Ubezpieczenie majątkowe i ich rodzaje

ubezpieczenie majątkowe obraz 4

Ostatnie lata pokazują, że Polacy coraz chętnie wykupują różne polisy ubezpieczeniowe. Zabezpieczamy oczywiście nie tylko samych siebie, ale także swój dobytek, wykupując ubezpieczenie majątkowe. Jeśli nadal nie jesteś pewny, czy warto dodatkowo chronić swój dobytek, to poniższy artykuł na pewno pomoże Ci podjąć słuszną decyzję. Przy okazji wyjaśnimy kilka istotnych kwestii związanych z taką polisą. Zapraszamy do lektury.

Co to jest ubezpieczenie majątkowe?

Ubezpieczenie majątkowe często mylnie kojarzone jest z tym na życie, a są to dwie odrębne sfery. W tym drugim przypadku zabezpieczamy się przede wszystkim od skutków wypadku. Poważny uszczerbek na zdrowiu może oznaczać konieczność rezygnacji z życia zawodowego. To także potężne koszty związane z leczeniem i rehabilitacją. Nie można zapominać o swoich bliskich. Jeśli ubezpieczona osoba umrze lub zginie w wyniku wypadku, pieniądze z odszkodowania otrzyma najbliższa rodzina. 

Zabezpieczamy się oczywiście także na wypadek poważnej choroby, której leczenie będzie wymagało ogromnych nakładów finansowych (na przykład rak).

Z drugiej strony mamy wspomniane wcześniej ubezpieczenie majątkowe, które głównie dotyczy naszego dobytku, choć nie tylko. Chronimy w ten sposób przede wszystkim domy i mieszkania, ale także na przykład samochody wykupując AC. Skupimy się jednak na nieruchomościach, gdyż to one prezentują sobą największą wartość.

Uzupełnij formularz i uzyskaj ofertę na najlepsze ubezpieczenie majątkowe

Zabezpieczamy się oczywiście także na wypadek poważnej choroby, której leczenie będzie wymagało ogromnych nakładów finansowych (na przykład rak). Z drugiej strony mamy wspomniane wcześniej ubezpieczenie majątkowe, które głównie dotyczy naszego dobytku, choć nie tylko. Chronimy w ten sposób przede wszystkim domy i mieszkania, ale także na przykład samochody wykupując AC. Skupimy się jednak na nieruchomościach, gdyż to one prezentują sobą największą wartość.
Adres e-mail: (*)
Numer telefonu:
 • – wybierz co chcesz ubezpieczyć –
 • dom
 • mieszkanie
 • domek letniskowy
 • domek letniskowy
 • nieruchomość wraz z wyposażeniem

Dane kontaktowe

Imię i nazwisko: (*)
Uwagi:
 • – select a option –
 • First choice
 • Second choice
 • Third choice

Dobre ubezpieczenie majątkowe  

Dobre ubezpieczenie majątkowe daje pewność, że nawet jeśli stracimy dach nad głową, pieniądze z odszkodowania to zrekompensują i pozwolą stanąć na nogi. Pożar lub zalanie domu, wichura niszcząca dach czy spadające drzewo. To tylko przykłady sytuacji, w których można stracić naprawdę wiele.

Kupując ubezpieczenie majątkowe chronimy się jednak finansowo również na wypadek własnych błędów. Na przykład mieszkając w blokach, zawsze jest ryzyko zalania swojego sąsiada. Mając odpowiednią polisę nie trzeba będzie płacić za szkody z własnej kieszeni. Oczywiście pamiętajcie, że cały czas poruszamy się w sferze majątkowej. Jeśli w wyniku naszych błędów ktoś straci zdrowie, polisa ta nie będzie podstawą do wypłaty pieniędzy.

Ubezpieczenie majątkowe domu – suma gwarancyjna

Jest wiele istotnych aspektów, na które trzeba zwrócić uwagę podpisując umowę. Jednym z nich jest suma gwarancyjna i naszym zdaniem jest ona zdecydowanie najważniejsze, dlatego zatrzymamy się przy niej na dłuższą chwilę. Czym jest ten parametr?

