Vleasing.pl

Wynajem długoterminowy

Auto na abonament

Czym jest wynajem długoterminowy?

Wynajem długoterminowy samochodów w Europie Zachodniej stanowi zdecydowaną większość wszystkich pojazdów służbowych. Wynajem długoterminowy to usługa, która polega na udostępnieniu najemcy pojazdu łącznie z pakietem dodatkowych usług na określony czas i za określone wynagrodzenie. W praktyce, to nic innego jak leasing operacyjny samochodów z ich obsługą – z jedną różnicą.

Różnica polega na tym, że zazwyczaj po zakończeniu umowy samochód nie jest wykupowany tylko zwracany. Od pewnego czasu w Polsce funkcjonuje również wynajem długoterminowy i cieszy się on stale rosnącą popularnością. Powoli mijają czasy, w których to kupno pojazdów do firmy było potężnym obciążeniem finansowych. Samochody to obecnie podstawowe narzędzia pracy dla większości przedsiębiorców i korzystanie z nich nie musi generować trudnych do przełknięcia kosztów. 

Zobacz samochody

Sprawdź proponowane przez nas rozwiązania

OFERTA - FORMULARZ KONTAKTOWY
Prześwietlimy rynek za Ciebie, dopasujemy umowę do potrzeb i znajdziemy takie finansowanie zakupu aut, które nie obciąży nadmiernie Twojego budżetu. Zgłoś się do nas już dziś. Samochody to obecnie podstawowe narzędzie pracy, dzięki któremu biznes może się rozwijać. Korzystanie z nich nie musi być jednak bardzo kosztowne!

1. Informacje podstawowe

Field is required!
To pole jest wymagane
Field is required!
Field is required!
Field is required!
Field is required!

Zaznacz, że nie jesteś robotem (weryfikacja CAPTCHA)

Do kogo kierowany jest wynajem długoterminowy auta?

Zaczniemy trochę przewrotnie od wskazania tych firm, którym naszym zdaniem ta opcja finansowania może spodobać się najbardziej. Przy tego typu wynajmie celem nie jest spłacenie równowartości auta. Oznacza to, że raty za użytkowanie będą stosunkowo niskie, ale z drugiej strony ewentualny wykup pojazdu będzie kosztowny.

Wynajem długoterminowy jest z tego powodu świetną opcją dla tych firm, które chcą stale korzystać z nowych samochodów. Najczęściej umowy podpisywane są na 2-3 lata. Po ich zakończeniu po prostu oddaje się pojazd wynajmującemu, a następnie można podpisać kolejną umowę i dostać nowe auto. Naturalnie najczęściej da się taki pojazd wykupić, ale jego cena będzie oczywiście wysoka.

Naszym zdaniem to także dobra opcja dla młodych przedsiębiorców. Obciążenie finansowe jest niewielkie, a samochody pozwalają na dynamiczniejszy rozwój biznesu już od samego początku jego istnienia. Czym w takim razie jest dokładnie wynajem długoterminowy? Już spieszymy z wyjaśnieniami.

przedsiebiorca

Wynajem długoterminowy aut to dla wielu leasing na lepszych warunkach

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele osób zamiennie stosuje pojęcia leasingu oraz wynajmu. Istotnie, obie te formy finansowania są do siebie zbliżone, ale wiele również je różni. Wynajem długoterminowy jest po prostu rozwiązaniem bardziej elastycznym. Zasada działania jest tutaj prosta. Przedsiębiorca zgłasza się do firmy wynajmującej (coraz częściej oferują to nawet salony samochodowe) i podaje swoje preferencje co do auta. Pojazd jest kupowany, podpisywana jest umowa i najemca auta może z niego zacząć korzystać, płacąc każdego miesiąca raty.

Wynajem długoterminowy zalety

Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, umowy najczęściej podpisuje się na okres od 2 do 3 lat. Podstawowa różnica pomiędzy leasingiem, a wynajmem jest taka, że w tym drugim przypadku nie musimy spłacić równowartości auta. Raty są niskie, opłacamy je do końca trwania umowy, a potem po prostu oddajemy pojazd.

elastyczne dopasowanie wysokości raty do możliwości finansowych (poprzez wpłatę początkową można obniżyć miesięczne opłaty),
pełna dowolność w wyborze auta i konfiguracji jego wyposażenia, brak dodatkowych kosztów (przy odpowiedniej umowę płaci się tylko ratę i rachunki na stacjach paliw).
brak dodatkowych kosztów (przy odpowiedniej umowę płaci się tylko ratę i rachunki na stacjach paliw).
stały dostęp do stosunkowo nowych pojazdów,

Najem długoterminowy sprowadza się do płacenia raty i rachunków za paliwo

Każdy właściciel samochodu wie, że korzystanie z niego wiąże się z niemałymi kosztami. Jeżdżenie na przeglądy, wymiana opon, okresowy serwis czy płacenie ubezpieczenia. W rozliczeniu rocznym jest to naprawdę spory wydatek. Jeśli firma korzysta z więcej, niż z jednego auta, koszty robią się już naprawdę wysokie.

