Vleasing.pl

Jakie dokumenty są potrzebne do leasingu?

Większość przedsiębiorców, którzy nigdy wcześniej nie korzystali z leasingu, poważnie zastanawia się nad tym, jak wyglądają procedury udzielania tego finansowania. Wymagane przez leasingodawców dokumenty mogą być bardzo różnorodne. Wszystko zależy nie tylko od formy leasingu, ale także od rodzaju finansowanej rzeczy, długości trwania umowy, sytuacji firmy i wielu innych zmiennych. Sprawdź już teraz, Jakie dokumenty potrzebne są do zawarcia umowy leasingi i jak może wyglądać procedura udzielania takiego finansowania.

Jesteś przedsiębiorcą i chcesz sfinansować zakup przedmiotu na korzystnych warunkach? Skorzystaj z naszej pomocy.

Procedura uproszczona, czyli szybki sposób na leasing

Jeśli jesteś zainteresowany leasingiem, bardzo możliwe, że będziesz mógł skorzystać z uproszczonej procedury jego udzielania. Niezwykle często tak załatwiane są formalności w przypadku finansowania samochodów, zarówno osobowych, jak i ciężarowych. Coraz więcej jest także ofert, w których uproszczone procedury dotyczą np. specjalistycznych maszyn lub pojazdów, chociażby rolniczych bądź budowlanych. Błyskawiczna forma udzielania leasingu jest bardzo wygodna, gdyż nie wymaga ona przedstawiania ogromnej ilości dokumentów.

Jak wygląda uproszczona procedura udzielania leasingu?

Główną zaletą tej formy udzielania finansowania jest fakt, że firma nie weryfikuje wnikliwie zdolności kredytowej swojego klienta. Oznacza to, że ilość niezbędnych do przygotowania dokumentów jest ograniczona do absolutnego minimum.

Potrzebne dokumenty w leasingu uproszczonym

Bilans zysków i strat przedsiębiorstwa.

Dokument potwierdzający tożsamość osoby składającej wniosek (np. dowód osobisty).

Dowód osobisty współmałżonka, zależnie formy prowadzonego biznesu.

Czasem może być wymagane dodatkowe potwierdzenie do tego zaświadczenia, którym może być np. wyciąg z rachunku bankowego lub deklaracja VAT-7.

Pełna procedura udzielania leasingu – jak wygląda?

Czas zająć się nieco mniej przyjemną sytuacją, w której to leasingodawca nie zgodzi się na powyższą procedurę uproszczoną. W jej pełnej formie oczywiście także musisz przedstawić wcześniej wymienione dokumenty (czyli wymagane dokumenty z procedury uproszczonej). Tutaj jednak konieczne będzie przedstawienie swojej aktualnej sytuacji finansowej. 

Potrzebne dokumenty w leasingu standardowym (pełnym) 

Potwierdzenie zarejestrowania działalności gospodarczej, w tym przydzielenia numeru REGON.

Dokumenty PIT-36, CIT-8 i F-01 (oczywiście zależnie od tego, jaką masz działalność gospodarczą).

Zaświadczenie, w którym wyszczególniasz swoje przychody i dochody z ostatniego, już rozliczonego miesiąca.

Rozszerzona procedura udzielania leasingu – jak wygląda?

Niestety to nadal nie zawsze musi być koniec. Jeśli finansowanie opiewa na dużą kwotę, leasingodawca może wymagać przedstawienia dodatkowych dokumentów, poza tymi, które opisaliśmy wcześniej. Najczęściej są to zaświadczenia potwierdzające brak zaległości względem ZUS-u oraz Urzędu Skarbowego. Czasami mogą być jeszcze wymagane opinie wystawiane przez banki (ewentualnie banki), które od lat zajmują się obsługa finansową przedsiębiorstwa.

Potrzebne dokumenty w leasingu rozszerzonym

Przygotowanie oświadczenia majątkowego.

Przedstawienie umów związanych z bieżącą realizacją zadań firmy.

Przeprowadzenie audytu wewnętrznego w przedsiębiorstwie (odpowiedzialny jest za to biegły).

Jeśli przedsiębiorca już korzysta z leasingu, zdarza się, że leasingodawca skontaktuje się z firmami udzielającymi tego finansowania i poprosi o opinię. Sprawdzi przede wszystkim, czy przedsiębiorca rzetelnie spłacał swoje zobowiązania finansowe. Są to jednak sytuacje skrajne – tak długa procedura może dotyczyć leasingu z bardzo skomplikowaną, zawiłą umową. Może być ona potrzebna również wtedy, gdy finansowanie jest na wyjątkowo wysoką kwotę.

