Vleasing.pl

Ubezpieczenie majątkowe

Zadbaj o właściwą ochronę i ubezpiecz się na wypadek wystąpienia różnego rodzaju nieprzewidzianych sytuacji – wybierz ubezpieczenie majątkowe, które pozwoli ci spać spokojnie.

Rodzaje ubezpieczeń:

Według Art. 821 Kodeksu Cywilnego „przedmiotem ubezpieczenia majątkowego może być dowolny interes majątkowy, który nie jest sprzeczny z prawem i daje się ocenić w pieniądzu. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze ubezpieczenia majątkowe.

Na naszej stronie znajdziesz pełną ofertę ubezpieczeń, proponowaną przez najlepsze towarzystwa ubezpieczeniowe. Wykupując ubezpieczenie majątkowe, skutecznie zabezpieczysz się przed losowymi zdarzeniami, które mogą zdarzyć się w dowolnym momencie. Nie daj się zaskoczyć i już dziś skorzystaj z pomocy naszych doradców!

Ubezpieczenia majątkowe - oblicz składkę

Skorzystaj z pomocy naszego specjalisty i znajdź najlepsze ubezpieczenie.

Imię i nazwisko: (*)
To pole jest wymagane
Numer telefonu: (*)
To pole jest wymagane
Adres e-mail: (*)
Field is required!
Przedmiot ubezpieczenia
  • - wybierz co chcesz ubezpieczyć -
  • dom / mieszkanie
  • firma
  • pojazd
  • gospodarstwo rolne
  • domek letniskowy
  • nieruchomość wraz z wyposażeniem
Field is required!

Informacje dodatkowe

Uwagi:
Field is required!
Field is required!

Zaznacz, że nie jesteś robotem (weryfikacja CAPTCHA)

Jak kupić ubezpieczenie majątkowe?

1. Wypełnij formularz

Wybierz przedmiot ubezpieczenia i uzupełnij wymagane pola w formularzu.

2. Czekaj na kontakt

Nasz specjalista znajdzie ofertę oraz przedstawi ubezpieczenie.

3. Otrzymasz polisę

Wystarczy, że zaakceptujesz warunki umowy i polisę dostaniesz mailem.

Ubezpieczenia majątkowe – czego dotyczy?

Polisa ubezpieczająca majątek stanowi ochronę w przypadku zniszczenia bądź całkowitej utraty majątku, do których doszło na skutek kradzieży, klęsk żywiołowych oraz wypadków. Ubezpieczenie dotyczy budynków i lokali mieszkalnych, różnego rodzaju maszyn i sprzętów, w tym domowych sprzętów elektronicznych, środków obrotowych, gotówki, a także mienia pracowniczego oraz osób trzecich.  Ubezpieczeniem można objąć dowolny przedmiot majątkowy. 

Ubezpieczyciele oferują swoim klientom również Assistance, pozwalające na wezwanie fachowca w razie potrzeby oraz różnego rodzaju dodatkowe polisy, które rozszerzą zakres podstawowego ubezpieczenia o sytuacje, których ryzyko wystąpienia w niektórych przypadkach może być duże. Wśród rodzajów ubezpieczeń majątkowych można wyróżnić między innymi: 

ubezpieczenie majątkowe obraz 2

Przykładowy zakres ochrony

Dokładny zakres ochrony zależy od produktu oraz oferty towarzystwa ubezpieczeniowego. Przed podpisaniem polisy należy dokładnie przeczytać OWU lub skorzystać z pomocy specjalisty.

Kup ubezpieczenie majątkowe z pomocą specjalistów

Znalezienie dobrego ubezpieczenia majątkowego może być problemem. Przedzieranie się przez regulaminy i weryfikowanie ofert wielu ubezpieczycieli wymaga czasu, cierpliwości, ale także pewnej wiedzy. Nie musisz jednak tego wszystkiego robić – zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy! Wystarczy, że wypełnisz formularz, w którym przedstawisz nam swoje potrzeby. Doświadczony agent prześwietli wiele ofert od firmy ubezpieczeniowych, a następnie skonfiguruję tę najlepszą. Polisa będzie idealnie dopasowana do potrzeb i niedroga, a przy tym o bardzo szerokim zakresie. Zapraszamy do skorzystania z formularza.