Wybierając wynajem długoterminowy można praktycznie całkowicie się od tego odciążyć. Wystarczy przy podpisywaniu umowy skorzystać z dodatkowo płatnej opcji obsługi pojazdu. Koszt doliczany jest do każdej miesięcznej raty, ale w ogólnym rozrachunku wychodzi dużo taniej, niż przy samodzielnym zajmowaniu się tym wszystkim.

W efekcie to właściciel, a więc wynajmujący, jest odpowiedzialny za bieżące naprawy, przeglądy techniczne, zakup opon czy ubezpieczanie. Firma korzystająca z auta, będąca najemcą, płaci dodatkowo jedynie koszty paliwa. To przede wszystkim z tego powodu wynajem jest tak opłacalny i naprawdę polecamy go każdemu.

tankowanie wynajem długoterminowy
limit kilometrów

Wynajem długoterminowy samochodów wiąże się z limitami kilometrów

Oczywiście nie ma na tym świecie rzeczy idealnych i nie inaczej jest w przypadku najmu aut. Choć korzyści finansowe są duże, to jednocześnie trzeba liczyć się z pewnym ograniczeniem. To, co najbardziej różni wynajem długoterminowy od leasingu jest bowiem limit kilometrów.

Salony samochodowe oferujące wynajem ustalają konkretne obostrzenia co do tego, ile auto może rocznie przejeżdżać kilometrów. Nie ma  żadnej reguły związanej z tymi wartościami. Każda marka podchodzi do tego inaczej i dlatego warto dokładnie przejrzeć wszystkie oferty. Choć z jednej strony mamy wolną rękę co do wyboru auta, to jednak z drugiej strony pewne limit mogą okazać się za małe. Dla przykład FIAT ustalił tę wartość jedynie na 13 tysięcy kilometrów rocznie. W salonach Skody, Audi czy Seata spotkamy się natomiast z limitem od 10 do 40 tysięcy kilometrów. Ostateczna wartość zależna jest od tego, na jak długi okres będzie podpisana umowa.

Wynajem samochodu – odliczenie podatku jest możliwe, ale nie zawsze w 100-procentach

W przypadku leasingu przedsiębiorca ma spore możliwości odliczania opłat związanych z umową od podatku. Wynajem długoterminowy również to gwarantuje. Trzeba jednak pamiętać, że od roku 2019 w prawie pojawiły się pewne zmiany.

Po pierwsze można odliczyć wszystkie koszty wynajmu pojazdu o wartości nie wyższej, jak 150 tysięcy złotych. Jeśli wybrany pojazd jest droższy, to po prostu nie odliczymy pełnej kwoty. Dla przykładu, gdy auto ma wartość 300 tysięcy złotych, to odliczymy 50% kosztów czynszu (do 150 000 zł). Wyjątek stanowią pojazdy elektryczne. Dla nich ustalono górną granicę wartości na 225 tysięcy złotych, choć w Polsce nie cieszą się one jeszcze zbyt dużą popularnością.

Przedsiębiorca może odliczyć także koszty związane z samą eksploatacją auta. Biorąc pod uwagę wynajem długoterminowy, mówimy tutaj wyłącznie o wydatkach na paliwo. Są jednak dwie możliwe opcje. Firma odliczy 100% tych kosztów tylko wtedy, gdy auto używane jest wyłącznie w celach służbowych. Jeśli pojazd używa się także prywatnie, to można odliczyć maksymalnie 75% ponoszonych kosztów eksploatacyjnych. 

kredyty gotówkowe

Wynajem długoterminowy podsumowanie zalet

Wynajem długoterminowy to stosunkowo młoda forma użytkowania samochodów służbowych – do Polski dotarła około 20 lat. Obecnie, mogą z niej skorzystać praktycznie wszystkie firmy, zaczynając od tych najmniejszych, czyli jednoosobowych, kończąc na korporacjach, których flota samochodowa liczy po setki pojazdów. Żeby uprościć Wam wybór, wymienimy główne zalety wynajmu długoterminowego. Są to między innymi:

przedsiębiorca

Użytkowanie przez wybrany czas i wymiana na nowe auto

Umowy wynajmu długoterminowego z reguły wynoszą od 2 do 5 lat. Po tym okresie auto jest zwracane do najemcy, a przedsiębiorca odnawia umowę i dostaje nowy samochód. Oczywiście, istnieje też możliwość wykupienia samochodu, ale z reguły opłaca się bardziej wynająć kolejne, co też większość przedsiębiorców czyni.