Procedura zawarcia umowy leasingu - krok po kroku

Opis wymaganych dokumentów to jedno, ale na pewno jesteś ciekaw, jak w praktyce wygląda udzielanie takiego finansowania. Całą tę procedurę można podzielić na kilka kroków, które teraz postaramy się pokrótce opisać.

Przygotowanie i złożenie wniosku o leasing

Pierwszym krokiem jest przygotowanie specjalnego wniosku, w którym podaje się podstawowe dane osoby starającej się o finansowanie. Do niego trzeba dołączyć omawiane wcześniej dokumenty, a więc zależnie od tego, czego leasingodawca będzie wymagać. Pamiętaj, że we wniosku tym muszą się także znaleźć informacje związane z tym, co w ogóle chcesz wziąć w leasing.

Weryfikacja złożonego wniosku

Na tym etapie leasingodawca analizuje konkretną sytuację. Jeśli nie jest to procedura uproszczona, na pewno będzie się zajmował oceną stanu finansowego przedsiębiorcy. Gdy pojawią się jakieś wątpliwości, może poprosić o wyjaśnienie lub np. przygotowanie dodatkowych dokumentów.

Oprócz tego wykonana będzie analiza przedmiotu, jaki ma być finansowany. Jeśli jest to np. używana maszyna rolnicza, leasingodawca może wynająć rzeczoznawcę, który sprawdzi jej stan i oceni realną wartość rynkową. Zweryfikowany będzie również sam sprzedawca, czyli np. właściciel takiej maszyny albo chociażby salon, jeśli mamy do czynienia z nowym autem.

Przekazanie decyzji po rozpatrzeniu wniosku

Po weryfikacji oraz rozpatrzeniu złożonego wniosku oraz załączonych do niego dokumentów, leasingodawca wydaje swoją decyzję. Może się zgodzić na podpisanie umowy lub odmówić dalszej współpracy. Zdarza się także, że zostanie przedstawiona inna oferta, np. propozycja leasingowania przedmiotów o nieco mniejsze wartości.

Podpisanie umowy leasingu

Jeśli decyzja była pozytywna, nadchodzi czas na przygotowanie oraz podpisanie umowy. Dziś bardzo często robi się to zdalnie. Leasingobiorca podpisuje umowę i wysyła ją do leasingodawcy. Druga strona odsyła podpisane dokumenty dopiero wtedy, gdy przedmiot zostanie wydany, np. samochód.

Oczywiście umowy często podpisuje się również stacjonarnie, zazwyczaj w siedzibie firmy udzielającej finansowania (lub banku, który też może być leasingodawcą).

Wydanie przedmiotu leasingu

Gdy wniosek jest rozpatrzony pozytywnie, a obie strony zdecydują się zawszeć umowę, leasingodawca zamawia środek trwały, który ma być finansowany. Bardzo często leasingobiorca otrzymuje po prostu zaświadczenie od firmy udzielającej leasingu. Na jego podstawie można osobiście odebrać przedmiot umowy, np. nowy samochód w salonie. Za przeprowadzenie transakcji finansowej odpowiedzialny jest oczywiście leasingodawca.

Przeanalizuj oferty leasingu bez wychodzenia z domu!

leasing korzyści

Jak widzisz, jest wiele zmiennych, które decydują o tym, na jakich zasadach będzie przyznawany leasing. Z procedurami możesz się zapoznać już na etapie szukania takiego finansowania. Chcąc znaleźć najlepsze oferty, kieruj się oczywiście warunkami finansowymi. Nie ma skuteczniejszego sposobu na odszukanie tej idealnej opcji jak zestawienie ze sobą wielu propozycji leasingu.

Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu – pomoże Ci w tym kalkulator dostępny na naszej stronie internetowej. Wypełnij formularz, aby pokazać nam, czego potrzebujesz. Zespół ekspertów zajmie się analizą Twojej sytuacji, a następnie prześwietlaniem ofert wielu firm udzielających leasingu. Przygotujemy dla Ciebie przejrzyste zestawienie, a do tego pomożemy w dokonaniu trafnego wyboru. Już dziś skorzystaj z kalkulatora na stronie Vleasing.pl – zapraszamy!

Sprawdź też nasze inne artykuły, które odpowiedzą na Twoje pytania odnośnie leasingu.