
Zakup samochodu na firmę to poważne wyzwanie finansowe dla wielu przedsiębiorców. Koszty stają się jeszcze większe wtedy, gdy w biznesie wykorzystuje się pojazdy ciężarowe. Zawsze pojawia się wtedy pytanie, czy kupować je za gotówkę czy może brać na kredyt? Jest jednak jeszcze jedna alternatywa, którą naszym zdaniem warto rozważyć – leasing samochodu ciężarowego. Dlaczego to dobre rozwiązanie, jakie wynikają z niego korzyści i ile to wszystko kosztuje? Sprawdź, dlaczego wiele firm z branży transportu, korzysta właśnie z tego rozwiązania.
Zakup samochodów ciężarowych za gotówkę
Nie będziemy ukrywać, zakup za gotówkę będzie najtańszy. Jest to oczywiste, gdyż zarówno w przypadku kredytu, jak i leasingu, trzeba liczyć się z pewnymi prowizjami podnoszącymi koszt finalny. Płatność gotówkowa jest jednak opłacalna tylko w przypadku osób prywatnych.

Firma, jeśli nie dysponuje ogromnym budżetem, niepotrzebnie blokuje (zamraża) w ten sposób swoje środki. Co gorsza, tych pieniędzy nigdy nie odzyska się w całości. Auto ciężarowe już po wyjechaniu traci na wartości, a z każdym rokiem użytkowania problem ten będzie się pogłębiać. Dlatego też wiele przedsiębiorców decyduje się na leasing samochodu ciężarowego. Firma nie zamraża w ten sposób gotówki, a posiadając płynność finansową bez problemu, comiesięcznie przelewa odpowiednią ratę za samochód ciężarowy.
Sprawdź też: Leasing ciągnika siodłowego
Leasing samochodów ciężarowych, czy kredyt?
Przejdźmy teraz do finansowania, które jest najczęściej rozważane przez przedsiębiorców – kredyt w banku oraz leasing. Zacznijmy od kredytu, wymieniając najważniejsze kwestie, które wiążą się ze skorzystaniem z tego produktu bankowego:

Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie bardzo dokładnie pokazuje, dlaczego naszym zdanym to właśnie leasing samochodu ciężarowego jest w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem.
Sprawdź też: Kredyt czy leasing?
Leasing ciężarowe pojazdy – oferty
Finansowanie samochodu ciężarowego przez leasing niesie ze sobą wiele korzyści, jeśli dalej masz wątpliwości, co do wyboru słuszności leasingu w Twojej firmie – skontaktuj się z nami. Posiadamy doświadczenie, stale pomagamy firmom transportowym i wiele firm korzysta z naszej wiedzy, podpowiemy, które rozwiązanie będzie najlepsze dla Twojej działalności.
Najpopularniejsze odmiany leasingu
Leasing operacyjny pojazdu ciężarowego
Rozglądając się za ofertami leasingowymi, nie sposób nie zauważyć tzw. opcji operacyjnej, która z pewnością jest dziś najczęściej wybierana przez przedsiębiorców. To najlepsze rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy nie chcą dochodzić do własności samochodu.
Ideą opcji operacyjnej jest jedynie spłacanie kwoty stanowiącej utratę wartości pojazdu ciężarowego w okresie jego eksploatacji. Oznacza to, że raty są stosunkowo niskie, a wiec nie stanowią dużego obciążenia finansowego. Ten leasing nie ma na celu dojścia do własności auta na koniec umowy, choć oczywiście można pojazd wykupić. Umowę podpisuje się na kilka lat, spłaca niskie raty, a później zdaje pojazdy. W tym momencie można podpisać kolejną umowę i otrzymać zupełnie nowe samochody ciężarowe.
W opcji operacyjnej można odliczyć wszystkie koszty związane z leasingiem, w tym VAT z każdą spłaconą ratę. Koszty amortyzacyjne spoczywają na barkach leasingodawcy – leasingobiorca nie jest właściciele auta przez cały okres trwania umowy.
Leasing finansowy samochodów ciężarowych
Opcję finansową można już bardziej porównać do klasycznego kredytu gotówkowego. Tutaj jednak nadal zaletą jest fakt łatwego dostępu do finansowania oraz minimum formalności do spełnienia. Rozwiązanie to ma na celu dojście do własności samochodu. Oznacza to, że raty są wyższe, gdyż muszą one pokryć wartość pojazdu. Zazwyczaj z tego powodu umowy podpisywane są na dłuższy okres czasu. Na zakończenie umowy leasingobiorca może wykupić pojazd za symboliczną kwotę, najczęściej około 1% wartości.
