Vleasing.pl

Ubezpieczenie samochodu w leasingu – co musisz wiedzieć?

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z samochodów, nierzadko podejmują decyzję o ich leasingowaniu. Leasing samochodu pozwala na użytkowanie nowego pojazdu w ramach ustalonej raty, którą należy płacić co miesiąc. W takim przypadku nie jesteś właścicielem auta, ale to nie zmienia faktu, że musisz ubezpieczyć samochód w leasingu. Jeśli tego nie zrobisz na własną rękę, to zrobi to firma leasingowa. Wówczas jednak pamiętaj, że nie masz możliwości wyboru towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Coraz częściej zdarza się, że firmy leasingowe proponują podczas zawierania umowy leasingu ubezpieczenia samochodu w partnerskiej firmie ubezpieczeniowej. I choć może to się wydawać wygodną opcją, to jednak nie zawsze warto od razu się na nią zdecydować. Najpierw rozejrzyj się za alternatywą, bowiem możesz zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy. Chcesz wiedzieć, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w leasingu? Sprawdź to!

Leasing samochodu - czym jest?

Leasing samochodu to nic innego jak umowa, która jest zawierana między firmą leasingową a leasingobiorcą (może to być osoba prywatna lub przedsiębiorca). Chcąc zdecydować się na leasing samochodu, musisz wiedzieć, iż pojazd należy do podmiotu, który udzielił leasingu, zaś leasingobiorca ma prawo z niego korzystać przez określony w umowie czas, regularnie opłacając raty. Oczywiście możliwe jest przeniesienie własności samochodu na leasingobiorcę, ale dopiero gdy dojdzie do uiszczenia przez niego wszystkich transz i określonej kwoty wykupu (np. 1% wartości pojazdu).

ubezpieczenie samochodu w leasingu obraz 1

Zobacz nasz artykuł: ➡️ Rejestracja samochodu w leasingu – jak przebiega i ile trwa?

Jakie wyróżnia się rodzaje leasingu samochodowego?

W naszym kraju najczęściej użytkuje się samochody w formie leasingu operacyjnego lub leasingu finansowego dla firm. Występują między nimi spore różnice. 

Jeśli chodzi o ten pierwszy, czyli leasing operacyjny, to pozwala on przedsiębiorcy zaliczenie 100% raty leasingowej do kosztów uzyskania przychodu, w tym opłaty wstępnej. Zaś podatek VAT da się rozłożyć na raty. Pojazd pozostaje własnością leasingodawcy, a więc firmy leasingowej, która ma możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Gdy umowa dobiegnie końca, to leasingobiorca ma kilka opcji. Może wykupić lub zwrócić samochód, bądź wypożyczyć kolejny, podpisując tym samym nowa umowę leasingu. 

Natomiast leasing finansowy umożliwia przedsiębiorcy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wyłącznie część odsetkową rat i odpisy amortyzacyjne, co wynika z tego, iż pojazd jest składnikiem majątku leasingobiorcy. Zatem, gdy leasingobiorca opłaci ostatnią ratę leasingu, to auto staje się jego własnością. Jeśli chodzi o podatek VAT, to trzeba go zapłacić w całości wraz z wpłatą pierwszej raty. Jest to bardzo popularne rozwiązanie wśród firm niebędących płatnikami VAT, rozliczających się w formie ryczałtu. 

Istnieje również leasing konsumencki, który jednak nie jest tak popularny jak powyższe opcje. Jest to propozycja skierowana do osób prywatnych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. To sposób na sfinansowanie zakupu auta, gdy bank nie zgodził się na przyznanie kredytu samochodowego. 

Jakie wybrać ubezpieczenie samochodu w leasingu? Warunki

Zdecydowałeś się na auto w leasingu i teraz nie wiesz, jakie wybrać ubezpieczenie? Właściwie masz tutaj dwie możliwości. Możesz skorzystać z ubezpieczenia w pakiecie bądź starać się o zgodę na zawarcie ubezpieczenia na własny rachunek. 