To nic innego, jak maksymalna kwota, którą ubezpieczyciel może wypłacić w ramach odszkodowania. Wypłaca się ją najczęściej w przypadku szkody całkowitej. Kompletne spalenie się budynku, jego zawalenie czy zniszczenie przez siły przyrody (chociażby wiatr). Wtedy otrzymamy całą kwotę, jaka jest nam należna w ramach polisy. Tutaj niestety rodzi się pewna niedogodność.

Ubezpieczalnie nie są firmami charytatywnymi i muszą na polisach zarabiać. Nie ma co więc liczyć na ich wyrozumiałość, kiedy dojdzie do tragedii. Jeśli w umowie jest konkretny zapis o odszkodowaniu, to firma na pewno nie będzie próbowała naginać własnych regulaminów. O co dokładnie chodzi? O wartość domu lub mieszkania. Z doświadczenia wiemy, że wiele osób kupując ubezpieczenie majątkowe zwraca uwagę tylko na jego cenę. Pomijamy już tutaj to, że zakres ochrony w ramach taniej polisy bywa mizerny. Niska może być suma gwarantowana. Po drugiej strony barykady mamy natomiast ludzi, którzy nadmiernie skupiają się na tej kwocie. Wykupują polisę, dla której kwota ta jest możliwie najwyższa. Tak naprawdę obie te metody są błędne.

Ubezpieczenie majątkowe domu – kwota ubezpieczenia

Jak działa ubezpieczyciel w przypadku szkody całkowitej? Wypłaca po prostu maksymalną kwotę zgodnie z sumą ubezpieczenia. Załóżmy więc teraz, że nasze mieszkanie warte 400 tysięcy złotych doszczętnie spłonęło. Jeśli ubezpieczenie majątkowe opiewało na sumę 300 tysięcy złotych, to nie dostaniemy ani złotówki więcej. Stracimy więc ćwierć wartości swojej nieruchomości. Myślicie teraz, że jeśli polisa będzie na 500 tysięcy złotych to jeszcze na tym zarobicie? Nic bardziej mylnego. Wtedy firma wypłaci równowartość nieruchomości, czyli 400 tysięcy złotych, a Wy dowiecie się, że niepotrzebnie płaciliście wyższą składkę ubezpieczenia na zbyt dużą sumę gwarantowaną.

Mamy nadzieję, że ten prosty przykład dokładnie uzmysłowił Wam, gdzie jest problem i na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie majątkowe. Oczywiście nieruchomość to nie wszystko. Jeśli wrócimy do powyższego przykładu, to oczywiście jest szansa, że to brakujące 100 tysięcy to była wartość wyposażenia budynku, które także uległo zniszczeniu.

Zawsze najważniejsze jest jednak to, aby wszystko sobie policzyć. Kupując ubezpieczenie majątkowe oszacujcie wartość nieruchomości oraz rzeczy znajdujących się w środku i odpowiednio dopasujcie sumę gwarantowaną.

Ubezpieczenie majątkowe – na co zwrócić uwagę

ubezpieczenie majątkowe obraz
przedmiot ubezpieczenia
zakres zdarzeń, które skutkują wypłatą odszkodowania,
indywidualne wymagania ubezpieczyciela,
kwestie związane z odpowiedzialnością firmy ubezpieczeniowej.

Sprawdźmy teraz kolejno wszystkie te elementy.

Przedmiot ubezpieczenia

Dobre ubezpieczenie majątkowe nie musi zakresem ochrony obejmować tylko domu czy mieszkania. Jeśli masz posesję, możesz ubezpieczyć również na przykład garaż, komórkę czy niewielki domek gdzieś na terenie. W bloku natomiast można dodatkowo chronić, chociażby piwnicę. Co ciekawe, coraz więcej polis obejmuje swym zasięgiem usługi. Awaria rury wodociągowej czy gazowej, spięcie w instalacji elektrycznej albo tynk spadający ze ściany. Firma ubezpieczeniowa może pokryć koszty związane z wezwaniem specjalisty, na przykład elektryka, hydraulika czy murarza.

Zakres zdarzeń

Ubezpieczyciel może wypłacić pieniądze wtedy, gdy dach domu zostanie zerwany przez wiatr, ale nie wypłaci już ani grosza, gdy spali się jakieś pomieszczenie. To jest właśnie zakres zdarzeń, za której odpowiedzialności ponosi taka firma. Najczęściej mamy proste pakiety podstawowe (właśnie takie polisy są najtańsze) oraz szereg opcji dodatkowych, oczywiście płatnych nadprogramowo. Warto dobrze zastanowić się nad tym, jaka ochrona będzie potrzebna. Dla przykładu, mieszkając w centralnej Polsce raczej nie trzeba ubezpieczać się od skutków powodzi.

Wymagania ubezpieczyciela

Tutaj ponownie posłużymy się przykładem. Ubezpieczenie majątkowe obejmuje swym zasięgiem włamania z kradzieżą. Kiedy dojdzie do takiej sytuacji, firma może w pewnych przypadkach odmówić wypłaty pieniędzy. Będzie to wynikało z niespełnienia wymogów ubezpieczyciela. W tym przypadku firma może wymagać zamontowania antywłamaniowych drzwi i okien. Jeśli ubezpieczasz się od pożaru, może być konieczne posiadanie czujników dymu. Każdy ubezpieczyciel ustala wymagania według własnego uznania, dlatego dokładnie czytanie umów i warunków to podstawa.

Odpowiedzialność ubezpieczyciela

Tę kategorię można podzielić na dwie odrębne sprawy, a więc limity odpowiedzialności i wyłączenia z odpowiedzialności. Limity dotyczą tego, ile razy w ciągu roku może dojść do zdarzenia, za które będzie należało się odszkodowanie. Jeśli na przykład w pakiecie masz darmowe wezwanie hydraulika, to jednocześnie w umowie może być zapis, że limit wynosi 5 zdarzeń albo do określonej kwoty. Gdyby więc hydraulik był potrzebny aż 6 raz, tę ostatnią usługę sfinansuje się już z własnej kieszeni.

Wyłączenia to natomiast te kwestie, za które firma nie ponosi odpowiedzialności. Dotyczy to przede wszystkim rzeczy cennych stanowiących wyposażenie domu. Jeśli macie w domu dzieła sztuki, broń palną, biżuterię czy kosztowne meble to bardzo możliwe, że rzeczy te będziecie musieli ubezpieczać oddzielnie.

Ile kosztuje ubezpieczenie majątkowe?

Tak naprawdę nie jesteśmy w stanie udzielić żadnej konkretnej odpowiedzi na to pytanie. Nasi klienci płacą 100, 300, a nawet 500 zł. Wszystko zależy tak naprawdę od indywidualnych warunków oraz od tego, którą firmę ubezpieczeniową się wybrało. Cena składki za dwa identyczne domy, położone w tej samej okolicy i dokładnie takich samych wartościach może być bardzo zróżnicowana. Firmy indywidualnie wyliczają ryzyko dla polisy i mają własne stawki.

Do tego dochodzą różnego rodzaju zniżki. Ubezpieczenie majątkowe można kupić taniej, kiedy na przykład dba się o swoje bezpieczeństwo. Czujniki dymu, solidne drzwi i okna antywłamaniowe czy porządne zamki na pewno wpłyną na obniżenie ceny. Do tego warto pomyśleć o kupnie pakietu. Na przykład wybierając polisę majątkową i na życie w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym, można liczyć na spory rabat.

Kup ubezpieczenie majątkowe z pomocą specjalistów

Znalezienie dobrego ubezpieczenia majątkowego może być problemem. Przedzieranie się przez regulaminy i weryfikowanie ofert wielu ubezpieczycieli wymaga czasu, cierpliwości, ale także pewnej wiedzy. Nie musisz jednak tego wszystkiego robić – zawsze możesz skorzystać z naszej pomocy! Wystarczy, że wypełnisz formularz, w którym przedstawisz nam swoje potrzeby. Doświadczony agent prześwietli wiele ofert od firmy ubezpieczeniowych, a następnie skonfiguruję tę najlepszą. Polisa będzie idealnie dopasowana do potrzeb i niedroga, a przy tym o bardzo szerokim zakresie. Zapraszamy do skorzystania z formularza.

Adres e-mail: (*)
Numer telefonu:
 • – wybierz co chcesz ubezpieczyć –
 • dom
 • mieszkanie
 • domek letniskowy
 • domek letniskowy
 • nieruchomość wraz z wyposażeniem

Dane kontaktowe

Imię i nazwisko: (*)
Uwagi:
 • – select a option –
 • First choice
 • Second choice
 • Third choice