Połączenie kredytu oraz długoterminowego wynajmu – tak w ogromnym skrócie można scharakteryzować leasing samochodu. Gdy zdecydujesz się na taką opcję, pojazd nie będzie Twoją własnością w okresie obowiązywania umowy. Opłacasz comiesięczne raty, a w zamian za to zyskujesz pełne prawo do użytkowania auta. Jednak gdy kontrakt się kończy, masz prawo wyboru – możesz oddać pojazd lub wykupić go na własność. Nie ma tutaj znaczenia, czy chciałbyś używać go do celów służbowych, czy prywatnych. Jednak czy to się opłaca i jak wygląda procedura wykupu samochodu z leasingu? Sprawdź już teraz!
Wykup auta z leasingu jest popularny
Czy wiedziałeś, że leasing jako forma finansowania samochodów, pojawił się już w latach 90. ubiegłego stulecia? Przez długi czas był dostępny wyłącznie dla przedsiębiorców, ale dziś mogą z niego skorzystać również osoby prywatne. My jednak skupimy się na firmach, a konkretniej na możliwości wykupu samochodu po zakończeniu umowy.
Okazuje się, że przedsiębiorcy stosunkowo często decydują się na wykup samochodu z leasingu. Korzystając z leasingu operacyjnego, na koniec kontraktu możesz po prostu oddać auto leasingodawcy lub wykupić je na własność. Wartość takiej transakcji zależy od konkretnych warunków. Zazwyczaj jest tym niższa, im większy był wkład początkowy. Oczywiście duży wpływ ma również to, na jak długi czas zawarta była umowa.
Dlaczego leasing samochodu jest korzystnym rozwiązaniem?
Zanim przejdziemy do kwestii wykupu na zakończenie umowy, warto wspomnieć na początek kilka słów o korzyściach związanych z finansowaniem jako takim. Leasing nie bez powodu cieszy się ogromną popularnością pośród przedsiębiorców, szczególnie właśnie pod kątem samochodów.
- Duże możliwości optymalizacji podatkowej - np. odliczenie VAT-u, całości rat, czy czynszu inicjalnego.
- Praktycznie brak wpływu na zdolność kredytową, szczególnie w leasingu operacyjnym.
- Ogromna dostępność finansowania oraz często możliwość skorzystania z uproszczonej procedury wnioskowania.
- Stosunkowo niewielkie wymagania leasingodawców wobec leasingobiorców.
Równie ważne jest to, że firma korzystająca z leasingu może w dużym zakresie kształtować wysokość comiesięcznych rat. Przed podpisaniem umowy, możesz wynegocjować jej warunki. Jeśli np. liczysz na niskie raty, wystarczy wybrać dłuższy okres finansowania lub zdecydować się na wyższy czynsz inicjalny. Oczywiście ma to wpływ również na kwotę ewentualnego wykupu. Zależnie od warunków, może to być zaledwie 1%, jak i nawet 60% wartości pojazdu. To kolejna zaleta, gdyż np. firma, która nie planuje nabywać własności do auta, może płacić niższe raty, a po zakończeniu umowy oddać samochód leasingodawcy. Wszystko w zależności od naszych potrzeb oraz preferencji.
Jak wygląda wykup samochodu z leasingu operacyjnego?
Planujesz kupić auto, finansując je w leasingu operacyjnym? W takim przypadku zyskujesz swobodę w kwestii tego, czy na koniec zdecydować się na wykup i uzyskanie własności. Co to oznacza? Jeśli np. chcesz regularnie wymieniać flotę firmowych pojazdów, możesz podpisać umowę na krótszy czas i po jej zakończeniu po prostu oddać samochód. Na tym etapie będziesz oczywiście mógł zdecydować się na kolejny kontrakt, otrzymując fabrycznie nowe auto.
Drugą opcją jest właśnie wykup, do którego dochodzi w momencie zapłacenia ostatniej raty związanej z leasingiem. To, jak kosztowna będzie transakcja, zależy od tego, jakie były warunki umowy. Jeśli zależy Ci na wykupie i chcesz, aby nie był drogi (np. kilka procent wartości samochodu), musisz liczyć się z wyższymi ratami, pokaźniejszą wpłatą wstępną oraz dłuższym okresem finansowania. Jednak rozwiązanie to ma wiele korzyści!