Bez wpłaty własnej

W odróżnieniu od leasingu, przedsiębiorca nie musi na start płacić ani złotówki, aby móc wynająć samochód. Pierwszy koszt, który musi pokryć przedsiębiorca to konieczność wpłacenia pierwszej raty za auto.

Duża oferta marek i modeli

W Polsce rynek wynajmu długoterminowego rośnie z roku na rok, co również wpływa naturalnie na coraz bardziej konkurencyjny rynek. Przedsiębiorcy mogą użytkować w zasadzie każdą markę oraz model samochodu dostępnego w Polsce. Jesteś zainteresowany konkretnym modelem auta? Zapraszamy do kontaktu!

Pełna obsługa zewnętrzna

Wynajmując samochód przedsiębiorca w ogóle nie musi się martwić czynnościami związanymi z serwisowaniem, zakupem ubezpieczenia, przeglądem, czy rejestracją. Wszystkim zajmuje się firma, u której wynajmujemy samochód. Rata ubezpieczenia za samochód również najczęściej wchodzi już w skład raty.

Stałe koszty samochodów służbowych

Kwota raty jest ustalana przy podpisywaniu umowy i nie zmienia się przez cały czas. W ramach tej raty uwzględnione są również usługi serwisowe oraz administracyjne. Niezależnie od tego, co jest wymagane w samochodzie, czy to przegląd, czy zakup nowych opon, czy też wymiana oleju w silniku – koszty przez cały czas trwania umowy są jednakowe. Co jedynie, dodatkowym kosztem jest paliwo, które oczywiście nie wchodzi w skład comiesięcznej raty.

Korzyści podatkowe

Wspominaliśmy już w naszym artykule o możliwości odliczenia podatku za wynajem. Naturalnie, cała rata wynajmu może zostać dodana do kosztów, warto mimo wszystko pamiętać o zmienionych przepisach w 2019 roku. Przypominamy raz jeszcze, że można odliczyć wszystkie koszty wynajmu pojazdu o wartości nie wyższej, jak 150 tysięcy złotych.

Czy warto skorzystać z wynajmu długoterminowego?

Zwykle tak. Tym bardziej, jeśli jesteś osobą, która nie myśli o nabyciu samochodu po zakończeniu umowy. Tym właściwie różni się wynajem długoterminowy od leasingu operacyjnego, o czym zresztą już wspominaliśmy. Decydując się na najem pojazdu, obniżysz koszty korzystania z auta. Dodatkowo, przez cały okres umowy kompletnie nie musisz przejmować się serwisowaniem, czy też umawianiem wizyt w ASO. A być może interesuje Cię właśnie bardziej leasing samochodu? W takim razie również zapraszamy do naszej oferty, która jest elastyczna. 

Mimo wszystko, warto skorzystać z najlepszej oferty i sprawdzić wszystkie koszty przed podpisaniem umowy

leasing dla firm

Wynajem długoterminowy samochodu – znajdź najlepszą ofertę

Oczywiście ostateczna decyzja zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Wynajem długoterminowy cieszy się stale rosnącą popularnością, gdyż spełnia potrzeby dużej części przedsiębiorców. Masz stały dostęp do stosunkowo nowych samochodów. Ponosisz minimalne koszty związane z ich użytkowaniem i zakupem. Do tego możesz dokonywać wielu odliczeń od podatku, a i nie przejmujesz się serwisowaniem pojazdu. Co więcej, przy odpowiedniej umowie możesz nawet bez problemu stać się właścicielem auta na koniec umowy.

W każdym przypadku umowa na wynajem długoterminowy musi być jednak dopasowana do potrzeb. Pamiętaj, że przed jej podpisaniem możesz negocjować warunku – co więcej, powinieneś to zrobić! Do tego na rynku działa wielu leasingodawców. Jeśli chcesz znaleźć najlepszą możliwą opcję, powinieneś prześwietlić naprawdę wszystkie oferty.