Vleasing.pl

Ubezpieczenie OC firmy

Ochrona ubezpieczeniowa dla firm

W dzisiejszych czasach ryzyko wyrządzenia przez przedsiębiorcę szkody jest ogromne. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zapewnia pokrycie szkód wyrządzonych osobom trzecim. Przy niefortunnym zbiegu okoliczności odszkodowanie niestety może być tak wysokie, że doprowadzi Twój budżet do bankructwa. Zabezpiecz się już teraz i oblicz składkę za ubezpieczenie OC firmy.

Znajdź najtańsze i najlepsze OC dla firmy

Dopasujemy zakres ochrony i sumę gwarancyjną do charakteru Twojej działalności. Prześledzimy wiele ofert z rynku i wybierzemy nie tylko tę najlepszą, ale także możliwie najtańszą.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży i współpracy z wieloma firmami ubezpieczeniowymi, przygotujemy ofertę skrojoną pod Twoje potrzeby
Służymy swoim wsparciem wszystkim przedsiębiorcom. Nie ma więc znaczenia w jakiej branży działasz i jak duża jest Twoja firma
Wynegocjujemy w Twoim imieniu, najlepsze warunki umowy.

Ubezpieczenie OC dla firmy - oferta

Chcesz prowadzić swój biznes bez zbędnego ryzyka, ale jednocześnie nie wydawać majątku na polisę? Ubezpieczenie OC firmy możesz więc po prostu wykupić z naszą pomocą. Zachęcamy do kontaktu.

1. Dane do ubezpieczenia

REGON lub NIP Firmy (*)
Field is required!
Przychody netto w ostatnim roku obrotowym (*)
 • - wybierz opcje -
 • Do 50 tysięcy zł.
 • Powyżej 50 tys do 200 tys. zł.
 • Powyżej 200 tys. do 500 tys. zł.
 • Powyżej 500 tys. do 3 mln. zł.
 • Powyżej 3 mln do 5 mln zł.
 • Powyżej 5 mln do 10 mln zł.
 • Powyżej 10 mln do 15 mln zł.
 • Powyżej 15 mln do 20 mln zł.
Field is required!
Czy w firmie są zatrudnieni pracownicy?
 • - wybierz opcje -
 • Tak
 • Nie
Field is required!
Numery PKD (realnie wykonywane)*
Field is required!
Czy wartość majątku (trwały i obrotowy) przekracza 15 mln zł.?*
 • - wybierz opcje -
 • Tak
 • Nie
Field is required!
Ochrona jest potrzebna od dnia: *
Field is required!

2. Informacje uzupełniające

Czy potrzebujesz rozszerzyć zakres polisy OC?*
 • - wybierz opcje -
 • Tak
 • Nie
Field is required!
Suma ubezpieczenia OC*
Field is required!
Field is required!
Numer telefonu (*)
Field is required!
Adres e-mail (*)
Field is required!
Imię lub nazwa Firmy (*)
Field is required!
Szybki i prosty formularz

Poniższy formularz on-line wypełnisz maksymalnie w 5 minut.

Najlepsza oferta

Wybór dobrej oferty ubezpieczeniowej ma kluczowe znaczenie dla całościowego kosztu polisy.

Gwarantujemy profesjonalizm

Mottem naszej pracy jest zadowolenie i profesjonalna obsługa każdego Klienta.

Ubezpieczenie OC firmy – czym jest?

Ubezpieczenie OC firmy to ochrona przed stratami finansowymi, które mogą wyniknąć w związku z prowadzeniem działalności i wyrządzeniem szkód osobom trzecim.

W przypadku ubezpieczeń trzeba rozgraniczyć dwie podstawowe kategorie.

Teoretycznie, ubezpieczenie OC jest dobrowolne, jednak w niektórych przypadkach prawnych zachodzi obowiązek podpisania umowy dotyczącej tego rodzaju ubezpieczenia. W najczęstszych przypadkach, umowa ta ma na celu ochronę praw osób potencjalnie poszkodowanych przez sprawcę konkretnego zdarzenia. Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC jest zatem związany z zapewnieniem osobom poszkodowanym właściwej ochrony w razie wystąpienia szkody.

