Od wielu lat polscy przedsiębiorcy bardzo chętnie korzystają z leasingu, jako źródła finansowania zakupu wykorzystywanych w firmie pojazdów czy maszyn. Wynika to z licznych zalet tego rozwiązania, jednak należy mieć świadomość tego, że możliwość skorzystania z niego uzależniona jest od wielu czynników. Aby ocenić, czy finansowanie to faktycznie w danym przypadku będzie korzystne, należy przede wszystkim znać związane z nim procedury i umieć odpowiednio je przeanalizować. Między innymi na tym skupiamy się w tym artykule. Sprawdź, jak wygląda proces w leasingu.
Zanim zaczniesz ubiegać się o leasing, musisz wybrać odpowiednią ofertę
Warto na wstępie podkreślić, że cały proces ubiegania się o leasing zaczyna się tak naprawdę od… wyboru przedmiotu leasingu. Choć wydaje się to oczywiste, tak wymaga pewnego wyjaśnienia. Jeśli chcesz leasingować dany środek trwały, musisz dobrze poznać wszystkie związane z nim kwestie. We wniosku o leasing powinieneś precyzyjnie wskazać, jaka konkretnie rzecz ma być sfinansowania oraz kto jest jej sprzedawcą.
Dopiero na tym etapie możesz przejść do pierwszego kroku, który chcemy opisać – wybór oferty leasingowej. Zdecydowanie radzimy unikać skupiania się tylko i wyłącznie na jednej propozycji. Jeśli np. chcesz kupić nowy samochód na firmę, z całą pewnością dealer w salonie zaproponuje Ci różne opcje sfinansowania jego zakupu, w tym leasing. Jednak pamiętaj, że oferty innych leasingodawców mogą okazać się dużo korzystniejsze.
Z powyższego powodu postaraj się przejrzeć możliwie najwięcej propozycji. Zbierz je i dokładnie przeanalizuj, aby faktycznie wybrać tę, która idealnie sprosta Twoim oczekiwaniom i nie będzie nadmiernym obciążeniem dla firmowego budżetu. Najlepiej w tym celu zgłoś się do naszych specjalistów, którzy prześledzą oferty różnych leasingodawców, wynegocjują najlepsze warunki, przygotują ich zestawienie i pomogą w wyborze – zapraszamy do kontaktu.
Sprawdź też Jak wybrać najlepszą ofertę leasingu?
Jak wygląda proces uzyskania leasingu?
Kiedy już wiesz, co chcesz sfinansować i znalazłeś spełniającą Twoje oczekiwania ofertę leasingu, możesz rozpocząć proces ubiegania się o niego.
- przygotowanie i złożenie wniosku leasingowego,
- rozpatrzenie wniosku przez leasingodawcę (w jego trakcie może być konieczne załatwienie różnych formalności, co w dalszej części dokładnie wyjaśnimy),
- podpisanie umowy o leasing po akceptacji wniosku,
- odbiór finansowanego przedmiotu
Krok 1. Złożenie wniosku o leasing
Przygotowanie wniosku to oczywiście wypełnienie stosownych dokumentów związanych z leasingiem, o który chcesz się ubiegać. Zależnie od sytuacji, może być niezbędne osobiste podpisanie go lub złożenie w formie elektronicznej wraz z dokładnymi danymi dotyczącymi wnioskodawcy – numer NIP oraz podstawowe informacje z dokumentu tożsamości.
Pamiętaj, że zależnie od procedury stosowanej przez leasingodawcę oraz wartości czy rodzaju finansowanego środka, może być konieczne dołączenie do wniosku dodatkowych dokumentów. Chodzi tutaj przede wszystkim o informacje niezbędne do określenia sytuacji finansowej przyszłego leasingobiorcy, a więc np. deklaracje podatkowe.
Krok 2. Rozpatrzenie wniosku przez leasingodawcę
Proces rozpatrywania wniosku, za którego realizację odpowiada oczywiście sam leasingodawca, ma na celu głównie określenie, w jakiej sytuacji finansowej znajduje się wnioskodawca. Pozwala to na oszacowanie ryzyka, czy w przyszłości może mieć on trudności z wywiązywaniem się z umowy. Podstawą jest oczywiście sprawdzenie danych w bazach BIK, KRD czy BIG (choć nie zawsze jest to konieczne). W razie wątpliwości leasingodawca może wymagać także dostarczenia dodatkowych dokumentów finansowych czy nawet ustalenia zabezpieczenia leasingu – oczywiście wydłuża to procedurę rozpatrywania wniosku.
Co bardzo istotne, na typ etapie leasingodawca weryfikuje nie tylko wnioskodawcę, ale także przedmiot umowy leasingowej oraz jego dostawcę/sprzedawcę. Wnikliwa analizy dotyczy jednak przede wszystkim tych sytuacji, gdy leasing ma dotyczyć używanych środków trwałych, czyli np. samochodów z rynku wtórnego. Innym przypadkiem jest zakup od osoby czy firmy, która nie jest dealerem.
