Vleasing.pl

Zalety i wady faktoringu – co warto wiedzieć?

Przedsiębiorcy mają dziś wiele możliwości pozyskiwania zewnętrznego finansowania do prowadzenia działalności. Jednym z ciekawszych rozwiązań, które cieszy się coraz większą popularnością, jest faktoring. Jeśli do tej pory o nim nie słyszałeś i zastanawiasz się, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie, w artykule znajdziesz podstawowe, związane z nim informacje. Poznaj najważniejsze zalety oraz wady faktoringu – zapraszamy do czytania!

Zalety i wady faktoringu

Czym w ogóle jest faktoring?

Sprzedaż na faktury z odroczoną płatnością od wielu lat jest bardzo popularnym rozwiązaniem w zakresie handlu pomiędzy przedsiębiorcami. Kupujący może otrzymać towar bez konieczności płacenia za niego przy odbiorze – robi to dopiero po pewnym czasie. Z oczywistych względów jest to dla niego rozwiązanie atrakcyjne, ale z drugiej strony generuje ono duże ryzyko dla sprzedającego. Długi czas oczekiwania na płatność może ograniczać płynność finansową. Do tego niestety czasem zdarza się, że kupujący są nieterminowi, płacą długo po wyznaczonym terminie lub nawet całkowicie unikają uregulowania swoich zobowiązań.

Faktoring w dużej mierze rozwiązuje ten problem, dlatego cieszy się ogromną popularnością. Na czym polega? W transakcji zawieranej pomiędzy kupującym a sprzedającym pojawia się pośrednik – faktor. Otrzymuje on fakturę ze sprzedaży, którą po pozytywnej weryfikacji opłaca, przelewając nawet do 100% jej wartości. Następnie wystawia fakturę kupującemu, który będzie zobowiązany opłacić ją na konto faktora. Dzięki temu rozwiązaniu sprzedawca nawet przy odroczonych płatnościach otrzymuje pieniądze praktycznie od razu, zabezpieczając tym samym płynność finansową swojej firmy.

Korzystając z faktoringu łatwiej będzie Ci utrzymać płynność finansową

Wspomniane zabezpieczenie płynności finansowej firmy to zdecydowanie najważniejsza zaleta faktoringu, która zachęca wielu przedsiębiorców do korzystania z tego rozwiązania. Obecnie w celu zachowania konkurencyjności na rynku, oferowanie faktur z odroczonym terminem płatności jest wręcz obowiązkowe. Nierzadko opiewają one na okres dłuższy, niż standardowe 30 dni – może to być 60 lub nawet aż 90 dni.

Takie rozwiązanie z jednej strony przyciąga do firmy nowych klientów, ale z drugiej strony generuje ryzyko braku środków finansowych na bieżące wydatki – np. koszty wynajmu oraz zapłata składek do ZUS. Korzystając z faktoringu, przedsiębiorca praktycznie od razu otrzymuje pieniądze z wystawionej faktury niezależnie od tego, jak długi jest termin jej płatności.

Sprawdź też ➡️ Jak wygląda proces leasingu?

Jakie są inne zalety faktoringu?

Zabezpieczenie płynności finansowej to ważna, ale nie jedyna zaleta faktoringu. 

Do innych, równie istotnych, należy zaliczyć:
Faktoring to więc nie tylko sposób na utrzymanie płynności finansowej, ale także na poprawę efektywności operacyjnej i relacji biznesowych.

Czy faktoring ma jakieś wady?

Każda forma finansowania ma pewne wady, choć w dużej mierze są one uzależnione od sytuacji danego przedsiębiorcy. W przypadku faktoringu największą z nich jest fakt, że jest to usługa, która wiąże się z pewnymi kosztami. Chodzi tutaj przede wszystkim o prowizję naliczaną od każdego zaakceptowanej i opłaconej faktury. Zwykle wynosi ona kilka procent (przeciętnie od 1 do 4%).