Czy wiesz, że auto możesz wykupić jako osoba prywatna? Jeśli tak zrobisz, wystarczy, że odczekasz pół roku od tego momentu. Gdy po tym czasie postanowisz je sprzedać, nie zapłacisz podatku! Dzięki temu skorzystanie z leasingu może okazać się wyjątkowo opłacalne.
Ile kosztuje wykup samochodu z leasingu operacyjnego?
Zastanawiasz się, czy wykup samochodu w leasingu będzie kosztowny? Jeśli jesteś nim zainteresowany, przede wszystkim powinieneś pomyśleć o tym jeszcze przed podpisaniem umowy.
- okresu finansowania, czasu, na jaki podpisujesz kontrakt,
- wysokości miesięcznych rat,
- wartości wpłaty początkowej, czyli czynszu inicjalnego.
Konfigurując ofertę leasingową, masz duży wpływ na to, jak kosztowny będzie wykup pojazdu na koniec. Przeciętnie jest to od kilku do kilkunastu procent wartości samochodu. Jeśli zależy Ci na niskim wykupie i niewielkich ratach, możesz np. wybrać dłuższy okres leasingowania oraz wyższą wpłatę początkową. Możesz także zdecydować się na wyższe raty, mniej płacąc na początku i również zachowując w miarę przystępną cenę wykupu.
Jak wygląda wykup samochodu z leasingu finansowego?
Zupełnie inaczej wygląda kwestia wykupu w leasingu finansowym, gdyż formalnie po prostu go nie ma. Celem tego finansowania jest dojście do własności przedmiotu umowy. Jeśli jest nim samochód, po prostu automatycznie staniesz się jego właścicielem na koniec kontraktu, a więc po wpłaceniu ostatniej raty. Tutaj nie masz wyboru, a to oznacza, że płacąc raty, będziesz musiał pokryć całą wartość pojazdu. W efekcie miesięczne koszty tego finansowania będą dużo wyższe, niż w opcji operacyjnej.
Leasing operacyjny i finansowy – jakie są różnice w procedurze wykupu samochodu?
Korzystasz z leasingu operacyjnego na auto i chciałbyś stać się jego właścicielem po zakończeniu umowy? W takim razie najlepiej jeszcze przed końcem kontraktu prześlij do leasingodawcy stosowne oświadczenie o Twojej decyzji. Kwotę ewentualnego wykupu będziesz musiał uiścić najpóźniej w ostatnim dniu obowiązywania umowy, choć oczywiście wiele zależy od tego, co mówi dołączony do niej regulamin.
Pamiętaj oczywiście, że do wartości takiej transakcji musisz doliczyć jeszcze podatek VAT. Gdy przelejesz już pieniądze, auto niejako od razu staje się Twoją własnością i możesz swobodnie z niego korzystać, w tym także sprzedać.
W przypadku leasingu finansowego oświadczenie nie jest potrzebne. Tutaj pojazd automatycznie przechodzi na własność leasingobiorcy w momencie opłacenia ostatniej raty powiązanej z umową leasingową. Często pojawia się jednak drobny wymóg formalny, a więc legalizacja takiej transakcji, poprzez przelanie na konto leasingodawcy symbolicznej złotówki, oczywiście powiększonej o VAT.
Jak wygląda procedura wykupienia samochodu po zakończeniu leasingu?
Tak naprawdę każda firma udzielająca tego typu finansowania może mieć odmienne procedury związane z wykupem. To, jak on wygląda, zawsze znajdziesz w zapisach umowy, dlatego zapoznaj się z nimi dokładnie, zanim zdecydujesz się ją podpisać. W wielu przypadkach leasingobiorca po prostu ma konkretny czas na podjęcie decyzji o wykupie od momentu opłacenia ostatniej raty. Jednak zdarza się również tak, że to właśnie z ostatnią ratą trzeba od razu przelać pieniądze za wykupienie samochodu, jeśli chce się skorzystać z tego rozwiązania.