Trzeba jednak pamiętać, że w opcji finansowej leasingobiorca już od początku jest właścicielem samochodu. Zalicza go w majątek firmy i jest zobowiązywany do ponoszenia kosztów amortyzacyjnych. Rozwiązanie to może być dobre dla przedsiębiorców, który planują długą eksploatację samochodów ciężarowych.
Potrzebujesz samochodu ciężarowego do rozwoju firmy?
Chcesz mieć pewność, że wybrałeś najlepszą opcję leasingu? Już dziś skorzystaj z naszej pomocy, oprócz tego, że możesz skorzystać z formularza online, z którego pomocą zrobisz szybkie rozeznanie w rynku to możesz się również nas poradzić całkowicie bezpłatne. Dodatkowo – nasi specjaliści mogą pomóc w finalizacji umowy. Przeanalizujemy oferty i przede wszystkim zestawimy je z Twoimi potrzebami oraz możliwościami finansowymi. Upewnimy się, że umowa jest uczciwa i pomożemy w zebraniu wszystkich dokumentów. Wybierając leasing samochodu ciężarowego dajesz swojej firmie szansę na prawdziwy rozwój. Skorzystaj z niej już dziś!
Największa zaleta ciężarówki w leasing – odliczenie pełnego VAT
Zastanawiasz się jak wygląda kwestia leasingu samochodu ciężarowego a odliczenia VAT? Skupimy się teraz przede wszystkim na wspomnianym podatku VAT, gdyż dzięki niemu można zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, przedsiębiorca może odliczyć 50% lub 100% podatku VAT od zakupu pojazdu. Niższa stawka obowiązuje te firmy, które użytkują auta w celach służbowych i prywatnych jednocześnie. 100% odliczenia można uzyskać, gdy pojazd wykorzystuje się tylko w celach służbowych.
Tutaj rodzą się komplikacje, gdyż udowodnienie, że samochodu nie używa się prywatnie, okazuje się dużym problemem. Trzeba zgłosić takie auto do urzędu i przygotować w firmie odpowiedni regulamin normujący użytkowanie aut ciężarowych. Oprócz tego konieczne jest bardzo wnikliwe dokumentowanie przebiegu. To dodatkowe koszty i wiele wyzwań logistycznych, a do tego trzeba liczyć się z częstymi kontrolami.
W przypadku leasingu okazuje się to dużo łatwiejsze. Wymogi są niższe i praktycznie każdy przedsiębiorca może liczyć na to, że odpisze sobie pełny VAT na samochód ciężarowy. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby sfinansować w ten sposób auto, które zgodnie z przepisami jest traktowane jako pojazd ciężarowy.
Co jeszcze można odliczyć od kosztów prowadzenia działalności?
Pełne odliczenie VAT-u to nie wszystkie korzyści czekające na przedsiębiorców leasingujących samochody ciężarowe. Przy odpowiednim wyborze można również odpisać od dochodu wszystkie koszty eksploatacyjne. Co jeszcze ważniejsze, do kosztów zalicza się również raty leasingowe! W przypadku kredytu nie ma możliwości zaliczenia tych rat w koszty.
Warto wspomnieć o jeszcze jednej korzyści wynikającej z leasingu. Kredyt bardzo często jest jedyną opcją zakupu nowych nieruchomości czy specjalistycznego wyposażenia do firmy. Problem polega na tym, że każde zadłużenie w banku obniża zdolność kredytową przedsiębiorcy. Kupując auto w kredycie zmniejsza się możliwości zaciągnięcia kolejnego, na inne ważne cele. Leasing jest z tego powodu świetną alternatywą. Nie traktuje się go jako zadłużenie, a więc fakt spłacanie rat leasingowych nie obniża zdolności kredytowej! Można leasingować samochody ciężarowe i na przykład kupować na kredyt nieruchomości.
Sprawdź też: Czy leasing się opłaca? Komu opłaca się leasing?
Samochód ciężarowy – czym jest w świetle przepisów prawa?
Masa całkowita przekraczająca 3,5 tony wcale nie jest jedynym wyznacznikiem aut, które można rejestrować jako ciężarowe. Owszem, każdy większy wagowo pojazd jest tak traktowany, ale za „ciężarówkę” można uznać również na przykład popularnego busa.

Pierwsza opcja to pojazd, którego przestrzeń pasażerska ograniczona jest jedynie do jednego rzędu siedzeń. Co bardzo ważne, za tymi miejscami musi znajdować się stała przegroda lub po prostu ściana. Przy przegrodzie dostęp do przestrzeni ładunkowej auta może być również z przedziału pasażerskiego. Zalicza się do nich między innymi popularne w wielu firmach VAN-y.