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC dotyczy również wszystkich kierowców oraz osób prowadzących działalność rolniczą. Jeżeli jednak chodzi o firmy, według prawa przedsiębiorcy nie mają obowiązku, aby posiadać ten rodzaj ubezpieczenia, chociaż może ono przynieść wiele korzyści, sprawiając, że prowadzona działalność wiąże się z mniejszym ryzykiem. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy dana firma może być narażona na próby uzyskania roszczeń przez osoby trzecie, w tym jej klientów.

Jaki jest przedmiot i zakres ubezpieczenia OC firmy?

Ponieważ istnieje wiele branż, zakres ubezpieczenia jest na tyle szeroki, aby spełnić oczekiwania wszystkich klientów posiadających własną działalność gospodarczą. Jest on również ściśle powiązany z rodzajem działalności danej firmy. Jeżeli chcesz sprawdzić orientacyjne koszty ubezpieczenia OC twojej firmy, skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń.

Dla dobrego ubezpieczyciela niezwykle ważne jest, aby poznać specyfikę firmy klienta oraz dowiedzieć się, jak wygląda standardowy dzień pracy w danym przedsiębiorstwie, ilu pracowników jest w zatrudnionych oraz czy praca odbywa się na miejscu, czy też w terenie. Na podstawie tych informacji, pracownik firmy ubezpieczeniowej będzie w stanie przygotować najlepszą ofertę, idealnie dostosowaną do rodzaju prowadzonej działalności z opcjonalnym rozszerzeniem o dodatkowe klauzule.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla firmy?

Cena polisy uzależniona jest od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej oraz zakresu ubezpieczenia. Cena polisy za ubezpieczenie OC może kosztować kilkadziesiąt złoty rocznie, a nawet kilka tysięcy.

Dobrowolne ubezpieczenia OC firmy

Ubezpieczenie OC dobrowolne ma na celu zabezpieczenie danej firmy przed roszczeniami, o które mogą ubiegać się na przykład klienci. Dotyczy to sytuacji, w których osoby trzecie ubiegają się o odszkodowanie, związane z niewywiązaniem się z umowy bądź niedotrzymania jej warunków.

Ubezpieczenie dobrowolne ochroni także przedsiębiorcę przed szkodami wynikającymi z naruszenia prawa. Ma to zastosowanie w przypadku, gdy właściciel firmy lub jeden z jego pracowników doprowadzi do powstania szkody, która będzie następstwem jego działania bądź zaniechania powiązanego z daną działalnością. Jeżeli dojdzie do opisanej sytuacji, zakład ubezpieczeń za szkody wyrządzone osobom trzecim – wypłaci przedsiębiorcy należyte odszkodowanie.

Ubezpieczenia firmy obowiązkowe

Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC dotyczy niektórych działalności gospodarczych, do których należą między innymi podmioty takie jak:

Posiadanie tego rodzaju ubezpieczenia obowiązuje również osoby wykonujące konkretne zawody, do których należą:

Obowiązku wykupienia polisy nie można bagatelizować

W przypadku niektórych biznesów posiadanie takiej polisy jest obowiązkowe. Bardzo dokładnie regulują to przepisy prawa. Otwierając własną firmę, zawsze trzeba więc upewnić się, czy przypadkiem nie kwalifikuje się ona do takiego obowiązku.

W ogromnym skrócie, obowiązkowe ubezpieczenie OC firmy jest przede wszystkim tam, gdzie z prowadzeniem biznesu wiąże się posiadanie jakichś unikalnych uprawnień. Przykładem tego mogą być na przykład adwokaci, rzeczoznawcy majątkowi, przewoźnicy lotniczy, biura detektywistyczne, biura podróży, firmy organizujące imprezy masowe czy zajmujące się świadczeniem usług związanych z medycyną.

Obowiązek ubezpieczania się jest tutaj jak najbardziej uzasadniony. Wyobraźcie sobie, jak ryzykowne jest zarządzanie na przykład liniami lotniczymi. Ogromna odpowiedzialność spoczywa również na adwokatach, nie wspominając tutaj o usługach medycznych. W każdym z tych przypadku błędy mogą doprowadzić do potężnych strat finansowych, w tym skutkować ogromnymi roszczeniami ze strony poszkodowanych klientów firmy.