Jednak pamiętaj, że ponosząc relatywnie niewielką opłatę, zabezpieczasz płynność finansową swojej firmy. Chronisz się przed ryzykiem powstania niebezpiecznych zatorów w płatnościach wynikających z ich długiego odroczenia w czasie. Do tego koszty możesz obniżyć – otrzymując limit w faktoringu nie musisz wykorzystywać go w całości. Masz prawo zlecać opłacenie tylko części faktur, co oznacza niższe prowizje. Do tego nie musisz regularnie korzystać z faktoringu.

Pewną wadą może być także fakt, że klientów powinieneś informować o korzystaniu z usług faktora. Od niego dostaną bowiem fakturę, którą będą musieli opłacić. Może to zniechęcić niektóre osoby do zakupu, ale istnieje rozwiązanie alternatywne – faktoring ukryty. Choć wiąże się z wyższym kosztem, tak w jego przypadku nie musisz informować klientów o tym, że dokonałeś cesji ich wierzytelności na inny podmiot.

Wybierając faktoring, dokładnie przeanalizuj wszystkie związane z nim koszty

Wspomnianą prowizję od każdej faktury przekazanej do faktora opłacisz zawsze i wybierając ofertę finansowania, powinieneś przede wszystkim kierować się jej wysokością. Przeanalizuj jak najwięcej propozycji, co zwiększy Twoje szanse na znalezienie tej, która będzie możliwie najatrakcyjniejsza.

Jednocześnie pamiętaj o tym, że prowizja (w tym odsetki) to nie jedyne wydatki, jakie mogą wiązać się z faktoringiem. Często w umowie znajdziesz tzw. opłaty dodatkowe, które naliczane są m.in. w związku z obsługą umowy.

Faktorzy mogą naliczać opłaty np. w związku z:

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze oferty faktoringu?

Jest jeszcze kilka innych aspektów decydujących o tym, czy dana oferta faktoringu jest atrakcyjna. Zanim podpiszesz umowę z konkretnym faktorem, zwrócić uwagę na:

Oczywiście pamiętaj również o tym, aby wnikliwie przeanalizować wszystkie zapisy umowy faktoringowej. Podpisując dokument deklarujesz, że zgadzasz się z tymi warunkami i ich zmiana w przyszłości może być niemożliwa lub kosztowna.

Jakie są przesłanki do korzystania z faktoringu?

Jak widzisz, korzyści płynące z faktoringu znacząco przewyższają jego wady, przez co po rozwiązanie to chętnie sięga wielu przedsiębiorców. Pomimo tego wciąż nie masz pewności, czy opłaca Ci się korzystać z tego finansowania?

Na pewno powinieneś to rozważyć, jeśli regularnie wystawiasz faktury z odroczonym na długo terminem płatności. Zrób to szczególnie wtedy, gdy już doświadczałeś związanych z tym problemów, a więc czasowo traciłeś płynność finansową i miałeś trudności z opłatą własnych zobowiązań (podatki, składki ZUS, czynsz za wynajem lokalu itp.). Faktoring polecany jest również tym firmom, które mają niewielkie możliwości w zakresie ubiegania się o kredytu. W przypadku tego finansowania nie trzeba wykazywać się doskonałą zdolnością kredytową.

Sprawdź też ➡️ Leasing dla start-upów – czy to dobra opcja?

Masz więcej pytań? Skorzystaj z naszej pomocy
Jeśli zdecydujesz się skorzystać z tego rozwiązania, wypełnij formularz na naszej stronie i poczekaj na kontakt specjalisty. Wyjaśni Ci wszystkie kwestie związane z faktoringiem, przeanalizuje Twoje potrzeby i przygotuje zestawienie najlepszych dostępnych na rynku ofert dla tego finansowania. Do tego pomoże Ci w wyborze oraz załatwieniu wszystkich formalności związanych z podpisaniem umowy!