W niektórych przypadkach leasingodawca może także zweryfikować przedstawioną wycenę środka trwałego. Dzieje się tak najczęściej w sytuacjach, gdy ma on wątpliwości, czy zadeklarowana wartość jest zgodna z rzeczywistością. Jeśli okaże się, że znacząco odbiega od ceny rynkowej (niezależnie w którą stronę), może to być podstawą do odmówienia udzielenia finansowania.
Krok 3. Podpisanie umowy leasingu
Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, leasingodawca przygotuje umowę, którą leasingobiorca musi podpisać. Zależnie od ustaleń, cała procedura może odbyć się w siedzibie firmy udzielającej finansowania lub w innym, wcześniej wybranym miejscu. Po złożeniu podpisów dokumenty muszą jeszcze przejść weryfikację, czy wszystko zostało wykonane poprawnie.
Krok 4. Odbiór leasingowanego przedmiotu
Jeżeli podpisując umowę o leasing zobowiązałeś się wnieść wpłatę wstępną, leasingodawca wstrzyma się z dalszymi krokami do momentu, gdy zostanie zaksięgowana na jego koncie. Dopiero wtedy kupi wskazany w niej środek trwały, a następnie przekaże go leasingobiorcy. Zwykle cała ta procedura odbywa się bez zbędnej zwłoki – przekazanie następuje praktycznie od razu po otrzymaniu przedmiotu od sprzedawcy.
Co bardzo istotne, w momencie odbioru leasingodawca musi podpisać protokół zdawczo-odbiorczy. Potwierdza w nim, że przedmiot umowy (np. samochód) jest zgodny z jego oczekiwaniami i nie wnosi co do jego stanu żadnych zastrzeżeń. Od tego momentu może go użytkować zgodnie z określonymi w umowie wytycznymi, opłacając przy tym comiesięczne raty.
Dodatkowe formalności związane z ubieganiem się o leasing
Na etapie ubiegania się o leasing, możesz spotkać się z kilkoma dodatkowymi formalnościami, z których niektóre są istotne z punktu widzenia atrakcyjności finansowania.
- zobowiązanie się do wniesienia wpłaty własnej i jeśli tak, to w jakiej wysokości,
- wybór ubezpieczenia przedmiotu leasingu – leasingodawca z pewnością przedstawi własną propozycję, ale leasingobiorca ma prawo z niej zrezygnować i wybrać inną, jednak musi zostać zaakceptowana przez podmiot udzielający finansowania.
Sprawdź też Jakie dokumenty są potrzebne do leasingu?
Procedura ubiegania się o leasing – ile przeciętnie zajmują formalności?
W większości przypadków przejście całej procedury związanej z ubieganiem się o leasingu zajmuje od paru dni do około 2 tygodni. Najkrócej trwa to w przypadku wszelkiego rodzaju pojazdów osobowych i ciężarowych, ciągników rolniczych oraz popularnych maszyn – przeciętnie 2 do 5 dni. Do 14 dni może zająć ubieganie się o leasing mniej popularnych środków trwałych, a więc np. specjalistycznego sprzętu przemysłowego. Jeśli transakcje są wyjątkowo złożone, czas ten wydłuża się nawet do kilku tygodni.
Warto przy okazji dodać, że dla pojazdów osobowych i ciężarowych, powyższy okres przeciętnie wydłuża się o 2-3 dni, jeśli leasing dotyczy samochodów z rynku wtórnego.
Sprawdź też Ile trwa procedura zawarcia umowy leasingu?
Jak korzystnie wziąć leasing?
Jeśli nie miałeś jeszcze do czynienia z leasingiem, kwestie związane z poszukiwaniem ofert oraz wnioskowaniem o finansowanie mogą wydawać Ci się skomplikowane. Rzetelne podejście do nich jest jednak podstawą, aby podpisać korzystną umowę leasingową. Z tego powodu najlepiej zdaj się w tej kwestii na wsparcie specjalistów – skontaktuj się z naszym doradcą leasingowym, który wynegocjuje w Twoim imieniu najlepsze warunki umowy.
Po analizie Twoich potrzeb oraz sytuacji finansowej, prześwietlimy oferty wszystkich sprawdzonych leasingodawców wybierając najatrakcyjniejsze z nich. Związane z nimi szczegóły przedstawimy Ci w formie przejrzystego zestawienia. Ułatwi Ci to dokonanie wyboru, w czym w razie potrzeby także możesz liczyć na nasze wsparcie. Przeprowadzimy Cię także przez cały proces wnioskowania o leasing, gwarantując bezpieczeństwo i do minimum ograniczając ryzyko wydania decyzji odmownej w zakresie udzielenia finansowania – zapraszamy do kontaktu!