Ubezpieczenia majątkowe – kompendium wiedzy

Ostatnie lata pokazują, że Polacy coraz chętnie wykupują różne polisy ubezpieczeniowe. Zabezpieczamy oczywiście nie tylko samych siebie, ale także swój dobytek, wykupując ubezpieczenie majątkowe. Jeśli nadal nie jesteś pewny, czy warto dodatkowo chronić swój dobytek, to poniższy artykuł na pewno pomoże Ci podjąć słuszną decyzję. Przy okazji wyjaśnimy kilka istotnych kwestii związanych z taką polisą. 

Co to jest ubezpieczenie majątkowe?

Ubezpieczenie majątkowe często mylnie kojarzone jest z tym na życie, a są to dwie odrębne sfery. W tym drugim przypadku zabezpieczamy się przede wszystkim od skutków wypadku. Poważny uszczerbek na zdrowiu może oznaczać konieczność rezygnacji z życia zawodowego. To także potężne koszty związane z leczeniem i rehabilitacją. Nie można zapominać o swoich bliskich. Jeśli ubezpieczona osoba umrze lub zginie w wyniku wypadku, pieniądze z odszkodowania otrzyma najbliższa rodzina. 

Zabezpieczamy się oczywiście także na wypadek poważnej choroby, której leczenie będzie wymagało ogromnych nakładów finansowych (na przykład rak).

Z drugiej strony mamy wspomniane wcześniej ubezpieczenie majątkowe, które głównie dotyczy naszego dobytku, choć nie tylko. Chronimy w ten sposób przede wszystkim domy i mieszkania, ale także na przykład samochody wykupując AC. Skupimy się jednak na nieruchomościach, gdyż to one prezentują sobą największą wartość.

Podział ubezpieczeń majątkowych 

Jeżeli chodzi o rodzaje ubezpieczeń majątkowych, dzieli się je na ubezpieczenia obowiązkowe (na przykład OC), obejmujące odpowiedzialność cywilną osoby ubezpieczonej za szkody, które wyrządzone zostały osobom trzecim oraz nieobowiązkowe, do których zaliczają się między innymi ubezpieczenie nieruchomości, ubezpieczenie turystyczne oraz komunikacyjne, skierowane zarówno do osób indywidualnych jak i przedsiębiorców.  

Do obowiązkowych ubezpieczeń majątkowych zalicza się również ubezpieczenie zawodowe, który wymagane jest w przypadku niektórych profesji. Polisa tego rodzaju ma za zadanie chronić osobę ubezpieczoną w przypadku popełnienia przez nią błędu podczas wykonywania obowiązków zawodowych. Istotnym rodzajem ubezpieczenia jest także ubezpieczenie od zdarzeń losowych, obejmujące szkody wywołane przez różnego rodzaju klęski żywiołowe.  

Do pozostałych rodzajów ubezpieczeń majątkowych zaliczają się też: ubezpieczenie maszyn od wypadków technicznych, polecane zwłaszcza osobom prowadzącym własną działalność gospodarczą, ubezpieczenie majątkowe firmy ubezpieczenie dla rolników oraz autocasco. 

Różnice między ubezpieczeniami osobowymi i majątkowymi 

Różnice pomiędzy tymi rodzajami ubezpieczenia zawarte są zarówno w przedmiocie, jak i okresie ubezpieczenia. Jeżeli chodzi o ubezpieczenia osobowe, przedmiot ubezpieczenia stanowi ryzyko osobowe, które dotyczy zdrowia, życia i zdolności do pracy posiadacza polisy. W przypadku ubezpieczenia majątkowego, dotyczy ono ryzyka majątkowego, które obejmuje prawa oraz obowiązki majątkowe osoby ubezpieczonej. Ponadto, podmiotem ubezpieczenia osobowego może być tylko osoba fizyczna, zaś ubezpieczenie majątkowe dotyczy nie tylko osób fizycznych, ale i prawnych.  