Kupując obowiązkowe ubezpieczenie OC firmy, najczęściej spotkacie się z pakietami dedykowanymi pod konkretny rodzaj biznesu. Trzymając się wcześniejszych przykładów, inne ryzyko zawodowe wiąże się z pracowaniem jako adwokat, a inne wtedy, gdy ma się linię lotniczą. Wiele w tej kwestii normują również przepisy. W przypadku każdej branży prawo dokładnie określa między innymi minimalną sumę ubezpieczeniową czy zakres ochrony, jaki polisa powinna obejmować.

W przypadku ubezpieczeń nieobowiązkowych najczęściej mamy pewien podstawowy pakiet ochrony, który można później rozszerzać o dodatkowe elementy.

Zapomniałeś wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC firmy? Niestety nie unikniesz kary

Wspominając o polisach obowiązkowych, musimy jeszcze przestrzec przedsiębiorców przed jedną rzeczą. Jeśli prowadzicie firmę od długiego czasu, być może dalej żyjecie świadomością, że polisę da się zakupić z terminem wstecznym. Faktycznie, jeszcze jakiś czas temu było to dopuszczalne. Przedsiębiorcy mogli dzięki temu uniknąć kar finansowych związanych z brakiem obowiązkowej ochrony. Jeśli przypadkowo polisa nie została odnowiona lub po prostu zakupiona na czas, można było ją opłacić z opóźnieniem, ale z terminem wstecz. W efekcie, choć ubezpieczenie OC firmy było kupione za późno, to jednak z punktu widzenia formalnego nie powstała żadna „luka ubezpieczeniowa”.

Nowelizacja przepisów całkowicie zablokowała takie praktyki. Teraz nawet dzień spóźnienia z zakupem obowiązkowej polisy skończy się nałożeniem nieprzyjemnej kary. Pomijamy już tutaj konsekwencje finansowe, gdy w okresie braku ubezpieczenia dojdzie do jakiejś szkody. Przedsiębiorca pokryje wszystko z własnej kieszeni.

Kalkulator składki na ubezpieczenie OC działalności gospodarczej

Chcesz prowadzić swój biznes bez zbędnego ryzyka, ale jednocześnie nie wydawać majątku na polisę? Ubezpieczenie dla firmy możesz więc po prostu wykupić z naszą pomocą. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży i współpracy z wieloma firmami ubezpieczeniowymi, przygotujemy ofertę skrojoną pod Twoje potrzeby.

Dopasujemy zakres ochrony i sumę gwarancyjną do charakteru Twojej działalności. Prześledzimy wiele ofert z rynku i wybierzemy nie tylko tę najlepszą, ale także możliwie najtańszą. Wszystko co musisz zrobić, to po prostu zgłosić się do nas. Służymy swoim wsparciem wszystkim przedsiębiorcom. Nie ma więc znaczenia w jakiej branży działasz i jak duża jest Twoja firma. Z nami znajdziesz dobre ubezpieczenie w rozsądnej cenie. Zachęcamy do kontaktu już teraz.

Oferta ma charakter wyłącznie informacyjny.
starszy specjalista ds ubezpieczen

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla firmy – po co?

Polisę ubezpieczenia OC dla działalności gospodarczej, kupujemy po to, aby finansowo odciążyć się od następstw własnych błędów. Typowe ubezpieczenie OC firmy obejmuje więc swoim zasięgiem szkody powstałe związane zarówno z realizacją usług, jak i ze sprzedażą produktów. Wystarczy tutaj bardzo prostu przykład.

Załóżmy, że prowadzicie małą firmę remontową i podczas realizacji zleconych prac w budynku zrobiliście przez przypadek zwarcie w instalacji elektrycznej. Jego następstwem było na przykład uszkodzenie drogiego sprzętu komputerowego. Jako przedsiębiorca ponosicie odpowiedzialność za to zdarzenie, będąc zobowiązanym do naprawy uszkodzonej instalacji i zwrócenia równowartości uszkodzonego komputera. Mając ubezpieczenie OC firmy, koszty te zostaną pokryte z polisy.

