Vleasing.pl

Ubezpieczenie samochodu firmowego – jak nie przepłacić?

Obecnie jednym z ważniejszych narzędzi pracy wielu przedsiębiorców jest samochód. Jeśli także z niego korzystasz w tym celu i możesz odliczać od kosztów działalności związane z nim wydatki, to w praktyce korzystasz z tzw. auta firmowego. Pojazdów takich jest w naszym kraju mnóstwo, dlatego firmy ubezpieczeniowe mają specjalne oferty przygotowane właśnie dla ich właścicieli. Czym różnią się od standardowych ubezpieczeń, czy warto z nich korzystać i co jeszcze powinieneś o nich wiedzieć? Jak nie przepłacić za ubezpieczenie samochodu firmowego? Informacje na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu – zapraszamy do lektury!

Ubezpieczenie samochodu firmowego obraz 1

Dla kogo przeznaczone jest ubezpieczenie samochodu firmowego?

Jak już wspomnieliśmy, ogólna definicja auta firmowego mówi o tym, że jest to pojazd zaliczony do majątku firmy. Oznacza to, że przedsiębiorca ma prawo odliczać od kosztu uzyskania przychodu wszystkie wydatki związane z jego eksploatacją. Jednak to tylko teoria, gdyż w praktyce interpretacja tego pojęcia ma bardzo elastyczną postać. Ubezpieczenie samochodu firmowego to opcja dostępna dla każdego przedsiębiorcy, jednak to, czy pojazd klasyfikuje się do objęcia go taką ofertą, uzależnione jest wyłącznie od decyzji ubezpieczyciela.

W większości przypadków mianem firmowego określa się auto, które:

Często kluczowe jest to, aby przedsiębiorstwo miało regulamin związany z użytkowaniem samochodu czy prowadziło tzw. kilometrówkę. Co warto dodać, do aut firmowych zwykle zalicza się także taksówki, choć najczęściej rejestrowane są one na osobę fizyczną, a nie działalność gospodarczą. Jest to jednak zrozumiałe, gdyż pojazdy te służą w zasadzie wyłącznie do celów zarobkowych – przewóz ludzi.

Czy prywatne auto, może być samochodem służbowym?

To pytanie, na które niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Naturalnie masz pełne prawo do tego, aby auto firmowe wykorzystywać zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych. Jeśli jednak jest ono zarejestrowanie na Ciebie (zamiast na firmę), a do tego używasz go tylko Ty, szansa, że ubezpieczalnia odmówi przedstawienia oferty polisy firmowej jest dość duża.

Jednak absolutnie nie traktuj tego za pewnik. Wszystko zależy bowiem od konkretnej sytuacji oraz oferty danej firmy ubezpieczeniowej. Jeśli jesteś zainteresowany specjalną ofertą na ubezpieczenie samochodu firmowego, po prostu dobrze rozeznaj się na rynku. Z przyjemnością Ci w tym pomożemy, prześwietlając oferty wielu ubezpieczalni.

Sprawdź też ➡️ Leasing samochodu osobowego powyżej 150 tys. zł – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie samochodu firmowego – jak nie przepłacić?

Ubezpieczenie samochodu firmowego to ważny element zarządzania flotą, ale nie musisz przepłacać.

Oto kilka praktycznych wskazówek:

Sprawdź też ➡️ Ubezpieczenie nowego samochodu – jak najlepiej ubezpieczyć nowy samochód?

Koszt OC samochodu firmowego – jak jest wyliczany?

Z samochodów firmowych często korzystają nawet właściciele jednoosobowych działalności gospodarczych i w tym przypadku sytuacja jest zdecydowanie najbardziej oczywista. Gdy poprosisz o kalkulację składki na ubezpieczenie OC takiego auta, pod uwagę zapewne wzięta będzie przede wszystkim Twoja osobista historia ubezpieczeniowa.

Sytuacja zmienia się w momencie, gdy w firmie jest jedno auto, ale korzysta z niego wielu pracowników. Branie pod uwagę historii ubezpieczeniowej każdego z nich mija się z celem, gdyż w każdej chwili ktoś może się zwolnić, a w jego miejsce przyjdzie inna osoba. Z tego powodu ubezpieczyciele w tych przypadkach zazwyczaj wyliczają składkę OC na podstawie historii ubezpieczeniowej ogólnie właściciela firmy i tym samym pojazdu.