W większości przypadków ubezpieczyciele oferują krótkoterminowe umowy dotyczące ubezpieczenia majątkowego – okres ten zwykle nie przekracza jednego roku. Ubezpieczenie osobowe może obejmować natomiast dłuższy okres. Kolejną różnicą jest również fakt, że przy wykupieniu ubezpieczenia majątkowego roszczenia wiążą się z odszkodowaniami, zaś ubezpieczenia osobowe wyrażone są w świadczeniach. 

Co musi zawierać polisa w przypadku ubezpieczenia majątkowego? 

Polisa musi określać przedmiot, który objęty zostanie ochroną, a także zakres ochrony, określający przed czym dokładnie chronić będzie ubezpieczenie. W polisie musi zostać zawarta suma ubezpieczenia, określająca górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela z tytułu posiadanej polisy, a także klauzula wyłączenia odpowiedzialności, którą stanowi spis różnego rodzaju sytuacji, w przypadku wystąpienia których firma ubezpieczeniowa może zadecydować o tym, że odszkodowanie nie zostanie wypłacone. 

Zdarza się również, że polisa zawiera też franszyzę redukcyjną – zwłaszcza wtedy, gdy przedmiot ubezpieczenia stanowią przedmioty wysokiej wartości. Franszyza redukcyjna określa bowiem wysokość szkody, jaka w razie konieczności musi zostać pokryta przez osobę kupującą polisę. 

Dobre ubezpieczenie majątkowe  

Dobre ubezpieczenie majątkowe daje pewność, że nawet jeśli stracimy dach nad głową, pieniądze z odszkodowania to zrekompensują i pozwolą stanąć na nogi. Pożar lub zalanie domu, wichura niszcząca dach czy spadające drzewo. To tylko przykłady sytuacji, w których można stracić naprawdę wiele.

Kupując ubezpieczenie majątkowe chronimy się jednak finansowo również na wypadek własnych błędów. Na przykład mieszkając w blokach, zawsze jest ryzyko zalania swojego sąsiada. Mając odpowiednią polisę nie trzeba będzie płacić za szkody z własnej kieszeni. Oczywiście pamiętajcie, że cały czas poruszamy się w sferze majątkowej. Jeśli w wyniku naszych błędów ktoś straci zdrowie, polisa ta nie będzie podstawą do wypłaty pieniędzy.

Ubezpieczenie majątkowe domu – suma gwarancyjna

Jest wiele istotnych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę podpisując umowę. Jednym z nich jest suma gwarancyjna i naszym zdaniem jest ona zdecydowanie najważniejsze, dlatego zatrzymamy się przy niej na dłuższą chwilę. Czym jest ten parametr?

To nic innego, jak maksymalna kwota, którą ubezpieczyciel może wypłacić w ramach odszkodowania. Wypłaca się ją najczęściej w przypadku szkody całkowitej. Kompletne spalenie się budynku, jego zawalenie czy zniszczenie przez siły przyrody (chociażby wiatr). Wtedy otrzymamy całą kwotę, jaka jest nam należna w ramach polisy. Tutaj niestety rodzi się pewna niedogodność.

Ubezpieczalnie nie są firmami charytatywnymi i muszą na polisach zarabiać. Nie ma co więc liczyć na ich wyrozumiałość, kiedy dojdzie do tragedii. Jeśli w umowie jest konkretny zapis o odszkodowaniu, to firma na pewno nie będzie próbowała naginać własnych regulaminów. O co dokładnie chodzi? O wartość domu lub mieszkania. Z doświadczenia wiemy, że wiele osób kupując ubezpieczenie majątkowe zwraca uwagę tylko na jego cenę. Pomijamy już tutaj to, że zakres ochrony w ramach taniej polisy bywa mizerny. Niska może być suma gwarantowana. Po drugiej strony barykady mamy natomiast ludzi, którzy nadmiernie skupiają się na tej kwocie. Wykupują polisę, dla której kwota ta jest możliwie najwyższa. Tak naprawdę obie te metody są błędne.