Ubezpieczenie OC pokrywa czyste szkody majątkowe oraz szkody osobowe. Często jednak zakres ubezpieczenia zależy od konkretnej polisy – przed podpisaniem umowy z ubezpieczycielem, warto przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia i dostosować zakres ubezpieczenia do swoich potrzeb – tak, aby zabezpieczyć się z uwagi na realne zagrożenia.

Nie warto ryzykować – konsekwencje braku ubezpieczenia OC firmy

Podaliśmy oczywiście wyjątkowo prosty i mało szkodliwy (z punktu widzenia finansów) przykład. Co jednak, jeśli na przykład w czasie prac ziemnych uszkodzicie ogromną magistralę wodociągową? Koszty będą już wielokrotnie wyższe. To samo dotyczy na przykład przewoźników. Transportujecie towar klienta wart setki tysięcy złotych i przez niekorzystny zbieg okoliczności niszczycie go. Bez OC poniesiecie ogromne koszty związane z tym zdarzeniem.

Produkty i usługi to jedno, ale na tym ochrona wcale się nie kończy. Kolejną istotną kwestią jest bowiem zabezpieczenie mienia przedsiębiorcy. Są to szkody wynikające z nieumyślnego działania osób trzecich. Na przykład pracownik zakładu produkcyjnego zepsuje drogą maszynę przemysłową. W takich sytuacjach szkodę również pokryje ubezpieczenie OC firmy. Dotyczy to także zdarzeń, na które nie mamy wpływu. Na przykład zalanie mienia w wyniku obfitych opadów deszczu, czy spalenie się cennego sprzętu.

Kupujesz ubezpieczenie OC firmy? Dokładnie określ sumę ubezpieczeniową

Firmy ubezpieczeniowe według własnego uznania określają ich zakres podstawowy, w tym sumę ochrony, na którą naprawdę trzeba zwrócić uwagę.

Jako przedsiębiorca trzeba mieć orientacyjną świadomość tego, z jakimi kosztami mogą wiązać się ewentualne szkody wynikające z prowadzenia biznesu. Jeśli źle określimy tę sumę, to może się okazać, że gdy dojdzie do szkody, odszkodowanie będzie za niskie. Co wtedy? Z polisy zostanie wypłacone maksimum, a przedsiębiorca pokryje resztę z własnej kieszeni. Teoretycznie rozwiązanie tego problemu jest proste – wykupić polisę na maksymalnie dużą sumę. Oczywiście, można to zrobić, tylko po co? Ubezpieczenie OC firmy jest zawsze ryzykowne z punktu widzenia ubezpieczalni. Polisy te nie bez powodu nie są tanie. Im wyższa suma ubezpieczeniowa, tym wyższa składka. Mając małą firmę, można ubezpieczać się na wielkie sumy, ale będzie to niesamowite obciążenie dla budżetu.

Rozszerzenie ubezpieczenia OC

Kiedy zaczniecie szukać polisy dla swojego biznesu, obowiązkowo powinniście dokładnie prześledzić zapisy OWU. W Ogólnych Warunkach Umowy ubezpieczyciel zamieszcza wszelkie szczegóły związane z polisą. Znajdują się tam nie tylko sumy ubezpieczeniowe, sposoby zgłaszania szkód oraz metody ich rozwiązywania. To także pełny zakres odpowiedzialności ubezpieczenia oraz klauzule, które w pewnych sprawach wyłączają firmę ubezpieczeniową z tej odpowiedzialności.

Do takich elementów zalicza się między innymi szkody:

To tak naprawdę krótka lista wyłączeń, które mogą stosować w zapisach OWU ubezpieczyciele. Naturalnie wiele z nich zupełnie nie będzie interesowało przedsiębiorcę. Zajmując się na przykład świadczeniem usług fryzjerskich, nie będziemy zainteresowani ochroną związaną z realizacją prac budowlanych.

Większość tych wyłączonych klauzul można jednak z powodzeniem włączyć do umowy. Są to pakiety rozszerzające podstawową ochronę, za które oczywiście płaci się dodatkowo. Pakiety to jednak wbrew pozorom dobre rozwiązanie. Ochrona jest elastyczna, można dopasować ją do potrzeb i płacić tylko za to, co naprawdę jest potrzebne.