Ostatni przypadek dotyczy przedsiębiorstw utrzymujących firmowe floty samochodowe. Tutaj składka OC wyliczana jest najczęściej na podstawie uśrednionych danych związanych ze szkodowością. Do tego ubezpieczyciele zazwyczaj biorą pod uwagę ogólną wartość floty i ilość wchodzących w jej skład pojazdów. Co ważne, zwykle można liczyć na duże rabaty w przypadku wykupienia całego pakietu ubezpieczeniowego w jednym miejscu – np. OC +AC + Assistance.

Czy za ubezpieczenie OC auta firmowego zapłaci się więcej niż prywatnego?

Ciężko jednoznacznie określić, czy koszty te będą wyższe, czy może jednak niższe. Niewątpliwie pod uwagę należy brać to, że samochody firmowe często są bardzo intensywnie eksploatowane. Pokonują tysiące kilometrów miesięcznie, a do tego nierzadko są użytkowane przez wiele osób. To znacząco zwiększa ryzyko kolizji czy wypadku, co faktycznie może przełożyć się na to, że ubezpieczyciel zaproponuje wyższą składkę za OC.

ubezpieczenie samochodu firmowego obraz 2

Niektórzy przedsiębiorcy stosują dziś rozwiązania, które są dla nich pewnego rodzaju kartą przetargową. W samochodach firmowych instalowane są urządzenia monitorujące eksploatację pojazdu i analizujące styl prowadzenia każdego kierowcy. To, w połączeniu z odpowiednimi regulaminami wdrożonymi w firmie i karami za agresywną jazdę, działa na korzyść firm. Dostarczając ubezpieczycielowi takie dane można liczyć na niższą składkę OC.

W bardzo dobrej sytuacji są szczególnie właściciele dużych flot firmowych. Ubezpieczając wiele aut w jednej ubezpieczalni można liczyć na atrakcyjne zniżki. Zwykle są one najwyższe wtedy, gdy przedsiębiorca decyduje się objąć pojazdy kompleksową ochroną – np. wykup całego pakietu OC z AC i Assinstance dla całej floty samochodów.

Taksówkarze zazwyczaj płacą najwięcej za OC

Niestety w najgorszej sytuacji znajdują się taksówkarze. Ubezpieczyciele zazwyczaj nie traktują ich ani jako przedsiębiorcy ani osoby prywatne. Z czego to wynika? Z jednej strony użytkują swoje auta w celach zarobkowych, a więc świadczą usługi przewozu osób. Jednak zwykle pojazdy te zarejestrowane są bezpośrednio na nich, a nie na działalność, którą prowadzą.

Do powyższego należy jeszcze dodać duże ryzyko, jakie ponosi ubezpieczyciel. Pod uwagę bierze się bowiem sposób eksploatacji samochodów użytkowanych jako taksówki. Choć nie jeżdżą w dalekie trasy, tak każdego dnia wiele godzin przemieszczają się w obrębie danej miejscowości. Firmy ubezpieczeniowe uznają, że przyspiesza to zużycie elementów pojazdu i tym samym zwiększa ryzyko awarii, która może być później przyczyną kolizji czy wypadku. Do tego jeśli taksówka porusza się po dużym mieście, szansa na zdarzenie drogowe jest bardzo wysoka, a szczególnie jeśli chodzi o stłuczki.

Wszystkie te aspekty sprawiają, że dla taksówkarzy ubezpieczyciele zazwyczaj stosują tzw. zwyżki dla OC. Pobierając większą opłatę za ubezpieczenie, zabezpieczają swoje interesy na wypadek zdarzenia, które polisa obejmuje ochroną. Pamiętaj, że niepoinformowanie firmy ubezpieczeniowej o tym, że pojazd jest taksówką, może być bardzo kosztowne. Jeśli dojdzie do szkody, ubezpieczyciel ma w takim przypadku pełne prawo do odmowy wypłaty odszkodowania!