Czym jest leasing samochodu z wysokim wykupem?
Podpisując umowę leasingową na auto, będziesz mógł zapewne wybrać pomiędzy opcją z wysokim lub niskim wykupem. W tym pierwszym przypadku, jak sama nazwa wskazuje, kwota związana z ewentualnym przejęciem własności do samochodu będzie stosunkowo duża. Z czego to wynika? Zazwyczaj z niewielkiej raty, niskiego wkładu własnego oraz dość krótkiego okresu finansowania. Rozwiązanie to ma swoje zalety, ale i wady. Korzyścią z pewnością jest to, że finansowanie nie stanowi dużego obciążenia dla budżetu firmy, a do tego nie wymaga posiadania dużej gotówki na start. Do tego, przy stosunkowo krótkiej umowie, możesz szybko skorzystać z pełnego odliczenia podatku VAT.
Jednak z drugiej strony pamiętaj, że kwota wykupu będzie bardzo nieatrakcyjna, często sięgająca nawet 60% wartości pojazdu. Opcja ta jest dobra przede wszystkim dla tych firm, które nie planują dojścia do własności auta na zakończenie umowy. Polecana jest również nowym firmom, dysponującym niewielkim budżetem, które chcą do absolutnego minimum ograniczyć koszty związane z finansowaniem samochodu.
W tej opcji zdecydowanie polecamy oddanie pojazdu leasingodawcy po zakończeniu umowy.
Czym jest leasing z niskim wykupem?
Drugie z rozwiązań to leasing z niskim wykupem i tutaj oczywiście możesz liczyć na to, że uzyskanie własności do pojazdu będzie niedrogie. Często spotkasz się nawet z ofertami, w których wartość takiej transakcji to zaledwie 1% ceny samochodu! Jeśli jesteś tym zainteresowany, z przyjemnością pomożemy Ci w znalezieniu odpowiedniej oferty. Skorzystaj z naszego kalkulatora leasingowego i pomocy zespołu doświadczony ekspertów z branży.
Rozwiązanie to wydaje się atrakcyjne, ale pamiętaj, że decydując się na takie finansowanie, koszty jego obsługi będą spore. To nie tylko wysoki czynsz inicjalny, ale i miesięczne raty związane z leasingiem. Możesz oczywiście je obniżyć, wydłużając czas obowiązywania kontraktu. Jednak w leasingu operacyjnym będzie to oznaczało, że więcej czasu zajmie Ci odliczenie całego podatku VAT.
Niemniej jednak zdecydowanie polecamy podpisanie takiej umowy, jeśli zależy Ci na wykupieniu pojazdu i uzyskaniu do niego własności. W przypadku leasingu masz duże możliwości negocjacji jego warunków i pomożemy Ci w znalezieniu odpowiedniej oferty oraz jej dopasowaniu do Twoich potrzeb!
Jak wartość wykupu samochodu wpływa na wysokość raty leasingu?
Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z porównywarki leasingowej na Vleasing.pl oraz wsparcia ekspertów, którzy nie tylko przygotują dla Ciebie zestawienie propozycji leasingu. Otrzymasz także kompleksową pomoc w wyborze konkretnej oferty i m.in. załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności.
Bazując na naszym doświadczeniu, przygotowaliśmy dla Ciebie proste porównanie dwóch ofert, które doskonale obrazuje, jak wysokość wykupu wpływa na wielkość raty leasingu.
Dla naszego przykładu wybraliśmy auto o wartości 67 tysięcy złotych, kupowane nowe, bezpośrednio z salonu. Przyjęliśmy, że umowa leasingu będzie podpisana na 47 miesięcy, a leasingodawcy zależy na niskim progu wejścia w finansowanie – czynsz inicjalny to zaledwie 1% wartości pojazdu.
Jeśli w tej opcji zdecydowałbyś się na wysoki wykup (35%), miesięczna rata wyniesie Cię nieco ponad 1100 zł. Przy niskim wykupie, na poziomie 1%, kwota ta wzrośnie już do ponad 1500 zł. Jak widzisz, różnica jest znaczna, ale jeśli zależy Ci na dojściu do własności auta, ten wybór może być opłacalny.