Zawarcie skutecznej umowy leasingu jest możliwe, gdy leasingobiorca zawrze i opłaci kompleksową polisę ubezpieczeniową  – instytucje finansujące zawsze tego oczekują, choć warto podkreślić, że wymagania firm mogą się różnić. Jednak na pewno żadna nie wyrazi zgody na ubezpieczenie obce, gdy w umowie ubezpieczenia będzie zawarte jakiekolwiek pomniejszenie ubezpieczenia, a więc udział własny w szkodzie, franszyza lub amortyzacja części. Dodatkowo firma leasingowa może oczekiwać stałej sumy ubezpieczenia i naprawy warsztatowej. 

Czy ubezpieczenie auta w leasingu w pakiecie to dobra opcja?

ubezpieczenie u leasingodawcy czy warto obraz 2

Firmy zajmujące się leasingiem najczęściej proponują także konkretną ofertę ubezpieczenia pojazdu. Bardzo często mają już podpisaną umowę o współpracy z jednym bądź kilkoma towarzystwami ubezpieczeniowymi. Użytkownik pojazdu zatem może zdecydować się na taką wygodną opcję, lecz jeśli ceni sobie bardziej pieniądze niż czas, to jednak z reguły nie warto decydować się na taką opcję.

Zobacz nasz artykuł: ➡️ Ubezpieczenie u leasingodawcy – czy warto?

Dla kogo polecane jest ubezpieczenie samochodu w leasingu od leasingodawcy?

To świetna propozycja szczególnie dla tych osób, które cenią sobie własny czas i chcą  jak najszybciej mieć sprawę ubezpieczenia z głowy. W końcu w takim przypadku wszystkimi formalnościami zajmuje się leasingodawca, natomiast leasingobiorca musi jedynie podpisać, płacić miesięczne raty i to wszystko. To ogromna wygoda!

Ubezpieczenie samochodu w leasingu od leasingodawcy to też dobra opcja dla osób, które mają dużo szkód, zwłaszcza w AC. Gdy leasing bierze na siebie ubezpieczenie i zostają one wrzucone w koszt raty leasingowej, to wiele korzystasz na umowie flotowej zawartej przez leasing. Uwzględniane są jego warunki ubezpieczeniowe i ocena ryzyka, a nie Twoje. Jednak mimo wszystko zawsze polecamy zweryfikować, czy ubezpieczenie w leasingu to najkorzystniejsze rozwiązanie.

Na tej opcji mogą skorzystać też młodzi kierowcy, bowiem to nie ich historia ubezpieczenia jest brana pod uwagę podczas wyliczania składki. Jest to dość popularny wariant, jednak nie należy od razu się na niego decydować. Wcześniej warto zapoznać się z innymi ofertami, a także sprawdzić, jak składka będzie się zmieniała w trakcie trwania umowy leasingu. To istotne, ponieważ niektórzy leasingodawcy oferują stałą składkę przy każdym przedłużeniu polisy w przypadku braku szkód, natomiast inni proponują niezwykle atrakcyjną ofertę na początek, aby w kolejnym roku podnieść ją nawet dwukrotnie!

Jak wygląda płatność za ubezpieczenie samochodu w leasingu?

Płatność za polisę zwykle odbywa się jednorazowo. Większość firm leasingowych umożliwia także opcję rozbicia składki na raty, płatne wraz z ratami za leasing. Obecnie coraz popularniejsze są też tzw. ubezpieczenia wieloletnie, które znajdziesz w niektórych pakietach. Pakiet ubezpieczenia w leasingu pozwala na znacznie dłuższą ochronę. W przypadku ubezpieczeń kupowanych indywidualnie zwykle ten okres wynosi zaledwie 12 miesięcy, natomiast jeśli chodzi o ubezpieczenia wieloletnie, to ochrona może trwać nawet do końca umowy leasingu!

Decydując się na taką opcję, możesz zaoszczędzić mnóstwo czasu i zredukować formalności do niezbędnego minimum. Zaś koszty będą wrzucone w raty leasingowe i nawet ich nie zauważysz. Nic jednak nie jest idealne – w takiej sytuacji nie masz kontroli nad wydatkami na ubezpieczenie.