Druga grupa to auta, które mają oddzielną przestrzeń pasażerską z jednym rzędem siedzeń oraz osobno wydzieloną część ładunkową. To np. niewielkie ciężarówki z tzw. paką, często w formie otwartej lub przykrywanej plandeką.
Pamiętaj, że rejestrując samochód musisz określić jego rodzaj, jako ciężarowy, jeśli chcesz uzyskać pełne odliczenia VAT-u przy leasingu. Na pewno zostaniesz również zobowiązany do przedłożenia specjalnego dokumentu ze stacji diagnostycznej. W czasie kontroli stanu technicznego musisz otrzymać zaświadczenie, że pojazd może być użytkowany jako auto ciężarowe.
Leasing samochodów i pojazdów
Pamiętaj, ze pojazdy ciężarowe to nie jedyne wozy, które możesz leasingować przy opcji pełnego odpisania podatku VAT. Zalicza się do nich również praktycznie wszystkie pojazdy budowlane, w tym koparki, ładowarki, podnośniki a nawet żurawie jezdne, również pojazdy wyposażone w HDS. Do tej grupy zalicza się także auta wyposażone w agregaty spawalnicze oraz elektryczne. Oczywiście, podobnie jak wcześniej, konkretny typ pojazdu specjalistycznego musi być potwierdzony przez stację kontroli pojazdów.
Leasing samochodu ciężarowego to najlepsza opcja dla nowych firm
Nie będziemy ukrywać, że najwięcej problemów z finansowaniem działalności mają firmy dopiero wchodzące na rynek. Nie każdy przedsiębiorca dysponuje ogromnym kapitałem początkowym.

W dzisiejszych czasach samochody to podstawowe narzędzia pracy, bez których trudno prowadzić większość firm. Jeśli do tego potrzeba aut ciężarowych czy dostawczych, to już na pewno nie można sobie wyobrazić prawidłowego działania firmy bez nich.
Przedsiębiorcy dopiero wchodzący na rynek nie mają co liczyć na banki. W większości przypadków jest wymóg, aby firma działała przynajmniej od 12 miesięcy (często dużo więcej) i miała dochody na odpowiednim poziomie. Firmy leasingowe nierzadko udzielają finansowania już od pierwszego dnia prowadzenia biznesu. Faktem jest, że w takim przypadku koszty leasingu mogą być nieco wyższe, ale z drugiej strony zyskuje się szansę na dynamiczny rozwój biznesu.
Najlepsza oferta na leasing samochodów ciężarowych
Z leasingiem jest dokładnie tak, jak z kredytem – nie istnieją dwie identyczne oferty na rynku. Biorąc kredyt trzeba się dokładnie rozejrzeć po bankach, przeanalizować i wybrać najkorzystniejsze rozwiązanie. Dokładnie to samo tyczy się leasingu!
Zaufaj naszemu doświadczeniu.
Chcesz znaleźć najtańsze i najlepiej dopasowane do potrzeb rozwiązanie? Koniecznie skorzystaj z wygodnego formularza, dzięki któremu w kilka chwil porównasz wiele ofert z rynku. Szybkie rozeznanie uzyskujesz bez wychodzenia z domu, wygodnie z poziomu własnego komputera. Pamiętaj, że w przypadku leasingu masz ogromne pole do popisu w kwestii negocjacji! Jeśli wybierzesz jakąś opcję, nie decydują się na nią w ciemno. Negocjuj warunki i staraj się wypracować możliwie najlepsze dla siebie. Koniecznie zwróć uwagę na wysokość rat, termin ich spłaty, opłaty w przypadku nieuregulowania płatności oraz wartość wykupu.
Możliwość finansowania innych pojazdów
Na naszej stronie znajdziesz również korzystne oferty leasingu samochodu osobowego. Finansowanie pojazdów z nami to nie tylko oszczędność, ale i przyjemność. Pomożemy w załatwieniu wszystkich formalności. Wyślij do nas wiadomość lub napisz e-mail, a skontaktujemy się z Tobą i omówimy możliwe rozwiązania.
Sprawdź też: Leasing samochodu
Kilkanaście lat temu rozpocząłem przygodę ze światem finansowym i od tego czasu ciągle i aktywnie jestem w branży. Od kilku lat spełniam się jako dziennikarz i pomagam konsumentom oraz przedsiębiorcom wybierać najlepsze produkty i usługi finansowe. Piszę dla vleasing.pl o prawach konsumentów i pomagam poruszać się w gąszczu skomplikowanych usług finansowych.