, a suma ubezpieczenia jest zawsze stała.

Ubezpieczenie upraw – kiedy jest obowiązkowe?

W wielu przypadkach taka polisa jest dobrowolna, ale niektórzy rolnicy muszą mieć ją wykupioną. Dotyczy to osób, które korzystają z tzw. dopłat bezpośrednich. Jeśli korzystasz z takich pieniędzy, pamiętaj o swoim obowiązku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoby takie muszą ubezpieczyć minimum połowę wszystkich swoich upraw.

Warto jednak zastanowić się nad większą ochroną. W dobie nasilających się dramatycznych zmian klimatycznych nigdy nie można być pewnym o swoją uprawę. Nierzadko nawet krótkotrwałe gradobicie w okresie letnim może doprowadzić do potężnych szkód, na których straci całe gospodarstwo.

Ubezpieczenie rolnika – czy potrzebna jest polisa dla pojazdów?

Pozostaje nam jeszcze kwestia wszystkich maszyn wykorzystywanych w gospodarstwach. Oczywiście mamy tutaj na myśli pojazdy kołowe. W tym przypadku kwestię tę normują standardowe przepisy dotyczące OC komunikacyjnego. Jeśli rolnik korzysta z pojazdów, które mogą poruszać się drogach publicznych, to standardowo musie je ubezpieczyć.

Taka polisa zawierana jest na rok, a jej zakres i sumę ubezpieczeniową normuje prawo. Nie zapomnij o tym ubezpieczeniu – jego brak grozi nałożeniem bardzo wysokiej kary. Jeśli nieubezpieczonym pojazdem doprowadzisz do jakiegoś zdarzenia, zostaniesz obciążony wszystkimi kosztami.

Jak widzisz, większość rolników musi obowiązkowo wykupić kilka istotnych polis. Pamiętaj, że podpisując umowę w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym, możesz liczyć na bardzo atrakcyjne rabaty. Przede wszystkim jednak zacznij od porównania ofert. Już teraz skorzystaj z naszego kalkulatora. Dzięki nam bardzo szybko znajdziesz najlepszą polisę, którą bez problemu dopasujesz do potrzeb.

Pomoc ubezpieczeniowa dla rolników

Potrzebujesz ubezpieczenia dla swojego gospodarstwa rolnego? Zapraszamy do kontaktu, znajdziemy dla Ciebie najlepszą ofertę na ubezpieczenia rolne. Specjalizujemy się w takich produktach finansowych dla rolników jak: obowiązkowe ubezpieczenie budynków, OC rolnika, ubezpieczenie upraw, ubezpieczenia zwierząt gospodarskich od zdarzeń losowych. Kompleksowo, możemy pomóc również w uzyskaniu finansowania dla gospodarstwa rolnego, sprawdź naszą ofertę na leasing maszyn rolniczych.

Masz pytanie?
Zamów rozmowę z doradcą
Nasi eksperci rozwieją twoje wątpliwości
i bezpłatnie pomogą wybrać ubezpieczenie