Jak przebiega ubezpieczenie auta w leasingu?

Koszty za ubezpieczenie auta w leasingu zawsze ponosi użytkownik i jest to niezależne od tego, kto ubezpieczył przedmiot. Jeśli zajął się tym leasingodawca, to on wystawia fakturę dotyczącą kosztów na leasingobiorcę. W dokumentacji można znaleźć informację na temat tego, czy firma leasingowa zezwoliła korzystającemu indywidualnie wybrać ubezpieczyciela. Jeśli tak, to wówczas leasingobiorca jest zobowiązany do opłacenia składki bezpośrednio do towarzystwa.

Pamiętaj, iż jeśli podejmiesz decyzję o samodzielnym zakupie polisy, to wniosek o akceptację warunków ubezpieczenia przedmiotu leasingu możesz uzyskać u ubezpieczyciela. Istotną kwestią jest też to, kto wypowiada OC – użytkownik, czy firma leasingowa? Warto zatem wiedzieć, iż podczas trwania umowy leasingu polisę OC wypowiada firma leasingowa, będąca właścicielem samochodu. Gdy dojdzie do wykupienia przedmiotu ubezpieczenia (spłacenia wszystkich rat), ten obowiązek przechodzi na nabywcę, który staje się nowym właścicielem auta po leasingu. 

Auto w leasingu a kolizja lub wypadek

ubezpieczenie samochodu w leasingu obraz 8

Gdy dojdzie do szkody częściowej, będącej wynikiem kolizji lub wypadku drogowego, to ubezpieczyciel orzeka o winie i z jego ubezpieczenia wypłaca odszkodowanie na konto leasingodawcy bądź osoby korzystającej z auta – wszystko tutaj zależy od tego, jakie są postanowienia zawarte w umowie leasingu. 

Najczęściej w umowach leasingowych można znaleźć informacje, że jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku lub kolizji na drodze przy udziale auta z leasingu, natomiast sprawcą nie będzie klient, to konieczne jest wezwanie policji. Wynika to z tego, że wówczas szkoda jest likwidowana z polisy OC sprawcy. Gdy natomiast sprawcą kolizji lub wypadku będzie osoba leasingująca, a szkoda zostanie naprawiona z polisy autocasco, to nie trzeba wzywać policji. 

Ubezpieczenie samochodu w leasingu - co obejmuje?

Firmie leasingowej zawsze przysługuje prawo do narzucania określonych warunków ubezpieczenia komunikacyjnego, co wynika z tego, że podczas trwania umowy to właśnie ona jest prawnym właścicielem auta. Jednak ważne jest to, że jeśli leasingodawca wyrazi zgodę, to leasingobiorca może sam wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe (musi ono sprostać stawianym wymaganiom). 

Jaki jest zakres ubezpieczenia samochodu w leasingu? Co obejmuje takie ubezpieczenie? Najważniejsze jest, aby taka polisa spełniała kryteria firm leasingowych, a te są zawsze ustalane indywidualnie. Stawiane wymogi powinny zapewniać pojazdowi jak najlepszą ochronę.

Jeśli planujesz samodzielnie znaleźć korzystne ubezpieczenie i zaproponować je leasingodawcy, to powinieneś zwrócić uwagę m.in. na:

Wykup auta z leasingu a ubezpieczenie - co się z nim dzieje?

Gdy użytkownik spłaci już raty i wykupi pojazd leasingu, a leasingodawca zapewniał polisę OC, to zostaje ona przekazana leasingobiorcy (od teraz to on jest właścicielem auta). Oczywiście może on zrzec się ubezpieczenia bądź przepisać je na siebie. Najważniejsze jest jednak to, że polisa, którą opłaca się w leasingu, nie wznawia się automatycznie, gdy nastąpi wykup pojazdu. Wówczas trzeba zawrzeć nową polisę na cały rok, zanim czas trwania tej starej się skończy.