Ubezpieczenie majątkowe domu – kwota ubezpieczenia

Jak działa ubezpieczyciel w przypadku szkody całkowitej? Wypłaca po prostu maksymalną kwotę zgodnie z sumą ubezpieczenia. Załóżmy więc teraz, że nasze mieszkanie warte 400 tysięcy złotych doszczętnie spłonęło. Jeśli ubezpieczenie majątkowe opiewało na sumę 300 tysięcy złotych, to nie dostaniemy ani złotówki więcej. Stracimy więc ćwierć wartości swojej nieruchomości. Myślicie teraz, że jeśli polisa będzie na 500 tysięcy złotych to jeszcze na tym zarobicie? Nic bardziej mylnego. Wtedy firma wypłaci równowartość nieruchomości, czyli 400 tysięcy złotych, a Wy dowiecie się, że niepotrzebnie płaciliście wyższą składkę ubezpieczenia na zbyt dużą sumę gwarantowaną.

Mamy nadzieję, że ten prosty przykład dokładnie uzmysłowił Wam, gdzie jest problem i na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie majątkowe. Oczywiście nieruchomość to nie wszystko. Jeśli wrócimy do powyższego przykładu, to oczywiście jest szansa, że to brakujące 100 tysięcy to była wartość wyposażenia budynku, które także uległo zniszczeniu.

Zawsze najważniejsze jest jednak to, aby wszystko sobie policzyć. Kupując ubezpieczenie majątkowe oszacujcie wartość nieruchomości oraz rzeczy znajdujących się w środku i odpowiednio dopasujcie sumę gwarantowaną.

Ubezpieczenie majątkowe – na co zwrócić uwagę?

Sprawdźmy teraz kolejno wszystkie te elementy

Przedmiot ubezpieczenia

Dobre ubezpieczenie majątkowe nie musi zakresem ochrony obejmować tylko domu czy mieszkania. Jeśli masz posesję, możesz ubezpieczyć również na przykład garaż, komórkę czy niewielki domek gdzieś na terenie. W bloku natomiast można dodatkowo chronić, chociażby piwnicę. Co ciekawe, coraz więcej polis obejmuje swym zasięgiem usługi. Awaria rury wodociągowej czy gazowej, spięcie w instalacji elektrycznej albo tynk spadający ze ściany. Firma ubezpieczeniowa może pokryć koszty związane z wezwaniem specjalisty, na przykład elektryka, hydraulika czy murarza.

Zakres zdarzeń

Ubezpieczyciel może wypłacić pieniądze wtedy, gdy dach domu zostanie zerwany przez wiatr, ale nie wypłaci już ani grosza, gdy spali się jakieś pomieszczenie. To jest właśnie zakres zdarzeń, za której odpowiedzialności ponosi taka firma. Najczęściej mamy proste pakiety podstawowe (właśnie takie polisy są najtańsze) oraz szereg opcji dodatkowych, oczywiście płatnych nadprogramowo. Warto dobrze zastanowić się nad tym, jaka ochrona będzie potrzebna. Dla przykładu, mieszkając w centralnej Polsce raczej nie trzeba ubezpieczać się od skutków powodzi.

Wymagania ubezpieczyciela

Tutaj ponownie posłużymy się przykładem. Ubezpieczenie majątkowe obejmuje swym zasięgiem włamania z kradzieżą. Kiedy dojdzie do takiej sytuacji, firma może w pewnych przypadkach odmówić wypłaty pieniędzy. Będzie to wynikało z niespełnienia wymogów ubezpieczyciela. W tym przypadku firma może wymagać zamontowania antywłamaniowych drzwi i okien. Jeśli ubezpieczasz się od pożaru, może być konieczne posiadanie czujników dymu. Każdy ubezpieczyciel ustala wymagania według własnego uznania, dlatego dokładnie czytanie umów i warunków to podstawa.

Odpowiedzialność ubezpieczyciela

Tę kategorię można podzielić na dwie odrębne sprawy, a więc limity odpowiedzialności i wyłączenia z odpowiedzialności. Limity dotyczą tego, ile razy w ciągu roku może dojść do zdarzenia, za które będzie należało się odszkodowanie. Jeśli na przykład w pakiecie masz darmowe wezwanie hydraulika, to jednocześnie w umowie może być zapis, że limit wynosi 5 zdarzeń albo do określonej kwoty. Gdyby więc hydraulik był potrzebny aż 6 raz, tę ostatnią usługę sfinansuje się już z własnej kieszeni.