Powstanie szkody po latach

W trakcie czytania tego artykułu być może wielu z Was przyszła do głowa pewna myśl – co w sytuacji, gdy szkoda pojawi się po bardzo długim czasie? Polisę ubezpieczeniową OC standardowo kupuje się na rok. Później można ją przedłużyć lub zakończyć i wykupić kolejną, ale już w innej firmie ubezpieczeniowej. Załóżmy więc, że w roku 2019 budowaliśmy niewielki zbiornik wodny na jakimś terenie. Po latach, na przykład w roku 2022 może się okazać, że w wyniku naszych prac ucierpiała przyroda. Są to tzw. szkody z długim okresem inkubacji. Innym przykładem jest budowa drogi. Podczas oddawania jej do użytku wszystko jest dobrze. Z biegiem czasu okazuje się, że jednak były popełnione błędy i asfalt pęka na potęgę. Pojawia się więc dylemat – kto jest odpowiedzialny za wypłacenie odszkodowania? W momencie realizacji usługi ubezpieczała Was firma A. W międzyczasie mieliście kolejną polisę w firmie B, a w chwili ujawnienia wady chroni Was jeszcze inna firma C.

W branży ubezpieczeniowej funkcjonuje pojęcie tzw. triggera. Dotyczy ono właśnie odpowiedzialności związanej z tego typu sytuacjami. Większość obecnych polis zawiera taki zapis. Kiedy dojdzie do czegoś takiego, odszkodowanie wypłaci teoretycznie ten ubezpieczyciel, którego polisa obowiązywała w momencie realizacji usługi.

Sprawa nie zawsze jest jednak taka oczywista. Triggery mogą mieć różną formę. Jedne z nich trwają dłużej, a inne krócej. Czasem trigger może odciążać od odpowiedzialności po czasie firmę ubezpieczeniową w ściśle określonych przypadkach. To kolejna kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę, gdy kupuje się ubezpieczenie OC firmy.

Pamiętajcie również, aby przy zmianie firmy ubezpieczeniowej starać się wybrać ofertę, w której trigger działa na podobnej zasadzie, jak w ubezpieczalni poprzedniej.

Kompleksowe ubezpieczenia OC dla firm

Do tego zakresu zalicza się również ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej. Polisa OC dla firmy będzie niezwykle przydatna między innymi dlatego, że firma jest odpowiedzialna nawet za wyrządzone szkody, na które nie miała bezpośredniego wpływu. Dotyczy to między innymi wypadków takich jak uszkodzenie ciała pieszego pod siedzibą firmy, spowodowane nieodśnieżonym chodnikiem lub związanym z uszkodzeniem elewacji budynku. Według kodeksu cywilnego, za tego typu zdarzenia odpowiedzialna jest firma, na której terenie doszło do nieszczęśliwego wypadku.

W przypadku działalności związanej z produkcją konkretnych produktów, przedsiębiorca powinien liczyć się z konsekwencjami, jakie niesie za sobą jego branża. Zaniedbanie kwestii takich jak podanie ostrzeżeń lub przeciwwskazań związanych z użytkowaniem produktu może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, a niekiedy i sprawiać zagrożenie dla użytkownika danej rzeczy. Jeśli istnieje związek między wadą produktu a szkodą, to właściciel firmy odpowiada za wyrządzone szkody i musi je naprawić, dlatego w takich przypadkach niezwykle przydatne będzie posiadanie przez firmę ubezpieczenia OC za produkt.

Inną kwestią jest natomiast odpowiedzialność za nieodpowiednie wykonanie usługi lub niedotrzymanie warunków zawartej wcześniej umowy. Niekiedy zdarza się, że z przyczyn niezależnych od firmy warunki umowy nie zostaną dotrzymane, jednak klient domaga się odszkodowania w związku z niedopełnieniem obowiązku ze strony przedsiębiorcy. Chcąc zapobiec szkodom, jakie finansom firmy może wyrządzić wysoka suma odszkodowania, warto posiadać ubezpieczenie dla firmy z uwzględnieniem OC kontraktowego.

Do pozostałych obszarów ubezpieczenia dla firm należą również:

OC firmy - oblicz składkę

Z nami znajdziesz dobre ubezpieczenie w rozsądnej cenie. Zachęcamy do kontaktu już teraz.