Oblicz cenę ubezpieczenia samochodu w leasingu

ubezpieczenie komunikacyjne obraz 1

Zawsze mówimy, że najpierw warto porównać dostępne oferty od wielu towarzystw, aby znaleźć tę najtańszą i najlepiej dostosowaną do konkretnych potrzeb. Dodatkowo wiedz, że częstym wymogiem jest wykupienie, oprócz obowiązkowego OC, całego pakietu polis, czyli AC, NNW i assistance. Decydując się na samodzielny zakup ubezpieczenia, możesz zaoszczędzić czasem sporo gotówki!

Ubezpieczenie samochodu w leasingu - podsumowanie

Ubezpieczenie auta w leasingu jest obowiązkowe i zwykle obowiązek jego wykupienia leży po stronie użytkownika, a więc leasingobiorcy. Jednak firmy leasingowe często narzucają określone warunki polisy – i nikogo nie powinno to dziwić, ponieważ podczas obowiązywania umowy to firma leasingowa jest właścicielem auta. Leasingodawcy często zgadzają się na to, aby leasingobiorca sam wybrał towarzystwo ubezpieczeniowe, choć może to wiązać się z dodatkową opłatą i koniecznością wniesienia jednorazowej zapłaty za roczną składkę polisy. Pamiętaj, że w przypadku leasingu niezbędne jest OC i AC, zaś takie ubezpieczenia jak NNW, Assistance, czy GAP są jedynie tymi dodatkowymi.

Najczęściej zadawane pytania na temat ubezpieczenia samochodu w leasingu

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące ubezpieczenia samochodu w leasingu. Dowiesz się m.in. jakie rodzaje ubezpieczeń są dostępne, jakie są wymagania leasingodawcy oraz jakie są koszty ubezpieczenia. W razie potrzeby, skontaktuj się z nami, aby uzyskać dodatkowe informacje lub pomoc w wyborze odpowiedniego ubezpieczenia.

Jaka jest cena ubezpieczenia samochodu w leasingu?

To, ile zapłacisz za ubezpieczenie samochodu w leasingu, jest zależne od jego wartości i historii ubezpieczenia leasingobiorcy. Najczęściej jest to nowy pojazd (o dużej wartości) i z tej racji składka za ubezpieczenie takiego pojazdu może być wyższa niż za klasyczny pakiet OC+AC.

Czy ubezpieczenie wpływa na wysokość rat leasingu samochodu?

Oczywiście, jeśli kwestie ubezpieczeniowe zostawisz w rękach firmy leasingowej. W takim przypadku składka za ubezpieczenie zostanie wliczona do rat leasingowych. Możesz jednak wybrać ubezpieczenie poza pakietem, a wówczas koszt ponosisz tylko raz i nie ma to wpływu na wysokość rat leasingu.

Czy za ubezpieczenie samochodu w leasingu jest zwyżka?

Nie, ponieważ jest to takie samo ubezpieczenie jak komercyjny pakiet OC, AC, assistance, aczkolwiek biorąc pod uwagę szeroki zakres ubezpieczenia i zniesienie wszelkiego pomniejszenia wartości pojazdu, takie ubezpieczenie może być droższe.

Czy jest opcja zmiany ubezpieczenia w trakcie umowy leasingu?

Niestety nie ma takiej możliwości. Praktycznie żadna umowa leasingowa, Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, a także Ogólne Warunki Ubezpieczenia firm ubezpieczeniowych nie przewidują takiej opcji. Taka umowa zwykle jest zawierana na rok, natomiast gdy dojdzie do zmiany właściciela, to polisa idzie z nim, a pozostałe ubezpieczenia dobrowolne wygasają. Wiedz także, że posiadając samochód w leasingu, nie masz prawa go sprzedać, zatem zmiana ubezpieczyciela nie jest możliwa.

Czy ubezpieczenie samochodu w leasingu może być wliczone do kosztów uzyskania przychodu?

Jak najbardziej. Jednak trudno stwierdzić, jaka część składki za umowę ubezpieczenia może być wrzucona w koszty, ponieważ jest to uzależnione od wartości pojazdu i rodzaju użytkowania. Jeśli chodzi o ubezpieczenie OC, to istnieje opcja całkowitego odliczenia składki.