Vleasing.pl

Wydłużenie umowy leasingu – kiedy jest możliwe i jakie są koszta?

Wydłużenie umowy leasingu - przyczyny

Przedsiębiorcy decydują się na wydłużenie umowy leasingu z różnych powodów. Najczęściej jednak przyczyną jest chęć obniżenia wysokości miesięcznej raty. Poznaj najczęstsze powody przedłużania umów leasingowych.

wydłużenie umowy leasingu obraz 3

Zmniejszenie wysokości miesięcznej raty

W każdym biznesie może zdarzyć się tak, że dojdzie do obniżenia płynności finansowej. Przyczyną może być np. kryzys gospodarczy. Dzięki wydłużeniu umowy leasingu można obniżyć kwotę miesięcznej raty, co jest jednoznaczne ze zmniejszeniem wysokości stałych zobowiązań firmy. Niektórzy leasingodawcy dają też możliwość czasowego wstrzymania obowiązku spłaty rat, jednak to zawsze oznacza konieczność ich zwiększenia po upływie okresu zawieszenia. Tego typu rozwiązanie jest stosowane przede wszystkim w przypadku przedsiębiorstw z sezonowych branż (np. rolniczej).

Brak środków finansowych na wykup

Czasem przedsiębiorcy wybierają leasing z wysokim wykupem, aby płacić niższą miesięczną ratę. Jednak może się okazać, że gdy czas trwania umowy dobiegnie końca, to użytkownik nie będzie miał środków, aby móc przejąć przedmiot na własność. Wówczas przedłużenie umowy leasingu może być jednoznaczne z przesunięciem w czasie momentu wykupu i zmniejszeniem jego końcowej wartości. Ta zostanie uwzględniona w aneksie do trwającej umowy.

Zobacz nasz artykuł: ➡️ Leasing bez wykupu czy z wysokim wykupem – co wybrać?

Chęć uniknięcia przestojów w prowadzeniu biznesu

Czasem trzeba długo czekać na dostawę nowego przedmiotu - zwykle ma to miejsce w przypadku leasingu samochodów. Niektóre modele nie są dostępne od ręki. Wówczas zwrócenie używanego dotychczas środka trwałego leasingodawcy mogłoby się wiązać z kosztownymi przestojami w prowadzeniu firmy. Dzięki przedłużeniu umowy leasingu wciąż można korzystać z tej samej rzeczy i tym samym zachować ciągłość świadczenie usług, czy produkcji.

Brak czasu na zawarcie nowej umowy

Wydłużenie leasingu nie pochłania zbyt wiele czasu. Właściwie wystarczy, że złożysz odpowiedni wniosek i podpiszesz aneks do umowy. Gdy natomiast chciałbyś zdecydować się na zawarcie nowej umowy finansowania, to na pewno będzie to się wiązało z większą ilością procedur. Co więcej, przedłużenie umowy to także oszczędność czasu związana z dostawą nowego środka trwałego, czy ubezpieczeniem.

Wysokie ceny nowych produktów

Leasing operacyjny umożliwia rezygnację z wykupu i skorzystanie z oferty finansowania nowego produktu. Jednak to rozwiązanie może nie być korzystne, jeśli aktualna sytuacja rynkowa ceny danego środka trwałego bardzo wzrosła. Wówczas przedsiębiorca może wybrać wydłużenie umowy leasingu, zachować dany przedmiot i nadal z niego korzystać w swojej firmie.

Brak przekonania do wprowadzania środka trwałego do majątku firmy

Czasem przedsiębiorca może mieć wątpliwości, czy na pewno warto zdecydować się na wykup, co wiązałoby się z koniecznością wprowadzenia przedmiotu do rejestru środków trwałych firmy. Wówczas warto rozważyć przedłużenie umowy leasingu.

Kiedy można przedłużyć leasing?

Musisz wiedzieć, że nie zawsze istnieje możliwość przedłużenia umowy leasingu. Za każdym razem podkreślamy, że każda firma leasingowa może posiadać własne zasady wydłużania umów leasingowych. Mimo wszystko można wskazać kilka warunków, które należy spełnić, aby mieć dużą szansę na przedłużenie umowy.

wydłużenie umowy leasingu obraz 2

Regularne spłacanie rat

Firmy leasingowe zgadzają się na przedłużenie umowy leasingu tylko wtedy, gdy leasingobiorca wywiązuje się ze swoich obowiązków, czyli regularnie spłaca raty i inne zobowiązania. Jeśli zdarzają mu się duże opóźnienia, to niestety szanse na akceptację wniosku o przedłużenie leasingu są niewielkie.

Przedmiot leasingu jest nowy (lub niezbyt stary)

Gdy przedsiębiorca zdecydował się wziąć w leasing nowy przedmiot, to ma całkiem duże szanse na przedłużenie umowy. Jeśli natomiast wziął przedmiot, który już w momencie zawierania umowy był stary, to niestety te szanse nie są zbyt duże. Bardzo małe szanse na przedłużenie umowy są zwłaszcza wtedy, gdy okres leasingu i wiek przedmiotu przekroczyły sumarycznie 10 lat.

Wartość wykupu nie jest za niska

Czasami zdarza się, że leasingodawcy nie zgadzają się na przedłużenie umowy leasingu, gdy wartość wykupu została ustalona na małą kwotę (np. zaledwie kilka tysięcy złotych).

Ile kosztuje przedłużenie umowy leasingu?

Rozważając wydłużenie okresu umowy leasingu, koniecznie musisz wiedzieć, że jest to odpłatne. Firmy leasingowe pobierają za to określone opłaty manipulacyjne. Nie są one takie same i są zależne od specyfiki oferty. Jeśli chciałbyś wydłużyć umowę leasingu, do której zakończenia pozostało jeszcze wiele miesięcy, to możesz nastawić się na to, że zapłacisz około 500 złotych netto. Więcej zapłacisz, jeśli podejmiesz decyzję o wydłużeniu umowy po zakończeniu jej podstawowego okresu trwania, jeżeli przedsiębiorca nie podejmie decyzji o wykupie pojazdu. Wówczas możesz zapłacić od 600 do nawet 1000 złotych!

Kiedy nie ma możliwości wydłużenia umowy?

Wspomnieliśmy już, że zwykle możliwe jest wydłużenie okresu obowiązywania umowy, ale trzeba za to zapłacić. Czasem jednak są sytuacje, w których finansujący nie zgadza się na taki krok. Może się tak stać np. wtedy, gdy leasingowany pojazd ma już swoje lata. Co więcej, niewielkie szanse na wydłużenie umowy mają też przedsiębiorcy, którzy zmagali się z dużymi problemami ze spłatą rat w trakcie korzystania z leasingu.

Wydłużenie umowy leasingu - podsumowanie

ubezpieczenie komunikacyjne obraz 1

Podsumowując, istnieje możliwość wydłużenia okresu umowy leasingowej. Jednak chcąc się na to zdecydować, trzeba pamiętać o dodatkowych opłatach. W związku z tym już wybierając ofertę leasingu, warto zwrócić szczególną uwagę na to, jakie leasingodawca stawia warunki i jakie są opłaty przy wydłużaniu umowy. Jeś

Sprawdź też nasze inne artykuły: