Ubezpieczenie ciągnika siodłowego

ubezpieczenie ciągnika siodłowego obrazek 2

Każdy kierowca doskonale wie o obowiązku wykupienia polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej dla swojego auta. Większości kojarzy się to niestety z wysokimi kosztami, a jeśli bierzemy pod uwagę ubezpieczenie ciągnika siodłowego, to robi się już naprawdę bardzo drogo. Nawet kilka tysięcy złotych za jedną tylko ciężarówkę to kwoty, które zna na pewno wielu właścicieli takich pojazdów. Czy jednak naprawdę trzeba tyle płacić? Okazuje się, że zdecydowanie nie! Wszystko, co powinno się zrobić, to porównać możliwie najwięcej ofert z rynku.

OC ciągnik siodłowy 2020

Zastanawiasz się teraz, dlaczego za pojazd ciężarowy musisz płacić nawet kilkukrotnie więcej, niż za auto osobowe? Ze swojego doświadczenia wiemy, że niektórzy na jedną tylko polisę potrafią wydać ponad 12 tysięcy złotych, a mówimy tutaj o tzw. gołym OC. Przyczyn wysokich składek jest kilka i zajmiemy się nimi za chwilę, ale na początek ta zdecydowanie najważniejsza – trzymanie się jednej firmy ubezpieczeniowej.

Ciężarówki bardzo często są użytkowane przez duże firmy, która mają całe floty takich pojazdów. Zwykła oszczędność czasu i niechęć do poszukiwań sprawiają, że raz wybrana oferta jest odnawiana automatycznie każdego roku. Właściciel ciężarówek opłaca tylko fakturę i zapomina o problemie. Nie ukrywamy, to bardzo wygodne, ale firma na kilku tylko pojazdach może w ten sposób tracić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Czy to mało?

Kiedy w jednej firmie ubezpieczenie kosztuje ponad 12 tysięcy złotych, w innej może kosztować zaledwie ¼ tego, około 3 tysięcy złotych. Jeśli masz w swojej flocie 10 pojazdów, to na każdym oszczędzasz aż 9 tysięcy złotych, co z punktu widzenia całej floty daje 90 tysięcy złotych oszczędności. To pieniądze, które z powodzeniem można przeznaczyć na ważne inwestycje dla firmy przyczyniające się do jej rozwoju.

Najtańsze OC na ciągnik siodłowy

Zmiana firmy ubezpieczeniowej to najlepsze rozwiązanie, aby wykupić naprawdę tanie ubezpieczenie ciągnika siodłowego. Nie musisz jednak marnować czasu na przeglądanie wielu ofert. Możesz po prostu skontaktować się z nami, pozostawiając to zadanie w rękach profesjonalistów. Prześwietlimy wszystkie dostępne oferty i znajdziemy po prostu tę najtańszą. Zgłoś się do nas już teraz.

Ubezpieczenie ciągnika siodłowego cena

ubezpieczenie ciągnika siodłowego obrazek 1

Wspomnieliśmy o tym, że za OC ciągnika siodłowego można zapłacić nawet w okolicach 3 tysięcy złotych. To niewiele w porównaniu z maksymalnymi stawkami, ale bardzo dużo, gdy zestawi się to z autami osobowymi. Te można dzisiaj ubezpieczyć przecież nawet za 400 zł, a więc aż kilkukrotnie mniej. Czy w takim razie właściciele ciężarówek są dyskryminowani?

Odpowiedź na to pytanie pewnie Was zaskoczy, gdyż w pewnym sensie są oni dyskryminowani. Kiedy OC dla osobówki oferuje w zasadzie każdy ubezpieczyciel, z ciągnikami siodłowymi nie jest już tak kolorowo. Wiele firm w ogóle nie zajmuje się sprzedażą takich polis, a inne potrafią tak zawyżać ceny, że zakup zwyczajnie się nie kalkuluje. To między innymi stąd biorą się absurdalne kwoty rzędu kilkunastu tysięcy złotych za jedno tylko OC. Trzeba dodać do tego również mniejszą konkurencję na tym rynku, która także dorzuca do ceny swoje 3 grosze.

Dlaczego ubezpieczenie ciągnika siodłowego jest drogie

Takie działanie ubezpieczycieli jest jednak zrozumiałe. Firma sprzedając polisę naprawdę dużo ryzykuje z kilku istotnych powodów. Po pierwsze ciężarówki to pojazdy bardzo duże, które razem z naczepami mogą ważyć wiele ton. Co dzieje się, kiedy taki pojazd spowoduje wypadek? Z racji swojej masy może poczynić ogromne straty na innych pojazdach, jak również na infrastrukturze drogowej czy nawet na budynkach. Koszty usunięcia szkód są w efekcie wielokrotnie wyższe, niż po wypadku spowodowanym przez auto osobowe. To pierwsza z przyczyn, dla których trzeba płacić więcej za ubezpieczenie ciągnika siodłowego.

Kolejną jest sama wartość pojazdu. Nowoczesne ciężarówki kosztują ogromne pieniądze i jeśli ulegną uszkodzeniu, firma ubezpieczeniowa będzie musiała głęboko sięgać do swojej kieszeni. Do tego należy dołożyć potężne koszty serwisowania. Naprawy są trudne i kosztowne, a i części naprawdę drogie, gdyż w dużej mierze nie znajdziemy na rynku zamienników.

Ostatni z ważnych powodów to intensywność eksploatacji ciągnika siodłowego. Pojazdy te są w stałym użytku, pokonują dziesiątki tysięcy kilometrów każdego miesiąca i nierzadko podróżują po całej Europie, a nawet i dalej. Tak intensywna eksploatacja sprawia, że ryzyko kolizji jest tutaj bardzo duże. Ciągniki siodłowe ciągną ogromne ładunki, a więc kierowcy mają mniejsze możliwości obronnego wychodzenia z groźnych sytuacji.

Gdzie najtaniej ubezpieczyć ciągnik siodłowy

Sumując to wszystko mamy niestety przepis na wyjątkowo drogie OC. W ostatnich latach byliśmy do tego świadkami sporych podwyżek i niestety, ubezpieczenie ciągników siodłowych również to dosięgnęło. 3-4 tysiące złotych to w miarę normalna cena za jedną polisę, ale na pewno nie 12-13 tysięcy. Jeśli nie chcesz płacić absurdalnych pieniędzy za ubezpieczenie ciężarówki, po prostu zgłoś się do nas.

Sposób na tańsze ubezpieczenie ciągnika siodłowego

ubezpieczenie ciągnika siodłowego obrazek 3

Właściciele 2 czy 3 ciężarówek mogą z powodzeniem decydować się na pojedyncze polisy dla każdego z tych aut. Jeśli jednak Twoja flota jest pokaźniejsza, możesz dzięki temu wygenerować sobie dodatkowe oszczędności. Świetnym rozwiązaniem jest bowiem ubezpieczenie ciągnika siodłowego w formie zbiorczej, a więc wykupienie polisy dla całej floty.

Ubezpieczalnie najczęściej dają w takich przypadkach atrakcyjne rabaty i nierzadko można na tym zaoszczędzić naprawdę sporo. Do tego jest to po prostu wygodne. Nie musisz pamiętać o terminie zakończenia każdej polisy osobno. Flota ubezpieczana jest hurtem jednego dnia i tego samego dnia za rok, będziesz musiał polisę odnowić, najlepiej ponownie prześwietlając różne oferty.

Kryteria ubezpieczenia ciągnika siodłowego

Sporo już napisaliśmy o tym, dlaczego właściciele ciężarówek muszą dużo płacić za OC. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wpływ na cenę mają tutaj również te same czynniki, z którymi spotykają się właściciele osobówek. Ubezpieczając ciągnik siodłowy ważne są więc takie kwestie, jak:

  • marka i model pojazdu,
  • wiek oraz przebieg,
  • miejsce rejestracji,
  • historia szkód na OC właściciela lub samego pojazdu, jeśli kieruje nim wiele osób,
  • forma użytkowania (transport krajowy, zagraniczny w obrębie UE, czy zagraniczny poza UE),
  • rodzaj przewożonych towarów.

Na szczęście jednak na wysokość składki raczej nie będzie miała wpływu forma własności pojazdu. Ciągniki siodłowe są bardzo drogie i dlatego firmy często kupują je w kredycie lub decydują się na leasing. Z punktu widzenia firmy ubezpieczeniowej nie będzie to jednak miało większego znaczenia.

To, co może mieć natomiast wpływ na cenę, a konkretniej na jej obniżenie, to troska właściciela o bezpieczeństwo. Dotyczy to przede wszystkim większych firm zatrudniających wielu kierowców i użytkujących dużo ciężarówek. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na przykład na nowoczesne systemy monitoringu GPS. Ułatwiają one kontrolowanie kierowców, pozwalają na optymalizację kosztów eksploatacji ciężarówek i umożliwiają „eliminowanie” kierowców nagminnie łamiących przepisy. To może wpływać pozytywnie na wizerunek takiego klienta w oczach firmy ubezpieczeniowej. Warto o tym pamiętać. Nawet system kar i nagród za bezszkodową oraz ekonomiczną jazdę, wdrożony wewnętrzne w firmie, może być odebrany pozytywnie.

Ubezpieczenie pojazdu warto kupić w pakiecie

Niestety polisy komunikacyjne od odpowiedzialności cywilnej kosztują dużo i ceny zaczynają się tak naprawdę średnio od około 3 tysięcy złotych. O wiele lepiej wygląda to jednak pod kątem pakietów AC dedykowanych ciężarówkom. Wiemy, że wiele firm eksploatujących takie pojazdy decyduje się na to. Co więcej, mając pojazd wzięty w kredyt czy leasingowany praktycznie na pewno jest się zmuszonym do tego, aby kupować taki pakiet.

To kolejna możliwość do zaoszczędzenia pewnych pieniędzy. Teoretycznie nie ma obowiązku kupowania OC oraz AC w jednej firmie. Można z powodzeniem wykupić polisy w dwóch ubezpieczalniach, ale najczęściej się to po prostu nie opłaca. Kupując w pakiecie w jednej firmie można nierzadko liczyć na ciekawe rabaty. Najtańsze ubezpieczenia AC kosztują już około 1000 zł. Jeśli szukasz właśnie takiej oferty, zgłoś się koniecznie do nas. Wystarczy wypełnić krótki formularz. Nasz pracownik oddzwoni, zbierze potrzebne informacje, a następnie przygotuje zestawienie ofert.

Ubezpieczenie naczepy ciężarowej

Warto przy okazji poruszyć jeszcze jedną, bardzo istotną kwestię. Niektóre firmy posiadają jedynie ciągniki siodłowe, natomiast naczepy ciężarowe wynajmują. Jeśli jednak cały taki zestaw należy do Ciebie, musisz pamiętać o tym, aby ubezpieczyć również samą naczepę. Tutaj panują podobne zasady, jak w przypadku samego ciągnika. Trzymanie się jednej firmy ubezpieczeniowej to najgorsze, na co można się zdecydować. Ubezpieczalnie często niechętnie oferują takie polisy i zawyżają ceny. Inne firmy mogą podchodzić do tego bardziej przychylnie, zapewniając do tego ciekawe rabaty nowym klientom.

Zaoszczędź na tanim ubezpieczeniu ciągnika siodłowego

Nie czekaj więc dłużej i już dzisiaj skontaktuj się z nami. Kilka tysięcy złotych? A może kilkadziesiąt tysięcy złotych? Bardzo możliwe, że właśnie tyle będziesz mógł zaoszczędzić na ubezpieczeniu tylko dlatego, że zmieniłeś samą firmę ubezpieczeniową. Nasz agent nie tylko prześwietli wszystkie dostępne oferty, ale także pomoże w dobraniu pakietu do indywidualnych potrzeb.