Pamiętaj, że ratę możesz nieco obniżać poprzez wydłużenie umowy czy zdecydowanie się na trochę wyższą wpłatę wstępną.
Zalety i wady wykupu leasingowego samochodu na firmę
Jeśli zdecydujesz się na wykup jako firm, w momencie realizacji transakcji zostanie wystawiona klasyczna faktura VAT. Od tego momentu pojazd będziesz mógł zaliczać do majątku firmy. Masz możliwość traktowania go jako środek trwały lub rozliczenia jednorazowego.
Tutaj bardzo istotna jest kwota widniejąca na fakturze. Z powyższego prawa nie skorzystasz, jeśli wykup był na ponad 10 tysięcy złotych. Zgodnie z przepisami przedsiębiorca musi w takim przypadku zaliczyć auto do środków trwałych i dokonać amortyzacji. Gdy kwota jest niższa, można ją jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Zalety wykupu auta na firmę
- kwotę wykupu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu,
- możliwość odliczenia podatku VAT - uwaga, 100% tylko wtedy, gdy samochód będzie służył wyłącznie do celów służbowych,
- opcja późniejszej odsprzedaży na podstawie faktury - nabywca będzie zwolniony z podatku PCC, co stanowi dodatkową zachętę do zakupu.
Wady wykupu auta na firmę
- podatek VAT można odliczyć tylko w 50%, jeśli pojazd jest użytkowany zarówno w celach służbowych, jak i prywatnych,
- konieczność zapłacenia podatku dochodowego w przypadku sprzedaży samochodu przejętego po zakończeniu leasingu - teoretycznie można tego uniknąć, przepisując auto na osobę prywatną, ale i tak wiąże się to z komplikacjami natury prawno-finansowej.
Zalety i wady wykupu leasingowego samochodu do celów prywatnych
Jeśli leasingujesz auto na firmę, po wykupie będziesz mógł je użytkować wyłącznie w celach prywatnych. Rozwiązanie to wydaje się atrakcyjne, szczególnie przy niskim wykupie, ale niestety nie jest pozbawione wad.
Zalety wykupu auta w leasingu do celów prywatnych
- brak obowiązku naliczania podatku VAT i dochodowego od sprzedaży takiego auta, jeśli do transakcji doszło przynajmniej pół roku po wykupie z leasingu,
- jeśli pojazd będzie wykorzystywany również w firmie, istnieje możliwość zaliczenia 20% wydatków eksploatacyjnych do kosztów prowadzenia biznesu.
Wady wykupu auta w leasingu do celów prywatnych
- brak możliwości odliczenia podatku VAT od transakcji wykupu,
- w przypadku późniejszej odsprzedaży, nabywca będzie musiał zapłacić podatek PCC,
- brak możliwości zaliczenia wykupu w koszty uzyskania przychodu w firmie.
Czy warto wykupić samochód z leasingu?
Jak widzisz, choć wykup w każdym przypadku ma pewne wady, tak jednak korzyści z tego rozwiązania są naprawdę duże. Docenią je oczywiście wszyscy ci przedsiębiorcy, którym zależy na tym, aby eksploatować auto dłużej, niż tylko w okresie trwania umowy leasingowej. Szczególnie opłacalny może być wykup na osobę prywatną i późniejsza odsprzedaż. Przy odrobinie szczęścia oraz żyłce handlowca, można na tym nawet zarobić!
Najpierw jednak musisz oczywiście zdecydować się na leasing samochodu i tutaj z pomocą przychodzi specjalna porównywarka leasingowa, którą znajdziesz na Vleasing.pl.
Korzystając z niej, zyskasz przejrzyste zestawienie najlepszych ofert tego finansowania. Za jego przygotowanie będzie odpowiedzialny zespół doświadczonych pracowników, specjalistów z branży.
Pomożemy Ci w znalezieniu leasingu na auto firmowe, oraz wesprzemy w załatwieniu formalności.