Vleasing.pl

Zmiana leasingodawcy w trakcie umowy – czy jest możliwa?

Leasingowanie środków trwałych to mnóstwo zalet, a jedną z nich jest bezproblemowa i szybka procedura wnioskowania o finansowanie. Co jednak, gdy przedsiębiorca po podpisaniu umowy zdecyduje się przejść do innego leasingodawcy? Cóż, należy podkreślić, że niestety przeniesienie leasingu nie jest łatwe, choć możliwe. Jak wygląda zmiana leasingodawcy w trakcie umowy? Czy warto się na to zdecydować? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu!

Jakie są najczęstsze przyczyny chęci zmiany leasingodawcy?

Gdy podejmiesz już decyzję o wyborze leasingu, to na pewno dużo czasu będziesz musiał poświęcić na znalezienie i wybór odpowiedniej oferty dopasowanej do konkretnych potrzeb. Obecnie istnieje wiele porównywarek leasingowych, dzięki którym to zadanie jest prostsze w realizacji. Skorzystaj z pomocy ekspertów, którzy sprawdzą dostępne na rynku opcje i wśród nich wybiorą te najlepsze, a następnie przygotują zestawienie. Następne etapy, czyli wnioskowanie, czy podpisywanie umowy, nie zajmują dużo czasu. Aczkolwiek każdy powinien pamiętać iż ewentualne przeniesienie leasingu jest trudne i kosztowne.

Dlaczego przedsiębiorcy najczęściej podejmują decyzję o przejściu do innego leasingodawcy w trakcie obowiązywania kontraktu? Oto najczęstsze powody:

Zobacz nasz artykuł: ➡️ Doradca leasingowy – znajdź kompetentnego partnera

Zmiana leasingodawcy w trakcie umowy obraz 1

Chcesz przenieść leasing? Podejmij świadomą decyzję

Jak uniknąć rozczarowania tuż po podpisaniu umowy? Sposób na to jest prosty – sprawdź dokładnie oferty od przynajmniej kilku leasingodawców. Nasza firma chętnie pomoże Ci w tym – przekażemy Ci zestawienie ofert dobrze dopasowanych do Twoich potrzeb. 

Absolutnie nie powinieneś podejmować pochopnie decyzji o leasingu, ponieważ ewentualne przeniesienie umowy nie jest tak łatwe jak np. przy kredycie. Zatem postaraj się podejść do analiz ofert rzetelnie i nie śpiesz się. Gdy korzystasz z usług bankowych, to umowa dotyczy środków pieniężnych, które zostały wykorzystane do zrealizowania jakiegoś zakupu. Jeśli zaś chodzi o leasingu, to przedmiotem jest środek trwały. Jest to jednoznaczne z tym, że gdy będziesz chciał zmienić leasingodawcę, to będziesz musiał go sprzedać innej firmie oferującej tego typu finansowania, a co więcej – nie każda musi wyrazić na to zgodę. 

W związku z tym wszystkim zanim podejmiesz ewentualną decyzję o przeniesieniu umowy leasingowej, to upewnij się, czy jest ona świadoma. Zbierz wszystkie zalety i wady takiego kroku i dobrze je przeanalizuj, a następnie zastanów się, czy będzie to opłacalne. 

W jaki sposób zmienić firmę leasingową w trakcie okresu leasingowego?

Gdy jesteś już pewien, że chcesz zmienić firmę leasingową, to pierwszym krokiem powinno być znalezienie innego leasingodawcy, który zgodzi się na zakup Twojego przedmiotu leasingu. Jeśli już to zrobisz, to skontaktuj się z obecnym leasingodawcą i opowiedz o swoich zamiarach, aby mógł on przygotować ofertę związaną z rozliczeniem umowy i ceną, po jakiej może sprzedać przedmiot leasingu. Później pozostaje już jedynie zgoda – każda ze stron musi zgodzić się na ustalone warunki, aby doszło do sprzedaży przedmiotu leasingu. 

Pamiętaj jednak o kilku ważnych kwestiach. Zacznijmy od ceny sprzedaży przedmiotu leasingu – ta nie może być niższa niż jego wartość rynkowa w chwili zakończenia umowy leasingowej, co wynika z przepisów podatkowych. To może być duży problem zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy spłacili już dużą część kapitału. Co więcej, nowa umowa leasingowa koniecznie musi być zawarta na wartość rynkową przedmiotu leasingu. To natomiast może być problem, jeśli wartość rynkowa przedmiotu będzie mniejsza niż ta kwota, którą otrzyma dotychczasowa firma leasingowa.

Z jakim kosztem wiąże się zmiana leasingodawcy?

Już na samym początku zmiany firmy leasingowej możesz napotkać problemy, ponieważ znalezienie leasingodawcy, który będzie chciał odkupić Twój przedmiot leasingu, będzie trudnym zadaniem. Niełatwe będzie też ustalenie warunków umowy, na które zgodzi się każda ze stron. Dodatkowo trzeba pamiętać, że zmiana leasingodawcy jest płatna. 

Jednym z kosztów będzie opłata manipulacyjna za przedterminowe zakończenie umowy, którą naliczy dotychczasowa firma leasingowa. Ile zwykle ona wynosi? Najczęściej to kwota kilkuset złotych, choć czasem przekracza tysiąc złotych! Innym kosztem będzie część należnych odsetek, które trzeba zapłacić leasingodawcy. 

Co oprócz powyższych opłat? Konieczne będzie też zapłacenie czynszu inicjalnego na rzecz nowej firmy faktoringowej. Jeśli natomiast przedmiotem umowy leasingu jest samochód, to kolejnym kosztem będzie opłata za przerejestrowanie auta – ok. 300-400 zł. Oczywiście ważnym kosztem będzie też polisa ubezpieczeniowa – jest to niezbędne, jeśli zmienisz właściciela przedmiotu leasingu. Aczkolwiek wówczas masz możliwość odzyskania części pieniędzy w ramach zwrotu składek za niewykorzystany okres ze starej polisy.

Zmiana leasingodawcy w trakcie umowy - czy warto?

Jeśli chodzi o finansowy punkt widzenia, to zmiana leasingodawcy zwykle nie jest opłacalna. Gdy jednak mimo to uznasz, że jest to konieczne i uda Ci się znaleźć firmę leasingową, która zdecyduje się na wykupienie Twojego przedmiotu leasingu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić firmę leasingową. Rzecz jasna jednak lepiej (i taniej) będzie jeśli od razu wyszukasz najlepszą ofertę i dobrego leasingodawcę. To sposób na spore oszczędności – chodzi tutaj nie tylko o pieniądze, ale także o czas.

Sprawdź też naszą ofertę na:

Zachęcamy również do sprawdzenia naszych produktów:

Piotr Polak

Kilkanaście lat temu rozpocząłem przygodę ze światem finansowym i od tego czasu ciągle i aktywnie jestem w branży. Od kilku lat spełniam się jako dziennikarz i pomagam konsumentom oraz przedsiębiorcom wybierać najlepsze produkty i usługi finansowe. Piszę dla vleasing.pl o prawach konsumentów i pomagam poruszać się w gąszczu skomplikowanych usług finansowych.