Wyłączenia to natomiast te kwestie, za które firma nie ponosi odpowiedzialności. Dotyczy to przede wszystkim rzeczy cennych stanowiących wyposażenie domu. Jeśli macie w domu dzieła sztuki, broń palną, biżuterię czy kosztowne meble to bardzo możliwe, że rzeczy te będziecie musieli ubezpieczać oddzielnie.

Ubezpiecz swój majątek

Z nami poczujesz się bezpiecznie. Skontaktuj się z naszym ekspertem. Doradzimy i dobierzemy najlepsze kompleksowe ubezpieczenie. Zapewnimy najlepszą ofertę na rynku. 

Najczęściej zadawane pytania 

 Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jak wybrać polisę majątkową? 

Szeroki wybór firm ubezpieczeniowych na rynku oraz oferowanych przez nich atrakcyjnych ofert sprawia, że wybór może być trudny. Należy jednak mieć na uwadze proponowany przez ubezpieczycieli zakres ochrony oraz wyłączenia odpowiedzialności.  Zamiast samodzielnie przeglądać dziesiątki ofert różnych ubezpieczycieli, warto skorzystać z pomocy doradców Vleasing,  którzy w krótkim czasie pomogą ci wybrać korzystną ofertę, zgodną z twoimi potrzebami. 

Czy ubezpieczenie majątkowe jest drogie? 

Biorąc pod uwagę inne produkty ubezpieczeniowe, koszt tej polisy jest stosunkowo niski. Roczna składka może wynosić nawet jedyne 100 zł, co w porównaniu do sumy strat wynikających z wystąpienia szkód jest praktycznie niezauważalnym wydatkiem.  

Czym jest suma ubezpieczenia? 

Suma ubezpieczenia określa wartość, która w razie wystąpienia określonej w umowie szkody zostanie ci wypłacona przez ubezpieczyciela. Warto jednak wiedzieć, że suma ubezpieczenia, zwłaszcza nieruchomości, powinna być dostosowana do jego wartości. Kiedy suma będzie wyższa, nie zawsze otrzymasz wypłatę pełnej kwoty, gdyż ubezpieczyciele są zobowiązani do wypłaty odszkodowania zgodnie z obecną wartością danej nieruchomości. W razie konieczności, sumę ubezpieczenia można w dowolnym momencie zwiększyć, na przykład w sytuacji, gdy wartość domu lub mieszkania wzrośnie. 

Czy polisa majątkowa jest obowiązkowa? 

Nie ma obowiązku wykupywania tego rodzaju ubezpieczenia, jednak posiada ona na tyle dużo zalet, że z pewnością warto ją posiadać. Ponadto, obecnie coraz więcej banków wymaga od klientów ubiegających się o kredyt hipoteczny tego, aby nieruchomość posiadała takie ubezpieczenie.  

Ile kosztuje ubezpieczenie majątkowe?

Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie udzielić żadnej konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Nasi klienci płacą 100, 300, a nawet 500 zł. Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych warunków oraz od tego, którą firmę ubezpieczeniową się wybrało. Cena składki za dwa identyczne domy, położone w tej samej okolicy i dokładnie takich samych wartościach może być bardzo zróżnicowana. Firmy indywidualnie wyliczają ryzyko dla polisy i mają własne stawki.

Do tego dochodzą różnego rodzaju zniżki. Ubezpieczenie majątkowe można kupić taniej, kiedy na przykład dba się o swoje bezpieczeństwo. Czujniki dymu, solidne drzwi i okna antywłamaniowe czy porządne zamki na pewno wpłyną na obniżenie ceny. Do tego warto pomyśleć o kupnie pakietu. Na przykład wybierając polisę majątkową i na życie w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym, można liczyć na spory rabat.

Sprawdź też naszą ofertę na:

Zachęcamy również do sprawdzenia naszych innych produktów.