Sprawdź też ➡️ Leasing Taxi

Ubezpieczenie samochodu firmowego – czy można wliczyć je w koszty prowadzenia działalności?

Jak już wiesz, ubezpieczenie samochodu firmowego może okazać się droższe, niż prywatnego. Jednak rozwiązanie to wiąże się także z pewnymi korzyściami. Pierwszą i zdecydowanie najważniejszą jest możliwość wliczenia wydatków związanych z takimi polisami w koszty prowadzenia działalności. Dotyczy to zarówno pojazdów osobowych (jest jednak limit wartości wynoszący 150 tysięcy złotych), jak i ciężarowych.

W przypadku samochodów mających wartość przekraczającą powyższy limit, nie możesz odliczyć całości składki na ubezpieczenie, a pewną jej część. Co bardzo istotne, ewentualne pełne odliczenie przysługuje tylko wtedy, gdy auto firmowe wykorzystywane jest wyłącznie w celach służbowych. Jeśli używasz go również prywatnie, od kosztów prowadzenia działalności odliczysz tylko 20% wydatków ponoszonych na jego eksploatację.

Zapraszamy do kontaktu
Jeśli potrzebujesz pomocy w ubezpieczeniu samochodu firmowego lub chcesz uzyskać najlepszy leasing na auto firmowe, jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc. Wypełnij formularz na naszej stronie, a doradca naszej firmy skontaktuje się z Tobą, by przedstawić najkorzystniejsze oferty na rynku. Zapraszamy do kontaktu!

FAQ – pytania o ubezpieczenie firmowe samochodu

Poniżej zamieszczamy kilka odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Czy ubezpieczenie samochodu firmowego jest tańsze?

Cena ubezpieczenia na samochód firmowy zależy od wielu czynników, w tym sposobu i intensywności jego użytkowania. Ubezpieczyciel oceni szczegółowe informacje, takie jak czas użytkowania i cel przeznaczenia auta, aby określić wysokość składki OC. Ubezpieczenie może być tańsze, ale nie jest to reguła w porównaniu do polis na samochody prywatne.

Jak udowodnić, że samochód jest firmowy?

Aby potwierdzić, że samochód jest firmowy i wykorzystywany do celów biznesowych, możesz wpisać pojazd do ewidencji środków trwałych lub podać nazwę firmy w dowodzie rejestracyjnym. Alternatywnie, przedstaw dokumenty takie jak kilometrówka czy regulamin użytkowania pojazdu w firmie. Te dokumenty pomogą ubezpieczycielowi zrozumieć, że samochód jest używany w ramach działalności gospodarczej.

Co zrobić, żeby ubezpieczyć auto jako firmowe?

Jeśli tylko pojazd znajduje się w ewidencji środków trwałych przedsiębiorstwa, a w jego dowodzie rejestracyjnym są zarówno Twoje dane, jak i dane rejestrowe działalności, możesz bez przeszkód ubezpieczyć go jako auto firmowe. Procedury są tutaj identyczne, jak w każdym innym przypadku. Polisę wykupisz online, telefonicznie lub osobiście wybierając się do ubezpieczyciela. Pamiętaj, aby przed wyborem konkretnej porównać ze sobą wiele ofert.

Kiedy można skorzystać z ubezpieczenia flotowego?

Odrębną grupę polis dla przedsiębiorców stanowią tzw. ubezpieczenia flotowe. Jest to rozwiązanie przeznaczone dla firm wykorzystujących wiele samochodów. To opcja bardzo wygodna, gdyż w ramach jednej polisy można ubezpieczyć wszystkie auta – dzięki temu musisz pamiętać tylko o jednym terminie w zakresie przedłużenia umowy w przyszłości. Do tego ubezpieczając wiele pojazdów, możesz liczyć na atrakcyjny rabat.

Jednak pamiętaj, że każdy ubezpieczyciel inaczej traktuje pojęcie floty samochodowej. Dla niektórych firm ubezpieczeniowych będzie to zaledwie kilka aut, a inne ustalają limit nawet na 20 i więcej sztuk.

Sprawdź też ➡️ Ubezpieczenie floty samochodowej – na co zwrócić uwagę?